spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za minimálne otváracie hodiny škôlok

Pán minister Plavčan, rodičia chcú zagarantovať minimálny čas, do kedy musí byť otvorená škôlka.

Rodičia sami už roky upozorňujú na problém, ktorý im sťažuje život. Okrem nedostatku miest v škôlkach je problémom aj čas, kedy škôlky zavrú svoje brány. V mnohých hlavne menších obciach nevidia rodičia dôvod na to, aby poslali svoje dieťa do škôlky, lebo tá zatvára už o 14:30. Aj tak sa potom nemôžu zamestnať, tak radšej zostávajú s deťmi doma. Trpia aj samotné deti, ktoré už potrebujú v tomto veku kolektív. Podľa výskumov je kvalitná predškolská príprava veľmi dôležitá pre budúcnosť dieťaťa v sociálnych vzťahoch a vo výsledkoch v škole.

V januári som poslala ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi interpeláciu, kde som ho upozornila na to, že ministerstvo platí materským škôlkam veľmi slabo reguluje, do kedy má byť škôlka otvorená. Materská škola tak môže byť otvorená do 14:00 aj do 17:00 a od štátu dostane rovnaké peniaze. No kto by potom radšej nezatváral skôr?

Rodičia ťahajú za kratší koniec, lebo môžu len vyjednávať s riaditeľom MŠ alebo so starostom/primátorom mesta, a niektorí im odmietajú vyhovieť. Dôvodom sú financie alebo personálne dôvody. Viac som o probléme napísala tu: https://www.aktuality.sk/clanok/408692/rodicia-nestihaju-zobrat-deti-zo-skolky-co-s-tym-nazor/

Minister Plavčan však problém nevidí a v odpovedi na interpeláciu odmietol zle nastavenú politiku riešiť. Súčasný stav je podľa neho vyhovujúci.

Tak aby ste vedeli, milí rodičia – vaše peniaze z daní sa posielajú bez dostatočných pravidiel a potreby zriaďovateľov sú ministrovi prednejšie ako potreby vás a vašich detí. Áno, táto zmena by si vyžiadala vyššie náklady, aby boli preplatené mzdové náklady na hodiny práce naviac. Ale tieto výdavky by boli na správnom mieste, ak chce ministerstvo v budúcnosti vzdelané deti a fungujúce rodiny.

Rodičia, ukážme pánovi ministrovi, že za naše dane požadujeme adekvátne služby. Vychovávame dieťa, ktoré bude raz pracovať pre túto republiku, starostlivosť o nášho potomka dnes vyžaduje aj nemalé prostriedky a rodičia potrebujú ísť od troch rokov dieťaťa do práce, aby mala mladá rodina z čoho žiť! Žiaden rodič predsa nenecháva svoje dieťa v škôlke dlho bezdôvodne.


Vyzývame Vás, pán minister, určite vo vyhláške popoludňajšiu hodinu, do ktorej musí byť škôlka otvorená. Táto hodina musí zodpovedať času, kedy sa končí bežné zamestnanie v regióne.


Simona Petrík
Nezávislá poslankyňa NRSRPOZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (0)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt