spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
26.4.2007 | | SITA

Štátne lesy Tatranského národného parku zastavujú spracovanie kalamity v Tichej a Kôprovej doline na základe rozhodnutia Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Informoval o tom dnes na tlačovej besede v Tatranskej Lomnici riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Liška.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Košiciach dnes ráno nariadila Štátnym lesom TANAP-u zachovanie pôvodného stavu až do zdokumentovania stavu v čase výkonu štátneho dozoru na území národnej prírodnej rezervácie (NPR) Tichá dolina a NPR Kôprová dolina.

"Znamená to zastavenie prác dovtedy, kým nebude prípad došetrený na základe podania, ktoré dostala inšpekcia životného prostredia. Ako štátna príspevková organizácia sme povinní rešpektovať rozhodnutie štátnej správy. Samozrejme, okamžite zastavujeme práce na spracovaní kalamity," uviedol na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška.

Podľa výkladu SIŽP lesníci ešte môžu vypratať spracované drevo, ale nebude sa spracovávať ďalšia kalamita. Doteraz lesníci spracovali v NPR Tichá dolina 1 200 kubických metrov dreva a v Kôprovej doline približne 700 kubických metrov dreva. Harvestor a pilčíci už dnes v Tichej a Kôprovej doline nebudú pracovať. Pohybovať sa tam budú už len vývozné súpravy.

Predstavitelia Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk, ktorí sa už niekoľko dní usilujú o zastavenie ťažby v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, považujú rozhodnutie o jej zastavení za čiastočný úspech. Budú však požadovať vyšetrenia všetkých svojich podaní, pretože majú podozrenie, že bol porušený zákon a došlo k poškodzovaniu chránených druhov. Pre agentúru SITA to povedal náčelník LZ Vlk Juraj Lukáč. Ako dodal, niektorí zástupcovia zoskupenia zotrvávajú naďalej v Tichej a Kôprovej doline a chcú zabrániť, aby bol dokumentačný materiál - kalamitné drevo odvezené. "Ťažba bola síce prerušená, no drevo odvážajú," vysvetlil Lukáč.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: jana
9.5.2007 15:35 | pel

Svoj nazor maju aj radikalni antiglobalisti, ktori v mieste konani svetoveho fora demoluju sukromne obchodicky a zapaluju sukromne auta.

Svoj nazor ma aj samovrazedny atentatnik, ktory ide zabit ludi, ktorych nazor ani nepozna ani ho ich nazor nezaujima.

Kde je hranica, aku skodu v zaujme hajenia svojho nazoru maju druhi respektovat?

Tu velmi neslo o prirodu. Tu islo "kto z koho". V materialoch VLKa som sa davnejsie docital ich doktrinu: strom ma pravo "zomriet a aj byt pochovany" tam kde zil. Ja s tym nesuhlasim, lebo podla mna to je extrem.
Keby si kazdy demonstrant zobral sekeru na odstranenie konarov a potom dvaja na pleco jeden kmen a zniesli ho k ceste - vtedy by som im uveril, ze im nejde len o vlastnu propagaciu. A aj orol by bol spokojny.
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
7.5.2007 13:15 | len tak

aj keby ze tie peniazky budem musiet zaplatit,zaplatim ich, drak temnoty je nenasytny,ale i tak nebudem lutovat,ze som tam bola a branila les...a tesi ma vedomie ze nie len za seba...ze to nebol rozmar hrstky ludi,snilkov,ale výkrik slovenskej inteligencie,mladej generacie,ktora sa už nemože pozerat..co sa deje v nasej krajine rovno pred ocami navonok stale spokojných Slovakov,ktorí su potom odvazni v krcme pri pivku, ci rozculeni nad výplatnou paskou,cenou za liek pre chore dieta, z toho, ze vidi, ze niekomu prejdu riadne podvody len tak...len tak...
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
6.5.2007 18:16 | Karmaňola

NO, už odkladám do prasiatka ... :o))))))))
Ale ako to taq moni budú vracať ... to by som si pozrela s radosťou ... jedine s pomocou nejakých šamanov ... a vdýchnu naspäť život
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
3.5.2007 16:18 | Noro Brázda

To nie sú pokuty, pretože s pokutami ŠL TANAP nič nemajú. Je to ďalší zo sprostých pokusov ŠL TANAP o škandalizáciu a zastrašovanie ľudí, ktorí upozorňovali na porušovanie zákona a ktorí - keďže príslušné orgány nereagovali - sa tomu snažili zabrániť.
Ad: Mato
3.5.2007 15:34 |

ŠL TANAP-u, ako "lekári lesa" skušaju liečit pokutami, čo je už skutočne rianda nehoráznosť:
http://www.lesytanap.sk/5_dokumenty/dlznici.xls
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
29.4.2007 18:52 | Mato

Pozor na vec ŠL TANAP-u sú lekármi lesa.... Povedal to pán Líška pre TA3 : http://www.ta3.com/sk/relacie/5_tema-dna/1581_tazba-kalamitn eho-dreva-v-tichej-a-koprovej-doline
Toto je už rianda nehoráznosť
Ad: to Noro
27.4.2007 12:53 | Oscarr

Nevyjadroval som sa konkrétne k ťažbe v Tichej a kôprovej doline.
Za nejakých desať rokov sa to tam bude opäť zelenať zmladením, či sa to vyťaží, alebo nie. Otázkou bude kvalita porastov. Zas budú polemiky a naťahovačky, čo sa malo a čo nie... Možno v okolí ešte bude materský porast, možno zas ďalšie kalamitisko... a najväčší krikľúni budú sas okolo seba šíriť, že je to ich zásluha, že stromy rastú, hoci na tom nič neurobili.
Ad: neviem kto...
27.4.2007 12:42 | Oscarr

a) zákaz vstupu do lesov vydáva MP SR, nie ochranári
b) písal som do Tatier, nie priamo do inkriminovaných dolín so zákazom vstupu
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 12:18 | Noro Brázda

Oskar, ak píšeš o tom čo sa teraz deje v Tichej a Kôprovej doline, tak sa hlboko mýliš.

Síce to je takmer ako za socializmu, keď sa policajti nečinne prizerajú na nelegálnu ťažbu a dokonca pri nej pomáhajú a vypočúvajú ľudí, ktorí na jej nelegálnosť upozorňujú.

Mimochodom, nejde o súkromné vlastníctov, ťažilo sa na štátnom.

A keď už hovoríš o zodpovednosti. Zodpovedá snáď riaditeľ Štátnych lesov TANAPu za (možno aj miliónové) škody na biotopoch, ktoré vznikli v dôsledku ťažby v Tichej a Kôprovej? Zaplatí to z vlastého vrecka ak sa škody preukážu, alebo to pôjde zo "štátneho"? Reči o zodpovednosti počúvam z úst vysokých úradníkov už pekne dlho, ale nespomínam si na veľa prípadov, kedy sa tá zodpovednosť skutočne uplatnila v praxi a kedy (ne)zodpovedný úradník, ktorý škodu svojim rozhodnutím spôsobil ju aj z vlastného vrecka zaplatil. Dovolím si tvrdiť, že pri súčasnej politickej kultúre nezodpovedájú štátne lesy za nimi spôsobené škody o nič viac tebou spomínané ochranárske organizácie. Rozdiel je v tom, že tie organizácie sa na rozdiel od lesníkov správajú zodpovednejšie.

Ale teším sa - a dúfam, že sa to raz podarí dotiahnúť do konca - až príslušné úrady vydajú platobné rozkazy na pokuty a náhradu škôd spôsobených ťažbou. Potom sa môžeme pozrieť kto to zaplatí a budeme sa môcť baviť o zodpovednosti.
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 12:00 | Oscarr

Azda by bolo zaujímavé, keby dotknuté subjekty vystavili faktúry rôznym ochranárskym združeniam za zvýšené náklady na ochranu porastov, škody na produkcii, dodatočné náklady za obmedzenie hospodárenia... v prípadoch, keď takéto združenie "neopodstatnene" zasiahne do užívateľský práv hospodáriaceho subjektu a prípadne neopodstatnenosť takého zásahu potvrdí i štátna správa.
Ochranárske združenia nezodpovedajú za škody v prípade ich omylného konania, ale vlastník príde o zdroj svojich príjmov i na ochranu svojho majetku - lesa. Je tokonanie ako za socializmu, keď štát nerešpektoval súkromné vlatníctvo a nariaďoval, ako má vlastník hospodáriť so svojím majetkom aj v prípade, keď nepoškodzoval verejný záujem.
Ad: oskar
27.4.2007 11:59 |

vies, oskar, to sa vlastne ani neuvidí

my, co sa tam chystáme ideme chránit myslienku.

Mozno mi neuveris, ja som skutocne poslusny obcan republiky a nemam potrebu porusovat zakazy a chodit tam, kde to ochranari zakazali. Asi na to mali dovod - odborny, to si netrufam posudit.
A predstav si, nejako mi staci dobry pocit, ze este na svete je miesto, kde ta priroda je ozaj priroda, kde ekologicke vztahy funguju sami od seba, bez vsadepritomneho cloveka. Ja nemusim chodit na prechadzky do koprovej a tichej, mam rada aj svoje pohodie, aj lesopark.
Ale preco by som nenechala trochu divociny aj pre tych, co im lesopark nestaci?, myslim tym orly a medvede...:o)), pochopitelne aj tie ako sa to vola- bystrusky.
Keby mne chceli vziat pre mna prirodzene prostredie, a nanutit mi divocinu, tiez by som protestovala.
Preco to nepochopime? Argument, ze je to o peniazoch a zasahovanie do vlastnickych prav a podobne - beriem - ale to sa da vyriesit, nie?
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 11:46 | Oscarr

Možno by bolo zaujímavé, zájsť sa pozrieť do Tatier proti čomu sa vlastne protestuje, lebo už je toľko kriku a demagógie okolo toho, že človek sa nalepšie zorientuje, keď veci uvidí sám.
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 11:34 | Oscarr

Nechystám. Ja mám iné na pláne.
Ad: Štátne lesy TANAP-u zatial zastavujú ...
27.4.2007 11:33 | Lubos Hajdin

Vyzva vsetkym Oscarom!

Aby sa potvrdili vase obavy z najazdu hordy komparzistov,
- vysadte do asfaltu na parkovisku v Podbanskom co najvacsie mnozstvo chranenych rastlin
- privedte spat hlukom tazby osprostenu lesnu zver, aj s pouzitim donucovacich prostriedkov
- pripravte dostatok odpadkov na preplnenie kosov a na lietadlovy posyp na celom uzemi Tatier.

Hor sa do boja, mame proti komu! Prec so samozvanymi obcanmi s vlastnym nazorom. Nasa farba je este zelensia, a preto sme najmudrejsi, a preto nam do toho nebude nikto kecat!
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 10:41 |

Oskar: Ak tam bude zopár takých, tak len provokatérov. Nechystáš sa náhodou?
Ad: kto koho potrebuje?
27.4.2007 10:08 | František

Luboš, zóny v Tanape určili ľudia. Nie som si istý, či pri ich určovaní brali do uvahy smršť spred 2 rokov a jej možné následky. Tu, nejde o pár vyvrátených stromov, s ktorými si ostatný stojací les hravo poradí.
Ja si nas rozdiel od eko-aktivistov myslím, že človek do prírody patrí a mal by jej aj pomôcť spamätať sa, aby si ju vedel viac vážiť.
Ad: Štátne lesy TANAP-u zastavujú ťažbu v Tichej a Kôprovej doline
27.4.2007 10:07 | Oscarr

Výzva všetkým samozvaným ekológom a lesoochranárom!

Ak máte svedomie, nechoďte do svojej záhradky! Aspoň do vegetačného kľudu, keď bude pôda dostatočne premrznutá, aby sa pod váhou vášho tela nadmerne nehutnila a zachovávala si svoju retenčnú schopnosť, aby sa nevytvárali lokálne povodne v podobe kaluží!
Pri svojom pohybe by ste mohli zašliapnuť nejakého, možno i zákonom chráneného, tvora. Nechajte ekosystém svojej záhradky na samovývoj, veď príroda sa o to postará. Pri pretrhávaní plodín by ste mohli mohli poškodiť možno i chránené rastliny. Nehovoriac o narušení mikroklimatického vplyvu vegetačného krytu na pôdu. Vytrhávaním rastlí môžete narušiť vrchné vrstvy pôdy, čo môže mať nedozierny vplyv na koreňový systém okolitých rastlín a pedobiontu. Rôznymi pestovnými zásahmi znižujete biodiverzitu ekosystému svojej zahradky.
Rôznym upozorneniam štátnej správy a susedov na zamedzenie šírenia burín treba odbiť s oôvodnením, že sa snažíte zvýšiť biodiverzitu v krajine a vašu zahradku vyhlasujete za UCHO.
V prípade nepochopenia okolím naše Miestne záhradkoochranárske združenie vypracuje patričným orgánom štátnej správy fundované zdôvodnenie presadzovaných názorov. Veď my by sme to mali vedieť najlepšie. Podľa posledných výskumov nášho člena Joža M. z vyšného konca, ponechnie záhradky na samovývoj a zamedznie vstupu do nej, zvyšuje produkciu biomasy v ekosystéme a viac času na inú činnosť. Uvedené výsledky zverejnil vo všeobecne uznávanej výročnej správe napísanej pivom na stôl v krčme.

Hor sa do boja, ak aj nemáme proti komu , niekoho si nájdime! Proletári sveta spojme sa! Preč s buržoáznymi imperialistami kapitalistického lesnítva! Naša farba je zelená!
Ad: treba niečo zmeniť
27.4.2007 07:54 | František

Jaro, možno treba, aby sme si konečne prestali merať vtáky a závidieť kto má dlhšieho. Možno si treba spoločne vysúkať si rukávy a pomôcť tatranskej prírode spamätať sa. Pomôct s dôrazom na šetrnosť zásahu. Pomoc s minimom techniky zvyčajne vyžaduje veľa potu.
Ad: kam ide drevo z Tichej a Kôprovej?
27.4.2007 07:48 | František

Andrejova otázka ma napadla už dávnejšie. Tiež by som rád poznal na odpoveď na ňu. Keďže čosi o dreve viem, napr., že z kalamitného dreva je veľmi malá výťažnosť na slušné dosky, hranoly a veci podobné = drevo pri pohľade zvonku môže vyzerať fantasticky, ale vnútorné vlákna má potrhané. Spáliť ho by bola škoda, dá sa využiť výrobu papiera, drevoštiepok a rôzne inak.
V súvislosti s papierom ma napadlo, že ak by ho použili na výrobu toaletného papiera, možno by stálo za úvahu vyhlásiť štrajk, blokádu daného výrobcu a odmietnuť tento papier používať.
Ad: miro balaz
27.4.2007 07:43 | Jaro Dunaj

Čaká nás čítanie práve takýchto informácií. Nemôžeme sa donekonečna nevidieť alebo ignorovať. Nehovorím tým o choromyselných jednotlivcoch. Koľkí práve nás za takých majú?

Boj si vyžaduje nepriateľa. Nepriateľ sa musí vytvoriť a udržiavať. Keď prestávame obhajovať vlastnú dôležitosť, môžeme zistiť, že druhá strana má v mnohom pravdu.
Ak nám niečo vyčítajú oprávnene, tak je to slovné preháňanie. Viem, že je to "básnická" reakcia z našich pocitov keď vidíme siahať na niečo dôležité a krásne. Preháňaním strácame dôveryhodnosť všetci.

Ak minister pre kukuricu z nás robí ekoteroristov, tak preháňa. Nepáči sa nám to. Ak MŽP nájde na kalamitisku v Tatrách jedného chráneného vtáka, tak preháňa smerom dole. Ak hovoríme o miliónoch rokov tatranského lesa, tiež preháňame.
Bojíme sa že nám neuveria?

Treba niečo zmeniť.» Vaše reakcie (42)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeČítajte tiež:
Tichý protest pred inšpekciou životného prostredia v Košiciach


Súvisiace témy
Kriminalita, Ekonomika, Právo, Štátna správa, Lesy, Ochrana prírody

Regióny
Vysoké Tatry, Poprad


[27277]REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS