spájame ľudí, ktorí menia svet
Kultúra | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Filmový festival inakosti a divadlo NoMantinels v Žiline
15.3.2013 | | Iniciatíva Inakosť

Priblížiť verejnosti osudy a vzťahy ľudí s inou sexuálnou a citovou orientáciou sa pokúsia organizátori Filmového festivalu inakosti. Ten zavíta v piatok do kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Súčasťou programu, ktorý potrvá do nedele, bude aj predstavenie divadla NoMantinels a výstava Byť hrdým rodičom.

„V Žiline sa nám podarilo zostaviť naozaj bohatý program. Verím, že prilákame nielen samotných neheterosexuálov, ale že sa so svojimi predsudkami príde popasovať aj väčšinový divák,“ vyjadrila sa riaditeľka FFi Zita Hosszúová.

Piatkový program otvorí dojemná lovestory Edie a Thea: Príliš dlhé zásnuby (r. Susan Muska, Greta Olafsdottir). Po projekcii odohrá inscenáciu Naruby divadlo NoMantinels. Hra približuje, ako zasiahne do fungovania rodiny skutočnosť, keď má dieťa inú sexuálnu a citovú orientáciu. Dej sa odohráva v kúpeľoch, kam homosexuálne orientovaný mladík zavolá rodičov. Dúfa, že po relaxačných procedúrach budú schopní prijať jeho skutočnú identitu. „Rodičia LGBTI detí majú často množstvo obáv a strachu, keďže im chýbajú o problematike informácie a sú plní predsudkov. Napriek tomu, že tušia o inej orientácii svojej ratolesti, táto téma býva celé roky v mnohých rodinách tabu,“ uviedol režisér hry Andrej Kuruc. Tejto problematike sa venuje aj výstava Byť hrdým rodičom, ktorú si môžu pozrieť návštevníci počas trvania festivalu. „Cieľom bolo ukázať rodiny, kde rodičia podporujú a plne akceptujú svoje deti napriek ich odlišnosti,“ priblížil kurátor výstavy Róbert Pakan. 

Sobotný a nedeľný program bude patriť filmom. Organizátori premietnu v sobotu film o láske dvoch spolužiačok z chudobnej losangelskej štvrte Mosquita a Mari (r. Aurora Guerrero); ďalej víťazný film FFi 2012 Albert Nobbs (r. Rodrigo García) a tragikomédiu Parada (r. Srdjan Dragojević). Diváci uvidia v nedeľu strhujúci dokument o LGBTI senioroch Neviditeľní (r. Sebastien Lifshitz), slovenský film režiséra Róberta Švedu Anjeli a americký tanečný film Daj do toho všetko (r. Sheldon Larry). Presný program je na http://www.ffi.sk/filmovy-festival-inakosti-zilina.

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Iniciatíva Inakosť. Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Iniciatíva Inakosť

Súvisiace témy
Kultúra, Menšiny

Regióny
Žilina


[9772]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt