spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva za vybudovanie planetária v Bratislave

V 21. storočí si ľudstvo čoraz viac uvedomuje svoje postavenie na Zemi, ako jednej z miliárd planét vesmíru. V uplynulom storočí sa náš obzor poznania rozšíril o miliardy svetelných rokov, polstoročie ľudstvo kozmickými sondami skúma Slnečnú sústavu. Verejnosť, rodiny aj školáci sa túžia dotknúť aspoň v predstavách tohto úžasného fenoménu. Vo väčších i malých mestách vyspelých krajín Európy a sveta má verejnosť šancu nahliadnuť do najnovších poznatkov o vesmíre v pútavých programoch miestnych planetárií. Bratislava je jediným hlavným mestom Európy, kde verejnosť nemá nielen planetárium, ale už ani verejné astronomické pracovisko. Intelektuálna a vedecká obec v zastúpení svojich popredných predstaviteľov už od prvej polovice 20. storočia organizovala niekoľko iniciatív na vybudovanie planetária v Bratislave. Slovensko je už takmer štvrťstoročie samostatným štátom, ale doposiaľ sa nepodarilo vybudovať v Bratislave planetárium.

Zapálení nadšenci astronómie sa každý rok stretávajú na populárnych prednáškach astrofyzika RNDr. Jiřího Grygara na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Na ostatnej prednáške sa účastníci zhodli na potrebe vybudovania dôstojného stánku popularizácie astronómie v Bratislave a adresovali predstaviteľom štátu, kraja a mesta deklaráciu, v ktorej ich vyzývajú, aby vynaložili úsilie aj dostupné prostriedky na podporu výstavby planetária v rámci pripravovaného centra vedy a techniky v Bratislave.

K tejto výzve sa pripája aj Občianske združenie Slovenské planetáriá, ktoré pripravilo realizovateľný ideový zámer planetária pre Bratislavu, ktorý nadväzuje na rozvojový plán Národného centra popularizácie vedy a techniky na Slovensku. Občianske združenie Slovenské planetáriá vyzýva všetkých predstaviteľov odbornej verejnosti, vedy, kultúry a verejných i štátnych inštitúcií, ako aj laickú verejnosť Bratislavy a širokého okolia, podporovateľov z celého Slovenska a zahraničia, aby sa pripojili touto cestou ku kampani za vybudovanie planetária v Bratislave.

Vyzývame týmto primátora hlavného mesta Bratislavy, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, ministra školstva, vedy, výskumu a športu a zástupcov vedeckých a kultúrnych inštitúcií, aby spojili svoje sily a začali spoluprácu vedúcu k úspešnej realizácii výstavby planetária v Bratislave.


Členovia Občianskeho združenia Slovenské planetáriá: Mgr. Peter Bartek, Andrej Bernáth, Patrik Čechvala, Dušan Hübner, Mgr. Peter Krupa, Ing. Juraj Kubica PhD., Mgr. Henrich Ploczek MSc., RNDr. Peter Polakovič, Ing. Peter Volek.

Deklaráciu z 22. 11. 2013 podpísali:
prof. Vladimír Porubčan, astronóm
RNDr. Katarína Maštenová, astronómka
RNDr. Jiří Grygar, astrofyzik
a ďalších 90 priaznivcov astronómie.

V Bratislave, dňa 24.3.2014
OZ Slovenské planetáriáPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva za vybudovanie planetária v Bratislave
22.11.2015 12:38 | Juraj

Podporujem - je to hanba, ze Bratislava nema Digitalne Planetarium, uvedomil som si to, ked som s detmi musel vycestovat do Brna, aby som im mohol priblizit tajomstva vesmiru, hviezd, nasich planet. Drzim Vam palce, nech sa Vam to cim skor podari zrealizovat a vybudovat Planetarium aspon na urovni ako je v Brne :)
Ad: Výzva za vybudovanie planetária v Bratislave
5.9.2015 18:10 | Michal

Podporujem túto iniciatívu - treba trošku prispieť k premene Bratislavy na kultúrne mesto a nie len na mesto nákupných centier a developerov
Ad: Výzva za vybudovanie planetária v Bratislave
5.8.2014 23:42 | Ing. Dobrovoda Ľuboslav, Modra

Od r. 1936 je snaha o BaHaP = Bratislavskú Hvezdáreň a planetárium; ešte žije p. Jožko Ambruš v Bratislave, ktorý vyberal peniaze na BaHaP už r. 1936. Ja sa tomu aktívne venujem v Modre a okolí od r. 1989/1990 je to nekonečná odysea jednal som a reagovali: páni Prezidenti Michal Kováč, Rudolf Šuster, Ivan Gašparovič, podpredseda NR SR spolužiak Marián Andel, p. akademik Milan Číč ... p. poslanci: Mikuláš Dzurinda, Magda Vašáryová, Monika Beňová...župan p. Pavol Frešo...predsedom MS /Matice Slovenskej/ p. Marínom Tkáčom...dokonca sa mi podarilo koncom roka 2013 navrhnúť v Modre 3 mestské pozemky do zmeny Urbanistického plánu m. MOdry s poslancami JUDr. Artúr Soldán, Mgr. Juraj Peržo... treba ísť za tým je za tým a za to je celé Slovensko BaHaP a vedecko-technicko-informačné centrum obdoba slovenského ESA a NASA.Ing. Ľuboslav DOBROVODA, P.O.BOX č. 94, 900 01 MODRA, SR.
Ad: Výzva za vybudovanie planetária v Bratislave
27.3.2014 15:38 | Richard

Nie som astronom ani amatér v tomto obore, ale mám rád ušľachtilé veci. A preto takúto myšlienku rád podporujem, tým viac že dnes sa ľudia stále viac zaoberajú len "hnojom"...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (4)

 Súvisiace témy:
Veda a výskum
Vzdelávanie

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt