spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Lido lagúna 1 Petícia za prijatie občianskeho návrhu na skultivovanie petržalského nábrežia Dunaja v lokalite bývalého kúpaliska Lido a zapracovanie projektu Lido lagúny do Územného plánu zóny

My dole podpísaní žiadame Hlavné mesto SR Bratislava o vytvorenie kultúrno-rekreačnej plochy na pravom brehu Dunaja v lokalite medzi lodenicou Dunajklub Kamzík a CHKO Sovím lesom. Žiadame Hlavné mesto SR Bratislava aby zaevidovalo do možnosti zásahu v danej lokalite občiansky projekt lagúny Lido, ktorého cieľom je vytvorenie stáleho rekreačného priestoru na nábreží Dunaja. Tak ako to bolo v lokalite Lido tradičné v minulosti. Projekt by mal zabezpečiť pokračovanie aktivít existujúcich vodáckych klubov. Negatívne stanovisko môže mať za príčinu, že Bratislava príde o historicky významné športovisko na brehu Dunaja (pokiaľ sa na mieste lodeníc zrealizuje zámer nezlučiteľný s činnosťou vodákov).

Pripomíname, že projekt nie je v rozpore s územným plánom zóny.

Prečítajte si viac:
Lido lagúna pre rekreáciu a vodné športy


O iniciatíve

Primárnym cieľom iniciatívy Lido Lagúna je obnovenie tradičnej mestskej verejnej dunajskej pláže Lido (až do začiatku 80tych rokov minulého storočia jednej z najvyhľadávanejších rekreačných zón Bratislavčanov) a žiadosť zachovania činnosti vodáckych lodeníc pôsobiacich v tejto lokalite už takmer storočie (najstarší slovenský vodácky klub Dunajčík je s touto lokalitou spojený od svojho vzniku roku 1924).

Spoluprácou viacerých občianskych združení, vodohospodárov, vodákov, urbanistov a architektov vznikol návrh Lido Lagúna, ktorý koncepčne deklaruje územie oproti Eurovei ako verejný priestor určený na oddych, šport a rekreáciu (viď obr. 1). Vodohospodárski odborníci z tímu Lido lagúna navrhujú vytvorenie verejnej mestskej pláže na brehu Dunaja priamo nad mostom Apollo, kde je na to najvhodnejšie miesto z hľadiska riečnej morfológie, presne na mieste historickej pláže. V blízkosti pláže bude aj vhodné miesto na vodácke lodenice.

Finálna podoba a úprava tejto oblasti bude výsledkom rozsiahlej verejnej diskusie s mestom, ale aj developermi J&T a HB Reavis, ktorí v oblasti medzi dunajskou hrádzou a Einsteinovou ulicou pripravujú rozsiahlu výstavbu.


Prečo a ako je táto oblasť a lodenice v nej ohrozené

V územnom pláne schválenom v roku 2006 sa počítalo s vybudovaním rozsiahleho ramena začínajúceho nad Starým Mostom a tiahnucim sa až na úroveň Petržalského hipodrómu. S verejnou plážou aj s lodenicami sa v tomto územnom pláne počítalo v nižšej časti ramena - cca v miestach „lúky“ pri jazdeckom areáli (obr. 3). V súčasnosti sa s týmto dlhým ramenom už neráta, tým zaniká aj miesto kam sa mali vodácke lodenice presunúť v rámci širšieho okolia Lida.

V súčasnom zámere z dielne architektov Marko, Cigler, Benetin, Grébert sa počíta iba s krátkou časťou tohto ramena slúžiaca ako jachtový prístav. Táto malá časť ramena je umiestnená presne v oblasti troch vodáckych lodeníc Dunajklub, ŠKP a Dunajčík.

Miesto kam mali byť presťahované lodenice podľa územného plánu z roku 2006 bude bez ramena s ktorým sa už neráta, vzdialené od Dunaja pol kilometra.  Rovnako sa nepočíta ani s miestom kde mohla vzniknúť verejná pláž. Rozsiahly prístav a parkovisko pre motorové člny nie je v lokalite historického plážového kúpaliska Lido vhodnou funkciou, najmä ak by mal byť na úkor verejného priestoru, pláže a tradičných vodáckych aktivít.


Chránené krajinné územie Soví Les

Iniciatíva Lido Lagúna nemá snahu ani zámer z chráneného krajinného územia Sovieho lesa odkrajovať, prípadne tam niečo tlačiť. Predpokladáme, že verejná pláž bude končiť na hranici Sovieho lesa.

Ostáva však možnosť, pokiaľ by toto bolo z pohľadu ochrany prírody žiadúce, že by breh Dunaja ktorý obmýva Soví les mohol byť na časti pod plážou Lido Lagúna revitalizovaný tak, aby namiesto opevneného brehu obsypaného ťažkým lomovým kameňom vznikol na vhodnej časti prírodný revitalizovaný breh (prirodzený pre dunajský lužný ekosystém).

Podrobné diskusie z ochranármi prírody budú pochopiteľne prebiehať naďalej veľmi intenzívne nakoľko prirodzený a prírodný ráz tejto lokality by mal byť zachovaný.


Verejná diskusia

O budúcnosti tejto oblasti a jej finálnej podobe chceme intenzívne diskutovať. Na verejnej prezentácií na Spolku Architektov sa táto diskusia zahájila a mala by v tomto otvorenom duchu pokračovať. Zapojte sa aj Vy, napíšte nám napríklad na vybor@dunajcik.sk, alebo nás navštívte v niektorej z Bratislavských lodeníc.


Predseda petičného výboru:
Jakub Kuruc, Marie Curie Sklodowskej 23, 851 04 Bratislava, OZ Petržalské marhule

Členovia:
MUDr. Iveta Plšeková, Mlynarovičova 10, 85104 Bratislava, Petržalský okrášľovací spolok
RNDr. Vladimír Mišík, PhD,, J Stanislava 15, 84105 Bratislava, Asociácia bratislavských vodáckych klubov
Ernest Huska, Hrobákova 14, 851 02 Bratislava, Petržalský okrášľovací spolok
Ing. Martin Mišík, PhD, Nezábudková 18, 821 01 Bratislava, vodohospodár, odborník na riečnu hydrauliku a kapitán vodáckeho klubu Dunajčík 

Lido lagúna 1 Lido lagúna 2 Lido lagúna 3 Lido lagúna 4


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za prijatie občianskeho návrhu na skultivovanie petržalského nábrežia Dunaja v lokalite bývalého kúpaliska Lido a zapracovanie projektu Lido lagúny do Územného plánu zóny
23.5.2016 22:45 | Roman Kusy

Podporujem peticiu
LIDO si nedáme
4.5.2016 21:34 | Samo

Ak si niekto mysli ze si privlasni cele nabrezie v Bratislave tak LIDO si nekupi. Som za zachovanie LIDA tak ko to bolo v minulosti a nechcem tam ani hotel ani pristav pre motorove clny ako ho chcu pani developeri. Konecne by mohli kompetentni na magistrate pochopit ze tu treba aj priestor pre ludi, pre relax a sport v oaze luzneho lesa. Pokracovanie sadu Janka Krala.
O občianskej, verejnej iniciatíve napísali aj v HN a pekné fotky priložili:
3.5.2016 23:42 | Matej Misik

"Legendárne kúpalisko v centre Bratislavy sa môže vrátiť. Takto sa pri Dunaji kúpalo v minulosti" HN: hnonline.sk/slovensko/655621-l...

Na petržalskej strane Dunaja medzi Starým mostom a mostom Apollo, ktorý vtedy ešte nestál, bolo v minulosti veľké prírodné kúpalisko #Lido.
Prvé zmienky sa zachovali z roku 1927. Boli tu piesočné pláže, plytká voda, ľudia si tu mohli zahrať volejbal či pingpong. Toto miesto počas letných mesiacov praskalo vo švíkoch.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (3)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS