spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Otvorená výzva Slovenského ochranárskeho snemu avizovaným interpretom a interpretkám v rámci projektu Tatra Flowers

Milí priatelia hudobníci, milé priateľky hudobníčky,

našli sme Vaše mená v zozname účinkujúcich v projekte Tatra Flowers, ktorý sa má uskutočniť v Tatrách začiatkom septembra 2017. Tatry sú dosť široký pojem a ich súčasťou je aj ich podhorie od Spišskej Belej so Strážkami, cez Kežmarok, Spišskú Sobotu, Poprad, Svit, Tatranskú Štrbu, Liptovský Hrádok až po Liptovský Mikuláš. To sú všetko miesta, ktorým oživenie, sľubované autormi spomínaného projektu, môže len pomôcť.

Až pri bližšom pohľade na program podujatia, v rámci ktorého má odznieť 30 koncertov, sme dostali menší šok (a to sa považujeme za dostatočne "vytrénovaných" rôznymi extravaganciami, ktorých sme boli v Tatranskom národnom parku za uplynulé desaťročia svedkami). Tie koncerty sa nemajú uskutočniť v podhorí, teda za hranicami národného parku, ba zväčša ani len v bývalých tatranských kúpeľných osadách na jeho okraji, ale neraz hlboko v jeho vnútri, ba dokonca na území národných prírodných rezervácií, oficiálne požívajúcich najvyšší stupeň ochrany: Malá Studená dolina, Skalnatá dolina, Mengusovská dolina či ústie Mlynickej doliny... A nejde tu len o stresovanie vzácneho a citlivého tatranského živočíšstva, ale aj o ekologické a environmentálne dôsledky všetkého toho sprievodného komerčného a masového "cirkusu", ktorému sa podobné podujatie jednoducho nevyhne. O demoralizácii ľudí, ktorí do národného parku chodia hlavne kvôli kráse prírode, zážitku z transcendentna a tichu, ani nehovoriac.

Možno si poviete, že náš najstarší a najznámejší národný park prežil už toľko necitlivých zásahov, že o jeden viac alebo menej na veci nič nezmení. Ale zmení. Lebo kým dosiaľ sa devastácia tatranskej prírody asociovala s arogantnými špekulantmi, investormi či developermi, "zainteresovanými" komunálnymi poslancami, neschopnými, nesvojprávnymi (alebo skorumpovanými?) štátnymi úradníkmi či nedisciplinovanými návštevníkmi, odteraz sa bude spájať aj s Vami, verejne známymi ľuďmi s charizmou, veľkým mienkotvorným potenciálom, výchovným vplyvom a tomu všetkému primeranou zodpovednosťou.

V časoch pred Nežnou revolúciou i v kritických chvíľach po nej patrili ochranári a umelci k prirodzeným spojencom v úsilí o lepšie, slobodnejšie, solidárnejšie a kultivovanejšie Slovensko. Bola by veľká škoda, keby sa pre pár koncertov v strede chránenej prírody, kam takéto podujatia určite nepatria, stali z nás názoroví a hodnotoví odporcovia. Veríme, že si to neželáte ani Vy, lebo Váš hlas (nie v národnom parku, ale o kritickej situácii v našich národných parkoch) je veľmi dôležitý.
Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste ešte raz zvážili svoje vystúpenie na podujatí Tatra Flowers, ak sa má konať v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany, alebo v ich bezprostrednom zázemí a svoju účasť podmienili tým, že účinkovať budete len mimo týchto miest, teda na okraji či za hranicami Tatranského národného parku. Boli by sme zároveň radi, keby ste toto Vaše rozhodnutie následne zverejnili a zdôvodnili.

Vzácne a zraniteľné územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne "oživovali" a „ozvláštňovali“ rôznymi nie práve najtichšími a najkomornejšími kultúrnymi podujatiami, ale práve (aj) preto, aby sa tam žiadne podujatia na spôsob Tatra Flowers nekonali. A to ani v prípade, ak by ich protagonistami boli špičkoví umelci. Apropo, keď už hovoríme o špičkových umelcoch, tak nám nedá nepripomenúť, že tí naozaj svetoví sú zväčša zároveň zanietenými ochrancami prírody. A to nielen slovami, ale aj skutkami. Máme ich, našťastie, aj u nás a každoročne ich vyhlasujeme za ambasádorov a ambasádorky životného prostredia (viac pozri na www.ochranari.sk).

Tento list Vám píšeme v dobrej viere, že ho nebudete považovať za prejav mentorovania či moralizovania a s nádejou, že ochrana tatranskej prírody je naším spoločným záujmom.

Za pochopenie Vám vopred ďakujeme.


S úctou,

členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu – S-O-S

Zoznam signatárov/signatárok výzvy avizovaným účinkujúcim na Tatra Flowers

Mikuláš Huba (kontaktná osoba - mikulas.huba2@gmail.com)
Erik Baláž
Sabína Barboriak
Dušan Bevilaqua
Ladislav Bíro
Zuzana Čaputová
Michal Deraj
Viera Dubačová
Elena Fatulová
Karol Fröhlich
Zuzana Gallayová
Fedor Gömöry
Fero Guldan (ambasádor životného prostredia)
Ján Hanušin
Ladislav Hegyi
Juraj Hipš
Dionýz Hochel
Zuzana Homolová (ambasádorka životného prostredia)
Kristína Hudeková
Vladimír Ira
Ján Kadlečík
Ľubica Kolková
Márius Kopcsay
Eva Kováčechová
Ľubica Krištofová
Zuzana Kronerová (ambasádorka životného prostredia)
Ján Lacika
Ľubica Lacinová
Daniel Lešinský
Milan Lichý
Branislav Líška
Richard Medal
Juraj Mesík
Ján Mičovský
Vladimír Mokráň
Branislav Moňok
Juraj Nvota (ambasádor životného prostredia)
Daniel Pastirčák
Martina Paulíková
Soňa Párnická
Tomáš Peciar
Pavol Petráš (nečlen S-O-S)
Andrej Popovič
Ľudmila Priehodová
Koloman Prónay
Natália Shovkoplias
Jozef Šibík
Samuel Smetana (ambasádor životného prostredia)
Drahomír D. Stano
Peter Straka
Boris Strečanský
Silvia Szabóová
Ján Szöllös
Jaromír Šíbl
Katarína Šimončičová
Pavel Šremer
Lucia Štasselová
Eulália Štefanová
Ján Topercer
Ľubica Trubíniová
Marcel Uhrín
Imrich Vozár
Katarína Začková
Marcel Zajac
Juraj Zamkovský
Anna Zemanová
Pavol Ziman
POZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS