spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Za zrušenie zákazu vstupu do lesov

Podporte žiadosť o okamžité zrušenie zákazu vstupu do lesov a o odstránenie § 17 zákona o lesoch, ktorý umožňuje ministrovi takýto zákaz vydať.

Priezvisko
Meno
Adresa
PSČ
Mesto
E-mailPriebežne aktualizovaný
zoznam podporovateľov


Vážený pán minister pôdohospodárstva Zsolt Simon!


V sobotu, 20. novembra 2004, ste zakázali vstup do lesov na celom území Slovenska všetkým občanom Slovenskej republiky. Toto Vaše urýchlené rozhodnutie zrejme vzišlo z operatívnej porady k hektickej situácii, ktorá postihla našu krajinu, najmä Tatry, kde víchrica povyvracala rozsiahle plochy umelých smrekových monokultúr.

Základné práva občanov Slovenskej republiky zakotvené v Ústave Slovenskej republiky však nie sú niečím, čoho sa možno zbaviť pri prvej vhodnej príležitosti. Sú integrálnou súčasťou demokratického zriedenia tohto štátu. Preto považujeme za nešťastné, ak o našich základných právach rozhodujete Vy a Vaši poradcovia spôsobom, ktorý je v rozpore so základnými princípmi demokracie.

Aj 15 rokov po páde železnej opony slovenská legislatíva stále obsahuje niektoré paragrafy, ktoré si ešte pamätajú komunistickú normalizáciu. Práve jeden takýto paragraf Vám umožnil zakázať bežným občanom pohybovať sa po takmer polovici Slovenska (§ 17 zákona o hospodárení v lesoch).

Usúdili ste, že bežní občania tohto štátu sú buď veľkým nebezpečenstvom, lebo by mohli na vlastné oči vidieť ako dokážu niektorí ľudia vo vašom rezorte zneužívať takéto situácie, alebo sú natoľko naivní, že si nedokážu vážiť svoj život riskujúc ho vstupom do postihnutých (vhodne označených) oblastí.

Mnohí však žijeme v oblastiach, kde piatková víchrica zďaleka nespôsobila také rozsiahle škody ako v Tatrách. Vy ste však zakázali ľuďom ísť vyvenčiť psa hoc aj do najbližšieho lesíka, v ktorom nemusel byť zlomený ani konár.

Preto sa pýtame: Prečo ste takto zneužili svoju, v súčasnosti značne nevšednú, právomoc vyhlásiť "stanné právo" na 40-tich percentách Slovenska? Azda máme pochybovať o Vašej schopnosti racionálne a demokraticky uvažovať a konať? Alebo Vás motivoval lákavý mediálny obraz "silného muža", ktorý má pod kontrolou katastrofu?

Vážený pán minister, takéto "panské huncútstva" v súčasnosti (žijeme v 21.storočí), v dobe keď sa na Slovensku konečne uhniezdila demokracia, nemožno tolerovať.

Zakázali ste nám vstupovať do akéhokoľvek lesa. Nezmyselne ste nás uväznili v jednej polovici Slovenska, hoci Ústava nám garantuje slobodu pohybu (Článok 23 Ústavy SR). Znemožnili ste nám užívať spoločenské funkcie akéhokoľvek lesa, na ktoré máme právo - nahradíte nám ujmu za obmedzenie užívania?

Svojím rozhodnutím ste zakývali so základným pilierom demokratickej občianskej spoločnosti - občianskou kontrolou. Znemožnili ste občanom tohto štátu byť pravdivo informovaní o spôsobe, akým sa predstavitelia tohto štátu vysporiadajú s touto udalosťou. Majú byť azda praktiky kompetentných, vykonávateľov našej vôle, skryté pred zrakmi občanov tohto štátu?

Bez ohľadu na to, aký je Váš súkromný názor na tento Váš skutok Vás vyzývame, aby ste okamžite zrušili zákaz vstupu občanov tohto štátu do lesov a nevyužívali už viac tento totalitný paragraf.

Zároveň týmto vyzývame členov Výboru Národnej Rady Slovenskej republiky pre ľudské práva, aby urýchlene iniciovali zrušenie nezmyselného nedemokratického paragrafu umožňujúceho ministrovi pôdohospodárstva plošne diskriminovať občanov Slovenskej republiky.Petičný výbor:

Róbert Oružinský, lesný inžinier, Krajné
Juraj Smatana, stredoškolský učiteľ, Považská Bystrica
Tomáš Lánczos, environmentálny konzultant, Dunajská Streda


POZNÁMKY / vaše reakcie
Naozaj sme na tom v ponimani niektorych (zakladnych) ludskych prav horsie ako Ukrajina?
24.11.2004 19:32 | Róbert Oružinský

Zase bratislavcania nemozuätusim od vcera) chodit do mestskych lesov.
Zakazali im to.
Je tam totiz zopar nebezpecnych stromov (a z odstranovanim si nerobia tazku hlavu). samozrejme, ze s Tatrami neporovnatelne.

Je to podla Vas fakt o.k., ze si tu v tejto republike kdejaky uradnicek moze zakazovat vstupovat ludom do lesov (casto dokonca (spolocnych) ?

Nechcu si tam nahodou kompetentni v pokoji, neruseny udivenymi pohladmi spoluobcanov, nieco zobrat, co im nepatri ?
Jaroslavovi
23.11.2004 08:45 | Róbert Oružinský


Zbytocne papierovanie sa nekonalo.
Nemusite mat obavu.

Zakaz je sice, zial, regulerny, ale nezmyselny. Mame azda v tichosti tolerovat nezmyselne paragrafy umoznujuce sliapat po zakladnych ludskych pravach ?

Alebo Vy, nebodaj zijete v roku 1977 ?
(kontakt s minulostou :)
Prečo?
22.11.2004 19:12 | G.Š.

Pretože pán minister nemá žiadne právo mne, ako vlastníkovi lesa akýmkoľvek spôsobom brániť v prístupe k môjmu majetku. Nech si pre mňa-za mňa rozkazuje v štátnych lesoch, ale nech ani len náhodou sa neodvažuje vydávať takéto imbecilné zákazy pre súkromné lesy.
Prečo?
22.11.2004 19:12 |

Pretože pán minister nemá žiadne právo mne, ako vlastníkovi lesa akýmkoľvek spôsobom brániť v prístupe k môjmu majetku. Nech si pre mňa-za mňa rozkazuje v štátnych lesoch, ale nech ani len náhodou sa neodvažuje vydávať takéto imbecilné zákazy pre súkromné lesy.
Aby bolo jasné,
22.11.2004 18:59 | Argentina

napríklad v Košiciach, kde bývam a kde aj v piatok fúkal štandardný *košický* vetrík (stromy váľa nanajvýš raz za mesiac aj to len po jednom), by som si pri striktnom dodržaní tohto zákazu nemohla zájsť ani do priľahlého lesa na prechádzku. Vec som síce pochopila ako skratové správanie pána ministra (alebo medzery v štátnom jazyku?) a text výzvy teda ako príliš ostrý, napriek tomu som výzvu podporila. Najmä preto, že vládni činitelia by mali byť imúnni voči skratovému správaniu.
Aby ste nahodou neminuli moc papieru,
22.11.2004 16:51 | jaroslav

na taketo listy... Je ho skoda a lesom to neprospieva. Minister vydal regulerny zakaz, nie neodvolatelny, takze celkom presne nerozumiem o co vam ide.
prevencia
22.11.2004 15:55 | Róbert Oružinský

Prečo nereagovať na nezmysly už preventívne.

enforcement
22.11.2004 15:15 | palo

Keby sa stalo, ze niekoho zatknu alebo pokutuju za to, ze je v lese, tak nepoviem ani slovo a povazujem takyto list za primerany. Ale takto???
Podla mna minister reagoval uplne primerane a vydal preventivne rozhodnutie. Tento list mi vsak pripada ako vylievanie si duse nejakych nedocenenych byvalym rezimom dupanych panov, ktori chcu za kazdu cenu vyvolat skandal o "stannom prave" vhodny na prvu stranku Noveho Casu.

Smutne. Velmi smutne.
hmm
22.11.2004 14:11 | milan

nejak to nechapem, tolko textu a ziadne vysvetlenie, preco je ten zakaz zly... zda sa mi, ze ste nepochopili jeho vyznam. nie je to v zaujme bezpecnosti ludi? zakaz je vydany predsa preto, aby sa tam ludom nic nestalo, stromy este padaju.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (9)

 Kontakty:
Diaľnica a príroda

Súvisiace témy:
Štátna správa
Demokracia
Právo
Poľnohospodárstvo
Ochrana prírody
Lesy

Súvisiace regióny
Považská Bystrica


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt