spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine

VYHLÁSENIE SLOVENSKÝCH MVO:
PRIPRAVUJEME PROGRAM NA POMOC UKRAJINE

V dňoch keď si pripomíname 25. výročie demokratických zmien na Slovensku, je správne pripomenúť, že Nežná revolúcia i ukrajinský Majdan boli prejavmi vôle slobodných ľudí žiť dôstojne v slobodnej a demokratickej krajine. Žiaľ, na rozdiel od nenásilnej zmeny u nás, sa ukrajinská revolúcia nezaobišla bez tragických udalostí a ozbrojeného konfliktu. O to viac chceme oceniť obrovskú statočnosť, odvahu a vôľu zmeniť pomery vo vlastnej krajine, ktorú za ostatný rok preukázali občania Ukrajiny.  Najskôr si európsku cestu vyvzdorovali v mraze na kyjevskom Majdane voči starej vládnej administratíve, neskôr prešli ponížením pri okupácii a anexii Krymu zo strany Ruska, a dnes ju potvrdzujú vo vojne s Moskvou podporovanými separatistami, usilujúcimi sa o jej zvrátenie.

Ukrajina je náš najväčší sused. Počas 2. svetovej vojny priniesli Ukrajinci gigantické obete na životoch aj za našu slobodu. Začiatkom minulej zimy sa jej občania jasne prihlásili k Európe a jej hodnotám. Ak nám Európa pred štvrťstoročím podala pomocnú ruku, ani my sa teraz Ukrajine nesmieme otočiť chrbtom. Veríme, že európsky projekt zostane pre ňu dlhodobo otvorený, tak ako bol otvorený nášmu návratu po roku 1989.

Akou bude Ukrajina, záleží predovšetkým na nej. Slovensko ako jej dobrý sused by však malo jednoznačnejšie a hlasnejšie hovoriť o tom, že chce, aby bola slobodnou, nezávislou, demokratickou a prosperujúcou. Iba takáto Ukrajina môže byť dobrým susedom Slovenska a nebude pre nás, ani pre Európu zdrojom nestability, hrozieb a obáv.

Slovenský mimovládny sektor má za sebou široké skúsenosti s poskytovaním praktickej podpory a technickej asistencie v oblasti transformácie a európskej integrácie. Za ostatné dve desaťročia naše organizácie pomáhali partnerom vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, ktoré sa na túto cestu vydali. V ďalšom období sme pripravení zamerať sa na pomoc suverénnej, demokratickej a zodpovedne spravovanej Ukrajine.

Ďalší osud ukrajinskej revolúcie nám nie je ľahostajný. Rozhodli sme sa preto aktívne  podporiť  Ukrajinu a jej ľud v ich európskom smerovaní. Sme presvedčení, že po úspešnom priebehu prezidentských a parlamentných volieb je Ukrajina na dobrej ceste zmeniť spôsob vládnutia, zreformovať ekonomiku a začať so začlenením sa do spoločného trhu EÚ na základe podpísanej Asociačnej dohody.

Preto začali podpísaní zástupcovia slovenských mimovládnych organizácií pracovať na spoločnom programe pomoci Ukrajine. Chceme, aby Ukrajinci mohli čerpať zo slovenských skúseností z procesu modernizácie, ekonomických reforiem a európskej integrácie. Sme pripravení rozprávať sa o formách a spôsoboch takejto pomoci s ukrajinskými mimovládnymi organizáciami, ale aj s jej oficiálnymi predstaviteľmi.

Naše vyhlásenie zverejňujeme v nádeji, že sa k týmto princípom a pomoci Ukrajine prihlásia ďalšie slovenské občianske organizácie, obce, mestá a jednotlivci. 


Zoznam signatárov iniciatívy (ku dňu 12.11.2014)

 1. Alexander Duleba, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku - SFPA
 2. Milan Nič, Central European Policy Institute - CEPI
 3. Marek Kapusta, Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation, NOS-OSF
 4. Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky - IVO
 5. Lenka Surotchak, Nadácia Pontis    
 6. Ivana Raslavská, Platforma mimovládnych rozvojových organizácií - PMVRO
 7. Pavol Demeš, zahraničnopolitcký analytik   
 8. Milan Ježovica, MESA 10   
 9. Milan Solár, Slovak Atlantic Commission   
 10. Katarína Minárová, Karpatská nadácia   
 11. Róbert Vass, Stredoeurópska strategická rada - SAC   
 12. Boris Strečanský, Centrum pre filantropiu n.o.   
 13. Ľudmila Verbická, Ukrajinsko Slovenská iniciatíva - USI
 14. Juraj Mesík, Spoločnosť pre trvalo udržateľný rozvoj - STUŽ
 15. Štefan Szabó, Sosna   
 16. Andrej Šteiner, Karpatský rozvojový inštitút o.z.   
 17. Martina Barancová Paulíková, Združenie Slatinka   
 18. Peter Tatár, Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, ZO 6 Bratislava   
 19. Filip Vagač, Nadácia Jana Langoša   
 20. Pavel Petráš, Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska Pčola
 21. MUDr. Etela Janeková, InClinic s.r.o.
 22. Gejza Legen, Legend Foto Košice   
 23. Géza Tokár, Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku - Szlovákiai Magyarok KerekasztalaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine
28.11.2014 11:31 | Slavomir Janda

Skrachovanej Ukraine pomaha kopec krajin, na cele s USA. Co sa s tymito peniazmi deje? Nakupuju sa zbrane na masove vrazdenie civilneho obyvatelstva na vychode!!! Co tak radsej pomoct obyvatelom sirenim pravdivych informacii, pomoct im pochopit suvislosti nech si mozu spravit vlastny nazor a vysporiadat sa s vlastnymi problemami ako uvazia za vhodne? To iste plati pre Slovakov! Hanba Vam pani a damy za Vase klamstva!
Ad: Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine
28.11.2014 08:00 | little pepe

Komu pojdu vyzbierane peniaze a pomoc ?

obyvatelom ostrelovaneho Donbasu ukrajinskymi vojskami? alebo Fasounom do kyjeva a ty to rozkradnu?


pepe
Ad: Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine
24.11.2014 20:28 | Marek Mižanin

Je pomoc a pomoc. Ak človeku v núdzi dám úver na nesplatiteľný úrok, tak to nie je pomoc, ale zneužitie jeho situácie. Podobne aj tuto, rôzne organizácie pomahajú Ukrajine, lenže dôležité je ovocie.
Lebo platí, že podľa ovocia ich poznáte a nie podľa rečí. USA "pomohla" Ukrajine s 5 miliardami dolárov ku súčasnému stavu. Pre Ukrajinu by bolo lepšie keby túto americkú "pomoc" nedostala. Mám vážne obavy, či tieto "slovenské" MVO a ich pomoc Ukrajine nebude podobná americkej "pomoci". Veď aj samotné ministerstvo zahraničných vecí SR poslalo "humanitárnu" pomoc ukrajinskej armáde. Žiadna pomoc armáde v krajine kde zúri občianska vojna nie je humanitárna.
Ak máte záujem pomôcť obyvateľom Ukrajiny tak si nájdite pokojných bojovníkov, tím by som skôr dôveroval, ako týmto MVO.
Ad: Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine
24.11.2014 16:49 | PaedDr. Michal Bycko

Uvedené mimovládky a združeníčka si svoj mastný obolus od kŕmiteľov musia zaslúžiť.
Tak aspoň takou formou - ak by sa mali ukázať na verejnosti, tak ich tam bude len zopár desiatok zapredancov. A tí sa verejnosti skôr boja.
Ad: Pripojte sa k programu pomoci Ukrajine
20.11.2014 02:39 | Matus Regner

Lzi, lzi a znovu lzi. Inak sa neda nazvat tato propaganda piatej americkej kolony, operujucej na Slovensku.
Ziaden ukrajinsky Majdan nebol "prejavom vole slobodnych ludi", ale Washingtonom starostlivo pripravenym prevratom a ti, co su v zozname signatarov maju na rukach krv podobne ako Porosenko, ktory nechava bombardovat vlastne obyvatelstvo.
Slovensko a Program pomoci Ukrajine?
14.11.2014 12:08 | Daniel Lešinský

Priatelia,
vy máte naozaj pocit že Slovensko môže byť pre Ukrajinu vzorom a odovzdávať skúsenosti?

"Chceme, aby Ukrajinci mohli čerpať zo slovenských skúseností z procesu modernizácie, ekonomických reforiem a európskej integrácie"

Program pomoci pre Ukrajinu je jedna vec (v oblastiach, kde máme reálnych odborníkov), s ktoru sa stotožňujem ale toto "" vyššie, je vec druhá, s ktorou sa nestotožňujem. Veľmi by mi bolo ľúto, keby Ukrajina nasledovala našu cestu chýb v rozvoji partokracie, demokratizmu, potravinovej a energetickej nesebestačnosti, vysokej nezamestnanosti, rastúcej chudoby, nadvlády médií... u nás na Slovensku.
Ale možno mám tento pocit iba ja.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (6)

 Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Medzinárodná pomoc
Demokracia
Občianska spoločnosť

Súvisiace regióny
Ukrajina


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt