spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
Pridaje sa k SKU

Na základe informácií z médií o obvinení zamestnancov Základnej školy svätého Františka z Assisi v Bratislave v súvislosti s tragickým úmrtím žiaka tejto školy vyjadruje Slovenská komora učiteľov nesmiernu ľútosť nad tragédiou, ktorá natrvalo poznačila rodinu Matúša, ale i všetkých zamestnancov školy.

Chápeme neskutočný smútok rodičov a blízkych. Smútia aj obvinení zamestnanci, ktorí zároveň čelia medializácii a po prípadnom odsúdení im hrozí okrem trestu aj strata zamestnania. Čas sa však nedá vrátiť späť a je ťažké špekulovať, „čo by bolo, keby"... Sme presvedčení, že pedagogickí zamestnanci si plnili svoje úlohy zodpovedne a nemohli predvídať takéto veľké nešťastie. Radosť zo snehu, ktorú chceli dopriať deťom, sa zmenila na veľkú tragédiu nie úmyselným činom či zanedbaním povinností, ale okolnosťami, ktoré môžu prekvapiť každého jedného z nás.

Napriek tomu, že v školách platí množstvo predpisov, žiadne z nich nemôžu nikdy presne popísať situácie, ktoré môžu v škole nastať. Zvlášť, ak svoje zohráva aj nevyspytateľná príroda. V práci sú pedagógovia vystavení nepredvídateľným okolnostiam, ktoré musia riešiť pohotovo, promptne. Nie vždy sa dá odhadnúť sila prírody, a aj tento prípad ukázal, že na základe ľudského pozorovania a úsudku nedokážeme predísť ani takýmto tragédiám.

Učitelia sú každodenne pod veľkým tlakom zo zodpovednosti za žiakov, a keď sa to prejavuje vo vyžadovaní poriadku a disciplíny, sú často kritizovaní rodičmi a verejnosťou, že nedávajú dostatočnú voľnosť a slobodu žiakom. Najbezpečnejším riešením by bolo zostať so žiakmi v škole „s rukami za chrbtom", uvedomujeme si však, že toto nie je cesta pre naše školstvo, a tak musíme každý deň niesť istú mieru rizika.

Pedagogická práca je veľmi náročná práve pre veľkú zodpovednosť za zverené deti, preto kolegom vyjadrujeme týmto vyhlásením našu podporu. Dúfame, že sa budú môcť aj naďalej venovať pedagogickej práci a že čas zahojí aj rany blízkych i pedagógov, ktorých sa tragédia dotýka nielen profesijne, ale i ľudsky a osobne.PaedDr. Mária Barancová, prezidentka SKU

Mgr. Vladimír Crmoman, viceprezident SKU

Mgr. Miroslav Sopko, viceprezident SKU

RNDr. Jana Kontúrová, členka manažmentu SKU

PaedDr. Anna Chlupíková, členka manažmentu SKU

RNDr. Soňa Puterková, členka manažmentu SKU

PaedDr. Lucia Porubčanská, výkonná riaditeľka SKU

Mgr. Andrea Benková, riaditeľka sekcie MŠ SKU

Eva Kurincová, členka sekcie MŠ SKU

PaedDr. Dagmar Kolevová, výkonná riaditeľka SKU

PaedDr. Jana Brigantová, výkonná riaditeľka SKU

PaedDr. Danka Jarabová, členka manažmentu SKU

Mgr. Mária Peťová, členka manažmentu SKU

Mgr. Juraj Jonák, člen manažmentu SKU
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
15.6.2016 07:17 | MUDr. Jana Kosnáčová

Pedagógovia nenesú vinu za to, čo sa stalo.
Dieťa bolo v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste.
Sú veci medzi nebom a zemou.
A neviete ani dňa ani hodiny....

10.2.2016 19:43 | Lucia

Táto udalosť sa ma veľmi dotkla. V ten osudný deň bolo veľmi zlé počasie, riaditelia viacerých škôl dali nariadenia neísť poobede s deťmi von.

V tejto nevyspytateľnej skutočnosti by som ale v žiadnom prípade nevinila učiteľky, ktoré mali vtedy Matúška na starosti. Nemohli predsa predpovedať, že sa chystá padnúť nejaký strom. Na túto školu som chodila, je tam veľký areál plný stromov, pod ktorými sa deti veľmi často hrávajú. No ak by vychovávateľka v onen deň nešla s deťmi von, mala by z toho zle, že si neplní svoje povinnosti. Ak išla, je to ešte horšie. Ale jedna učiteľka predsa meteorologické vplyvy na stromy neštudovala.

No škola by mala mať na takéto posudky kompetentných zamestnancov. Stromy v areáli školy by sa mali pravidelne kontrolovať a vyrubovať. Ak by boli splnené všetky tieto kontroly, myslím si, že by k pádu stromu neprišlo. Kto v tomto pochybil, neviem, no vychovávateľky to určite neboli. No verím, že kompetentní si to uvedomili a budú sa snažiť predísť opakovaniu podobnej situácie.

Nemyslím si, že táto petícia je rozumná vec. Mnohí tu píšete slová v zmysle, aká je táto škola úžasná, presviedčate všetkých, že žiaden zamestnanec školy nepochybil... Absolútne s vami súhlasím, že je to super škola. Ako bývalá študentka musím povedať, že Spojená škola sv. Františka je kvalitná škola so zodpovednými učiteľmi. Riaditeľ je tiež jeden ľudský človek s veľkým srdcom. Ale to, že je táto škola úžasná, neznamená, že je v tejto udalosti úplne nevinná. Keďže sa ma táto udalosť priamo netýka, neviem posúdiť, kto za to môže. A to platí aj o väčšine z vás. No ak je škola naozaj úplne nevinná, nemusíme sa ničoho báť a táto petícia nie je ani potrebná. No ak je niekto vinný, som presvedčená, že jeho najväcším trestom a ranou je práve Matúškova smrť.

Prosím, nesnažte sa rodinu Matúška o ničom presviedčať. Po tom, čo sa im stalo majú maximálne právo hnevať sa na školu a chcieť sa súdiť. Je len na nich či odpustia pre niekoho neodpustiteľné. Nevieme si predstaviť, aké to musí byť pre nich ťažké. Ak by ste boli na ich mieste vy, fakt neviem, či by ste sem písali to, čo sem píšete teraz.

To čo je teraz v silách nás ostatných sú práve modlitby za Matúška, jeho rodinu a spravodlivé vyriešenie tejto nevyspytateľnej udalosti.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
11.10.2015 12:06 | Ingrid Kollárová

sme presvedčení, že Ste nevinní a bola to nešťastná náhoda....
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
19.9.2015 11:41 | jozef drobný

Nie za vsetky nehody môžu ľudia
toto nie je ich chyba
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
10.9.2015 03:01 | Robo

Rodičia sa vraj nemajú mstiť, majú zvládať svoje emócie, nemajú mať zlé úmysly, obracať svoj hnev proti pedagógom, hon na čarodejnice a aké špirituálne skúsenosti si majú z toho zobrať atď atď. Prosím skúste krotiť svoje emócie a zapojiť aj rozum. Neviete o veci takmer nič, len že na škole sú dobrí ľudia a také veci sa predsa stávajú. Chlapec bol v škole a tragicky zomrel. Je tu podozrenie, že išlo o zanedbanie. Je úplne prirodzené, že sa to má vyšetriť.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
3.9.2015 08:23 | Jana Hvizdová

Deti sú živly, sú nepredvídateľné... Ak je niekto s nimi von, musí mať oči na všetky svetové strany (teda aj na chrbte)...

Vážim si pána riaditeľa Horeckého aj preto, že verejne na tribúne bojoval proti gender ideológii. Vtedy bol v mojich očiach naozaj hrdina!!!

JH, bývalá učiteľka na Spojenej škole sv. Františka z Assissi
podpora petície
2.9.2015 23:48 | magdaléna

Niekoľko rokov som robila v školstve a mala som na starosti síce staršie deti ale v plnej prevádzke v obchodoch a verte, že to nebolo ľahké. Preto viem ako je to s ich ustrážením počas voľna,ale ak máte súdny rozum tak tí pracovníci by mali byť v plnom rozsahu oslobodený za to ako to vyzeralo v tejto mestskej časti za posledných 8 rokov môže iba bývalá starostka môj názor a nemusíte sa ním stotožniť
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
2.9.2015 18:00 | Mária Mikulášová

Myslím, že niektoré veci sa nedajú ovplyvniť, taký je osud. Vždy sa môže niečo stať, čo človek nevie a nedokáže ovplyvniť.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
27.8.2015 22:36 | Elena

Z celého srdca mi je ľúto dieťa a aj pozostalich. No diez zdielam názor, že silou mocou hľadajú vinníka a pritom zdraví rozum vie, že pedagóg zato nemohol. A čo sa týka stromov, radšej keby odd. životného prostredia zaplatilo ľudí, ktorý budú kontrolovať všetky stromy a bez potrebnej byrokracie takýto strom odstránili. Tých poradných stromov po zlom počasí je dosť. No každý nato kaslal, lebo doteraz ničili len majetky. Je jednoduchšiu obviniť nevinného, ako priznad chybu V systéme a hľadať riešenie, aby sa už taká tragédia nestali.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
21.8.2015 06:52 | marek sefcik

haluz zo stromu zabila ziaka. blesk v kluknave zabil zenu,... a v takychto pripadoch hladaju "kompetentni" vinnika. je to smiesne. tu by bolo treba obvinit samotnu prirodu, resp. v konecnom dosledku pana boha. zavrieme ho do basy?
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
19.8.2015 23:01 | Anna Vašíčková

Je mi úprimne ĺúto rodičov,je to pre nich velká bolest aj veĺká strata ale predvídať okolnosti bolo veľmi ťažké aj udržať deti vo vnutri je tiež ťažké, preto som presvedčená že tazko viniť vsetkých pedagógov v škole za toto nešťastie.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
18.8.2015 15:45 | Mgr. Mária Bezáková

Nešťastie, ktoré sa stalo v zimnom období na školskom dvore je pre všetkých nás, ktorí sme v školských službách veľkou hrozbou. Keby sme mali krištáľovú guľu, vedeli by sme mnohé nepriaznivé skutočnosti predvídať. Bohužiaľ, nešťastie, ktoré sa stalo vzalo mladý ľudský život dieťaťa a všetkých nás to hlboko zasiahlo. Úprimne súcítim s rodičmi aj starými rodičmi. Neviem, ako by som reagovala ja sama a koho by som vinila. Určite sa z mnohých nedostatkov musíme poučiť a hlavne sa chýb vyvarovať. Za nešťastnú náhodu sa hľadajú vinníci a odsúdia ich na vysoký trest. V tomto prípade však nikto nepredpokladal, že k niečomu takému môže dôjsť. Preto nemáme právo jednoznačne určiť vinníka. Nebol to žiaden úmysel. Bolo to veľké nešťastie a nepredvídateľná náhoda. Pán riaditeľ určite na nešťastie denno denne myslí a pre veriaceho a cítiaceho človeka je to aj tak veľký trest, tak prečo ešte odsúdenie????
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
18.8.2015 09:08 | Ludovit Kral

Este ze na Slovensku rozhoduju sudy a nie samozvany odbornici typu Revay s jeho CTckom na stromy. Revay - ked uz, tak by si nam mohol povedat, kde na takuto aktivitu zobrat peniaze vo financne poddimenzovanom skolstve.
Ale k teme - je viac ako zrejme, ze ucitelia a vedenie skoly (vseobecne) maju na tragedii svoj podiel viny, ale ukazat prstom na niekoho, obvinit ho zo vzniknutej situacie a zanedbania povinnosti, zavret ho do satlavy na 5rokov mi nepride ako logicke vyriesenie situacie. Toto neboli nabozensky fanatici zabijajuci z presvedcenia, toto su ucitelia ktori nemaju sancu (okrem inych povinnosti, ktore maju) ustriehnut ci sa nahodou v ohradenej (relativne bezpecnej) zahrade prave nezlomi zasnezeny konar.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
17.8.2015 11:07 | Katarína Vaňová

Úplne zdieľam názor pána Martina Kríža, je to pekne, s láskou písané.
A Vám pán Zatkalík senior vyjadrujem úprimnú sústrasť... Jedno však bolí, že svoju bolesť chcete "ošetriť" bolesťou iných. Všetci tí, čo sú obžalovaní sú úprimne veriaci, dobrí ľudia a čo sa stalo bola nehoda, to všetci vedia. Keby padol pri víchrici strom na auto a niekto zahynie, bola by to nehoda. A aj v tomto prípade to tak je. Myslím, že väzenie pre týchto ľudí Vám neprinesie pokoj do duše. Ide aj o rodiny týchto ľudí..., sú tam deti, ktoré rodičov potrebujú a bolo by to sebecké na nich nemyslieť.
Osobne poznám pána Lenča a tiež pána Horeckého. Naozaj sú to ľudia, ktorí nastavovali svoju kožu pre dobro a hodnoty. Prosím, ak môžte, skúste odpustiť to, za čo nemôžu. Rodiny ich potrebujú a sú to čestní ľudia. Prajem Vám pokoj do duše.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
17.8.2015 07:19 | Dana Stieranková

Len by som chcela podotknúť, že v prvom rade by sa niekto mal niekomu ospravedlniť a priznať si chybu v tom, že pokiaľ je vyhlásený kalamitný stav a výstraha pred snehom, nepošlem deti hrať sa von. Myslím si, že ked prší a vyhlásia výstrahu pred búrkou, tiež nejdem s deťmi na lúku.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
15.8.2015 12:05 | Martin Kríž

Vážený pán Zatkalík,
príjmite, prosím, moju úprimnú účasť na Vašom nepredstaviteľnom bôli. To, čo vy prežívate, si my ani nevieme predstaviť. Preto Vám ani nič nemôžeme vyčítať, či niečo od Vás požadovať. Som rád, že aj petícia, ktorú sme mnohí podpísali, toto rešpektuje a nie je nijako namierená proti Vašej rodine.

Zároveň mi dovoľte povedať, že som sa rozprával s pánom riaditeľom a viem, ako veľmi sa táto udalosť dotkla aj jeho. A verím, že rovnako sa dotkla aj ďalších obvinených. Viem, že sami už mnohokrát dôkladne preskúmali, či mohli alebo mali niečo urobiť inak, aby k nešťastiu nedošlo. Iste by aj sami vedeli povedať niekoľko vecí, ktoré keby sa stali inak, k nešťastiu by nedošlo. To ale vieme až teraz, po udalosti. V živote sa, žiaľ, takmer vždy rozhodujeme a konáme bez toho, aby sme mali úplnú sadu vedomostí o situácii, v ktorej sa nachádzame. Každé rozhodnutie so sebou prináša riziká, ktorým sa nedá vyhnúť - ale ktoré zároveň často ani nemožno predvídať. A preto za ne nemožno nikoho trestať, ba myslím si, že ani stavať pred súd. To, čo napísal pán Révay, je predsa riadne pritiahnuté za vlasy. Moje deti boli v tom čase tiež v škole a som si úplne istý, že pani riaditeľka školy nemala aktuálny posudok statika, že strecha školy je schopná udržať nápor snehu. Tiež sa im niečo mohlo stať. A moje deti išli v ten deň aj zo školy - popod niekoľko stromov. O žiadnom z nich neviem, či nie je vnútri hnilý a či udrží tiaž snehu. Som si úplne istý, že ani Váš syn s manželkou nemal takto preskúmané stromy vo svojej záhrade či po ceste do školy.

Napokon mi dovoľte napísať: spôsob, ktorým sa chcete vyrovnať s touto tragédiou je veľmi nešťastný. Túžba vidieť niekoho pred súdom, ukázať prstom na vinníka - taká túžba ešte nikdy nikomu pokoj a utíšenie nepriniesla. Dokonca ani vtedy, ak sa Vám tá túžba vyplní a ak všetci štyria obvinení skončia vo väzení (čo sa, dúfam, nestane). Preto mi dovoľte vysloviť želanie: želám Vám, aby sa Vám nesplnila túžba po pomste, ale prosím Pána Boha, aby sa Vám splnila túžba po pokoji.

S láskou a úctou
Martin Kríž
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
15.8.2015 10:45 | Dušan Zatkalík- senior

Som Matúškov dedo.Okrem pána Révaya sú všetci sympatizanti petície podporovatelia nezodpovednosti a nedbanlivosti. Uvedený skutok nikto a ani žiadny rozsudok ktorý ešte nepadol nenapraví. Ale že by mal niekto niesť zodpovednosť a hlavne poučiť sa do budúcnosti nikoho nenapadá. Sneh a neošetrované stromy za to nemôžu ale 1udia zodpovední za zverené deti a areál. Vy h1adáte čarodejnice, mňa zaujíma realita. Žijete na Slovensku a mali by ste si aspoň ctiť zákony ktoré v tomto smere platia.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
14.8.2015 13:22 | Martina Sabová

Od lekárov a učiteľov sa očakávajú zázraky, a keď ich učinia, nikto sa nečuduje( Marie von Ebner- Eschenbachová). Tým chcem povedať len toľko, že naozaj veľa ľudí hľadá nedostatky a kritizuje, v tomto prípade obviňuje. Práca s deťmi je náročná a vyčerpávajúca( tak, ako každá práca, ktorú človek vykonáva poctivo). Ale ten, kto má túto prácu zároveň ako koníček, bude ďalej veľmi rád vyčerpaný. Myslím si, že ľudia, ktorí sú obvinení veľmi trpia, pretože nielenže majú niesť vinu za niečo, za čo vôbec nemôžu, ale ešte aj podaktorí s týmto nezmyslom súhlasia. Dúfam, že naše zákony nie sú úplne zvrátené a títo ľudia budú zbavení viny. Chlapčeka aj príbuzných mi je veľmi ľúto. Úprimnú sústrasť.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
14.8.2015 07:55 | Mária Vranková

Nemyslím si, že pedagóg môže takúto vec ovplyvniť. Dieťaťa a hlavne jeho rodičov mi je úprimne ľúto. Stala sa zlá vec, ktorú spôsobila príroda, prečo chceme v zle vedome pokračovať šikanovaním nevinných ľudí.
Ad: Za primára nemocnice sa postavilo 7000 ľudí. Kto sa postaví za zamestnancov školy?
13.8.2015 23:14 | Silvia Halková

Pedagogovia nenesu ziadnu vinu, ani za tuto desivu udalost ani za dalsie podobneho typu. Strom bol uznany po expertize ako zdravy a ani v pripade predbeznej sanacie stromov, ktora by sa teoreticky robila pred tragickou nehodou by ho nikto z odbornikov nedal vyrubat. Preco sa to teda stalo? nevie pochopit nikto. preco sa odlomila prave ta vetva, z toho zdraveho stromu a prave vtedy ked bol pod nou chlapec? Vyrubeme preto vsetky stromy v Bratislave? Naco by to bolo dobre?
Ked si predstavim ze by sa to stalo mojmu dietatu, tak sa mi robi zle.....ale obvinovat inych ludi za to co sa stalo je zbytocne....rodicia pocituju velku bolest, nespravodlitvost, hnev voci celemu svetu aj Bohu....je to ludske a prirodzene.....ale obracat tento hnev voci pedagogom, ktori robia vsetko najlepsie ako mozu im aj tak nepomoze a je to voci nim nespravodlive......
ked sa srdce rodicov trochu upokoji a ich dusa ozivi preplakanymi slzami mozno si uvedomia co im ma takato udalost ukazat, co sa maju naucit o sebe, co chce Boh aby pochopili v tomto zivote? Deti su dar od Boha. Co im mal priniest tento dar?
Ostatni mozeme len z celeho srdca vyjadrit zial a uprimnu sustrast a dakovat Bohu za nase deti, ktore su tu s nami a nazive a uzivat si plnymi duskami ich ocarujucu pritomnost. Darujme co najviac svojho casu nasim detom. Su tu pre nas a my pre nich.
Verim ze sa podari zastavit tento hon na nevinnych ludi...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (49)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS