spájame ľudí, ktorí menia svet
Náboženstvo | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Nocľaháreň Depaul poskytla takmer 130 tisíc nocľahov
22.12.2009 | | Depaul Slovensko

Včera oslávlila Nízkoprahová nocľaháreň sv. Vincenta Depaul v Bratislave 3. výročie svojej existencie. Za tri roky svojho fungovania poskytla takmer 130 000 nocľahov ľuďom bez prístrešia. Sviečky na torte sfúknu obyvatelia nocľahárne, ktorých je v tomto zimnom období takmer 170.

Nízkoprahová nocľaháreň sv. Vincenta Depaul vznikla ako odpoveď na krutú zimu 2005/2006, kedy v uliciach Bratislavy umrelo rekordné množstvo ľudí bez domova – mnohí na následky podchladenia a chorôb. Odvtedy nocľaháreň poskytuje už tretí rok alternatívu životu na ulici aj tým bezdomovcom, ktorí pre závislosť či zanedbaný fyzický a psychický stav neboli schopní splniť podmienky pre prijatie do iných zariadení v Bratislave. Od otvorenia 21.decembra 2006 prešlo cez brány nocľahárne  2127  ľudí, ktorým bol poskytnutý nocľah a teplé jedlo.

Túto najväčšiu nízkoprahovú nocľaháreň v Bratislave s kapacitou 175 lôžok prevádzkuje nezisková organizácia Depaul Slovensko. Nocľaháreň významne zvýšila kapacitu lôžok pre ľudí bez domova Bratislavy, ktorých bol v minulosti akútny nedostatok. Vďaka priestorom a finančnej pomoci Magistrátu hl. mesta Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja, ENEL Slovenské elektrárne a ďalších dobrodincov poskytuje tým najzanedbanejším bezdomovcom okrem nocľahu, stravy, oblečenia a hygieny aj sprostredkovanie lekárskeho ošetrenia, vybavovanie osobných dokladov a sprostredkovanie liečenia zo závislostí.

V spolupráci so samosprávou aj partnerskými organizáciami sa Depaul Slovensko snaží, aby na uliciach Bratislavy nemuseli umierať bezdomovci z nedostatku pomoci. Riaditeľ organizácie Depaul Slovensko hovorí:  „Našim cieľom je, aby najmä v zimnom období mali ľudia bez domova šancu prežiť a nemuseli zomierať pre ľahostajnosť okolia. Ideálne by bolo, aby nezamrzol na ulici žiaden bezdomovec. Zima je pre ľudí bez domova najťažšie obdobie a sami by ju bez pomoci druhých neprežili. Ďakujeme všetkým sponzorom a tiež regionálnej a  miestnej samospráve, že nám tento cieľ pomáhajú naplniť“ zdôraznil Juraj Barát.

Nezisková organizácia Depaul Slovensko s pomocou Bratislavského samosprávneho kraja prevádzkuje aj ďalšie zariadenie pre bezdomovcov, Útulok sv. Lujzy s kapacitou 30 lôžok, ktorý je určený pre bezdomovcov s nepriaznivým zdravotným stavom a prepusteným z hospitalizácie. Súčasná kapacita Útulku sv. Lujzy však nestačí pokrývať potrebu starostlivosti o chorých bezdomovcov a tak je ich osud  je stále naliehavým problémom aj pre nemocnice, ktoré ich po hospitalizácii nemajú kam prepustiť na doliečenie a tak končia na ulici často v zlom zdravotnom stave. „Náš útulok je preplnený, máme tu 5 ľudí navyše a asi 15 nevybavených žiadostí z nemocníc, ktoré potrebujú prepustiť bezdomovcov a nemajú kam. Ďalších asi 7 čakateľov na umiestnenie máme z iných zariadení či rovno z ulice. Často nám telefonujú aj z nemocníc mimo Bratislavy, ktoré nevedia kam prepustiť bezdomovca, ktorý potrebuje doliečenie. My však uprednostňujeme hlavne obyvateľov Bratislavského kraja“, hovorí projektová manažérka útulku sv. Lujzy, A. Dreveňáková.

V rámci osláv 3. výročia otvorenia nocľahárne príde bezdomovcov rozveseliť dnes večer o 20,00 hod. aj známa speváčka Gizela Oňová spolu s herečkou a moderátorkou Bibianou Ondrejkovou. Pre obyvateľov nocľahárne čaká v tento deň občerstvenie – grilované klobásky a kapustnica.

» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Súvisiace témy
Náboženstvo, Humanita a charita, Bezdomovci, Sociálne služby a pomoc

Regióny
Bratislava


[10387]REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS