spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí

Vážená redakcia Topky.sk

Zverejnili ste záznam znásilnenia odohrávajúceho sa na verejnosti, dokonca pred deťmi. No namiesto odsúdenia násilia, ste pohoršene písali o „erotickej show“ a „perverznom divadle.“ Takéto informovanie o čine je podľa nás vážnym etickým pochybením s celospoločenskými dôsledkami.


Znásilnenie patrí medzi najzávažnejšie trestné činy s dlhodobým dopadom na obete. A to bez ohľadu na ich vek, pohlavie, či etnickú príslušnosť.

Túto tému treba za každých okolností pokrývať mimoriadne citlivo a s rešpektom voči všetkým, ktorí sú sexuálnym násilím zasiahnutí. Necitlivým informovaním, bagatelizovaním, či výsmechom vysielate odkaz celej spoločnosti, že je takéto násilie v poriadku a pohoršujúcim sa stáva až keď sa odohráva na verejnosti. Vystavujete tým obete prehĺbeniu ich traumy, podporujete ich mlčanie a prispievate tak k mnohým mýtom obklopujúcich túto tému.

Ľudia zasiahnutí takýmto násilím však práve naopak potrebujú pochopenie, podporu a prijatie. Odsúdenie obete za „sex na verejnosti“ touto cestou rozhodne nie je.

V mene všetkých dolu podpísaných Vás preto žiadame o prehodnotenie Vášho spôsobu informovania o téme sexuálneho násilia.

Takisto vás žiadame o ospravedlnenie sa všetkým obetiam, ktoré váš článok zasiahol.

Je dôležité vyslať spoločnosti jasný odkaz, že sexuálne násilie nie je akceptovateľné za žiadnych okolností. A tiež, že to, čo bolo na danom videu odsúdeniahodné nebol „sex na verejnosti“ ale odohrávajúce sa násilia, navyše za prítomnosti nekonajúcich okoloidúcich, vrátane samotného autora videa.


Ďakujeme za pochopenie,

Tím občianskeho združenia Nemlčme!

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
27.6.2014 09:55 | Antanas Klokis

A co hovorite teraz, ked nasli tych dvoch akterov a Adriana povedala, ze sa s Marcinosom len udobrovali, a deti plakali od hladu...

Nakoniec tie topky mali predsa len pravdu :-)
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
27.6.2014 08:19 | e-ma

no problem sa zjavne vyriesil sam, kedze o ziadne znasinenie neslo - ale aspon sa niekto zase prizivil na socialoch....
zakazat vsetky negativne spravy
21.6.2014 02:09 | ja

Dnes vecer vo verenjnopravnej TV hovorili o vojne!!! Ukazali pusky a ze zabijau ludi!! Motali sa tam aj deti!!!

Ludia, nech media neinformuju o realite. Iba "Dobre spravy", sice mimo reality ale take nezne pre dusu.

Inak je pravda ze nasi spoluobcania v osadach maju deti uz od 14, ale tie urcite nevznikaju sexom ako bol zobrazeny na falosnom videu. Nemalo by sa na to poukazovat, ale vsetko pokrytecky ututlat.

A teraz vazne: Mili Nemlcme, je mi na smiech vase absurdne pokrytecke a falosne vyhlasenie. Zatvarate oci pred realitou, utocite natych co na problemy poukazuju a chranite tych co ich sposobuju. Sa zobudte
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 23:51 | Nezalezi Natom

Media maju podavat informacie a VZDY, napriek vsetkej snahe v nich bude viac alebo menej osobneho nazoru autora, ci jeho snaha zaujat a ziskat prospech pre vlastne medium.
A je kreativnym pravom kazdeho autora nazvat sou trestny cin alebo inauguraciu prezidenta. Komu sa nepaci, nech pise vlastne clanky a mozno mu ich uverejnia.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 23:35 | juraj rongy

Policia tiez zlyhala.Mala okamzite nabehnut do redakcie www.topky.sk a zhabat im vsetky pocitace a servre.
Ktovie kolko znasilneni realnych sa nam este chystali ti hajzli ponuknut.
Mozno mali pre nas prichystane aj rodicov s neplnoletymi detmi incesty a tak nie.Vsak uz ked debily nevedia normalnymi veciami zaujat tak co najviac nenormalnych veci treba davat vy hajzlici svpinavy uchylni.
V zivote by ma nenapadlo ze sa najde KKT co je schopny dat na internet realne znasilnenie.www.topky.sk toto ste strasne posrali.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 21:14 | Slovák odpadu

Kde ste vy chudáci boli keď okrádal Cigáň Kormúthovú? Samozrejme, podpisovali ste petíciu ako ju vyhodili z práce za rasizmus, lebo Cigáni nekradnú.
Teraz sa opäť podpisujete aby novinári dostali vyhadzov za rasizmus, lebo Cigáň podľa Kornovej znásilňoval Cigánku.
Keby bielu, najlepšie Kormúthovú, hej to by vám zlepšilo náladu, rasistku hnusnú, ako dobre jej naložil, že?
To ste jej nakladali 3 týždne, deptali ste ju, ale škodu nezaplatili.

Chudáci, spodina, rakovina spoločnosti ktorú treba likvidovať.
Čo na tom, že topky.sk nepísali o Cigáňoch a ani že nebolo poznať či šlo o znásilnenie alebo nie, článok stiahli, ospravedlnili sa.
Vy chudáci karcinogéni budete požadovať vyhadzov pre rasistov z topiek. Vešať vás! Srielať ako škodnú, tak ako vaši predchodcovia vešali, strieľali slušných ľudí tiež so slovami za boj za morálku, mier a lásku.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 21:00 | Slovák odpadu

Maž to ty neoboľševický chudák. Nula platená za prenasledovanie poctivo pracujúcich. Debil degenerovaný ktorý by mal správne po vašom, škeriť sa na najbližšom strome. Skapať od hladu, čo ti nik slušný ani ruku nepodá, ty odpad spoločnostim vy degeneráti neoboľševici!
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí | Zobraziť Skryť

20.6.2014 20:27
| Slovák odpadu

Zas Cigáni. Kormúthovú okradol Cigáň a z nej Kornová urobila rasistku a zlodej Cigáň sa škerí v osade.

Opäť Cigáni a opäť ten istý odpad by najradšej vyhadzoval bielych novinárov z práce.

Je mi zle z vás hnusných pokrytcov neoboľševikov a dúfam že na svoj nenávistný neomarxizmus všetci doplatíte a prácu vám dajú v Cigánskej osade kde si na vás zgustnú všetci po jednom.

Západoslovenská energetika ktorá sponzoruje jeden boľševický nenávistný blog príde o niekoľkých zákazníkov.

A vy Cigánomilci, vás si život nájde sám. Ste odpad spoločnosti!
Vás chudákov poburuje že na tom videu bol párik Cigáňov. Tých slušných, dobrých, vaších kamarátov. Keby znásiňoval bielu, vy odpad spoločnosti by ste tlieskali, lebo určite to bola rasistka a nechcela mu dobrovoľne dať.

Vy odpad spoločnosti, zas neodsudzujete násilníka tak isto ako ste neodsúdili zlodeja, ale z práce idete vyhadzovať bielych.

Čo tak vy odpad spoločnosti napísať, že je nutné urobiť poriadok z Cigáňmi, lebo kradnú, znásilňujú, vraždia? Jaj to nie, vy odpad sa staráte len o to, aby z práce vyhadzovali bielych, Cigáňov a ich spôsoby zásadne nekomentujete.

Ste odpad! Hnusný, mizerný, zdegenerovaný neoboľševický odpad!
Sme.sk, známe ako smetiari, je vaše smetisko. Odpad!
Ste rakovina, tumor tejto spoločnosti ktorého sa treba čo najskôr zbaviť!
Vyhodiť vás všetkych z práce, zabezpečiť že už nikdy sa nezamestnáte. Tak ako to druhým robíte vy! Hnusná neoboľševická pliaga, ktorú treba po boľševicku vybaviť.
Chyba v texte
20.6.2014 20:00 | Ján Parada

Máte preklep: Vážená redakcia Tokpy.sk.

Má byť: Topky.sk.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 19:06 | Marek Sarvaš

Bláboly bláboly, text vo fóre. Ja mám lepší nápad, čo takto porozprávať sa ručne stručne s konkrétnymi ľuďmi? Čo? Kto sa pridá? Jáj slovensko? Takže nikto?

No a tak to Vás teda pozdravujú títo víťazi:

Lukáš Alner, Ing. Martin Mác, Pavol Balaj, Ivan Debnár, Peter Ľorko, Marek Šilhár, Joerg Zeddies, Boris Zelený, JUDr. Peter Vrábel, Jan Lennart Bernard, Mats Ingemar Eklund, Stephan Granhaugh, Johan Siwers, Robert Cohen, Pierre Emmanuel Caquet, Nils Kristian Einstabland, Abeles & Braun s.r.o., M & G CONSULTING s.r.o., Abeles & Braun s. r. o. v likvidácii, WEB s.r.o., Slovak Telekom, a.s., Slovak Telecom, a.s., Slovenské telekomunikácie, a.s.

A keď sa Vám to nepáči, napíšte protestný komentár do nejakého fóra, niekde. To na nich zaberie, to je istá vec.

Príjemný podvečer
Marek Sarvaš
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 17:53 | Holubová

Tento mediálny hyenizmus by si zaslúžil výzvu na bojkot zákazníkov a zákazníčok predmetného portálu, resp. vydavateľa Zoznam s.r.o. aj pre zneužívanie dievčat/žien na sexuálnu objektivizáciu ( viď "dievča dňa" napr. www.topky.sk/d/1/)
Ešte dôležitejšie sa mi však zdá vyšetrenie daného video políciou. Ak išlo o znásilnenie, treba to riadne vyšetriť. Polícia môže konať, samozrejme, aj sama a pustiť sa vyšetrovania na základe publikovaného videa.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 17:47 | Mário Špilberger

Ako budúci student žurnalistiky takýto postoj nových médií verejne odsudzujem. takýto postoj k ludskemu nešťastiu odsudzujem.. konanie bolo nielen v rozpore s zurnalistickou etikou ale aj ničí verejné blaho.. ospravedlnenie nevráti obeti ľudskú dôstojnosť a dúfam že tento prípad bude poučením pre redakciu Topiek
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 17:37 | Jana Kapustova

Odsudzujem spôsob popisu tej udalosti, ktorá je vlastne trestným činom. Ako trestný čin by to vnímali iba v tom prípade, ak by ta znásilňovana žena bola trebárs Kalinakova dcéra.
Je odpudzujúce, ako vnímate situácie a ako ich popisujete.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 16:32 | Ivan Petráš

Nepripustne! Nie v Europe nie v 21 storoci, NIE pre mna a moju rodinu.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 16:20 | Zuzana Leckésiová

Topky nečítam, o tomto teda viem iba z článku na sme.sk, no verím, že raz sa aj naša spoločnosť môže stať ľudskejšou a slušnejšou aj vďaka tomu, že sa ľudia nahlas ohradia proti brutalite a nehanebnosti bulváru.
Ad: Otvorený list proti spôsobu informovania o sexuálnom násilí
20.6.2014 15:57 | Eva S. Kotláriková

z topky.sk mi je uprimne zlePridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (16)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt