spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  STANOVISKO ŽENSKEJ PLATFORMY NÁS NEROZOŠTVÚ! VO VECI NAPADNUTIA TEREZY BERKYOVEJ

Sme hlboko znepokojené posledným prejavom rasovej neznášanlivosti voči mladej rómskej študentke Tereze Berkyovej, ktorý sa odohral vo večerných hodinách 11.7.2015 na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve. Tereza bola napadnutá zatiaľ neidentifikovaným páchateľom, ktorý jej spôsobil vážne zranenia, v dôsledku ktorých a bude dlhodobo liečiť. Vieme si predstaviť, že takáto šokujúca skúsenosť okrem fyzických následkov zanechá na psychike človeka trvalú traumu a strach po celý zvyšok života.

Vieme, že podobné útoky nie sú na Slovensku neobvyklé, najmä v poslednom období. Nie je prekvapením, že tento incident sa odohral práve v Banskobystrickom kraji, ktorého aktuálne vedenie svojou rétorikou a postojmi prispieva k podnecovaniu násilia a intolerancie medzi obyvateľmi kraja i celého Slovenska. Frekvencia nenávistných prejavov sa neustále zvyšuje, zatiaľ čo citlivosť ľudí voči nim klesá. Obávame sa normalizácie nenávistných prejavov voči Rómom, ale aj iným menšinám, či inakosti vo všeobecnosti.

Ako ženy a matky sa nemôžeme stotožniť so skutočnosťou, že žijeme v krajine, kde sú naše deti vystavené hrozbe bezdôvodného násilia kvôli etnickej, rasovej, názorovej, či akejkoľvek odlišnosti. Takéto prejavy intolerancie a násilia znižujú našu vieru, že žijeme v spoločnosti, kde môžeme bezpečne a bez strachu vychovávať svoje deti.

Vyzývame všetkých politických predstaviteľov, aby vyslali jasný signál, že takéto prejavy sú na Slovensku neprijateľné, bez ohľadu na to, či ide o vzdelanú Rómku, ako v tomto prípade, alebo bezdomovca, utečenca, či kohokoľvek, kto je v očiach páchateľov týchto činov pokladaný za neplnohodnotnú ľudskú bytosť, „nepravého Slováka/Slovenku , neslušného občana/občianku alebo parazita“. Žiadame, aby predseda BBSK verejne odsúdil tento útok a v kontexte svojich predvolebných sľubov o zvyšovaní bezpečnosti obyvateľov kraja prevzal morálnu zodpovednosť a zastavil všetky svoje aktivity vedúce k zvyšovaniu intolerancie a etnického napätia v našom kraji a v celej krajine.

Zároveň ako plnohodnotné občianky tejto krajiny žiadame, aby bola zo strany polície venovaná väčšia pozornosť vyšetrovaniu trestných činov, pri ktorých je podozrenie, že boli motivované rasovou či etnickou neznášanlivosťou, nakoľko máme oprávnený dôvod sa domnievať, že na Slovensku sa tejto téme neprikladá adekvátny dôraz.

Týmto vyjadrujeme podporu rodine Berkyovej a prosíme ľudí, aby sa pripojili k našej výzve, pretože sme presvedčené, že zlu je potrebné postaviť sa na odpor a násiliu v akejkoľvek podobe vyjadriť nulovú toleranciu!

Tereza, myslíme na Teba a želáme ti skoré uzdravenie. Nestrácaj vieru v dobro. Na Slovensku stále žijú ľudia, ženy i muži, ktorí sa snažia o lepší svet a od ktorých môžeš očakávať pomoc a podporu. Za platformu Nás nerozoštvú!

Ing. Ingrid Kosová, PhD., PhDr. Kamila Koza Beňová, Mgr. Jarmila Androvičová, Lucia Machavová, Ing. Denisa Sciránková, Mgr. Miroslava Danajková Členky platformy:

Mgr. Andrea Bučková, PhDr. Helena Jonášová, Mária Koledová, Jolana Nátherová, Mgr. Martina Slobodníková Balogová, Lenka Kurečajová, Mgr. Ivana Figuli, Mgr. Milena Maková, Mgr. Jana Ľuptáková, Lenka Koledová, Adriána Šarkoziová, Brandová Blažena, Berkyová Beáta, Mgr. Miriam Mezeiová, Bc. Miroslava Lenďáková, Marie Oláhová, Lucia Vlačuhová.

„Nás nerozoštvú!“ je ženská platforma v Banskobystrickom kraji, ktorej vznik zinicializovali rómske ženy s cieľom spolupráce so všetkými ženami prekonávajúcimi rôzne typy bariér a znevýhodnení, vystavených viacnásobnej diskriminácii (osamelé matky, vdovy, nezamestnané ženy, seniorky, rómske ženy a iné).

Nedovoľme tým, ktorí majú moc a prostriedky manipulovať našimi životmi, pretože im naša nesúdržnosť vyhovuje. Práve v zdôrazňovaní toho, čo nás spája, vzájomnej podpore a spolupráci vidíme cestu ako tomu vzdorovať. Sme ženy rozmanitých identít z Banskobystrického kraja a nenecháme sa rozoštvať!POZNÁMKY / vaše reakcie
Stanovisko Živeny, spolku slovenských žien
28.7.2015 12:49 | Magda Vášáryová

Ústredie Živeny, spolku slovenských žien sa pripája k stanovisku ženskej platformy "Nás nerozoštvú!" a protestuje proti tomu, aby na Slovensku začalo byť normou atakovanie ľudí, ktorí sú "iní", či už farbou pokožky, náboženským presvedčením alebo jazykom.

Zdá sa, že zbierame plody vládnej kampane proti Hedvige Malinovej, Rómom v Moldave nad Bodvou a hystérie voči azylantom. Sme hrdé na to, že sa ozývajú ženy, ak mlčia vládne kruhy, cirkvi, univerzity a kultúrne organizácie.

Magda Vášáryová
predsedníčka
Ústredie Živeny, spolku slovenských žien
Ad: STANOVISKO ŽENSKEJ PLATFORMY NÁS NEROZOŠTVÚ! VO VECI NAPADNUTIA TEREZY BERKYOVEJ
22.7.2015 14:22 | Barbora Burajová

Pridávam sa k stanovisku rómskych žien. Tereze Berkyovej želám skoré uzdravenie. Chcem veriť, že páchateľ bude čoskoro zadržaný a odsúdený s prihliadnutím na to, že útok bol motivovaný nenávisťou.
Ad: STANOVISKO ŽENSKEJ PLATFORMY NÁS NEROZOŠTVÚ! VO VECI NAPADNUTIA TEREZY BERKYOVEJ
22.7.2015 13:05 | František Šustek

Zdravím,
Ja si myslím, že rasisti sú tí, ktorí kričia : Pozor idú rasisti!
Veď nič nebolo preukázané. Žiaden motív, ani ten najprimitívnejší čo chlap potrebuje! Tak prečo už teraz nariekate?
Chudáčik cigánča, alebo Romka?
Je mi jej ľúto, ale pri tejto vláde mnoho vecí nefunguje!!! A nebudú!
Neviem či sa jej dá oficiálne pomôcť!?
Iba si prenajať súkromných vyšetrovateľov s právomocou na mieste rozhodnúť a vykonať! Ja som za !!!
František
Ad: STANOVISKO ŽENSKEJ PLATFORMY NÁS NEROZOŠTVÚ! VO VECI NAPADNUTIA TEREZY BERKYOVEJ
22.7.2015 11:33 | Jana Hascikova

Vyjadrujem podporuPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (4)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS