spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok

Petícia za priebežné sprístupňovanie informácií o výške budúceho starobného dôchodku všetkým dospelým občanom

Vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,
vážené členky a vážení členovia Vlády Slovenskej republiky,

svojím podpisom sa pripájam k návrhu na presadenie povinnosti štátu vypočítavať a priebežne sprístupňovať informácie o výške budúceho starobného dôchodku všetkým dospelým občanom.

V  systémoch  starobného dôchodkového poistenia aj sporenia sa neustále vykonávajú zmeny, ktorých dopady na výšku dôchodku sú zásadné. Občan pritom nie je informovaný o tom, ako sa budú týkať práve jeho. Okrem chystaného predlžovania veku odchodu do dôchodku sa mení aj valorizácia dôchodkov, postupne sa oslabuje zásluhovosť, chystajú sa zmeny vo výpočte dôchodkov pre účastníkov druhého piliera. Občania nemajú prehľad, ako sa výška nimi zaplatených odvodov prejaví vo výške ich budúceho dôchodku, a teda napríklad ani nevedia, v akom rozsahu sa majú zabezpečiť na starobu súkromnými úsporami. V tejto súvislosti považujeme za dôležité, aby štát priebežne prepočítaval orientačnú výšku budúcich starobných dôchodkov každého dospelého občana. Požadujeme, aby štát každému občanovi umožnil priebežný prístup k takejto informácii.


Osoba určená členmi petičného výboru na ich zastupovanie: Peter Goliaš, INEKO

Petičný výbor:
Peter Goliaš, INEKO
Radovan Ďurana, INESS
Dušan Zachar, INEKO
Gabriel Šípoš, Transparency International Slovensko
Zuzana Wienk
Juraj Smatana, komunálny poslanec a protikorupčný aktivista
Michal Lehuta, ekonomický analytik
Michal Mušák, ekonomický analytik
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Marián Zachar, analytik vo vzdelávaní
Grigorij Mesežnikov
Peter Gonda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Peter Pažitný, Health Policy Institute
Stanislav Boledovič
Marcel Burkert, OZ Stop alibizmu
Ctibor Košťál, Inštitút SGI

Iniciátorom petície je mimovládna organizácia INEKO.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
1.7.2014 16:02 | Peter Goliaš

INEKO a INESS prinášajú konkrétny návrh, ako by mal štát informovať ľudí o ich budúcom dôchodku. Teraz je už len na vládnej moci, aby návrh realizovala. Ďakujeme ešte raz všetkým členom petičného výboru aj 925 signatárom petície "Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok". Ďakujeme tiež Michalovi Mušákovi zo SLSP a analytikom Inštitútu pre finančnú politiku na MF SR za pomoc pri zostavení návrhu.

Viac sa dočítate tu: ineko.blog.sme.sk/c/359880/ako...
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
23.6.2014 15:38 | Zdenka Janasová

Všetci občania, ktorí poctivo pracujú, si zaslúžia, aby mali prehľad o tom, aký bude ich dôchodok, keď sa dožijú dôchodkového veku.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
23.4.2014 11:06 | Alexandra Giertlová

Chcem vedieť, aký budem mať dôchodok ak vôbec nejaký budem mať, pretože mám 27 rokov a v podstate nič neodrobené, robotu mi tiež nikto nezaručí a kým pôjdem do dôchodku dôchodkový vek sa zvýši, nebude mať na nás kto robiť, lebo mladí ľudia sa už teraz boja mať deti, keď nevedia či sa uživia sami
....hlavne, že cigáňom všetko zaručia, nikdy nerobili ani robiť nebudú, akurát, že im pekne na pošte narátujú vyše 820e v čistom ZA NIČ(stála som za tou osobou na pošte, toto som si nevymyslela), k tomu im obec daruje aj pozemok aj materiál na stavbu....A MNE KTO DARUJE!!!...hanba tomuto štátu
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
14.4.2014 11:11 | Ignác Havran

Áno je potrebné vedieť, aký budem mať dôchodok, aby sa vedel rozhodnúť či sa mu po dosiahnutí dôchodkového veku oplati ešte pracovať ak bude vládať.
Zamestnanca sa nikto nepýta, dane a poplatky mu automaticky zráža do štátu a poisťovne zamestnávateľ. Otázne zostáva či ich aj za zamestnanca a seba fyzicky odvedie do príslušnej poisťovne.
SZČO a iní podnikatelia si môžu na rozdiel od zamestnanca "optimalizovať dane", t.j. podľa svojej potreby v súlade s platnou legislatívou upraviť výšku svojich daní a poplatkov.
Nakoľko sa neplatenie daní a ostatných poplatkov stalo na Slovensku od "nežnej revolúcie" podľa väčšiny podnikateľov "národným športom", bolo by zaujímavé pre nich zistenie aký budú mať dôchodok. Ako sa počas svojej podnikateľskej činnosti stavali voči štátu, tak by mali včas zistiť ako to napraviť. Nemožno plakať nad výškou dôchodku až keď je neskoro a pýtať sociálne dávky, žiadať solidaritu od ostatných poctivo platiacich zamestnancov. Treba si uvedomiť, že budúcnosť si každý pripravuje sám. Za zamestnancov štát a podnikatelia si "optimalizáciou" šetria prostriedky na starobu sami, či už na účte v Sociálnej poisťovni, v rôznych finančných ústavoch a inštitúciách, alebo svojou podnikateľskou činnosťou si zhodnocujú svoj majetok.
Oni si môžu vybrať a určiť si výšku svojho zabezpečenia na starobu, ale zamestnanci nie.
To sú dôvody, ktoré ma vedú k tomu, že všetci občania Slovenska by mali vedieť progózu svojich dôchodkov skôr ako im budú definitívne vypočítané. Z toho dôvodu sa mi veľmi páči spôsob aký majú zavedený vo Švédsku, lebo celý život robiť a nevedieť čo človeka čaká na starobu je zlá perspektíva.
Nemusí každý so mnou súhlasiť, je to môj názor.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
14.4.2014 09:12 | Marian Preisinger

Nuž, na rozdiel od predchádzajúcich respondentov, ja nechcem vedieť aký dôchodok budem mať.Chcem tých pár rokov do dovŕšenia dôchodkového veku prežiť v ilúzii, že vôbec nejaký budem mať.
Á propo. Prečo sa nikto nezaoberá otázkou zverstva apáchaného formou zavedenia tzv. druhého piliera do základného systému sociálneho zabezpečenia (po novom "poistenia")?
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
5.4.2014 13:19 | Miro Ščibrany

... súhlas, je to dôležitý nástroj kontroly štátu občanmi.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
4.4.2014 15:44 | Ján Dančík

Pripajam sa k peticii
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
4.4.2014 06:20 | Anna

Prečo sa vôbec uvažuje o vyplácaní
akejkoľvek hotovosti z II.piliera po
"zakúpení dôchodku" ?
Sporitelia iba v I.pilieri dotujú
nemalú dôchodkovú solidaritu a nehorázny medzigeneračný egoizmus II. piliera bude ešte aj poistený zákonom?
Je to diskriminácia všetkých terajších aj budúcich dôchodcov.
Sociálna poisťovňa mlčí?
Anina
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
3.4.2014 13:05 | adrian

ad Danka Pravdikova - pretoze cielom dnesnych vlad nie je dobry zivot a pocit obcana - a teda dobra a slusna praca atd. Cielom je prave nezamestnanost. Pretoze ta zenie ludi do - chorob, zadlzenosti a kriminality - a teda - zarabaju nasledne - farm.spolocnosti, banky ci ine fin.institucie a pod., ktore nasledne cez fin. skupiny privadzaju cast zisku pre vladnucu triedu. Jednoducha matika, nad tym sa moc zamyslat netreba.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
3.4.2014 10:00 | Danka Pravdíková

A chcem vedieť ako je možné,že ten čo pracuje 40 rokov aj keď odvádza iba z minimálnej mzdy (napr. živnostník) má vypočítaný dôchodok menší, ako ten čo celý život do systému neodviedol ani euro. Tomu nehovorím solidarita, ale okrádanie slušných pracujúcich ľudí štátom.
Aj pri dôchodkoch sa ukazuje, že ten ktorý nič nerobí sa má lepšie.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
2.4.2014 19:07 | Ján Rakica

Súhlasím s obsahom petície, pripájam sa k nej, som presvedčený, že informácie o výške budúceho dôchodku, aj len orientačne, má význam pre nás všetkých, najmä tých, čo sme tesne pred dôchodkom.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
2.4.2014 13:51 | miroslav chudý

Pripájam sa k petícii pretože si tiež myslím že otázka zverejňovania budúcich starobných dôchodkov má veľký zmysel a význam pre všetkých občanov v tomto štáte.
Ad: Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok
2.4.2014 12:33 | Boris Majesky

Chcem vediet aky budem mat dochodok.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (13)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt