spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí

Otvorený list prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi KiskoviVážený pán prezident,

od minúty posledného výdychu bojujúceho vojaka v druhej svetovej vojne uplynie v máji 2015 sedemdesiat rokov. Už dve generácie chýbajú v radoch ľudstva milióny mladých chlapcov, ale aj ich nikdy nenarodených detí. Vojna, krátke a definitívne slovo.

Ale vojna je vždy iba dôsledkom. Dôsledkom nenávisti, ktorej plamene sa rozhorievali postupne, ba možno aj s vášňami. Ktosi prstom ukázal na iného človeka a označil ho za nepriateľa. Nepriateľom sa stal človek z mäsa a kostí, s nádejami, túžbami, prostým životom. Jeho jedinou vinou bolo, že mal inú vlasť, inú národnosť, iné vierovyznanie. Ale cieľom vzbudeného šialenstva bola vždy vojnová korisť. O tú išlo podnecovateľom nenávisti. O tú išlo všetkým strojcom vojen, lebo vojna je vždy aj príležitosť.

Proti  šialenej túžbe získať korisť sa postavili ponížení, a nikto nemôže uprieť úctu ich odvahe. Najvyššiu cenu v tomto boji zaplatili vojaci Červenej armády, vo vojne zahynulo asi 20 miliónov občanov Sovietskeho zväzu. Kto chce poprieť tento fakt, roznecuje plamene novej nenávisti.

Na začiatku každej nenávisti je neúcta k inému, pohŕdanie, pestovanie pocitov nadradenosti. A na konci je vybudenie pocitov z doby kamennej. Toto sa nám už v histórii neraz prihodilo, a potom museli milióny ľudí zaplatiť svojou krvou.  

Vážený pán prezident,

sľúbili ste byť prezidentom všetkých občanov, nielen ľudí, ktorí sa pravidelne spolčujú a zapĺňajú celý verejný priestor, ako keby iný ako ich hlas na Slovensku nebol. Tí vyvinuli aj teraz mediálny tlak, aby ste sa nezúčastnili na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom v máji 2015 v Moskve, kde Vás pozýva prezident nástupníckeho štátu, ktorého armáda mala rozhodujúci podiel na porážke fašistického Nemecka.

Vážený pán prezident,

radi by sme dali do vašej pozornosti, že vojaci Červenej armády bojovali aj za nás, proti nášmu poníženiu a zotročeniu. Priniesli obeť a zanechali odkaz: nepripusťme už nikdy, aby nenávisť medzi národmi zvíťazila!

Oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v máji roku 2015 majú symbolický význam. Proti zlu sa dokázali spojiť ľudia s rozličným svetonázorom a rozličnou historickou skúsenosťou. To je, podľa nášho názoru, aj dnes výzva! Preto je pre nás dôležité, aby prezident Slovenskej republiky, Vy, pán prezident Andrej Kiska, ste svojou účasťou na oslavách Dňa víťazstva v Moskve prispeli k naplneniu tohto odkazu. Nenávisť a nepriateľstvo obyčajnému človeku nikdy nepomáha, naopak, ničí jemné pradivo spolupráce vo svete. A svet je ešte plnší zbraní a zbraní s omnoho ničivejším dosahom. Prosíme, myslite na to! Zbrane nemajú oči.

Vladimír Vysockij napísal v roku 1964 pieseň Masové hroby. V prebásnení Ľubomíra Feldeka a Milana Tokára vyšla v knihe Vysockij... štyri štvrtiny cesty. Posielame Vám ju, poézia často povie viac, ako chladná matematika a politický kalkul.


Masové hroby

Ach, na týchto hroboch nik nestavia kríž
a slzy vdov netečú na ne –
len kytice neznámych strážia ich tíš,
plam večného ohňa tu planie.

Tu predtým sa na zadné stavala zem –
a dnes sú tu žulové pláty.
Tu súkromných osudov nieto – tu len
je každý s tým spoločným zliaty.

A vo Večnom ohni ti zablčí tank,
aj chalupy ruské a dvory,
aj Smolensk, aj Reichstag, aj zúfalý plam,
keď vojak aj srdce v ňom horí.

Tu slzy vdov netečú, nerušia tíš,
sem chodí sa s tvrdosťou v tvári.
Ach, na týchto hroboch nik nestavia kríž –
no menšia tá bolesť je vari?

(1964)


Nezabudnime, pán prezident, komu a o kom spieval Vladimír Vysockij.

S úctou


Vladimír Blaho, divadelný a hudobný kritik
Ondrej Borguľa, podnikateľ
Jana Borguľová, literárna múzejníčka
Ján Čarnogurský, právnik, politik, verejný činiteľ
Peter Daubner, politológ, filozof
Ľubomír Dzurák, marketingový manažér
Branislav Fábry, právnik, vysokoškolský pedagóg
Vladimír Farkaš, biochemik
Etela Farkašová, filozofka, spisovateľka, poetka
Michal Feik, občiansky aktivista
Milan Ftáčnik, vysokoškolský pedagóg, politik
Oľga Gáfriková, novinárka
František Gahér, logik, vysokoškolský pedagóg
Alexander Halvoník, literárny kritik
Stanislav Harangozó, akademický maliar
Ladislav Hohoš, filozof, futurológ, vysokoškolský pedagóg
Peter Holka, spisovateľ, novinár
Eduard Chmelár, historik, vysokoškolský pedagóg
Peter Jaroš, spisovateľ
Noro Keleczényi, výtvarník, sochár
Eva Kollárová, rusistka, kulturologička
Peter Krákorník, informatik
Marína Kráľovičová, herečka, národná umelkyňa
Anton Kret, dramaturg, teatrológ, prekladateľ, publicista
Martin Krno, novinár
Zuzana Kusá, sociologička
Jozef Leikert, básnik, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg
Jozef Lysý, politológ, vysokoškolský pedagóg
Roman Michelko, politológ, publicista, vydavateľ
Leopold Moravčík, novinár, spisovateľ
František Novosád, filozof, vysokoškolský pedagóg
Daniel Olejár, informatik, vysokoškolský pedagóg
Alexander Piekov, IT špecialista, podnikateľ
Emil Polák, novinár
Miro Procházka, režisér, výtvarný kritik, publicista
Jaroslav Rezník, básnik, spisovateľ
Gabriela Rothmayerová, spisovateľka, novinárka
Jozef Schwarz, sociológ, publicista
Tereza Szabová, herečka, zaslúžilá umelkyňa
Anna Šikulová, editorka, redaktorka
František Škvrnda st., bezpečnostný analytik, vysokoškolský pedagóg
Jozef Špaček, spisovateľ, publicista, pedagóg
Viera Švenková, spisovateľka
Ján Tazberík, básnik
Viktor Timura, filozof, spisovateľ
Peter Valček, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg
Vladimír Blaho, divadelný kritik, publicista
Ondrej Zimka, výtvarník, maliar
Ondrej III. Zimka, výtvarník, sochár
Milka Zimková, herečka, spisovateľka
Milica Zimková, výtvarníčka, maliarka
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
30.3.2015 01:16 | hah

SZPB píše: "Do Moskvy treba ísť: 9. mája!". Tak choďte, kto vám bráni? Čemodan, vokzal, Moskva.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
26.3.2015 20:04 | Oblastný výbor SZPB Bratislava

VYHLÁSENIE
Delegáti Oblastnej konferencie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Bratislavského kraja, konanej 26. marca 2015, vyjadrujú hlboké rozhorčenie nad rozhodnutím prezidenta Andreja Kisku, že odmietol ako najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky oficiálne pozvanie na oslavy 70. výročia Víťazstva nad fašizmom a skončenia druhej svetovej vojny v Moskve. A to napriek dobre mieneným výzvam našej organizácie, ďalších občianskych združení a známych osobností.
Jednoznačne odmietame zdôvodnenie poradcov hlavy štátu, že sa vraj vzhľadom na udalosti na Ukrajine a Kryme nechce zúčastniť na oslavách „sily armády na vojenskej prehliadke“. Pokiaľ ide o prezidentove výzvy „zapáliť sviečku na čo najviac vojenských cintorínoch od východu na Dukle až na západ na Slavíne“, pripomíname, že 8. máj rozhodne nepovažujeme za Deň dušičiek, ale za oslavu Víťazstva medzinárodnej protifašistickej aliancie nad nacistickým Nemeckom a my položíme na hroby hrdinov kytice kvetov.
V tejto situácii dôrazne vyzývame predsedu vlády Roberta Fica, ktorý takisto dostal pozvanie od Ruskej federácie, aby dôstojne reprezentoval Slovensko na podujatí na Červenom námestí v Moskve. Tam tradične vyvrcholia oslavy Víťazstva v Európe. Ide predovšetkým o vzdanie holdu krajine, ktorá sa všeobecne uznávane najviac zaslúžila o porážku nacistického Nemecka a vzápätí spolu s USA aj militaristického Japonska.

Určite nemá ísť o glorifikáciu akéhokoľvek režimu v Rusku, ale o vyjadrenie hlbokej vďaky Červenej armády, ktorej 63-tisíc príslušníkov, Rusov, Ukrajincov, Bielorusov a ďalších zástupcov národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu obetovalo za našu slobodu to najcennejšie – svoj život.

Do Moskvy treba ísť: 9. mája!
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
25.3.2015 09:51 | Majo

Pani disidentka a aj pan "spisovatel" to maju trosku domotane - spominane udalosti urcite neboli ten prvotny spustac, ani revolucie 1989 ani ukrajinskeho Majdanu. A ked si tam nevsimli tie idei, ktore sa tam vtedy neustale spominali, tak maju kratku pamat. A tiez Rusom neverim ani nos medzi usami, ani s tym lietadlom - ved naskor neboli vobec na Kryme a potom otvorene povedia, ze to vsetko organizovali a riadili. Obycajni imperialisti su to...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
22.3.2015 22:17 | Ján Šteuček

November 89 hodnotí disidentka Lenka Procházková: "...Ať už ten plán o fingovaném zabití studenta Šmída vymyslel kdokoliv, zaúčinkovalo to. Číše trpělivosti přetekla. Ale nebyl to dobrý základní kámen změny, ani nadějná prognóza do budoucnosti. Masaryk říkal, že státy se udržují na ideálech, na kterých vznikly. Pokud něco vzniklo na podvodu, tak to nemůže mít pevné nohy. A ty podvody a dezinformace pak pokračovaly."
Podobne vznikol Majdan : hovorí Jozef Banáš,dnes úspešný spisovateľ na voľnej nohe, bývalý viceprezident v Parlamentnom zhromaždení NATO;
"...Čítal som v nejakých slovenských novinách chronológiu udalostí na Ukrajine. A hovorím si : to snáď nie je pravda. Dve kľúčové udalosti tam chýbali. Zastrelenie 120 ľudí na Majdane (čo bol okamih, ktorý dostal Ukrajincov do varu) a zostrelenie malajzijského lietadla, po ktorom sa začali uvaľovať sankcie na Rusko, čím vlastne všetko začalo.
Pritom dodnes nikto nevie, kto postrieľal tých 120 ľudí a kto zostrelil lietadlo. Čiže novinári už falšujú históriu, hoci od Majdanu uplynul sotva rok."
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
18.3.2015 17:05 | (y)

Nuž, Putinovi mužíčkovia, nejako vás prezident nepočúva. Čo keby ste so svojou mierumilovnosťou skúsili presvedčiť Rusko, nech vráti Krym a nech prestane podporovať separatistov na Donbase? Lebo inak tá mierumilovnosť smrdí skoro ako Biľakova busta v Krajnom Bystrom.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
11.3.2015 13:28 | Soňa Jászberényiová

Namieste by bola pietna spomienka za všetky obete tejto vojny - a to na všetkých stranách. Na to netreba cestovať, treba sa zastaviť, zamyslieť, osláviť život a odmietnuť nezmyselné zabíjanie človeka človekom v mene nejakých pomýlených ideí. A konečne priznať, že (Česko)Slovensko nebolo nezištne "oslobodené" pre jeho naozajstnú slobodu, ale vydobyté aby sa stalo dohodnutou sférou vplyvu jedného z víťazov ... Jalta nás jednoznačne zaradila do zoznamu krajín, ktoré museli podľa dohody zostať vo sfére vplyvu ZSSR a tým našu ozajstnú slobodu odsunula až za rok 1989. Treba si spomenúť na politické procesy 50.rokov, na August 1968 a roky "normalizácie" a s kýmžeto sme to mali ísť na večné časy a nikdy inak. A potom treba zapáliť sviečku aj za obete týchto čias ... lebo aj oni/ony sú v konečnom dôsledku obeťami tejto vojny. Nedopusťme aby sa história opakovala, nezabúdajme. A pripomínajme si veci pravdivo a v súvislostiach tak ako sa naozaj stali - čas, ktorý odvtedy uplynul, odtajnené písomností, záznamy a historické dokumenty nám k tomu poskytujú dostatok priestoru a tiež nevyhnutný odstup.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
11.3.2015 12:25 | Roman Kanala

Ach jaj, ďalšia chmelárovina. Sovietsky zväz rozpútal 2. svetovú vojnu po boku jeho spojenca Nemecka. Dve mocnosti mali rovnaké ciele i prostriedky. Doplatilo na to Poľsko, ktoré prestalo existovať, baltské štáty, Rumunsko i Fínsko. Ukrajina bola vojnou postihnutá najviac, lebo sa tadiaľ viackrát prehnal front. Ukrajinskí vojaci priniesli najviac obetí. Podobne ukrajinskí civili.

Oslavovať víťazstvo jednej totalitnej mocnosti nad inou je nevkus. Najmä ak sa táto totalitná mocnosť nezmenila dodnes a stále ohrozuje svojich susedov rovnako, ako pred 70 rokmi. Chmelár je ťunťo a loťoťo a spolu s ním nešťastníci, ktorých nenapadlo nič lepšie, ako tento paškvil zosnovať a podpísať.

Pripájam sa k výzve R. Branika, že najlepšie by bolo koniec 2. svetovej vojny osláviť v Katyni. Tá je však na území dnešného Ruska a asi sa tam oslavovať veľmi nebude. Iné vhodné miesta by boli Kyjev, alebo Užhorod - Ungvár, staré maďarské mesto na úpätí Karpát, ktoré dalo meno celej krajine, Hungária. Podkarpatskú Rus si Rusi anektovali po skončení vojnových operácií po 2. svetovej vojne. Alebo Kurily, ktoré boli anektované tiež už po skončení 2. svetovej vojny. Alebo Podnestersko, Abcházsko, Južné Osetsko, Krym, či Donbas, ktoré boli tiež anektované po 2. svetovej vojne. Aha, Donbas. Skončila vôbec 2. svetová vojna? Stále tu je tá istá agresívna, nebezpečná totalitná mocnosť s rovnakými cieľmi a prostriedkami...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
11.3.2015 11:23 | elisa born

Neviem či A.Kiska,číta tieto obmedzené výlevy.Ak áno,
aj ja mám odkaz.Tento spolok,ktorý tu prezentuje svoje
scestné názory a zastrešuje sa tvrdením že je väčšinou,
môže kľudne odignorovať.Je to lož a manipulácia.
A to že k tomu pridávate V.Vysockého,ktorý mal na ten
režim jednoznačný názor,a vôbec nebol totožný so systémom a politikou tej doby, je vrchol drzosti súdruhovia.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
10.3.2015 16:14 | Majo

Vy mierotvorcovia ! Vam nevadi ten do oci bijuci putino-imperializmus ?
A co sa tyka historie:
Ktovie akoby to vypadalo, keby Hitler nebol taky blby a nenapadol Sovietsky zvaz. Mozno by si spolu so Stalinom delili svet, ako sa boli byvali pekne dohodli pre vojnou... Potom, ked uz hnali Nemca prec, tak vyuzili svoje imperialisticke chutky a dostali pod svoj vplyv, co to dalo...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
10.3.2015 11:33 | Radoslav Čičala

Ľudia musia dozrieť na vyššiu úroveň inteligencie, aby ovládli svoje túžby po moci, nenávisť, závisť.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
9.3.2015 10:19 | dusan horvath

kapitalizmus je vo velkej krize. kazdu velku krizu kapitalizmus riesi fasizmom a vojnou. najlepsie svetovou vojnou.
pan kiska, pojdete aj vy a vasi podareni poradcovia, vase a ich deti do zakopov na vychodny front? pojdete nam vzorom?
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
8.3.2015 11:54 | Jozef Varga

Podporujem mier, ľudskosť a nie biznis z vojny pre bankárov, vojenský a priemyslový komplex a kúpených politikov akým je pán Andrej Kiska, prezident SR. Euro majdan v Kyjeve, štátny prevrat v roku 2014 zorganizovala EU a USA a teraz poďme hurá zbrojiť lebo sme v NATO a ešte viac sa zadlžiť !!!
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
7.3.2015 16:16 | Mária Bullova

Iba zločinci môžu protestovať proti vašej účasti na moskovských oslavách oslobodenia z vražedných osídieľ fašizmu ...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
7.3.2015 16:10 | Mária Bullova

Iba zločinci môžu protestovať proti vašej účasti na moskovských oslavách oslobodenia z vražedných osídieľ fašizmu podporovaného zločincami ...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
7.3.2015 11:30 | (y)

Táto petícia je aj fackou obetiam druhej svetovej vojny:

branik.blog.sme.sk/c/376410/ki...
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
7.3.2015 06:39 | Michaela Kopanicka

Podpisane,no nemam slov je hanbou,že na čele Slovenska stoji tento chlap!Je hanbou pre cele Slovensko,jeho postoj hovori za všetko!
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
6.3.2015 20:03 | martin krno

K otvorenému listu pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi sa pridáva aj 27 členiek Slovenského zväzu protifaštických bojovníkov, medzi nimi aj priame účastníčky odboja, manželky a dcéry slovenských partizánov, povstaleckých vojakov a politických väzňov, ako aj ďalšie aktivistky oblastnej organizácie SZPB Bratislavského kraja. Stretli sme sa pri príležitosti MDŽ a s vážnym znepokojením sa ohrádzame voči pokusom tých, ktorí chcú hlavu nášho štátu odradiť od účasti na oslavách 70. výročia víťazstva nad fašizmom 9. mája v Moskve. Zhodne konštatujeme, že tu v nijakom prípade nesmie ísť o špinavé politikárčenie a nechutné hry s rusofóbnym podtextom. Ide o to, aby prezident SR v mene občanov našej republiky vzdal hold obyvateľom krajiny, ktorá mala najväčšie zásluhy na porážke nacistického Nemecka. Vyše 60-tisíc sovietskych vojakov obetovalo v bojoch proti nemeckým okupantom na území Slovenska to najcennejšie - svoje mladé životy.
Česť ich pamiatke. Nezabúdame.
Bratislava, 6. marca 2015
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
5.3.2015 23:16 | emília lorinčíková s manželom

Podpisujeme a plne súhlasíme s výzvou pre pána prezidenta Kisku. Obrovská nenávisť voči inému názoru ako ten "náš jediný a správny" a tiež nerešpektovanie inakosti medzi ľuďmi, privádza svet ku katastrofám a zabíjaniu. Neviem pochopiť, ako politici 21. storočia dokážu rozmýšľať len v záujme "svojho" víťazstva a obhajoby kapitálu. Aj náš otec sa asi v hrobe obracia, keď sa zhora pozerá na nás, že si nevieme ubrániť a uctiť tie milióny obetí, ktorí položili životy v 2.svetovej vojne. A najmä ruských vojakov. Aj o neho sme takmer prišli, keď nám ho po oslobodení doviezli z koncentračného tábora v beznádejnom stave, s následkami na celý život. Nechcem, aby moje deti a vnučky zažili vojnu. Zakázať zbrojenie a vychovávať k láske a tolerancii pri spolunažívaní medzi národmi.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
5.3.2015 22:22 | Viera Hriechová

Obávam sa, že "pán" Kiska nie je mierumilovný človek ale vojnový štváč.
Ad: Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí
5.3.2015 20:55 | Dubák

Pochybujem, že si Pussýk našu výzvu vezme k srdcu.
(Pussy po rusky = Kiska)Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (38)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS