spájame ľudí, ktorí menia svet
Životné prostredie | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Europarlament hlasoval o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike: ozelenenie sa nekoná
14.3.2013 | | Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Poslanci Europarlamentu hlasovali 13. marca 2013 po prvýkrát v histórií EÚ o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Výsledok možno charakterizovať ako zmätok, nesúlad, no predovšetkým chýbala podpora pre trvalo-udržateľnejšie poľnohospodárstvo.

„Parlament zásadným spôsobom oslabil prvky zeleného balíčka navrhnutého Európskou Komisiou, ktorého cieľom bolo zvýšiť celkovú kvalitu poľnohospodárskej krajiny. Kroky ozelenenia SPP sú však zo strany EÚ nevyhnutné. Stav poľnohospodárskej krajiny je alarmujúci. Za posledné desaťročia sme stratili v EÚ skoro polovicu populácií vtákov agrárnej krajiny [1]. Horšie je to ešte s motýľmi a ďalšími druhmi hmyzu. Polovica poľnohospodárskej pôdy v Európe má menej ako 1% organickej hmoty, čím sa tieto plochy podobajú a postupne sa aj stávajú púšťami. Problémy s vodou sú notoricky známe. Výsledky hlasovania potvrdili, že politici Európskeho parlamentu, vrátane väčšiny tých našich, ignorujú tieto signály o kríze a nevyužili jedinečnú šancu nasmerovať SPP smerom k trvalej-udržateľnosti.", informuje Tatiana Nemcová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: „Veľmi však vítame návrh Európskeho parlamentu o vyčlenení minimálne 25% z rozpočtu pre rozvoj vidieka na environmentálne opatrenia a ekologické poľnohospodárstvo. Vzhľadom k tomu, že celkové ozelenenie SPP sa nekoná, budú maž cielené opatrenia pre vzácne a ohrozené druhy poľnohospodárskej krajiny o to dôležitejší význam."

„Vítame, že europoslanci v Parlamente podporili návrh Komisie a pridali smernicu o používaní pesticídov (SUD) 2009/128/ES do základného balíčka podmienok pre čerpanie EÚ fondov. Budeme ostro sledovať či EÚ, naša vláda a farmári napĺňajú princípy tejto smernice, ktorá preferuje nechemickú ochranu plodín a integrovanú kontrolu škodcov aj v praxi. Na Slovensku sa zatiaľ tak nedeje, hoci smernica je „v praxi“ už od roku 2011.", hodnotí Daniel Lešinský z občianskeho združenia CEPTA. K vplyvu SPP na vývoj slovenského agro-sektora dodáva: „SPP definuje základné rámce a princípy agro-politiky EÚ, tie boli včera schválené na 3-ku, kľúčové rozhodnutia sa však budú prijímať doma, na Slovensku. Preto by sme radi vyzvali zodpovedných politikov v našej vláde a parlamente, aby už v tomto roku rozhodovali za rozvoj udržateľného pôdohospodárstva vo verejnom záujme. Sebestačnosť v kvalitných potravinách, zdravá pôda, rastúca agro-biodiverzita, čistá voda a životné prostredie, pekná krajina a živý vidiek budú benifitmi správnych politických rozhodnutí.“ 

Hlasovanie Európskeho  parlamentu uzatvára dôležitú etapu v rokovaniach o budúcej SPP. Ďalším krokom bude dosiahnutie dohody medzi Členskými štátmi v Rade pre poľnohospodárstvo a rybolov, po ktorom bude nasledovať snaha o dosiahnutie dohody medzi všetkými inštitúciami EÚ, ktorá sa očakáva v júni.
» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Súvisiace témy
Životné prostredie, Ochrana prírody, Poľnohospodárstvo

Regióny
Bratislava


[8287]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt