spájame ľudí, ktorí menia svet
Aktuálne
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Deti sú vystavené toxínom ešte pred narodením
19.9.2005 | | Greenpeace

Výskum Greenpeace a Svetový fond na ochranu prírody WWF odhalil prítomnosť viacerých druhov nebezpečných chemikálií v pupočníkovej krvi.

Deti sú vystavené negatívnym účinkom množstva toxických chemikálií už v plodovom štádiu v tele matky. Toto alarmujúce konštatovanie je jedným zo záverov vedeckej štúdie, ktorú vypracovali holandské laboratóriá TNO pre ekologickú organizáciu Greenpeace a Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Štúdia predstavuje výsledky analýz pupočníkovej krvi 27 novorodencov a 42 rodičiek z Holandska, pričom potvrdzuje skutočnosť, že nebezpečné chemikálie sa prostredníctvom pupočníkovej šnúry dostávajú z tela matky do organizmu dieťaťa.
 
Štúdia s názvom „Dar do života: Nebezpečné látky v krvi pupočníkovej šnúry“ upozorňuje na skutočnosť, že deti sú dnes vystavené účinkom toxických látok už v najcitlivejšej „prenatálnej“ fáze svojho vývoja.  Laboratórne analýzy totiž potvrdili prítomnosť ôsmich skupín preukázateľne, či potenciálne nebezpečných látok v pupočníkovej krvi. Ide pritom o rizikové chemické látky ako ftaláty, syntetické pižmo, ankylfenoly, bisfenol – A, brómované spomaľovače horenia, perfluorované zlúčeniny, niektoré pesticídy a triclosan.
 
Laboratórne analýzy potvrdili prítomnosť nebezpečných látok vo všetkých testovaných vzorkách krvi matiek a detí. U každej skúmanej osoby bola naviac zistená prítomnosť hneď niekoľkých zdraviu škodlivých chemických látok. V 24 z 27 testovaných vzoriek pupočníkovej krvi sa  dokonca nachádzal ftalát DEHP. Táto látka je známa ako toxická pre reprodukciu a podľa vedcov môže narušiť hormonálny vývoj dieťaťa.
 
„Deti, aj tie ešte nenarodené, sú vystavené nebezpečným chemickým látkam, ktoré sa nachádzajú v predmetoch dennej spotreby, ako sú čistiace prostriedky, kozmetika, oblečenie či elektronika. Je zarážajúce, že toxické chemikálie sú prítomné v organizme vo všetkých štádiách ľudského života. Ale je skutočne šokujúce, že ohrozujú život aj pred narodením dieťaťa, v prenatálnom štádiu, keď je zdravý vývoj najviac zraniteľný,“ upozornil koordinátor toxickej kampane Greenpeace International Mgr. Martin Hojsík.
 
„Vedci sa zhodujú na tom, že obzvlášť alarmujúca je prítomnosť látok, ktoré narušujú hormonálny systém. Počas prvých fáz života v tele matky,  keď dochádza k rýchlemu deleniu buniek, môžu tieto látky spôsobiť zdravotné problémy. Platí, že aj malé poruchy vývoja  v rannej fáze môžu mať veľmi závažné následky v neskoršom živote. Tieto alarmujúce zistenia ukazujú ako naliehavo je potrebné zaviesť povinnú náhradu nebezpečných chemikálií tam, kde sú dostupné bezpečnejšie alternatívy,“ konštatoval Hojsík.
 
Greenpeace je presvedčený, že jediným efektívnym systémovým riešením kontroly nebezpečných chemikálií môže byť nová európska chemická politika - tzv. REACH. Podľa expertov Greenpeace ide o jedinečnú príležitosť ako získať bezpečnejšie chemikálie identifikovaním a nahradením nebezpečných chemických látok. Princíp tzv. povinnej náhrady, ktorý v rámci REACH presadzujú európske zdravotnícke, spotrebiteľské a environmentálne organizácie, bude mať podľa Greenpeace jednoznačne pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov EÚ.POZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme
Kontakty:
Greenpeace Slovensko

Súvisiace témy
Deti a mládež, Zdravie, Životné prostredie, Ženy

Regióny
Bratislava


[11965]REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS