spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Augustové vyhlásenie 1944 - 1968 - 2014

Našu modernú pamäť tvoria tri historické skúsenosti – SNP 1944, August 1968 a November 1989. Slovenské národné povstanie bolo nielen bojom proti fašizmu, ale aj za slobodu, na ktorom sa zúčastnili všetky zložky slovenského národa a príslušníci tridsiatich troch národov. Sovietskych vojakov a partizánov, ktorí priniesli v tomto boji veľké obete, vítal vtedy slovenský národ ako osloboditeľov a vzdal im patričný hold.

Osloboditelia sa však po druhej svetovej vojne zmenili na utlačovateľov a v auguste 1968 na okupantov. Skutočnú slobodu sme tak dosiahli až v novembri 1989. Táto trojnásobná historická skúsenosť umocňuje aj náš jasný a jednoznačný postoj v zápase Ukrajiny za slobodu, štátnu suverenitu a európsku príslušnosť. Ako členovia EÚ sme súčasťou slobodného sveta. Ako členovia NATO požívame maximálnu možnú mieru bezpečnosti. Ukrajina chce len to isté – byť súčasťou slobodného a bezpečného európskeho sveta. To je aj dôvodom našej solidarity s Ukrajinou a lojality voči všetkým krokom EU a NATO, vrátane sankcií voči Rusku. Vieme, že to znamená z našej strany aj obete, ale sú to obete v mene solidarity s tými, ktorí chcú len tú mieru slobody, ktorú sme dosiahli aj my. Táto solidarita vychádza z princípu všetci za jedného a jeden za všetkých. Preto odmietame všetky akty, ohrozujúce slobodu Ukrajiny a spochybňujúce našu lojalitu voči našim partnerom v EU a NATO.


Martin Mojžiš, Peter Zajac, Juraj Petrovič, Monika Kompaniková, Tomáš Janovic, Radovan Eugel, Egon Gál, Jozef Hašto, Ján Štrasser, Zuzana Wienk, Fedor Gál, Michal Kaščák, Lucia Piussi, László Szigeti, Pavel Nechala, Miroslav Kollár, Ján Hacaj, Marcel Zajac, Peter Gonda, Vladimír Špánik, Ondrej Dostál


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Augustové vyhlásenie 1944 - 1968 - 2014
27.3.2015 07:22 | Tibor Farkaš

Rusi neboli nikdy naši bratia, sú to primitívny agresorí a je načase prehodnotiť aj ich pôsobenie počas SNP, kde ich partizánske skupiny pôsobili deštrukčne na vývin udalostí, lebo ony neboli sem nasadené na potláčanie Nemeckých okupantov, ale na šírenie komunizmu. Malo by sa komnčne historicky zhodnotiť naše "bratstvo" nielen počas II vojny, ale aj počas "budovania socializmu", počas nežnej revolúcie a aj v období po nej, aby navždy bolo jasné, že to niesu naši bratia, ale naši nie-priatelia
Ad: Augustové vyhlásenie 1944 - 1968 - 2014
24.8.2014 17:55 | mamina

no, osloboditelia z roku 1989 sa už zmenili na utlačovateľov, ešte čakám, kedy sa zmenia aj na okupantov :)
Ad: Augustové vyhlásenie 1944 - 1968 - 2014
21.8.2014 21:33 | Vladimír Kovács

plná podpora vyhláseniuPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (3)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt