spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania

My,   študenti   FMFI   UK   vnímame   problém   podvádzania   na   našej   fakulte   a 
uvedomujeme   si,   že   jeho   tiché   tolerovanie   ohrozuje   samotný   význam   univerzitného  vzdelania. Preto podporujeme nasledujúce opatrenia:

1.   Všetky   veci,   ktoré   nie   sú   nevyhnutne   potrebné   pre   vypracovanie   písomnej   skúšky  sú mimo dosahu študentov.

2.   Akékoľvek   využitie   mobilného   telefónu,   tabletu,   notebooku   a   iného   elektronického  zariadenia môže byť dôvodom na vylúčenie z daného termínu skúšky.

3.   V   prípade   skúšok   vo   veľkých   posluchárňach,   kde   je   súčasne   prítomných   viac   než  35 študentov, sú prítomní aspoň dvaja dozorujúci.

4.   Písomné   časti   skúšok   sa   píšu   výhradne   na   papiere,   ktoré   študentom   za   týmto  účelom poskytne fakulta.

Záverom   podporujeme   nulovú   toleranciu   problému   podvádzania   pri   priebežnom   i  semestrálnom   hodnotení   a   vyzývame   vyučujúcich   aby   využívali   možnosti   dané  študíjnym poriadkom fakulty a disciplinárnym poriadkom UK.
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
13.2.2016 23:41 | anonym

Musím povedať, že som sklamaná z niektorých jedincov, ktorým svedomie dovoľuje vykonávať to, čo by každý inteligentný človek mal odsúdiť. Áno, aj v mojom okolí sú študenti, ktorí vďaka podvodom získali dokonca štipendium.

Žiaľ neviem, ako by sa to dalo riešiť.V nižšom príspevku už bolo spomenuté, že prísnejšia kontrola a skúšanie počas skúšky by viedlo k nervozite utiahnutejších a na stres citlivých študentov, ktorí síce neodpisujú, ale pod tlakom a prísnym dohľadom podávajú viditeľne horší výkon.

Je to problém morálky, ak si jedinci sami nevstúpia do svedomia, stále si nájdu spôsob ako podvádzať.
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
26.1.2016 15:58 | ado

Zamyslam sa nad poslednym prispevkom - ak je fakulta shopna vychovat n studentov a po prvom semestri zostane x>n tak potom uz sama fakulta prijala >= n. Ja si uvedomujem, ze s tym sa rata, ze niektori zistia ze ich to nebavi alebo nebudu v tom studiu vidiet zmysel alebo sa to nebudu vediet naucit atď. ale
1) zeby sa prijmalo az o tolko viac studentov? tak to asi nie.
2) ja ako student matfyzu nemam pocit ze na na hociktorom z programov je viac ako n studentov, skor mam pocit ze na fakulte je vseobecne < n studentov a ze toto cislo ma klesajuci charakter. Otazka: Cim to asi bude, ked este aj ti, co opisuju a podvadzaju, sa tu udrzia?
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
25.1.2016 12:56 | Ivan Sivacek

Drahi studenti.
Dostudovat sa vam podari, ak o studium mate naozaj zaujem. Niekto je sikovnejsi, niekto menej. Skutocnost je ale taka, ze aby mohla fkaulta fungovat, potrebuje studentov. So svojimi pedagogickymi kapacitami je schopna vychovat n-studentov. Ak po prvom semestri ostane na fakulte x studentov, pri com x>n, je mozne robit prisne skusky a triedit tych najlepsich z najlepsich.

Realita je vsak taka, ze na niektorych odboroch je x
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
19.1.2016 12:55 | jaa

kto chce opisat, opise aj tak. A ten kto nie, nebude podvazdat, ci uz si toto tu schvalite alebo nie. Osobne v tom nevidim ziadny zmysel.
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
19.1.2016 12:34 | STUDENT

Neviem prečo sa okolo toho robí také haló. NiEktorí profesori a docenti dovolia na skúškach používať ťaháky, vzorce a tabuľky (Zlatoš, Valašek, či semestrálne písomky u Ševčíka) podľa mňa to je správny prístup pretože čo vám pomôže vzorec keď neviete ako ho máte použiť?! A verte či nie aj takí ľudia existujú ktorí by príklady nevyrátali ani keby mali pred sebou všetkú potrebnú literatúru (ano a takí na matfyze nemajú čo robiť ale hlavne takí sem ani nikdy neprídu alebo odídu prvým rokom).
A možno by bolo dobré zamyslieť sa teda aj nad študíjnym plánom keď sa tu ideme takto rozčulovať, pretože niektoré novopovinné predmety ako napríklad Teoretická mechanika (bc fyzika) je veľmi špecifická a podľa môjho názoru pre budúcich experimentálnych fyzikov či meteorologov absolútne nepodstatná.
Otázkou teda je keď si študent opíše jeden vzorec ktorý použije medzi 150 ďaľšími či je to naozaj také neodpustiteľné a treba ho za to najlepšie vyhodiť zo školy a navyše keď sa jedná o premet ktorý s jeho plánovanou budúcnosťou nemá nič spoločné. Všetci normálni sa svedomito učia na predmety s ktorými chcú v budúcnosti pracovať, lebo to je len ich škoda keby sa ochudobňovali o vedomosti z takejto oblasti.

Študent, ktorý- na vaše prekvapenie- neopisuje na skúškach...
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
19.1.2016 08:51 | Peter

Zvazit by bolo rozumne ci sa da este nieco zlepsit na viucbe. Aby student ktory ma zaujem a chce sa to naucit, nemal problem najst studijne lahko pochopitelne materiali ktore neboli napisane tak zlozito ze pri precitani par viet sa studentovi doslova zavari mozog.
Zvazte ci je lepsie dat studentovi material z ktoreho to lahko pochopi. Ktory je polny konkretnych pripadov alebo spojeni viuky s praxou aby student vedel "na co mu to bude dobre".
Aby v tom studentovom mozgu sa to malo s cim spajat.
Ze to nejde? Treba si priznat ze to vela ucitelov ignoruje a netrapi ich to. Ved oni si svoju " robotu" odrobili.
Kto chce ten to dokaze.

Studijum na slovensku je stale v dobach komunizmu. Kde profesori nemaju zaujem pochopit ako pracuje ludsky mozog a ako do neho lahsie dostat informacie.

Peter Onger
Zakladatel (prave vytvaranej) organizacie a portalu NaucMa.org
??
19.1.2016 00:01 | Jožko Mrkvička

Mňa viac obťažuje keď chcem normálne napísať skúšku .. a stále pri mne niekto stojí a čumí mi do toho každých 5 minút niekto iný, behá mi za chrbtom a podozrievavo zazerá a striehne na každý môj pohyb. Keď už mi na skúške zakážu obzrieť sa dozadu s tým, že to môže byť dovôd pre disciplinárne konanie, to už je trápne... nabudúce budeme nosiť náočice ako kone.
Navrhujem k tým 4 bodom rovno aj pre všetkých vyučúcich psychiatrické vyšetrenie na začiatku roka, lebo paranoja je choroba.
Hrabe vám?
18.1.2016 23:22 | ABCD

Bože, už prestaňte robiť také orgie z tohto boja proti podvádzaniu. Však teda viem, že sa to deje, ale tu sa už z toho polovica školy vyhecovala a vedenie FMFI sa tvári, že vymýšľa postupy proti týmto „anarchistom“ a na FMFI ide urobiť veľké radikálne reformy, ako s tým skončiť – najviac sa mi páčil názor dekana, že by malo byť nejaké prehlásenie študenta o tom, že nebude podvádzať alebo niečo na ten spôsob. Prosím? Už vidím ako toto bude vyzerať - v deň zápisu to bude len jeden ďalší papier, ktorý dostane každý od študijného oddelenia, ktorý vám povedia ako máte vyplniť a vy sa ani len nezamyslíte nad tým, čo vlastne podpisujete, len sem meno sem dátum sem podpis, dobre môžeme prejsť na ďalší papier, do tejto kolónky toto .... Ak už chcete teda pridať niečo také tak to normálne pridajte do študijného poriadku, ktorý si síce tiež nikto neprečíta, ale aj tak ho musí každý podpisovať (to len na margo názoru, že urobím niečo viac tým, že vytlačím o zopár stoviek papierov viac na začiatku roka).
Ďalej takéto iniciatívy, ako toto tu - vysvetlite mi prosím zmysel tohto. Podporiť kampaň? Aký má zmysel vyplniť kolónky a stlačiť odoslať? Aby sa aj vaše meno ocitlo na zozname? Óóó, ohromný pocit, tak a teraz je zo mňa hrdý bojovník proti nespravodlivosti na tomto svete. Ale že čo sa týmto zmení? Nič. Alebo skúsim byť trochu konkrétnejší, vôbec nič. Všetky tieto veci sa klasicky dejú na skúškach už dlhšiu dobu (snáď okrem 4. bodu, predpokladám, že vďaka tomu poslednú dobu nosia skúšajúci na skúšky vlastné papiere – aspoň niečo dobré ste dosiahli – ale aj tak zbytočné), a aj tak sa opisuje.
Inak asi najdlhšia reakcia, akú som v živote napísal na niečo (však takýto dlhý nebol ani môj sloh zo slovenčiny :D ) a ešte stále som sa nedostal k pointe. Už sa mi ale nechce písať tieto reakcie, idem sa radšej učiť na zajtra, ale ak ma aj zajtra zaujmete ďalším takýmto priblblým návrhom alebo ďalším efektívnym postupom, ako bojovať proti opisovaniu, tak dopíšem pointu.
Ešte teda neviem ako to dať cítiť v texte, tak to radšej napíšem dodatočne, pri slove efektívnym musíte použiť satiricko-znechutený hlas, aby ste pochopili tú hĺbku, s ktorou to hovorím.
Zdraví ABCD (podpisovať sa pod to nejdem, lebo náhodou sa na to niekto urazí, ale potrebujem nejaké meno, ak sa zajtra rozhodnem dopísať tú hore spomínanú pointu)
Ad: Vyhlásenie študentov FMFI UK k problému podvádzania
18.1.2016 22:15 | Martin Venhart

Pocas mojho posobenia na Univerzite v Leuvene sme ako skusajuci mali povinnost skontrolovat kazdemu studentovi doklad totoznosti s fotografiou. Bolo totiz mnoho pripadov, ked na "masove" skusky chodil za nich niekto iny. Zvazte ci nedoplnit aj takyto bod.

zdravi
M. Venhart
FU SAVPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (9)

 Súvisiace témy:
Školstvo
VzdelávanieREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS