spájame ľudí, ktorí menia svet
Spoločnosť | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Upozornia poslancov na ohrozenie Slatinky a Hrona
18.3.2013 | | Združenie Slatinka

Združenie Slatinka zvolalo do Bratislavy pred budovu národnej rady verejné zhromaždenie „Zachráňme Slatinku“. Svojou prítomnosťou pred parlamentom vo štvrtok 21. marca 2013 od 9.30 hod chcú sympatizanti združenia vyjadriť svoj postoj ku postupu štátnych orgánov pri povoľovaní zásahov s vplyvom na rieku Hron.

Predovšetkým v dôsledku nesystémového povoľovania malých vodných elektrární, povoľovania odberov vody pre súkromných odberateľov a naopak nerealizovaním naplánovaných opatrení vyplývajúcich z implementácie Smernice o vodách vzniká riziko ohrozenia ekosystému rieky Hron v budúcnosti. Týmito argumentmi Vodohospodárska výstavba š.p. Bratislava zdôvodňuje potrebu stavať vodné dielo Slatinka na rieke Slatina pri Zvolene a zničiť pri tom údolie so 17 typmi biotopov európskeho a národného významu. Viazaním zdrojov do prípravy tejto kontroverznej stavby nezostáva dostatok kapacít na prípravu a realizáciu udržateľných efektívnych opatrení v povodiach.

Občania dlhodobo upozorňujú na negatívne sociálne, ekonomické a environmentálne vplyvy VD Slatinka, ktorej účel sa neustále mení a napriek takmer 60 rokom prípravy stále nie je známe, koľko by mala stáť, odkiaľ by na ňu mali ísť peniaze a najmä kto by mal z nej odoberať vodu. Na verejnom zhromaždení preto odštartujú aj výzvu na ochranu dedinky Slatinka a údolia rieky Slatina a na zastavenie plytvania verejnými zdrojmi na prípravu a výstavbu VD Slatinka. 

Združenie Slatinka na verejné zhromaždenie pozvalo e-mailom všetkých poslancov Národnej rady SR, aby im tu odovzdalo informácie o súvislostiach a vplyvoch plánovaného VD Slatinka. Osobitne združenie plánuje osloviť so žiadosťou o iniciovanie riešenia problémov v povodí Hrona predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláša Hubu.

Keďže v súčasnosti majú poslanci veľa práce s hľadaním riešení na sanovanie verejných financií, Združenie Slatinka sa rozhodlo nežiadať výbor pre poľnohospodárstvo a životné prostredie resp. poslancov NR SR, aby prišli do regiónov, ktorých sa problémy týkajú, ale rozhodli sa cestovať za poslancami v čase, kedy by mali byť na zasadnutí parlamentu a teda by sa mali k týmto informáciám dostať priamo. Verejné zhromaždenie sa uskutoční na Zámockej ul., vo vzdialenosti 50 m od budovy Národnej rady SR v Bratislave. Zhromaždenie skončí približne o 11,00 hod.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Upozornia poslancov na ohrozenie Slatinky a Hrona
3.4.2013 13:20 | Alica

Ani ja tomu nerozumiem,ako si je mozne nieco prenajat "na cierno"???
Viem vsak,ze tam existuje este par vlastnikov nehnutelnosti a myslim,ze aj pody.
Ad: Upozornia poslancov na ohrozenie Slatinky a Hrona
21.3.2013 21:07 | Martina Paulikova

Nerozumiem, ako je mozne si "nacierno" prenajat nieco ...
Ale k faktom - dedina Slatinka tento rok oslavi 625 rokov od prvej pisomne zmienky - nie je zrušena. Obyvatelov prestahovali, do najomnych domov a bytov, kde platia nemaly najom a boja sa, co bude o rok, aky najom bude vyrubeny.
A domy v Slatinke vlastnia bud povodni obyvatelia, ktorym ich nasilne vyvlastnili v r. 1989 a ktori si ich potom vysudili spat a Slovenska republika. Tie, ktore vlastni Slovenska republika prenajima riadnymi najomnymi zmluvami normalnym ludom, casto potomkom povodnych obyvatelov. Najmnu cenu stanovuje Vodohospodarska vystavba na zaklade cien, za ktore vykupila domy od povodnych obyvatelov. Je logicke, ze ak dala za dom 50 000 Sk, tak najom nemoze byt 1000 € za rok. Aj tak ich uz povodni ludia niekolkokrat splatili najomnym, vlastnikom vsak nie su.
Nerobte prosim zo Slatinky a jej obyvatelov nenazrancov alebo nejakych squaterov, co obsadia domy. Predstavte si vy, ak by prisli ku vam domov, ze nech nesadite na jar mrkvu, lebo na jesen tu nebudete ... a to vam hovorili rok za rokom 50 sezon. Tito ludia si vytrpeli skutocne svoje a zachovanie dnesneho stavu je to posledne, co by chceli.
Ad: Upozornia poslancov na ohrozenie Slatinky a Hrona
21.3.2013 14:46 | aladár

. dedinku Slatinka už pred mnohými rokmi zrušili a obyvateľov presťahovali . Ale ostali tam domy ktoré si na čierno poprenajímali dnešní odporcovia vodného diela a tak im v skutočnosti nejde o ekológiu ale o zachovanie dnešného stavu a prípadnej možnosti odkúpenia miestných nehnuteľností ...

» Vaše reakcie (3)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Združenie Slatinka

Súvisiace témy
Samospráva, Ekonomika, Štátna správa, Životné prostredie, Energia, Ochrana prírody, Voda

Regióny
Bratislava, Slatinka


[20470]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt