spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Vtáčí raj ožíva
2.4.2009 | | Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Významným vtáčím územím Senné migrujú v týchto dňoch tisíce sťahovavých vodných vtákov. Na mokradiach rôzneho charakteru sa vtáky zastavujú odpočívať pred náročným preletom cez Karpaty ďalej na severské hniezdiská. Unikátna lokalita púta pozornosť ornitológov a milovníkov prírody z celého Slovenska, ktorí tu vítajú príchod jari a návrat operencov zo zimovísk.

Deň vtáctva, ktorý slávime 1. apríla, je od čias Rakúsko - Uhorska spájaný s príchodom jari. Práve sťahovavé vtáčie druhy, ktoré k nám v tomto období prilietajú, sú považované za poslov jari. Tisíce kačíc rôznych druhov, bociany, bahniaky a spevavce sa vracajú zo zimovísk na hniezdiská ležiace u nás, ale aj ďalej na severe.

„Prvé pozorovania so skupinkami záujemcov na zaplavených lúkach CHVÚ Senné sa konali pri príležitosti Dňa vtákov. Pozorovali sme viaceré zaujímavé druhy, ktoré sú natoľko vzácne, že ich na Slovensku vídať veľmi zriedkavo. Birdwatcherov potešil prvý preletujúci lyžičiar biely, ktorý je symbolom Senianskych rybníkov, breháre čiernochvosté, pobrežníky bojovné, hvizdáky veľké, bučiak trsťový, chochlačky bielooké a rôzne druhy kačíc“, informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dopĺňa: „Špecialitou mokradí v okolí obcí Senné a Iňačovce sú v tomto období žeriavy popolavé. Tie sa tu zhromažďujú v stovkách až tisícoch jedincov pred preletom ponad Karpaty. Trávia tu niekoľko týždňov počas prvých jarných mesiacov a  pripravia milovníkom prírody mnoho pekných zážitkov pri pozorovaní večerného zlietania, či celodenného preletovania často aj priamo nad rušnými centrami miest“.

Mokrade Východoslovenskej nížiny sú významné v celoeurópskom meradle. Sú dôležitou migračnou zastávkou a hniezdnou lokalitou vodného vtáctva. Rozsiahlym odvodnením však mnohé mokrade utrpeli a stratili svoje funkcie. Preto realizuje SOS/BirdLife Slovensko, Štátna ochrana prírody SR a ďalší partneri projekt „Ochrana Chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku“ [1]. Efekt revitalizácie, obnovy a starostlivosti o mokrade si môžete pozrieť 4. apríla počas “Vítania žeriavov” [2], ktoré organizuje SOS/BirdLife Slovensko pri príležitosti Dňa vtáctva.

» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Súvisiace témy
Ochrana prírody, Zvieratá, Voda

Regióny
Senné


[4804]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt