spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov

Učitelia a zamestnanci škôl, rodičia a študenti,

ak chceli zákonodarcovia dosiahnuť, aby deti v školách a v školských zariadeniach dostávali zdraviu prospešné potraviny, mali by zmeniť vyhlášku o receptúrach vydaných Ministerstvom školstva, ktoré sú pre prípravu jedál pre deti v školách a v školských zariadeniach záväzné. Takýto zákon nezvýši úroveň zdravej výživy a nerieši problém stravovania systémovo, ale je neefektívny a povrchný, pretože  študenti i učitelia, ktorí využívali bufet, si budú potraviny nakupovať v najbližších obchodoch. Tento zákon v konečnom dôsledku nezabezpečí prísun zdravých a kvalitných potravín, ale pripraví o prácu množstvo ľudí, ktorí v bufetoch pracovali. Pretože na minerálke nikto nezarobí na nájom ani na mzdu. Podľa prvého odhadu by o zamestnanie mohlo prísť viac ako 1 000 ľudí!

Podporte prosím svojim podpisom túto výzvu.

Výzva prezidentovi: pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov.


Vážený pán prezident,

obraciame sa na Vás v súvislosti so zákonom upravujúcim predaj potravín v školách a školských zariadeniach, ktorý parlament schválil 29. októbra 2014.
Poslanci týmto zákonom v § 152 odseku 2 schválili nové obmedzenie ambulantného predaja v školách a školských zariadeniach, v rámci ktorého sa v školských bufetoch od 1. januára 2015 zakazuje predaj:

a) doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia,
b) potravín s obsahom soli nad 1,5g na 100 g hmotnosti,
c) sladkých pekárskych výrobkov s nižším ako tretinovým podielom ovocnej zložky alebo mliečnej zložky,
d) cukroviniek a cukrárskych výrobkov balených alebo voľných,
e) zmrzliny, nanukov a mrazených ovocných drení,
f) nápojov s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeínových nápojov,
g) energetických nápojov,
h) nápojov ochutených vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4g na 100 ml obsahu.

Tento návrh bol pôvodne predložený do parlamentu s cieľom úpravy „školského stravovania tak, aby zabezpečovalo v školách a v školských zariadeniach poskytovanie zdraviu prospešných potravín a potravinových výrobkov“. Ako sa za ostatné týždne ukázalo, návrh prinesie viac problémov ako osohu:

  1. podľa predbežných vyjadrení odborníkov zakáže kvôli neodborným definíciám predaj väčšiny typicky slovenských múčnych jedál,
  2. vyvolá množstvo ďalších otáznikov o tom, čo je a čo nie je povolené predávať v školských bufetoch,
  3. ohrozí pracovné miesta v školských bufetoch po celom Slovensku.

Na školách sa tak zavedú nezmyselné obmedzenia v bufetoch, kým kvalita jedál v školských jedálňach či reklama nezdravých potravinových výrobkov zostane rovnako problematická ako dnes. Jediným výsledkom tak bude presun zákazníkov zo školských bufetov do predajní v blízkosti škôl. Aj riaditelia škôl sa totiž zhodujú, že  jediní, kto si zákon odnesú budú zamestnanci školských bufetov a tým aj samotné školské bufety.


Vážený pán prezident,

chceli by sme Vás týmto poprosiť, aby ste zvážili využitie svojich ústavných právomocí a vrátili zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony z 29. októbra 2014 poslancom Národnej rady Slovenskej republiky na prepracovanie a prehodnotenie problematického obmedzenia predaja v školských bufetoch.
Budeme Vám vďační nielen my, ale aj mnoho ďalších učiteľov, zamestnancov škôl, študentov, ale aj rodičov.
S úctou,


Mgr. Branislav Grӧhling
www.podpormeremesla.skPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
16.11.2014 15:55 | Lada

A kto povedal, že mliečne výrobky sú zdravé?
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
13.11.2014 09:57 | Ľubomíra

Vážený pán Milan a Julián
nedá mi nereagovať na vaše názory ohľadom školských bufetov. Podľa vás sú všetci vygumovaný, chorý a mentálne postihnutý. Veď v bufetoch sa nepredávajú len nezdravé jedlá, ako tvrdíte vy, ale aj mliečne výrobky a ovocie. A keď už tvrdíte, ako vám a našej vláde záleží na zdravý detí, mali by ste sa zamyslieť prečo už v štrnástich rokoch pijú, fajčia a drogujú, čo si myslím, že je sto razy horšie ako horalka a makový rožok ktorý si kúpia v bufete.
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
13.11.2014 09:01 | Lucia

Pan Milan vy asi zijete v nejakej inej dobe a vobec sa nerozumiete do tejto veci.V bufetoch nie su len nezdrave jedla ale tak isto sa predava aj ovocie aj jogurty aj mineralka a ano aj nezdrave jedla.lenze tie sa predavaju aj v inych retazcoch.tak sa pytam preco tie ,,nezdrave potraviny,,nezakazu aj tam?vy sa obuvate do toho ze bufetari zarabaju na detoch ale to co sa deje inde a horsie nikto neriesi.mam skolsky bufet a zijem z ust do ust.tak sa uvedomte.hlavna vec ze sa na Slovensko dovaza same striekane ovocie a zelenina a ze sa sem stahuju same zahranicne firmy.a to ze decko sedi cele poobedie za pc to nikoho netrapi.ja ako decko som chodila vonka a nesedela som pred telkou,pc..atd..takze toto je ta chyba !!!!
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
13.11.2014 07:58 | Milan

vysvetlí mi tu niekto aspoň jeden jediný racionálny dôvod prečo by mali byť v školách bufety a keď, tak prečo by sa v nich malo predávať to svinstvo? nemusíte, odpoviem: kvôli tým podnikateľom, ktorí sa nehanbia zarábať peniaze na deťoch, chorých, mentálne postihnutých...proste na všetkých, ktorí sú bud ochotní , alebo dosť nemúdri nato, aby im dávali svoje peniaze.Ako bolo povedané, deti si to budú môcť kúpiť inde. OK. Tak si to kúpia inde,problém je v tom, že ten dotyčný, alebo dotyčná bude musieť bufetík zatvoriť. Kam to spejeme? Nikto nevidí nič iné iba peniaze.deti sa majú v škole učiť a nie vystávať pred bufetom cez prestávku. a rodičia sami uznajú, čo svojim deťom dajú do školy na jedenie.Alebo si to deti kúpia po ceste do školy, alebo zo školy v potravinách. Som rád, že tie bufety bud zatvoria, alebo tam budú predávať normálne veci. Pozn. na záver: pred niekoľkýmirokmi som videl automat na nápoje na základnej škole.prístupný všetkým deťom. a ktoré chcelo, mohlo si kúpiť aj kávu.myslím, že dnes tam už nie je.našťastie.Táto kampaň je totálna hlúposť.
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
12.11.2014 16:36 | julianBosakSt

...ludkovia, to ste uz taki vygumovani, ze ani nevidite, ze si seriete do vlastneho hniezda?...
...vsetky menovane potraviny su bez debaty skodlive...
...ved je spusta zdravych a chutnych potravin...
...co je to za system, v ktorom ak ponukate len zdrave veci, tak skrachujete?...
...co je to za system, v ktorom je prednejsi zisk, ako zdravie?...
...ale je to skutocne tak, alebo ste len naozaj vygumovani?...
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
5.11.2014 09:41 | Roman Kanala

Táto správa napovie. Súdružka Zmajkovičová urobila dohody s pekárňami na dodávky tovaru pre školské bufety. V správe sa nepíše o provízii či straníckej príslušnosti majiteľov, ale diabol je v detailoch.

spravy.pravda.sk/domace/clanok...
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
5.11.2014 08:04 | Veronika Konecna

Slovenska vlada ma asi velmi vela casu alebo velmi malo prace. Jeden pruser za druhým. Stravovanie deti, pripadna obezita, alergie, slaba imunita, ziadny navyk k sportu je vysledok spolocnosti a viacerých komponentov v tom zahrnutych. Presne ako sa pise vyssie v tychto prispevkoch, rodicia musia velakrat pracovat nad ramec pracovnej doby, aby zarobili peniaze, kedze platy stagnuju ale vsetko sa zdrazuje, deti su ucenlive, ale treba im pomoct vo vytvoreni navyku, zistenia ich potrieb a ukazania co je spravne. Kto z vas ma na niečo cas v tejto dobe? Obavam sa ze nikto. Cas je naozaj neodstatkovy "tovar" v tejto spolocnosti. Ak mame platit dane, byt cestnymi obcanmi, tak aspon stat by mal byt ten, kto sa o deti postara minimalne v case ak su v tychto statnych zariadeniach, ktoré su aj tak platene z nasich tazko zarobenych penazi. Nie vsak zrusenim bufetov. Mi chce niekto povedat, ze inak je skolstvo az na tie bufety bezchybne???? Co tak nove ucebnice, zmena osnov tak aby to deti naoazj zaujimalo, pristup pedagogov, komunizmus uz skoncil, ale vo viacerích skolach zotrvava. A skolska kuchyna? To vam vazeni naozaj nevadi skolska kuchyna ale bufet????? Prepacte, ale rozmyslam vobec nad tym, ci ma zmysel mat v tejto nezmyselnej spolocnosti deti, ktoré opat budu prezivat asi este vacsie nezmysli ako ja sama.

Ale netreba stracat nadej vazeni :)
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 21:42 | Branislav Pavlik

Myslim si , ze tento zákon nieje vôbec o zdraví deti , ale je to cielený dôvod zlikvidovania bufetov a vyčistenie miesta pre niekoho iného, kto ma na to aby si zaplatil aj pani Zmajkovičovu....... iba sa docieli to, ze deti budú utekať do obchodných reťazcov, kde sa predavačka nebude rozpakovat nad tým, ked si dieťa kúpi colu, enrgeticky nápoj a kľudne i kávu. Ak ide o zdravie, zákazme to všade- na všetkých rovnaký meter! Nech sa prestanú vyrábať všetky nezdravé veci- nejde len o deti ale o cely národ. "Sladkosti, čipsy , vyprazane jedla,...a v neposlednom rade cigarety a alkohol.. Ako je potom možné, ze v televízii beží reklama na snikers, Twix a ďalšie presladene keksíky, ked ani Mila, Horalka nespĺňajú kritéria zdravej výživy. Ako to mame vysvetlit deťom, ze ta coca cola co ju v reklame vezie Santa Claus, je nezdrava????- ked sa to na nich rúti zo všetkých televíznych staníc. Týmto iba zabezpečíme, ze mali podnikatelia skončia na úrade prace- ( nakoľko si nemyslím ze je to tak lukratívny " kseft" - pri obmedzenom počte zákazníkov a skutočných odpracovaných dni počas školského roku- je ich asi 180) Skúste ísť z toho na dovolenku, vybudujte malú prevádzku , jeden rok prejdite na euro, vymente kasy, fiškálne moduly, pečiatky, zaplaťte dane a potom príde zákon a všetko si to môžete napchať do mecha ..... Skúste sa ľudom pozrieť do nákupných košíkov a nájdite rozdiel v tom co jedia deti doma a v škole. Tak isto si prejdite školské jedálne a zistite si kolko je stravna jednotka a co sa dá za tie peniaze kúpiť a este aj uvariť, veľa týchto veci je z akciových potravín, praskovych surovín....s pridaním soli , ochucovadiel,glutamanu a ecka som prestala rátať. Tak mi teraz povedzte kde je pravda....???? A pevne verím, ze nás pán prezident vo všetkej svojej prozretelnosti zmetie návrh tohto zákona zo stola. Iste vie aj pán prezident, ze najlepším liekom na obezitu je viacej pohybu a telesnej výchovy ako sedenie za počítačom , tabletom , telefónom .
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 21:27 | Katarína talajkova

Chcela som zobrať bufet do prenájmu veľmi som sa na to tešila deti treba viesť od malička k zdravej strave a zdravému životnému štýlu, keď to tak je také dieťa ani do bufetu nepôjde.ale V bufetoch sú aj dobre a zdravé veci bagety plnené syrom a šunkou a zeleninou čo je na tom zle.koláče jedavame od malička od babiek s pekárni a sme tu žijeme.ok beriem chytí a hranolky ale ostatné jedlá a pochutiny ro je nepochopiteľné ak chcú mať zdravé deti nech zasa sú povinné cvičenia športy krúžky ako voľakedy a ne zakazovat jedlo...je to choré malo by to byť od rodičov ne od zákona
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 20:47 | Veronika

Chcem sa pridat k boju proti tejto nezmyselne vymyslenej teme. Pani poslankyna by si mala v prvom rade uvedomit, ze nie skolske bufety, ale rodicia sa staraju o to, co ich dieta je. Ak si sladkost nekupi dieta v bufete, kupi si ju v obchode cestou do skoly, pretoze rodicia mu daju peniaze. A co takto vymysliet ako donutit rodicov, aby sa starali o desiatu svojich deti a nedali im vreckove? Preslo by to? A dalsia vec, mnoho rodicov suhlasi s tym, aby ich dieta bolo ospravedlnene lekarom od telesnej vychovy. To je vporiadku?
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 20:09 | Andrea Grezdova

Clovek ako ona nema pravo rozhodovat o nicom a nie o tom co jedia deti.Prosili ju o to rodicia?Nie!Sama si to vymyslela aby maskovala ine zlodejiny co robi a preto ma prist tolko ludi o pracu?Zastavte to!!!Tento zakon je nezmyselny ved ani ona sama si ho nevedela obhajit.Pan redaktor bolo jedine co vedela povedat.
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 20:07 | ana sava

pozrite sa noa obyčajny ludia,co chcu pracovat
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 19:48 | lukas zubaj

Problém je skôr že rodičia musia tráviť v práci x hodín a decká potom sedia stale za pc...ja som kazdy deň jedol x sladkosti a pečiva a som zdravý a netrpim nadváhou...čím to bude? Asi tým že športujem a pohybujem sa...skôr má niekto firmicku na "zdravé potraviny "a moc mu to nejde tak ich nasilu natlacia formou školských automatov...lebo tá ktora podala návrh je pofiderna osoba a keby sme boli v čine tak by ju čakal trest smrti...veď rodičia rozhodujú či dajú dieťaťu na sladkost žemľu alebo colu.
Ad: Strčte si to do zadku...
4.11.2014 18:31 | DoDo

Dôležité je zdravie mládež e národa... nie pár skrachovaných bufetov...
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 14:18 | Lukas Zubaj

Alebo nech zákazu predávať tieto potraviny aj v obchodoch, nech dajú zákaz predaja škodlivých potravin osobám mladším ako 18 rokov...by som bol zvedavý co by s nimi urobili obchodné reťazce...nikdy by im to neprešlo...
Ad: Výzva prezidentovi: Pomôžte zastaviť nezmyselný zánik školských bufetov
4.11.2014 13:49 | Žaneta Heřmanová

Takýto nezmyselný zákon nič nerieši, želám si, aby sa to stoplo!!!!!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (16)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS