spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve


Vážený pán prezident,

dňa 12. 2. 2015 schválila Národná rada Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorý upravuje platby v zdravotníctve.

Dovoľujeme si Vás touto cestou požiadať, aby ste túto schválenú novelu zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov nepodpísali a vrátili ju na opätovné prerokovanie NR SR.

Novela zákona zakazuje prevažnú väčšinu priamych platieb u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Okrem iného zakazuje lekárom vyberať platby za vyšetrenia, ktoré nemajú zazmluvnené so zdravotnými poisťovňami. Ruší možnosť legálneho spoplatnenia časti ordinačných hodín na prednostné vyšetrenie.

Domnievame sa, že zákaz spoplatňovania nezazmluvnených výkonov nie je v súlade s Ústavou SR. Lekári, ktorí v dobrej viere uskutočnili investíciu do vzdelania a vybavenia ambulancie, nebudú môcť túto svoju investíciu využívať očakávaným (dosiaľ legálnym) spôsobom.

Možnosť spoplatnenia prednostného objednania na konkrétny termín (s obmedzením na max 25 % ordinačných hodín) významne uľahčuje život pacientom, ktorí sú zamestnaní, pacientom, ktorí musia absolvovať viaceré vyšetrenia v krátkom čase, ako aj ďalším skupinám obyvateľov, ktoré potrebujú skrátiť čas v čakárňach praktických lekárov, či lekárov špecialistov na minimum. Vládna strana de facto znárodnila doteraz súkromný čas pacientov, pre ktorých je čas ekonomický statok a sú ochotní za jeho ušetrenie platiť. 

Zrušením možnosti prednostného objednania sa zhorší rozsah dostupných služieb a možnosť voľby pre slovenského pacienta.

Táto zmena neprešla nijakou verejnou diskusiou, odborným pripomienkovaním, pretože bola schválená ako poslanecký pozmeňovací návrh v II. čítaní.

Vyberanie poplatkov na základe zákona umožňuje lekárom poskytovať služby, spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti legálne, tieto poplatky vykázať ako príjem ambulancie a použiť ich pre zlepšenie vybavenia ambulancií.

Zákaz poplatkov povedie k presunu týchto finančných prostriedkov do tzv. šedej zóny. Zákazom vyberania poplatkov sa totiž nezmení nerovnováha medzi dopytom a zdrojmi v zdravotníctve, neodstránia sa motivácie platiť a vyberať poplatky, ale povedie to k snahám zo strany pacientov, aj lekárov, obchádzať tento zákaz a tým aj k zbytočnej kriminalizácii a toľko kritizovaným úplatkom v zdravotníctve.. 

Sme presvedčení, že transparentné platby sú efektívnejším, funkčnejším a solidárnejším spôsobom financovania než netransparentná bezplatnosť.

Objednanie pacienta na konkrétny termín určite nie je zdravotnícky výkon, aj keď to poslanci NRSR odhlasujú v zákone. Je to služba pacientovi, ktorý z osobných, zdravotných, alebo pracovných dôvodov nemá možnosť čakať. Je to súčasne aj možnosť legálneho zlepšenia príjmov ambulancií, ktoré často poskytujú zdravotnú starostlivosť bez toho, že by im ju zdravotné poisťovne uhrádzali v plnom rozsahu.  

Vážený pán prezident, veríme, že ste, rovnako ako my, odporcom lacného populizmu, ktorý sa snaží opatreniami, ako je tento zákon, nahrádzať skutočné riešenia kritického stavu slovenského zdravotníctva, obrovské rozkrádanie verejných prostriedkov v ňom cirkulujúcich a neustále sa snažiaceho postaviť pacienta proti lekárovi. Veríme, že prijmete naše argumenty za svoje a vrátite tento zákon parlamentu s odporúčaním neschváliť ho ako celok, alebo z neho prinajmenšom vypustiť zákaz poplatkov za vyšetrenia, ktoré lekári nemajú zazmluvnené so zdravotnými poisťovňami a zákaz legálneho spoplatnenia časti ordinačných hodín na prednostné vyšetrenie.

Tento zákon nič nerieši povedie len k zhoršeniu situácie v slovenskom zdravotníctve. Snaha nahovoriť občanom, že treba zrušiť výhody niektorým, aby sa všetci mali lepšie, je klamlivá, historická skúsenosť hovorí, že sa všetci budú mať horšie.

Juraj Petrovič, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS)
Tomáš Szalay, výkonný riaditeľ Health Policy Institute (HPI)
Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI)
Richard Ďurana, riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS)
Ondrej Dostál, predseda OKS
Peter Pažitný, analytik HPI
Radovan Kazda, vydavateľ
Ivan Kuhn, analytik KI

V Bratislave dňa 16. februára 2015.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
18.5.2015 18:23 | Katarína Repková

Chceli klepnúť po prstoch lekárom, tým ktorý si to zaslúžia a ktorý to zneužívali na vlastné obohatenie a doplatil nato pacient.
Teraz sa lekári rozhodli vôbec neobjedávať, veď nech si pacienti vlasy vytrhajú v čakárňach pri niekoľkohodinovom čakaní na rad, a možno sa zákon bude vetovať. Má to ale háčik. Toto si môžu dovoliť dôchodcovia a nezamestnaní.Som zvedavá, kto mi zaplatí ten premrhaný čas, keďže som živnostníčka, musím zarábať sama na seba a čas je pre mňa veľmi vzácny.
Prečo tí, ktorí navrhovali tento zákon pri tom aj nerozmýšľali. Načo. Oni, zákonodarcovia majú vyšetrenie aj mimo ordinačných hodín a zadarmo.
Bežný pacient tu nezaujíma nikoho. A aj teraz sú tu lekári, ktorých zákaz vyberania poplatkov nezaujíma a berú aj naďalej. Úplne zbytočný cirkus.
Som za vetovanie tohoto zákona.
Prajem tomu, kto toto vymyslel si to aj sám raz užil.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
4.3.2015 11:13 | Ivan Sýkora

Vítam rozhodnutie vlády o zrušení poplatkov za predčasné vyšetrenie. Takýto hyenizmus je možný asi len u nás. Ako príklad uvediem asi toto. Pacient, ktorý čaká na vyšetrenie ohľadom možnej diagnózy rakoviny musí čakať, je odsúvaný pretože ho predbiehajú platiaci - tí čo na to majú a nechce sa im čakať. Takže pacient doplatí svojim životom len za to, že sa mu nedostalo včasné vyšetrenie. Choroba si nevyberá, takže každý nech čaká v rade. A kto sa chce predbiehať, má možnosť navštíviť súkromného lekára, kde dostane aj kávu.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
2.3.2015 10:19 | Katarina Chrienová

Pre veľa ľudí sú čas=peniaze,kto chce nech si zaplatí,kto má čas nech čaká.Je pravda,že niektorí lekári to s výškou poplatkov preháňali,ale aj tomu je pomoc,určiť výšku poplatku.
Myslím si,že v ambulanciách bude menej nervozity,predbiehania sa,nelegálnych úplatkov,len aby sa tam niekto dostal skôr.Myslím si,že sestričky majú inú robotu,ako robiť rozhodcu,kto keby prišiel.Tí ktorí sa chcú predbehnúť si nájdu tisíce dôvodov,ako napr."ja si idem len predpísať lieky" a vyjde od lekára za 1/2 hodinu.Vidno,že tí ktorí to schvaľujú,nesedia v rade v ambulancii,medzi chorými.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
23.2.2015 19:51 | Dominika Oravcová

Nesúhlasím, prečo by to mali zrušiť, keď pacient chce byť prednostne vyšetrení a priplatí si zato prečo by mal čakať s chorými ľudmi v ambulancii a dokonca tiež sa radšej objednám ako čakať celý deň niekde a strácať čas, ved nie som na dôchodku , že mám nato čas a tiež byť niekedy v čakárni s chorými ľudmi to tiež nie je podľa mňa to najlepšie a preto som rada, že sa niečo takéto dá a dúfam, že sa aj bude dať naďalej .
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
20.2.2015 08:14 | Vladimir Droblienka

Nevidím problem objednávať sa aj bez poplatkov, len by si museli doktori urobit v tom poriadok ale naco, radsej umelo objednam az o 2 mesiace , lebo napr maju vycerpany limit a ked si clovek zaplati zrazu limit precerpany nie je, su lekari ktori taketo poplatky nemaju a nemaju problem fungovat, skor je to o nenazranosti, ked lekar/konkretny priklad/ berie do 10 iba prednostne potom napr do 15:00 doplatok za objednanie na cas a do 15:30 idu ti chudaci co nemaju peniaze/maju smolu podla jedneho nemenovaneho doktora/, vojdes do ambulancie zaplatis doplatok 12 eur za ultrazvuk, za cistenie pristroja, vypisanie papiera, a za neviem co este nato je jedine slovo nenazranost, potom pride ku mne na predajnu a zbija cenu jak keby bol nejaky zobrak.... takze ja to urcite nepodporim
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
20.2.2015 08:09 | Katarína Lacová

V dnešnej dobe by malo byť objednávanie neurgentných pacientov samozrejmosťou. Podstatou problému u špecialistu je to, že špecialista svoju ambulanciu iba z platieb od poisťovní tj. bez poplatkov neudrží.
Príklad internistu v súkromnej ambulancii v Bratislave: Od VZP má limit 2000 Eur, od Dovery platby okolo 500 Eur, s Unionom nemá zmluvu. Teoreticky Dôvera limit lekárom nedáva, ale de facto áno (na svojich stránkach uvádza nie polopravdu, ale pätdesiatinopravdu): Zazmluvní si súhrnný objem platieb a za výkony nad tento rámec platí 1/50 (pätdesiatinu) obvyklých platieb, za 15-min. vyšetrenie to vychádza na niečo vyše 5 centov (5 centov). Za hodinu je to 20 centov. Pacient si môže skontrolovať na nete, koľko za neho lekár poisťovni vykázal, ale neuvedomuje si, že to neznamená, že platbu lekár dostal. Počítajme spolu: z 2500 Eur má tento špecialista náklady na sestričku 1300 Eur (mza, odvody, gastrolístky), nájomné 500 Eur, náklady na energie a telefony 200-250 Eur, na účtovníka 50 Eur, na skúmavky, čistiace a dezinfekčné prostredky, spotrebný materiál k prístrojom, kancelárske potreby pri veľkej úspornosti 50 Eur. Na hrubý príjem a odvody lekára ostáva 350-400 Eur.
Situácia je trápna pre pacientov aj lekárov. V pohode ostáva ono jadro problému: výberca zdravotných daní. Odsype si na prevádzku, nioektorí aj na zisk a šúcha si ruky. Ak je princíp tvorby zisku z daní správny, mal by byť uplatnený všade - nech si aj školy, úrady, súdy, polícia a pod. uvedomia, aké je to fajn: mať povinnosť poskytnúť službu bez ohľadu na to, či bola predchádzajúcva zaplatená.
Aj rozdelenie prostriedkov vnútri systému je veľmi problematické. Lekárne pribúdajú, na obyvateľa ich máme 4x viac než v Dánsku. O laboratória boli nemocnice okradnuté už za ministra Zajaca. Záchranky sa o licencie bijú. Vrcholom ľadovca sú zverejnené zlodejiny formou predražených verejných súťaží (na Slovensku také obľúbené), od kosenia trávy v Malackách po piešťanské CT. Zamestnanci, nielen v zdravotníctve, nemôžu za to, že manažmenty kradnú.
Neuverititeľná mediálna masáž mienky proti lekárom a udržiavanie hlúpych mýtov zvyšuje zisky tzv. poisťovní: odkloní kvantá pacientov od klasickej medicíny + lekárne (Dr.Max je Penta) už teraz majú väčší zisk z predaja doplnkového sortimentu a OTC liekov než zisk (neprimerane vysoký, oproti cene práce lekára) z liekov "na poisťovňu). Navyše profitujú pofidérni liečitelia a predajcovia potravinových doplnkov, veselo ignorujúci zákon o zdravotných tvrdeniach.
Kým sa pacienti nechajú oblbovať, budú udržovať v chode chorý systém , budú mať zdravotníctvo, aké si zaslúžia. Bude ešte menej špecialistov (bude sa ešte dlhšie čakať), bude stále menej lôžok, bude viac lekární a liečiteľov, bude bohatšia Penta a jej prisluhovači.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
19.2.2015 17:58 | imrich belancik

som proti zruseniu obiednania pacienta. byva m 25km od specialistu k toremu chodievam.somZZT. ked musim ist na vysetrenie tak aby som staval este rano o 4hod.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
18.2.2015 18:23 | Magdaléna Sečová

Som špecialista , psychiater , dnes som sa 3 pacientov spýtala ,či vedia kolko zaplatí ich poisťovňa za práve absolvované vyšetrenie.
12 minútové kontrolné vyšetrenie 5,50 , 22 minútové vyšetrenie 7,70 , 48 minútové vyšetrenie 19.30 eur. Podotýkam nie plat, ale suma na ambulanciu v hrubom. Všetci traja boli velmi prekvapení. Myslím, že debatu treba viesť vecne a aj smerom celkového ohodnotenia jednotlivých vyšetrení, hovoriť o hodnote bodu , nakolko sa stáva lukratívnejším povolaním napríklad sedieť doma a prevádzkovať strihanie a umývanie psíkov / umytie psa v cene 10 euro za 20 minút /.
Práve toto je problém , ktorý treba pomenovať , nie doplatky, poplatky, objednávky a dary/ nehovorím že nie sú problémom/, ale celkovo veľmi veľmi veľmi nízko nastavené platby za naše výkony, ktoré úplne dehonestujú naše povolanie.
Takže , ked pacienti chcú presné objednávanie na termín pre všetkých ako napr. Nemecku , treba povedať aj kolko špecialista dostane za svoje vyšetrenie v Nemecku , ergo vytvoriť aj nám poskytovateľom ŠAS také podmienky, aké sú v Nemecku a naše služby budú skvelé, prevažná väčšina našich lekárov má na to všetky predpoklady - budeme pracovať pokojnejšie, budeme mať asistentky a sestry a hlavne viac času na pacienta. Za aktuálnych podmienok nám zostáva len liečiť kvantum pacientov, žiaľ už miestami aj na úkor kvality a úkor svojich síl fyzických aj psychických a za cenu zvýrazňujúcich sa pocitov frustrácie a narastajúci počet lekárov so syndromom vyhorenia.
Okrem toho sa nehovorí o našom práve na 25 dní dovolenky , ktorú potrebujeme všetci na regeneráciu / ved vidíme ako lekári , čo to robí s našimi pacientmi , ktorí pracujú viac rokov bez oddychu/ a našej povinnosti sústavného sa vzdelávania, kedy nie sme na ambulanciách , ale kredity potrebujeme na výkon praxe. No a tieto dni nedostávame žiadne finančné ohodnotenie .
Takisto nerozumiem možnosti liečiť pacientov samoplatcov mimo ordinačných hodín, pokiaľ o takúto službu pacienti majú záujem.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
18.2.2015 15:04 | Julia Brandeburová

Myslím si, že keď občan má právo za 100% príplatok vybaviť si do 24hodín napríklad cestovný pas alebo iné doklady mal by mať právo aj na prednostné ošetrenie u lekára za príplatok.Aspoň tak by to malo fungovať v právnom štáte...Mňa ale viac trápia iné každodenné problémy v našich ambulanciách a hlavne v čakárňach a vo dverách ambulancie, kde sa už úplne /aj vďaka turboefektu niektorých médií/ úplne vytráca pokora, úcta k životu a zdraviu, nehovoriac o elementárnej slušnosti a je plne nahradzovaná aroganciou až agresivitou a hlúposťou. Lekár a sestra sú totiž tiež ľudia s rovnakým množstvom energie, unaviteľnosťou a omylnosťou ako každý iný človek- iba s tým rozdielom, že počas pracovnej doby majú v rukách rozhodovanie mnohokrát aj o živote pacienta.Žiaľ na to málokto myslí, že táto práca sa bez 100% sústredenia robiť nedá...V našej ambulancii sa premelie v určitých obdobiach dosť urgentných pacientov, ktorých treba ošetriť ihneď a keď vkročí takýto pacient alebo ho donesú na vozíku do ambulancie ešte len vtedy začne šum a nadávanie v čakárni, že zasa niekto dostal prednosť a to ide o život...A to už nejdem komentovať zaťaženosť lekárov administratívou, nezmyselnými zákonmi, kde lekárovi určuje termíny očkovania a preventívnych prehliadok inžinier alebo iný "odborník na pracovnú službu". Preto Vás ľudia všetkých prosím aj kompententných aj nekompetentných nechajte nás lekárov v kľude diagnostikovať, liečiť a prežiť...
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
18.2.2015 15:00 | Michal

Tak samozrejme, ze sa budu ozyvat hlavne ti, ktori pridu o pekny ocisteny prijem. A co takto pani lekari objednat pacienta a nepytat peniaze. Peniaze rad zaplatim ak ma vysetrite mimo ordinacnych hodin, aby som vam vykompenzovat vas cas. Treba skoncovat s poplatkami.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
17.2.2015 20:16 | Božena Pekárková

V našej ambulancii sme začali vyberať poplatok za objednanie presne na hodinu až potom, čo mi vynadal jeden právnik, že jeho čas je drahý a že čakaním on stráca veľa peňazí aj klientov. Tak som sa tomu podrobila a odvtedy veľa zaneprázdnených pacientov túto možnosť na ich vlastnú žiadosť využili . Je to možnosť, ktorú si niekto môže žiadať, ale nemusí.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
17.2.2015 15:46 | hela zemanová

Ja som proti aby sa zrušili poplatky za predčasné vyšetrenie.Odôvodnenie keď som ozaj chorá a je mi zle tak nebudem čakať 1-2mesiace na vyšetrenie,a po druhé asi malo kto vie že u nás sa čaká na časovky od rána 5,00hod.nech to niekto skúsi keď je chorý a bolí ho chrbtica.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
17.2.2015 08:35 | Anna

Mal by sa zaviesť cenník, tak ako je to u stomatológov, aby bolo aj pre pAcietov jasné,čo nie je preplácané zdraotnou poisťovnou a preto si to pacient musí zaplatiť./ úkony neohorujúce život a tiež administratívne úkony.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
16.2.2015 19:49 | Lenka Bachratá

Absolútne súhlasím s názorom, že snaha zabrániť súkromným lekárom spoplatňovať služby, ktoré nie sú priamym poskytovaním zdravotnej starostlivosti, alebo ktoré nemá lekár zazmluvnené so zdravotnými poisťovňami, je protiústavné. Lekár ako každý iný podnikateľ má právo účtovať svojim klientom tržné ceny odrážajúce jeho náklady. Každú snahu o reguláciu možnosti zabezpečenia vyrovnaného financovania ambulancií ako právnych subjektov považujem za rozpor so základnými pravidlami demokracie a tržného hospodárstva. Ak chce náš štát poskytovať svojim občanom plne bezplatné zdravotníctvo, mal by ho finančne zabezpečiť z vlastných zdrojov tak, aby tieto pokryli potrebné náklady poskytovateľov. Ale predtým by mal vytvoriť prehľadnú štruktúru a systém kontroly, aby sa verejné zdroje využívali čo najefektívnejšie a neplytvalo sa nimi tak enormne, ako je tomu na Slovensku.
Ad: Výzva na vetovanie zákona o zrušení poplatkov v zdravotníctve
16.2.2015 15:28 | Maria

Moja skusenost: ked ma OL posle k specialistovi na vysetrenie, objedna ma tam sestra na nejaky datum a hodinu, podla toho, o akeho specialistu ide, niekde cakam aj mesiac, nerozumiem, teda cakam mesiac preto, lebo vsetci ti, co su predo mnou objednani, si zaplatili? asi nie, ved ich mohol OL skor odporucit. Asi sa to tyka toho konkretneho datumu, na den, ked som objednana, to sa mi stalo u urologa a ortopeda, to su tiez vychyteni specialisti, tam aj ked som objednana na hodinu, stava sa bezne, ze ma predbehnu prednostne objednani, pretoze casy sa nedaju dodrzat, vznika casovy sklz, potom moze prist akutny pripad...Stalo sa mi, ze som bola objednana na 13.00, pani za mnou na 13.20 ako prednostna, a vdaka sklzu neprisla ani ona na rad nacas, a ja som cakala do 14.30...Ja osobne nie som zastancom platenia prednosti, pretoze doplacaju ti chudobnejsi, ktori cakaju na termin, a este aj ked su na rade, tak ich vzdy niekto predbehne. Platit prednostne vysetrenie si nemoze hocikto, a tak nech caka, a koho uz len zaujima, ako sa citi? Lekar by mal vysetrovat podla stavu pacienta, a ked ma niekto na zaplatenie lekara, nech si ho zavola domov a nech mu tam zaplati.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (15)

 Súvisiace témy:
Zdravie
PrávoREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS