spájame ľudí, ktorí menia svet
Náboženstvo | AKTUÁLNE
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Kultúrny protest pripomenie Slovenský štát
11.3.2009 | | Ľudia proti rasizmu

V sobotu 14. marca sa za účasti popredných umelcov bude v Bratislave konať celodenný kultúrny protest proti propagácii totality a fašizmu. Mesto bude plné výstav, diskusií a koncertov. Už túto sobotu sa v Bratislave bude konať celodenná kultúrna aktivita Dosť bolo ticha, ktorá je reakciou na pochody, oslavy a propagáciu fašistického Slovenského štátu.

"Tak ako každý rok, 14. marca budeme opäť svedkami, ako našu demokraciu, jej slobodu slova a slobodu zhromažďovania zneužívajú ľudia, ktorí chcú pritom presne tú istú demokraciu s jej základnými princípmi zničiť a otvorene sa hlásia k režimu, ktorý ju podupal a má na svedomí tisíce obetí," hovorí jeden z organizátorov aktivity Dosť bolo ticha Juraj Kiss.

Kiss je členom združenia Ľudia proti rasizmu, ktoré sa spolu s ďalšími podieľa na voľnej apolitickej aktivite Dosť bolo ticha, na ktorej sa podieľa aj Staré Mesto-Bratislava. Nadácia otvorenej spoločnosti, kníhkupectvo Artforum či bratislavská Židovská náboženská obec zasa spoluorganizuje v meste kultúrne akcie, výstavu, koncerty a diskusie. Zuzana Gáborová z Nadácie otvorenej spoločnosti hovorí: "Diskusiu s historikmi Slovenskej akadémie vied Ivanom Kamencom a Katarínou Zavackou v kníhkupectve Artforum o 16.00 hod. bude moderovať ich kolegyňa Monika Vrzgulová a témou bude práve odvrátená tvár 14. marca 1939, o ktorej sa pri pochode bude ťažko hovoriť. Táto diskusia bude zaujímavá pre všetkých, ktorí chcú z histórie poznať viac a pochopiť súvislosti niektorých historických faktov a rozhodnutí týkajúcich sa vzniku Slovenského štátu. Pre študentov, plánujeme živý prenos tejto besedy na internete.”

Ďalšia diskusia s členmi odboja, partizánmi a väzňami koncentračných táborov sa bude konať o 18.00 hod. v priestoroch hudobného klubu Intergalaktická Obluda. "Medzi diskutujúcimi bude aj učiteľ dejepisu či historička SAV Katarína Hradská, autor ilegálneho protifašistického časopisu, nad ktorým počas Tisa vyniesli rozsudok smrti či priami účastníci SNP zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov," hovorí dramaturg večera v Oblude Karol Pajer: "Je to jedinečná príležitosť vypočuť si priame svedectvá ľudí aktívnych v protifašistickom odboji počas 2. svetovej vojny. Títo ľudia písali históriu, som veľmi rád, že ich uvidím v našom klube."

Samotná akcia Dosť bolo ticha sa začne už o 12.30 hod. na Poštovej ulici inštaláciou kameňov pod názvom Návrat stratených autora Ľuba Stacha. Toto dielo originálnym spôsobom a technikou pripomína podobizne umučených a zavraždených slovenských Židov a bude po prvý raz vystavené na otvorenom priestore, na trase pochodu neonacistov. Autor o projekte hovorí: ”Stále som mal vnútornú potrebu vyrovnať sa s fenoménom holokaustu a tak som jazdil autom po Slovensku a zbieral kamene. Neskôr som navštevoval židovské rodiny, a reprodukoval fotografie ich príbuzných. V tmavej komore som na kamene naniesol citlivú fotografickú emulziu, na ktorú som nazväčšoval portréty ľudí, ktorí sa z koncentrákov nevrátili. Kamienky spomienok a pripomenutia sa niekedy zmenili na balvany, ktoré som ledva uniesol.”

"Bitky sme vyhrali, ale boj proti fašizmu, proti politickému a kultúrnemu fašizmu, ten trvá," povedal Ján Werich po vojne v decembri 1945. Pod pláštikom nacionalistov budú v meste pochodovať opäť tie isté tváre neonacistov, patologických bitkárov a jedincov s vytetovanými hákovými krížmi, spolu s vyslúženými ľudákmi a sympatizantmi totalitného Slovákštátu. "Zámerom všetkých zúčastnených ľudí, umelcov a združení je vytvoriť kultúrny protipól k podobným oslavám vzývajúcich akýkoľvek hanebný režim, ktorý bral vlastným občanom základné ľudské práva a aj ich životy," podotýka publicista prozaik Peter Getting. "Netreba zveličovať význam pár pomýlených indivíduí, ale na druhej strane, treba povedať, že tento deň sa dá skutočne stráviť lepšie než klaňaním sa nad hrobom Jozefa Tisa, odsúdeného na základe zásad norimberského tribunálu za zločiny proti mieru a ľudskosti." Večer v meste bude patriť až dvom koncertom, v hudobnom klube Intergalaktická Obluda to bude veľká reggae party, kde okrem bratislavských dídžejov Sista Majka&Pedro vystúpi legendárny londýnsky DJ Kenny Knots, pražský soundsystém Nattynational Rockers, škótsky sound zasa prinesie Mungo's HiFi. Súbežne o 19.00 hod. sa pre pozvaných hostí bude v Zichyho paláci konať koncert vážnej hudby, na ktorom vystúpi na Slavomír Repaský na elektrickom violončele s gitaristom Michalom Kovalčíkom, v druhej časti sa v sólovom recitáli predstaví známy violončelista Jozef Lupták, ktorý prednesie okrem iného skladby E. Blocha, V. Godára a vlastné improvizácie. Koncert podporia osobnou účasťou pozvaní predstavitelia verejného života, spisovatelia, herci, historici či známi občianski aktivisti a na záver sa bude podávať šolet.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Kultúrny protest pripomenie Slovenský štát
26.3.2009 12:09 | Laco

To je ten Ján Werich čo podpísal Antichartu :-) Ďakujem pekne za taký vzor.

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Ľudia proti rasizmu

Súvisiace témy
Ľudské práva, Náboženstvo, Rasizmus a xenofóbia, Spoločnosť

Regióny
Bratislava


[4006]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt