spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Parlamentný test prezradí voličom, kto ich najlepšie zastupoval
4.6.2010 | |

Občianske združenie KohoVolit.eu spustilo nezávislý predvolebný test umožňujúci voličom zistiť, ktorý politik v uplynulom volebnom období najlepšie zastupoval ich názory. Test vychádza zo skutočných hlasovaní v Národnej rade, posudzuje tak poslancov a strany podľa ich činov, nie podľa sľubov v predvolebnej kampani alebo v programoch strán.

Po svojom hlasovaní o sade vybraných návrhov zákona sa volič dozvie, ktoré strany a ktorí poslanci hlasujú jemu najpodobnejšie.

Test priliehavo nazvaný „Inventúra hlasovania“ zverejnený na webstránke http://sk.KohoVolit.eu/sk/nrsr  vyberá dôležité alebo verejne diskutované návrhy zákona, ktoré prešli Národnou radou v poslednom volebnom období. U každého z nich môže záujemca okrem svojho hlasu určiť aj dôležitosť, akú zhode v tomto návrhu prikladá. Výsledkom po stlačení hlasovacieho tlačidla je rebríček politických strán i jednotlivých poslancov Národnej rady zoradený podľa vypočítanej zhody s voličom.

„Do predvolebnej kampane plnej sľubov a hesiel chceme priniesť objektívny pohľad na doterajšiu prácu našich poslancov. V Českej republike si takýto test vyskúšalo viac než dvestotisíc ľudí, odporúča ho tam politológ Josef Mlejnek či poradca prezidenta Ladislav Jakl,“ hovorí Jaroslav Semančík, jeden z autorov projektu.

„Ľudia sú nad rebríčkom zhody niekedy veľmi prekvapení. Z toho, že viac než so stranou, ktorú vždy volili, sa zhodujú s inou alebo že najbližšie k nim hlasuje v skutočnosti strana, s ktorou nesympatizujú. Výpočet zhody je však založený na skutočnom overiteľnom hlasovaní poslancov, nejde zmanipulovať,“ pokračuje Jaroslav Semančík. „V teste ale z princípu môžu byť zahrnuté len strany dnes prítomné v parlamente. Treba ho preto brať ako radu, nie ako jediné kritérium koho voliť,“ uzatvára.

Nezávislý projekt KohoVolit.eu pripravuje predvolebné testy pre Slovensko a pre Českú republiku už od roku 2006. Sleduje tiež aktivitu poslancov počas volebného obdobia a zverejňuje analýzy ich práce.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Parlamentný test prezradí voličom, kto ich najlepšie zastupoval
7.6.2010 21:00 | Katarína Prónay

Je to výborné, len je to trošku neskoro, nie ? A treba zariadiť aby sa o tom teste dozvedelo čo najviac gramotných ľudí. Mechanizmus pandemického rozšírenia tejto informácie musí niekto vymyslieť.Možno by sa to dalo zveriť niektorým mimovládkam a regionálnym novinám.

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Súvisiace témy
Demokracia, Politika

Regióny
Považská Bystrica


[3988]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt