spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka
22.2.2010 | | Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Užívatelia poľnohospodárskej a lesnej pôdy by už teraz mali začať s vybavovaním žiadostí o podporu z Programu rozvoja vidieka 2007-2013. Z hľadiska zachovania biodiverzity sú najvýznamnejšie opatrenia zamerané na ochranu poloprírodných a prírodných trávnatých porastov, ako aj opatrenia na ochranu biotopov vybraných druhov vtákov, ktoré je možné uplatniť len vo vyhlásených chránených vtáčích územiach.

V rámci Osi 2. sa poskytuje podpora pre zlepšenie životného prostredia a krajiny, poskytujú sa platby pre územia Natura 2000 (územia európskeho významu) na agro-environmentálne a lesnícko-environmentálne opatrenia. Obdobné možnosti podpory sú aj na lesnom pôdnom fonde v rámci platieb Natura 2000 na lesnej pôde a lesnícko-environmentálnych platieb. Schémy sú dobrovoľné a tak sa užívateľ lesa alebo poľnohospodárskej pôdy môže rozhodnúť, či sa zaviaže plniť stanovené podmienky hospodárenia vo svojom území 5 rokov, za čo dostáva každoročne kompenzačnú platbu zodpovedajúcu rozlohe užívanej pôdy a vybraného opatrenia. 
 
Konečný termín na podávanie kompletných žiadostí je každoročne v máji, už predtým je však potrebné vybaviť všetky predpísané podklady. Nevyhnutnou súčasťou niektorých opatrení je aj potvrdenie zo Štátnej ochrany prírody SR, ktorá si na spracovanie údajov vyžaduje dlhší čas, a preto je potrebné podať žiadosť už do konca februára. Farmári a lesníci  by mali rýchlo konať - informovať sa na bližšie možnosti a podmienky na regionálnych pracoviskách Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá je hlavnou organizáciou pre poskytovanie podpory z PRV 2007-2013 a následne navštíviť príslušné  pracoviská Štátnej ochrany prírody a vybaviť si potrebné potvrdenia. Vzhľadom na záujem o čerpanie vyčlenených finančných prostriedkov je pravdepodobné, že tento rok bude posledná možnosť žiadať o tieto platby v súčasnom programovacom období (2007-2013). 
  
„Zapojenie sa farmárov či užívateľov lesa do opatrení na ochranu biodiverzity v čo najväčšom počte pomôže vtáctvu, územiam Natura 2000 a celej prírode“, povedal Mgr. Miroslav Demko, riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodal: „platby z PRV zamerané na ochranu biodiverzity sú zaujímavé aj z finančného hľadiska pre samotných užívateľov, o čom svedčí doterajší záujem. Škoda by bolo nevyužiť tieto prostriedky poskytované zo zdrojov Európskej únie na ochranu našej prírody“.

Do opatrení na ochranu vtáctva sa budú môcť po prvýkrát zapojiť aj užívatelia v nových chránených vtáčích územiach (CHVÚ) Senianske rybníky, Laborecká vrchovina, Muránska planina a Strážovské vrchy, ktoré boli vyhlásené v roku 2009. Keby Ministerstvo životného prostredia  SR vyhlásilo aj zostávajúce CHVÚ, čo nám vytýka aj Európska komisia, okruh potenciálnych žiadateľov by sa ešte zvýšil.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka
5.3.2010 10:56 | Noro Brázda

Písali ich starí známi tapetári, mali preto nastavené zbalenie všetkých ich reakcií. Ale vidím, že sa už trochu znormálnili, takže ďalšie reakcie už budú mať zobrazené štandardne.
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka
4.3.2010 17:57 | tomas huasr

Norovi Brazdovi


Preco tie prispevky podo mnou boli zneviditelnene?
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka
2.3.2010 08:14 | tomas husar

Preco lesnici? Hovorme im foresteri. Alebo woodpakeri.
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka | Zobraziť Skryť

22.2.2010 11:15
| ?!

Ja to vidim este cernejsie ako sumar, pretoze dotacie z PPA idu aj na pokosenie zarastajucej luky. A kedze uz niet toho, kto by choval kravu, vsetko to ostane tam. A ak by nahodou niekoho napadlo aspon cast tejto pustnucej krajiny rozumne vyuzit, napriklad zalesnit a vyprodukovanu drevnu surovinu vyuzit na drevnu stiepku a kurit s tym dedinu, tak ho to rychlo prejde. Za pokosenie raz za rok dostane viac ako za vyprodukovanu stiepku.
A tak namiesto roboty mame dotacie a plno vselijakych, ktori sa na nich prizivia.
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka | Zobraziť Skryť

22.2.2010 08:39
| sumar

SOS/BIRDlife sa tak stala obyčajnou hovorkynou a ochrancom záujmov velkých poľnobaronov, ktorých tu už mame na Slovensku. / Ich existencia je zázrakom tejto doby, lebo priame platby idú z našich vreciek, a za tieto peniaze ONY pomaly skúpuju pozemky na vidieku, čo znamená, že vlastne my sa ich poskladame na to, aby boli novodobými neobmedzenymi vlastníkmi pôdy. Toto nezažili ludia ani vo feudalizme, lebo ked feudal chcel ziskat podu, najskor musel sa o to zaslužiť v boji za krala, ktory mu potom pridelil zem. A očo sa museli zaslužiť títo novodobí BARONI?-Stačilo mať dobrých kamaratov na SPF a je to, že i p. Zolt S., či Laslo M., Peter B. a mnoho,mnoho dalších.../
Ad: Farmári a lesníci môžu žiadať podporu z Programu rozvoja vidieka | Zobraziť Skryť

22.2.2010 08:30
| sumar

Platby pre vlastnikov lesov na ochranu vtákov sú tak nízko nastavené, že pri dodržiavaní všetkých tých velmi prísnych požiadaviek, sú platby pre nich NEZAUJIMAVE- až stratové. Tak načo taká NATURA 2000 a načo také CHVÚ?!
Vlastníci lesov sú výrazne znevyhodnení, čo sa týka celkového objemu finančných zdrojov, čo sa týka výšky platieb a hlavne, čo sa týka regulácií.

Takže platí: Zapojenie užívatelov lesov do opatrení na ochranu vtákov pomôže vo zvýšenej miere vtákom, a výrazne zníži kapitalizáciu menežmentu lesnej pôdy ako základu tvorby príjmu na vidieku!

Chybné prerozdelovanie nadhodnoty.
Tam , kde sa bežne použiva chemizácia a výrazná exploatacia polno pôdy, idú výššie platby, a tam, kde je to uplne opačne, kde je vyššia pridaná hodnota biotopu, tam menej...

» Vaše reakcie (6)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Súvisiace témy
Ekonomika, Štátna správa, Európska únia, Životné prostredie, Ochrana prírody, Lesy, Poľnohospodárstvo

Regióny
Bratislava


[5338]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt