spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva

Vážení priatelia,

ako predseda občianskeho združenia Klubu vodného lyžovania TRIXEN Vás chcem požiadať o vyjadrenie verejnej podpory, ktorú chceme prezentovať na zasadnutí košického mestského zastupiteľstva.

Dňa 15.6.2014 bude opätovne prejednávaný návrh, ktorý priamo súvisí s budúcnosťou vodného lyžovania a prevádzky vodnolyžiarskeho vleku v Košiciach.


1. Na marcovom predsezónnom stretnutí vedenia klubu s pani starostkou sme boli oboznámení s výsledkami kontroly NKÚ. KVL TRIXEN sa vyjadril, že prevádzkovanie vodnolyžiarskeho areálu si zodpovedne vie predstaviť len za podmienok, ktoré sú porovnateľné s doterajšou nájomnou zmluvou. Zároveň sme poprosili pani starostku, aby hľadala riešenie vzniknutej situácie. Veľmi sme sa potešili, keď do programu rokovania mestského zastupiteľstva dňa 14.4.2014 bol zaradený bod č.53 – Súhlas s uzatváraním zmluvných vzťahov v rekreačnej lokalite Jazero. Na naše veľké prekvapenie však za toto uznesenie hlasovalo len 16 poslancov MZ. V predloženom návrhu podnájomnej zmluvy je výška mesačného nájmu 3 704,29 Eur, čo považujeme za absolútne likvidačné. Doteraz sme platili 134,07 Eur mesačne. Tento návrh máme podpísať do 15.5.2014, inak dostaneme výpoveď z doterajšej podnájomnej zmluvy. S prihliadnutím na to, že vodnolyžiarska sezóna trvá štyri mesiace, by vlek musel zarobiť na nájomné cca 11250Eur/mesiac. To je číslo absolútne mimo realitu. Sme športový klub a väčšinu prevádzky počas dňa máme rezervovanú pre tréningy našich zverencov. Obrovská časť práce v rámci vleku je vykonávaná dobrovoľníckou činnosťou našich dlhoročných členov a priaznivcov, z ktorých niektorí na vleku pôsobia viac ako 20 rokov. Ročne sa preinvestuje mnoho tisíc eur do údržby vleku, aj to za pomoci našich partnerov a priaznivcov. V posledných rokoch sme prakticky celé staré strojné zariadenie vleku spolu s elektrickými rozvodmi kompletne vymenili. Nie je to len z dôvodu modernizácie vleku do takého stavu, aby sme mohli organizovať preteky európskeho formátu ale, samozrejme, aj z dôvodu bezpečnosti.

2. História vodného lyžovania v Košiciach sa začala písať v 60-tych rokoch minulého storočia. Prvý košický oddiel bol založený pri TJ VSŽ Košice. Tento oddiel si svoju základňu vybudoval najprv na Bukovci, kde sa trénovalo a pretekalo za člnom. V 80-tych rokoch sa začali organizovať majstrovstvá Európy aj v disciplínach za vlekmi. Aby naši športovci mohli konkurovať na medzinárodnom poli, v roku 1988 sa podarilo vybudovať v Košiciach prvý vodnolyžiarsky vlek v Československu, ktorý slúžil ako tréningové stredisko pre reprezentáciu. Po roku 1989 sa o tento športový areál niekoľko rokov starali VSŽ. Keď tie v rámci šetriacich opatrení od prevádzkovania vleku odstúpili, vznikol z nadšencov tohto športu KVL TRIXEN, ktorý na seba prevzal zodpovednosť za to, aby unikátny košický športový areál neschátral, ako sa to na Slovensku stalo v mnohých iných prípadoch. Vďaka dlhodobej podpore mesta Košice, Mestskej časti Košice - Nad jazerom, sponzorov a mohutnej dobrovoľníckej činnosti našich členov a priaznivcov (len za roky 2003 až 2013 bolo odpracovaných bez nároku na odmenu vyše 28 tis. hodín) sa športový areál podarilo nielen udržať v prevádzke, ale postupne aj zveľadiť (za roky 2003 – 2013  sa do technického zariadenia a areálu vrátane opráv a údržby investovalo 59 944,03 Eur). Bez možnosti trénovať na Jazere by počas svojej činnosti košickí športovci v žiadnom prípade nemohli dosiahnuť množstvo medzinárodných úspechov (celkovo 11 medailí z MS a ME dospelých a 96 medailí z MEJ, zo súťaže družstiev spolu 23 medailí).

3. Budúcnosť vodného lyžovania vidíme v tejto situácii ako kriticky ohrozenú! S koncom nášho klubu je vysoko pravdepodobný odchod aj našich špecialistov, ktorí sa o chod vleku starajú. Ak ukončíme činnosť, nebude to len koniec vodného lyžovania v Košiciach, ale mesto príde aj o radu športovcov reprezentujúcich Košice na svetovej a európskej úrovni. Je takisto vysoko pravdepodobné, že Košice prídu aj o jednu zo svojich atrakcií a populárne voľno časové miesto mládeže aj dospelých. Nevieme si predstaviť, ani v komerčných podmienkach, že vlek dokáže vygenerovať zisk 11250€ mesačne. Radi by sme tiež poukázali na ďalší dopad, o ktorom sa zatiaľ nehovorí. Vodné lyžovanie výrazne pomáha okysličovaniu bezprítokovej vody v jazere a tým zlepšuje kvalitu vody. Po odchode lyžiarov môžeme v letných mesiacoch očakávať jej zhoršenie.

4. Neodhlasovanie predmetného bodu v mestskom zastupiteľstve nás nepríjemne prekvapilo. Našim jediným cieľom je pripravovať mladých lyžiarov a dávať priestor ľuďom, ktorí majú záujem o vodné lyžovanie či už na vrcholovej alebo rekreačnej úrovni. Momentálne vnímame búrlivú odozvu ľudí nielen z nášho blízkeho prostredia, ale aj od mnohých občanov mesta. V drvivej väčšine sú rovnako v šoku ako my a vyjadrujú nám svoju podporu.


Veríme, že sa nám v spoločne s Vašou podporou, podporou mesta Košice a mestskej časti Nad jazerom podarí nájsť východisko.


ĎAKUJEME
Klub vodného lyžovania TRIXEN
Garbiarska 5, 040 01 Košice

Mgr. Alexander Vaško
vasko@iqservis.skFB stránka športovo rekreačného strediska „TRIXEN PARK“
https://www.facebook.com/CableKosice?ref=hl

FB stránka Klubu vodného lyžovania TRIXEN
https://www.facebook.com/KlubVodnehoLyzovaniaTrixen?ref=hl
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
27.8.2014 13:59 | Viera Kratohvilova

Vodne lyzovanie v Kosiciach som dlhe roky reprezentovala a moji blizky ho budovali preto davam velku podporu ludom ktori tuto tradiciu udrziavaju na svetovej urovni. Ved Slovensko nema vela Majstrov sveta a Europy nase Kosice ich maju vo vodnom lyzovani niekolko.Tento fakt by sme mali akceptovat a podporovat klub a ludi ktori nas takto reprezentuju! Ing.Vierka Kratochvilova
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
9.7.2014 21:42 | Kubániová Mária

Jednú Košickú raritu máme,aj tu nechcete nechať zachovalú
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
21.6.2014 17:16 | Daniel Barancik

AKoze konecne je aj na vychode nieco poriadne,zaujimava atrakcia a vy to chcete zavriet?? Ved jasne..Vychodňar ked si chce ist uzit a poriadne sa zabavit tak musi ist do Bratislavy a na zapad lebo tu vsetko zatvaraju a potom sa stazuju ze nic tu nieje..Hanba cloveku co o tom rozhoduje
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
18.6.2014 16:18 | Alexander Vaško

Ďakujeme za Vašu podporu a skvelé reakcie, bez ktorých by sme len veľmi ťažko stáli pred schválením zmluvy s prijateľnými podmienkami, ktoré zaručia, aby sme sa mohli venovať tomu čomu sme obetovali celý svoj život a každý voľný čas, pretože máme radi tento šport, máme radi to miesto a ľudí s ktorými sa tam stretávame.
Verím, že nás bude stále viac a viac, že miestne zastupiteľstvo predostrie a schváli pre nás čo najvýhodnejšie podmienky, aby sme mohli viac peňazí pridať na šport a na zveľaďovanie areálu. ĎAKUJEME
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
18.6.2014 11:10 | Rastislav Libiak

Podporujem sportovo spravnu a dobru vec.
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
15.5.2014 17:59 | Jan Bláha

Předpokládám, že košické zastupitelstvo se projeví jako logicky uvažující systém, který podporuje správné činnosti, zdravé sportovní aktivity, neagresivní sporty, prostě činnosti, které jsou ku prospěchu převážně mládeže.
Děkuji.
S pozdravem
a v dokonalé úctě
Ing.Jan Bláha
Liberec
milovník a vyznavač wakeboardingu
55 let
Quality manager
Liberec
ČR
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
11.5.2014 19:13 | Vladimír Vlasák

K svojmu podpisu na petícii chcem pripojiť ešte dve poznámky:
1/ Jazerčania si iste pamätajú, že účelom spustenia vodno-lyžiarskeho vleku je aj prekysličovanie stojatej vody jazera v časti oddelenej predeľovacou hrádzou.
2/ Aktivity mesta (prostredníctvom NKÚ SR - viac v spravodajovi Jazerčan č. 2) proti TRIXEN-u majú širšie súvislosti. Týkajú sa aj ďalších zariadení v rekreačnej lokalite Jazero (CHAOS a lodenica/PLÁŽ).
Domnievam sa, že hlavnou príčinou predmetnej aktivity je to, že keď sa mestskej časti a niekoľkým podnikateľom podarilo rozbehnúť život a tým aj obraty v RL Jazero, tak si na RL Jazero začal "brúsiť zuby" niekto zvyšša.
P. S. Práve petíciu za TRIXEN, resp. za RL Jazero považujem za uplatnenie práva na demokraciu (a nie nejaké pseudovoľby).
V. V.
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
11.5.2014 11:14 | Zuzana Holubová

Rozmysla z poslancov niekto nad tym,ze jednym vrzom sa skonci posobenie vodnolyziarskeho vleku, vsetkych sportovych aktivit,sutazi,mastrovstiev s tym spojenych a zaroven sa znizi navstevnost celeho vodneho objektu Nad jazerom a tym padom sa znizi prisun penazi mestskej casti Nad jazerom za vstupne? Je to hanba,ze sa stale pozera len na peniaze a nie na to,kolke roky su obetovane vodnolyziarskemu vleku a vobec Trixenu,kolko driny a hodin tam vsetci odmakali a ake uspechy lyziari dosahuju!A to,ze kolko amaterov sa na vodne lyzovanie dalo,to uz radsej rozoberat nebudem.
Verim,ze zdravy rozum este v tejto spolocnosti existuje a ze sa rozhodne v pospech Trixenu a vsetko ostane tak ako doteraz!
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
9.5.2014 18:48 | Lukáš Veľký

Všetko čo v Košiciach za niečo stojí treba zlikvidovať a ešte aj love zato beriete. Som zvevedavy ktorá politická strana tam čo plánuje postavavat ....alebo komu to tam "zavádza" alebo aky klub v bratislave chce organizovat ME. Namiesto toho by ste mali premýšľať ako také miesta vybudovať čo najviac !!!! Šašovia
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
8.5.2014 16:14 | Radoslav bartovic

Mily poslanci prosim prehodnodte vase rozhodnutie, mesto kosice zrusenim vleku pride o vela. Medzinarodne uspechy kosickych sportovcov, unikatnu atrakciu, sportove akcie na europskej urovni, atd.
Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
7.5.2014 15:07 | Tomas Gazo

vyzva
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
6.5.2014 09:45 | Martin Valtos

Osobne som jeden stych co tam za 11 rokou mam dobrovolne odpracovane niekolko tisic hodin zadarmo :) Snazime sa vsetci svojpomocne renovovat areal vleku a okolia. Starsi clenovia vzdy na zaciatku sezony sedia cele hodiny na stlpe a opravuju co treba a pripravuju vlek na sezonu. Samozrejme robia to za jedlo a kavu. Je pekne cez sezonu vidiet vlek ale vidiet renovaciu nevidi nikto. Vo vetre a zime by osom aspon jedneho poslanca poslal na stlp ako chodia nasi chlapi. Potom zmrznuty sa tesia na horuci gulas a horucu kavu. Miesto chvali a nejakeho cestneho uznania za dlhoronu snahu dostali dvihnutie najmu. Miesto chvali trest. Nikto nevidi ako chlapi ktoru mozu vikendy byt s rodinami obetuju svoj volny cas renovacii... A tu mi to zacina uz vsetko pripadat ako natahovanie sa deti na piesocku... Ja nedovolim nizky najom, druhy ja chcem nizky najom, treti asi nieco chcem :) potom naco mame poslancou, primatorou a starostou?? Nie aby nam pomajali zveladovat a podporovat co je stravne ?? Budu sa radsej hadat a robit si na prieky ?? Politiku a svoje medialne kampane si nechajte a rieste inde ... Pani poslanci pan primator bolo by na case skoncovat stym politickym fiaskom a nas lyziarov nezaujima kto je KDH ci SMER ci HID ci kolky ste tam este. Nas zaujima Vychovavanie mladej generacie ...Zober lyzu neber drogy... Myslim si ze drogovo zavislich mame dost treba aj sportovcov a zdravu mlades ktora ma uctu a vie sa slusne spravat tak si politiku nechajte pre seba a urobte vsetko tak aby ludia povedali ze su radi ze vas volia. Myslim si ze mate v sebe este tolko ludskosti ze aj cez svoju politicku rivalitu sa dohodnete co je ludske a spravne:) S pozdravom Martin Valtos.
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
6.5.2014 00:18 | Roman Jesensky

Konecne som sa odhodlal ist lyzovat a vy to chcete zavriet?
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
5.5.2014 22:11 | Peter Hegedus

Od mala poznám "jazero" pamätám v akom bolo zlom stave- špinavé,zapáchajúce,mŕtve bez rýb-chýbal im kyslík.Od času ked začali vodný lyžiari brázdiť hladinu, tak vlastne dosiahli svojím športovaním aby sa dostal kyslík do vody a ryby tam môžu prežívať a byť na radosť celému sídlisku, alebo sa chcete vrátiť zase k mrtvému jazeru?Potom budete za drahé peniaze vymýšľať " fontány " a podobné nezmysli kroré potom niekto rozkradne?Nehovoriac o jedinečnosti tohto športu, ktorý svojím pôsobením je unikát od svojho vzniku v Košiciach, ktorý priťahuje mládež k športovaniu a nie k " playstation " v obyvačke !
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
5.5.2014 20:22 | Beata Samolova

byvame na KVP,ale na jazero obcas chodievme na prechadzku. Pri vodnolyziarskom vleku sa vzdy radi zastavime, chvilku posedime a sledujeme lyziarov roznych vekovych kategorii, ako skusaju nove castokrat tazke triky.
Kolko takych vodnych vlekov je vobec na Slovensku??? Mali by sme byt pysni, je prave v Kosich. Mladym moznost robit nieco odlisne a zabavne, zviditelnit nas vo svete. Nesmieme im tu radost zobrat. Naopak, mali by sme ich v tom snazeni podporit!
Ad: Výzva poslancom košického mestského zastupiteľstva
5.5.2014 16:34 | Jana sykorova

VýzvaPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (16)

 Súvisiace témy:
Samospráva
Šport

Súvisiace regióny
Košice


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS