spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
17.5.2013 | |

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa proti homofóbií (IDAHO) vyhlásili Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko n.z. anti-cenu Homofób roka. Na tlačovej konferencii zverejnili nominácie za rok 2012, medzi ktorými nechýba poslanec NR SR Štefan Kuffa, bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský, no dostal sa tam i sekretár Konferencie biskupov Ziolkovský či spevák skupiny Zóna A Koňýk.

Podľa názoru aktivistov tieto známe osobnosti svojimi výrokmi naplnili obsah slova homofób. Výroky všetkých nominovaných sú zverejnené na webstránke ludskeprava.sk

"Výskumy dlhodobo ukazujú, že medializované výroky a informácie hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Takto sa tvoria alebo utvrdzujú rôzne škodlivé streotypy, ktoré vedú k diskriminácií a porušovaniu ľudských práv," vysvetľuje dôvody vytvorenia anti-ceny riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Európska pobočka Medzinárodnej spoločnosti lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb (ILGA) vo svojej správe o právnej ochrane sexuálnych menšín v EU, vydanej pri rovnakej príležitosti, ohodnotila Slovensko ako druhé najhoršie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4), "prvensto" získalo Poľsko.

"Zámerom súťaže však nie je autorov výrokov len odsudzovať, ale upozorniť celú spoločnosť, že aj slová, ktoré si možno neuvedomujeme, môžu niekoho poškodzovať, o to viac, ak sú ich autormi verejne známe osoby. Chceme spustiť diskusiu na tieto témy tak, aby sa vytvoril priestor argumentom namiesto nadávok a faktom namiesto predsudkov," dodal Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového pochodu.

Nominovaných vybrala odborná porota zložená z odborníkov na ľudské práva a diskrimináciu ako aj LGBT aktivistov, do hlasovania sa však môže zapojiť ktokoľvek. To potrvá do 7. júna na webstránke ludskeprava.sk/homofob alebo facebook.com/ludskeprava.

"Pre budúci ročník plánujeme verejnosť zapojiť už do nominačného procesu, škandalóznych výrokov, ktoré v civilizovanej spoločnosti nemajú čo hľadať, sa určite nájde viac a aj v iných oblastiach, tento rok sa to však časovo nedalo zvládnuť," objasňuje Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda podiel neheterosexuálnych ôsob v populácií. Autorom je známy dizajnér Maroš Schmidt, ktorý ju vytvoril bez nároku na honorár. Organizátori ankety Homofób roka sa ju pokúsia po ukončení hlasovania víťazovi odovzdať, no podľa vlastných slov nerátajú s ústretovosťou: "Domnievam sa, že víťaz nebude na cenu práve hrdý, ale určite mu ju dopravíme," uzatvára Krempaská.
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
12.2.2014 11:10 | Ľubo

To čo tu čítam je klasická demagógia. Samozrejme nie v článku ale v reakciách naň. Čo to tu omieľate? Aké peniaze žiadajú a čo má spoločné poukazovanie na netolerantných ľudí s ocenením matiek alebo rodín a s podporou telesne alebo duševne postihnutých?! Vôbec, ale vôbec nič. Všetky takéto názory na inakosť sú len obmenou názorov obyvateľov predvojnového Nemecka, ktoré viedli ku nacistickému vyvražďovaniu tých "iných" a mimochodom aj napr. telesne a duševne postihnutých. Kam sa má uberať táto spoločnos? K "Pravej" rodine? K "Pravému" názoru? K "Čistej" rase? ....
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
25.1.2014 20:27 | Mylan

Mimovládky postaviť mimo zákon ako nebankovky a buzerantov.
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
21.12.2013 18:28 | Ivan

Kto vyhlási cenu za rodinu roka ? Kto komu dá cenu za matku roka ? Kto ocení hodnotu obyčajného človeka ? Naozaj ste schopný oceniť kladne iba tých pár jedincov ktorí sú iní ? Prečo z nich robíte iných ? Sloboda občana sa skončila, slobodný už budú len homo - a iný sexuáli, ženy hlásiace sa k feminizmu a každý čo na sebe nájde niečo "nenormálne" ... roky som podporoval petície na tomto portáli a aktivity z oblasti ľudských práv aktívne, ale tento tlak a potláčanie prirodzenosti aj ľudí v mojom okolí namiesto väčšej tolerancie tlačí k obranným postojom a negatívnym reakciám. A zdá sa mi - že majú pravdu - končím, kým mi ostali posledné zvyšky súdnosti. Ivan
Ad: Ako je to vlastne ?
10.6.2013 17:00 | Robo

Su tito LGB ludia,alebo povazuju sa oni za postihnutych ked ziadaju peniaze,ktore stat urcil pre postihnutych ?
Prosim vyjadrite sa ludia z LGB.
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
2.6.2013 12:17 | Igor Bartak

Co tak davat ceny pre heterofobov, ktori sa boja slobody prejavu heterosexualov, ktori sa nestotoznuju s demagogiou homoloby?
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
26.5.2013 17:09 | Egon K.

To co napisali tieto dve citatelky plati aj na tento clanok.
Opravdu sa nehanbia tito LGB
brat peniaze a ukracovat tak ludi co su skutocne postihnuti ? Ci uz telesne alebo dusevne. Je to necitlivost a sebectvo !!!

Ad: Situácia lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí na Slovensku
22.5.2013 10:54 | Eva Szaboova

Dobry postreh Marika.Len ma napada ci nepatria aj ti LGB
medzi postihnutych.Potom by sa tvoja poznamka vztahovala aj na nich !?
Ad: Situácia lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí na Slovensku
20.5.2013 21:42 | Marika

Nasa spolocnost by sa mala viac zaoberat problemami postihnutych ludi , telesne aj dusevne postihnutych a nie vymyslenymi problemami LGB. Nevidiaci maju permanentne problemy , vozickari ci stari a chori ludia , tam treba pomahat a nie minat peniaze na akesi LGB propagandou zivene problemy.
Viete vobec v akych katastrofalnych pomeroch v domovoch ziju dusevne potihnuti? Nehanbite sa vy LGB ze im beriete peniaze zo statneho rozpoctu?
Ad: Mimovládky vyhlásili anti-cenu Homofób roka
24.5.2013 22:03 | Mamina

homonacisti ...

» Vaše reakcie (7)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Súvisiace témy
Menšiny, Ľudské práva

Regióny
Bratislava


[22873]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt