spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Homosexuáli nie sú rukojemníkmi obchodov vlády s cirkvou
11.8.2006 | | Iniciatíva Inakosť

Iniciatíva Inakosť víta výroky vicepremiéra Dušana Čaploviča o otvorení vecnej diskusie o postavení gejov a lesieb v spoločnosti, zároveň ale odmieta, aby sa homosexuáli stali rukojemníkmi obchodovania vlády s katolíckou cirkvou.

Vláda totiž podľa vicepremiéra neotvorí tému prijatia zákona o životných (registrovaných) partnerstvách homosexuálov, ak cirkvi neotvoria prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí.

"Považujem to za alibistický prístup s nádychom vydierania," uviedla hovorkyňa Iniciatívy Inakosť Hana Fábry, zároveň ale dodáva: "Oceňujeme, že v programovom vyhlásení sa Vláda SR v súvislosti s odstraňovaním akýkoľvek foriem diskriminácie explicitne zmieňuje aj o sexuálnych menšinách." Aktivista Inakosti Ivo Slávka verí, že "programové vyhlásenie vlády neostane len kusom papiera, ktorý v podstate nič neznamená a nikoho nezaväzuje."

Zmluva o výhrade vo svedomí zostane podľa ústredného tajomníka KDH Pavla Abrhana jedným z bodov agendy kresťanských demokratov aj v tomto volebnom období. "Budeme hľadať podporu pre jej prijatie," povedal Abrhan pre agentúru SITA. Abrhanovi sa nezdá, že by cirkev uzavrela s vládou nejakú dohodu, že ak ona neotvorí prijatie zmluvy, vláda neotvorí tému registrovaných partnerstiev. "Nie je úlohou cirkvi uzatvárať politické dohody, preto sa mi nezdá, že by takáto zmluva existovala," uviedol Abrhan. 

Iniciatíva Inakosť aj napriek tvrdeniam vicepremiéra Čaploviča bude naďalej pokračovať vo svoje snahe dostať návrh Zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia na rokovanie Národnej rady SR ešte v tomto volebnom období. "Ak vláda tvrdí v programovom vyhlásení, že sa bude zasadzovať o odstraňovanie diskriminácie (aj) na základe sexuálnej orientácie a zároveň ale nechce otvoriť otázku legalizovania partnerstiev gejov a lesieb, považujeme to za rozporné. Nemožnosť uzatvárania životných partnerstiev vnímame ako zásadnú diskrimináciu, ktorej odstránenie je podľa nás primárne. Táto vláda má aj prostredníctvom našej agendy šancu ukázať, že nielen slovami, ale aj skutkami chce skutočne patriť k štandardnej sociálnej demokracii v Európe," zdôraznila Hana Fábry.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Homosexuáli nie sú rukojemníkmi obchodov vlády s cirkvou
11.8.2006 12:07 | Igor Barták

Reakcia hovorcu KBS Mons. Mariána Gavendu na informácie o údajnej tichej
dohode medzi cirkvou a vládou o registrovaných partnerstvách.

http://audio.tkkbs.sk/

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Iniciatíva Inakosť

Súvisiace témy
Diskriminácia a rovnosť šancí, Menšiny, Politika

Regióny
Bratislava


[8821]REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt