spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
V parfumoch sa dajú nájsť aj nebezpečné chemikálie
10.2.2005 | | Greenpeace

Používanie niektorých parfumov môže mať negatívny dopad na ľudské zdravie, konštatuje správa, ktorú dnes v Bruseli zverejnila organizácia Greenpeace.

Vedecká štúdia Eau de Toxines analyzuje 36 značkových parfumov dostupných na európskom trhu, ktoré boli testované na prítomnosť nebezpečných chemikálií. Šokujúce podľa Greenpeace je, že vo všetkých testovaných vzorkách bola zistená prítomnosť toxických látok - ftalátov, či syntetického pižma. Väčšina testovaných parfumov sa predáva aj v SR.

„Na Valetína chceme všetci ukázať svoju lásku a prejaviť svoje city našim milovaným. Určite im nechceme ublížiť! Darovať a používať parfum by malo byť potešením a nie ohrozením,“ povedal Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace. Ako dodal: „Je jasné, že chemické látky sa nám vymkli spod kontroly a potrebujeme efektívnejší systém ich kontroly, ktorý by chránil zdravie spotrebiteľov i životné prostredie.“

Podľa expertov boli alarmujúco vysoké koncentrácie ftalátov zistené napríklad v parfumoch Calvin Klein - Eternity for Women, v ktorom tvorili až 2,2 percenta celkovej váhy výrobku (22 299 mg/kg) a tiež v Jean Paul Gaultier - Le Mâle, v ktorom tvorili presne 1 percento celkovej hmotnosti výrobku (9 884 mg/kg). Vedecké štúdie pritom dokázali, že ftaláty majú schopnosť preniknúť cez pokožku do tela a spôsobiť tak vážne poškodenia. Nové výskumy dokonca považujú najčastejšie sa vyskytujúci ftalát v parfumoch - tzv. DEP, za podozrivý z negatívneho vplyvu na DNA spermií.

Rovnako alarmujúce boli vo viacerých parfumoch aj zistené hodnoty syntetického pižma. Táto skupina chemikálií je známa svojou schopnosťou koncentrovať sa v živých organizmoch a v niektorých prípadoch negatívne pôsobiť na hormonálny systém. Alarmujúco vysoké boli hodnoty syntetického pižma zistené napríklad v parfume White Musk od firmy The Body Shop, v ktorom tvorili až neuveriteľných 9,4 percenta celkovej váhy výrobku (94 069 mg/kg) a tiež v parféme značky Cartier - Le Baiser Du Dragon, v ktorom tvorili až 4,5 percenta celkovej váhy výrobku (45 048 mg/kg).

Ako upozornili autori štúdie, riziko pôsobenia toxických chemikálií v parfumoch je o to väčšie, že tieto prípravky sa používajú pravidelne, veľmi často denne a v relatívne dlhšom časovom období, niekedy až niekoľko mesiacov. Tieto skutočnosti zvyšujú riziko expozície ľudského organizmu pôsobeniu nebezpečných látok, ktoré môžu v konečnom dôsledku ohroziť zdravie človeka.

Organizácia Greenpeace je presvedčená, že efektívnejším systémom kontroly chemikálií môže byť nová európska chemická politika - tzv. REACH. Podľa expertov Greenpeace ide o jedinečnú príležitosť, ako získať bezpečnejšie chemikálie identifikovaním a nahradením nebezpečných chemických látok. Princíp tzv. povinnej náhrady, ktorý v rámci REACH presadzujú európske zdravotnícke, spotrebiteľské a environmentálne organizácie, bude mať podľa Greenpeace jednoznačne pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov EÚ.

POZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Greenpeace Slovensko

Súvisiace témy
Ochrana prírody, Ochrana spotrebiteľa, Veda a výskum, Zdravie, Životné prostredie

Regióny
Bratislava


[12745]REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS