spájame ľudí, ktorí menia svet
Životné prostredie | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Prvého apríla si pripomenieme Medzinárodný deň vtáctva
28.3.2013 | | Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Apríl je mesiac, kedy na naše územie priletí najviac sťahovavých vtákov. Milióny operencov prilietajú na svoje hniezdiská alebo migrujú ďalej na sever cez naše územie. Medzinárodný deň vtáctva, ktorý sa každoročne oslavuje 1. apríla, spadá na obdobie, kedy rôzne druhy vtákov začínajú priletovať do našich končín vo väčších počtoch. Tohtoročná chladná jar zatiaľ zastavila početné kŕdle migrantov na juhu Európy, avšak po prvom oteplení môžeme očakávať hromadný prílet desiatok vtáčích druhov.

"Vtáčia migrácia a rôzne sťahovavé vtáky sú obdivované po celom svete a v rôznych kultúrach. Majestátne žeriavy v Ázii, kŕdle divých husí v Škandinávii či bociany v Európe sú súčasťou kultúry národov. Ľudí odjakživa fascinujú schopnosti vtákov. Prelet a prekonávanie obrovských vzdialeností na miesta s dostatkom potravy počas sezóny rozmnožovania či zimovania predurčila vtáky, stať sa jednými najúspešnejšími živočíchmi sveta. Vďaka svojej mobilite a schopnosti prekonávať obrovské vzdialenosti obsádzajú rôzne typy, často aj nehostinného prostredia po celom svete. Čoraz populárnejšie pozorovanie vtáctva v našich končinách má svoje začiatky už v časoch Rakúsko-Uhorska, kedy vznikla tradícia vítania jari prostredníctvom osláv sťahovavých vtákov a stromov 1. apríla. ", informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Príchod jari a postupné prílety sťahovavých druhov vtákov sledujú ornitológovia po celom Slovensku [1]. "Do dnešného dňa bolo na Slovensku zaznamenaných už 36 sťahovavých druhov vtákov. Pozorované boli prvé bociany biele aj čierne, dokonca aj prvá lastovička zavítala na Slovensko už 23.marca. Výrazné ochladenie však pozastavilo vtáčie sťahovanie a africké migranty zatiaľ vyčkávajú v južnejších regiónoch Európy. Napríklad, stovky belorítok čaká v týchto dňoch na oteplenie v predhorí Álp v Taliansku. V roku 2012 už vtáčia migrácia vrcholila v termíne od 28.3. do 4.4., kedy k nám podľa záznamov priletelo najviac sťahovavých vtákov. Tento rok sa prílety migrantov zrejme posunú o niekoľko dní. Húfne návraty sťahovavých vtákov očakávame po príchode prvých teplejších dní. ", informuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

SOS/BirdLife Slovensko pozýva pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva verejnosť a všetkých záujemcov na podujatia zamerané na pozorovanie migrujúceho vtáctva a poznávanie vtáčieho spevu na viacerých miestach Slovenska [2]. Pozývame všetkých záujemcov do prírody v Bratislave, pri Michalovciach (Senné a Iňačovce), pri Vrábľoch (Maňa), vo Zvolene, Trenčíne a Drienovci pri Rožňave.


Zaznamenávanie jarných príletov vtáctva

Jarné prílete na www.vtaky.sk
Cieľom je zber údajov o prílete sťahovavých druhoch vtákov. Každý môže zadať svoje prvé tohtoročné pozorovanie rôznych druhov. Zaujímavý teda nie je len najskorší dátum, ale pre možnosť štatistického hodnotenia je dôležité zozbierať čo najviac prvých pozorovaní sťahovavého vtáctva.  Jarné prílety nájdete na linke: http://www.vtaky.sk/springarrivals

Jar ožíva - Spring alive
Medzinárodná kampaň pre deti a mládež, do ktorej sa zapájajú všetky Európske krajiny. Na webovej stránke www.springalive.net môžete zadávať prvé jarné pozorovania bociana bieleho, včelárika zlatého, lastovičky, kukučky a dážďovníka. 

Atlas hniezd bociana bieleho na www.bociany.sk
V databáze bocianích hniezd je možné sledovať dátum príletu jednotlivých bocianích párov na svoje hniezda. Každé hniezdo má svoju kartu v atlase, na ktorej je možné prílet zaevidovať. 
» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Súvisiace témy
Ochrana prírody, Zvieratá

Regióny
Bratislava


[14863]REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS