spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Za zrušenie návštevy izraelskej ministerky spravodlivostii

Vážený pán prezident Andrej Kiska,
vážení poslanci a poslankyne NR SR,
vážení členovia a členky vlády SR,

obraciame sa na vás vo veci plánovanej oficiálnej návštevy izraelskej ministerky spravodlivosti Ajelet Šaked. Vzhľadom na to, že ide o vysokú predstaviteľku štátu, ktorý uplatňuje vojenskú okupáciu nad miliónmi palestínskych civilistov zbavených najzákladnejších práv, vrátane práva volebného, a ktorý sa pravidelne dopúšťa vojnových zločinov, považujeme jej prijatie na Slovensku za krajne nevhodné. V prípade Šaked však nejde iba o úrad, ktorý v hierarchii tohto štátu zastáva, ale aj o jej osobnú politickú históriu.

Ajelet Šaked je súčasťou najkrajnejšieho pravicového extrémizmu v izraelskej politike. Je zakladajúcou členkou ultra-nacionalistickej strany Židovský domov, ktorá otvorene bojuje proti vytvoreniu palestínskeho štátu a mierovému riešeniu dlhodobého konfliktu s Palestínčanmi. Namiesto toho podporuje rozširovanie nelegálnych izraelských osád na okupovanom palestínskom území a upevňovanie izraelskej vlády nad Palestínčanmi. Jej stranícky predseda sa v čase, keď bol ministrom hospodárstva (v súčasnosti je ministorm školstva) pochválil svojim vzťahom k Arabom nasledovne: “Zabil som v živote veľa Arabov a nie je s tým žiaden problém.”

Sama Šaked sa preslávila propagovaním výzvy na genocídu Palestínčanov na svojom facebookovom profile pred vyše dvomi rokmi. Na druhý deň izraelskí osadníci uniesli šestnásťročného palestínskeho tínedžera a zaživa ho upálili. O týždeň neskôr začal Izrael letný masaker v Gaze, nie nepodobný tomu, po ktorom volala vo svojom statuse.

Svoje nepriateľské postoje voči medzinárodne uznanému Štátu Palestína (uznala ho aj Slovenská republika) šíri aj z postu ministerky spravodlivosti.

Ľudskoprávna organizácia Ješ Din vo februári tohto roku poukázala na to, že ministerka Šaked spolu s vládou potichu podniká kroky k realizácii tzv. Levyho správy, ktorá v rozpore so všeobecne prijímaným právnym stavom tvrdí, že izraelská kontrola nad palestínskym územím nie je okupáciou a že osady sú legálne. Hoci vláda závery Levyho správy kvôli ich kontroverznosti nikdy oficiálne neprijala, podniká praktické kroky vedúce k ich implementácii - teda k spätnému povoľovaniu dosiaľ nelegálnych osád, vyvlastňovaniu súkromnej palestínskej pôdy pod nimi a k anexii územia. Len pred niekoľkými dňami s podporou Šaked prešiel v prvom čítaní návrh zákona, ktorý retroaktívne legalizuje desiatky kolónií na okupovanom území.

V máji Šaked ohlásila zámer rozšíriť izraelský právny poriadok na osady na okupovanom území. Prax, ktorú Izrael de facto dlhodobo uplatňuje, by sa tak stala oficiálnou a plošnou. Na okupovaných územiach by sa tým upevnil režim apartheidu, v ktorom osadníci požívajú ochranu izraelského civilného práva, zatiaľ čo ich palestínski susedia (vrátane detí) z tých istých regiónov budú naďalej podliehať izraelskému vojenskému právu.

V neposlednom rade by sme vám chceli pripomenúť zákon o “zahraničných agentoch” prijatý pred niekoľkými mesiacmi, ktorý pristupuje k izraelským ľudskoprávnym organizáciám ako k zradcom a hrozbe pre štát. Podľa neho organizácie s nadpolovičným financovaním zo zdrojov zahraničných vlád (napríklad Nórska, Holandska a podobne) musia túto skutočnosť uviesť v štátnom registri mimovládnych organizácií, na svojich webstránkach, vo všetkých svojich publikáciách a propagačných materiáloch, vrátane televíznych reklám. Musia to oznámiť aj pri žiadosti o vstup do parlamentu, pri jednaniach so štátnymi úradmi a pri listovej komunikácii s nimi. Pôvodný návrh od ich zamestnancov vyžadoval nosenie špeciálneho štítku na pôde parlamentu, no pre podobnosť s nosením žltej hviezdy bola táto povinnosť z konečného návrhu vypustená.

Podobný zákon zaviedol pred niekoľkými rokmi Vladimír Putin v Rusku. Európska verejnosť a veľká časť slovenskej politickej scény tento krok intenzívne kritizovala ako útok proti ľudskoprávnym organizáciám. Inšpiráciu z neho čerpajú viaceré fašizoidné strany na Slovensku. Líder izraelskej opozície prijatý zákon odsúdil s tým, že “vypovedá, viac než čokoľvek iné, o klíčiacom fašizme, ktorý sa plíži do izraelskej spoločnosti.” Autorkou zákona je ministerka Šaked.

Vážený pán prezident, vážení členovia a členky vlády, vážení poslanci a poslankyne, stretnutie s izraelskou ministerkou Šaked by znamenalo popretie vami deklarovaných snáh o boji proti pravicovému extrémizmu a o ochrane štandardného demokratického politického zriadenia. Zavádzať trestný čin apartheidu na Slovensku a zároveň si za partnerov brať predstaviteľov režimu, ktorý apartheid dlhodobo praktizuje, sa inak vysvetliť nedá. Takáto nedôslednosť by mohla v občanch SR vyvolať dojem, že vaše vyhlásenia o boji proti extrémizmu sú účelové a selektívne, že ho nemyslíte vážne, a preto ho nemusia brať vážne ani oni.

Žiadame vás, aby ste zastavili eróziu dôvery v štandardné demokratické hodnoty a jasne sa postavili proti akýmkoľvek extrémistom a rasistickej politike. Žiadame vás, aby ste zrušili návštevu ministerky Šaked a všetky jej oficiálne stretnutia na Slovensku.


Alexander Ač, akademický pracovník, Ustav výskumu globálnej zmeny, AV ČR
Peter Cibulka, poslanec samosprávy
Vladimír Čičmanec, programátor
Eduard Chmelár, historik a politický analytik
Hana Fábry, publicistka a občianska aktivistka
Anna Ghannamová, predsedníčka Združenia seniorských prijímateľov sociálnych služieb
Kamil Kandalaft, ľudskoprávny aktivista
Michal Lipták, filozof a právnik
Lukáš Makovický, politológ
Juraj Marušiak, historik a politológ
Robert Mihály, občiansky aktivista
Jakub Pavlús, pastoračný pracovník, Českobratrská církev evangelická
Tomáš Profant, politológ
Eva Riečanská, etnologička a občianska aktivistka
Silvia Ruppeldtová, publicistka a prekladateľka
Rado Sloboda, ľudskoprávny aktivista
Ivar Šmaho, študent a aktivista
Elena Teplanová, občianska aktivistka
Jarmila Vaňová, novinárka
Peter Vittek, publicista a projektový manažér 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS