spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu


Peter Pellegrini
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
Stromová 1
813 30 Bratislava
Vážený pán minister,

keď ste prednedávnom vstupovali do funkcie ako mladý a úspešný manažér, množstvo mladých ľudí si s vami chcelo podať ruku či sedieť s vami za jedným stolom.

Mysleli sme si, že aj tým, že ste sám mladý človek, budete podporovať nás, mladých ľudí tejto krajiny. Nie je ľahké byť mladý a žiť na Slovensku. Bojíme sa o svoju budúcnosť, mnohí z nás – podľa výskumu až 70% – si ju nevieme predstaviť na Slovensku. Máme pred sebou ťažký boj o zamestnanie. Situácia v školstve nám v tom nijako nepomáha, školy nám nevedia dať to, čo potrebujeme, boríme sa s problémami a nepriaznivou vyhliadkou na budúcnosť.

Tí z nás, ktorí sú trochu aktívni a nie je im všetko jedno, sme vedeli aspoň o jednej jedinej štátnej inštitúcii, ktorá sa nás zastávala a pomáhala nám moderným spôsobom – o IUVENTE. Mali sme pocit, že niekomu nie je táto naša situácia ľahostajná.

Potom sme ostali v šoku, že napriek tomu, že máte pod sebou toľko inštitúcií, ktoré vôbec nie sú moderné a trendové, ste odvolali riaditeľa práve tej, ktorá bola mladým najbližšie. Ešte viac nás prekvapilo, keď sa vyjadrilo ministerstvo, že IUVENTA potrebuje novú dynamiku. Nepoznáme dynamickejšiu štátnu inštitúciu, z ktorej si berú príklad v zahraničí a ktorá získala Cenu za kvalitu. Máte pocit, že napríklad Metodicko-pedagogické centrum alebo Štátna školská inšpekcia fungujú dynamickejšie, lepšie a bližšie k ľuďom? My nie.

IUVENTA je výnimočná organizácia, ktorá si váži mladých ľudí, vidí v nich potenciál, ukazuje im cestu a mení ich životy. Dáva im dôveru, svoje know-how a bojuje za nich. Len za uplynulé štyri roky sa podieľala na formovaní viac ako 5 600 mladých ľudí, 3 700 pracovníkov s mládežou, má 236 školiteľov, 42 akreditovaných programov a tisícky zrealizovaných projektov. Učí nás mladých moderne ako sa pripraviť do života, učí nás presne to, v čom naše školy zlyhávajú.

V osobe Viliama Michaloviča sme videli profesionála, ktorý sa vo svojej práci vyzná a pozná potreby mladých ľudí. Vieme, že máte právo odvolať svojho riaditeľa. Ale pre nás to bola posledná kvapka k tomu, aby sme my, mladí ľudia tejto krajiny, vyjadrili konečne, ako sa tu cítime a požiadali o to, aby nás konečne niekto počúval.

My, mladí ľudia od Bratislavy po Sninu, chceme vedieť prečo. My tvoríme súčasnú a budúcu generáciu Slovenska a chceli by sme ju budovať tu, nie odovzdávať náš potenciál niekde v zahraničí, kde nás budú počúvať.

Táto organizácia nám skutočne menila a zmenila životy.

My, nižšie podpísaní mladí ľudia z celého Slovenska, pracovníci s mládežou, ako aj tí, ktorým na mladých ľuďoch na Slovensku záleží, sa na vás preto obraciame (aj s ohľadom na článok 12 Dohovoru o právach dieťaťa) s nasledovnými otázkami a požiadavkami:


1. Chceme počuť, prečo ste odvolali generálneho riaditeľa a dosadili na jeho miesto človeka bez skúseností. Zaujímajú nás dôvody ako aj fakty, prečo ste s vedením tejto organizácie neboli spokojní.

2. Chceme udržať Iuventu v takej podobe, ako ju poznáme. Je to štátna organizácia, ktorá komplexne rieši problematiku života mládeže a tak by to malo aj ostať.

3. Chceme, aby sa spravilo transparentné výberové konanie na post generálneho riaditeľa, pri ktorom budú mať mladí ľudia svojho zástupcu, pretože Iuventa je inštitúcia, ktorá vždy rešpektovala demokraciu a participáciu a tak nás to učila.

4. Chceme vyjadriť znepokojenie a maximálny nesúhlas s tým, ako štát pristupuje k svojej budúcej generácii. My, mladí ľudia, máme už dosť arogantných rozhodnutí tejto aj ostatných vlád. Chceme, aby inštitúcie a ministerstvá mali zodpovedných ľudí, ktorí budú riešiť aj mládež. V krajinách, kde si mladých ľudí vážia, majú dokonca ministerstvá mládeže, u nás to nie je ani v názve. V situácii, keď veľa z nás odchádza do zahraničia, potrebujeme viac podpory, práce a pozornosti zo strany štátu. Do koho iného by sa malo investovať?

Ďakujeme za prečítanie a tešíme sa na Vašu odpoveď a spoluprácu medzi Vami a nami, budúcimi voličmi a tými, ktorí túto krajinu zdedia po Vás.Kontakty na iniciátorov:

Dominik Šromovský
email: dominik.sromovsky@gmail.com

Martin Šturek
email: martin.sturek@gmail.comPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
4.11.2014 08:42 | KR

AD Dominik Šromovský: To s tym ociernovanim SMERu bol nepodareny pokus o ironiu...
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
28.10.2014 21:46 | Darina Čierniková

Veľmi si vážim ľudí, ktorí sa neboja pripojiť za záchranu nielen IUVENTY ale aj myšlienky podpory systematickej práce s našou mládežou, ktorá "zajtra" bude viesť túto krajinu.. Vďaka.
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
27.10.2014 08:02 | tibor gajan

som proti odvolaniu generalneho riaditela Iuventy Viliama Michalovica a nahradenie osobou neskusenou z politickej strany SMER
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
25.10.2014 00:15 | Dominik Šromovský

Nikto SMER neočierňuje. Nechceme len, aby štát takto nezodpovedne pristupoval k budúcej generácii Slovenska, k nám, k mladým ľuďom. Poriadne si znova prečítaj ten list a snaž sa v ňom vidieť ten pravý odkaz! Je tam napísaný čiernymi písmenami. Nemusíš hľadať medzi riadkami ...
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
24.10.2014 08:58 | Karel Ruzicka

Ze sa nehanbite takto zas ociernovat SMER. Ak je novym riaditelom ten isty Jan Hruby, ktoreho dosadenie do UPN Kolesikovi zakerne prekazili novinari, tak je to urcite spravna volba....
Ad: Otvorený list mladých adresovaný ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Petrovi Pellegrinimu
14.10.2014 10:22 | Lujza Kmeťová

.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (6)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS