spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar BratislaveVážená pani
Alexandra Kusá
generálna riaditeľka
Slovenská národná galéria
Riečna 1
815 13 BratislavaBratislava 24. 1. 2014Vážená pani generálna riaditeľka,

chceli by sme zareagovať na správu zverejnenú v dennej tlači začiatkom januára o získaní sponzorstva J&T banky pre celoročný vstup zdarma do priestorov SNG v Bratislave a Pezinku. Článok v denníku SME (9. 1. 2014) Vás cituje, že „Vás presvedčili“, že je to dobrý signál a „raz u nás začne patriť k dobrému menu spoločnosti aj sponzoring kultúrnych inštitúcií“.

Oceňujeme Vašu snahu hľadať financie na podporu umenia aj v súkromnej podnikateľskej sfére a veríme, že máte záujem rozšíriť kultúru a kultúrnosť v najširších vrstvách obyvateľstva. Nemali by ste ale pri tom opomínať aj širšie celospoločenské súvislosti, ako aj snahy rôznych subjektov o vylepšovanie svojho mena v snahe prekryť a zakryť nekultúrnosť či spoločenské a morálne škody, ktoré napáchali v minulosti.

Timeo Danaos et dona ferentes: Bojím sa Danajcov, aj keď dávajú dary – varoval kňaz Láokoón Trójanov. Ako je známe, neposlúchli a veľkého dreveného koňa vtiahli do mesta. A tak Trója padla, jej ľudia a kultúra zahynuli. Danajský dar, hoci vyzeral krásne a lákavo, priniesol smrť a rozvrat. Tento obraz používa ako symbol nielen kultúra, ale aj IT – technici či programátori dnes dobre vedia, čo je to trójsky kôň!

Vyjadrujeme znepokojenie nad sponzorským darom J&T banky, ktorá „zatiahla“ celoročné vstupné do SNG za všetkých. Ani tento dar nebude bez následkov.

V ochrane prírody nazývame tento zdanlivo nevinný a lákavý spôsob ako „greenwashing“. Firma, ktorá pre zjazdovky ničí vzácnu tatranskú prírodu, na dunajskom nábreží vyťala 300 stromov a storočný platan, postavila River Park, ktorý naveky zničil panorámu mesta/nábrežia a chce zbúrať PKO, ktoré bolo viac ako 60 rokov centrom kultúry, toto natieranie fasády na „zeleno“ veľmi potrebuje. Táto „známa firma“ ničí v Bratislave kultúru a zeleň stále a nemilosrdne, bez akejkoľvek všímavosti k potrebám verejnosti či životnému prostrediu. Aj kvôli jej vyšším ziskom pri plánovanej výstavbe Zuckermandla prídu Bratislavčania o zeleň a stromy na nábreží. Nehovoriac o tom, že firma sa chystá zbúrať sály PKO, ktoré vlastní mesto a ktoré majú vysokú spoločenskú, kultúrnu a historickú hodnotu: v konečnom dôsledku občania prídu o svoje priestory bez náhrady, prípadne dostanú možnosť vysokých komerčných nájmov v iných priestoroch. Páni Tkáč a Jakabovič dobre vedia, prečo založili novodobý Bratislavský okrášľovací spolok. Dobré meno sa tak ľahko ako veci či ľudia kúpiť nedá. Našťastie, ich peniaze nezalepia oči (a úsudok) všetkým.

Váš súčasný bezvýhradný postoj k daru J&T banky nás prekvapuje o to viac, že ešte nedávno sme oceňovali Váš triezvy a jasný úsudok pri snahe o inštalovanie kópie sochy Márie Terézie prostredníctvom tohto dosť zvláštneho spolku. Dovoľte, aby sme Vás zacitovali: „Socha bude patriť developerovi, a teda symbolizovať jeho moc. Po tom, ako developeri postupne získali naše zdravie, dôchodky, byty a úspory, by mala túto moc v symbolickej rovine potvrdzovať absolutistická vládkyňa Mária Terézia“ (denník SME, 3. 11. 2011).


Vážená pani generálna riaditeľka,

dovoľujeme si Vás požiadať a vyzvať, aby ste pre občanov a občianky, ktorí si vážia hodnoty zanechané predkami a nechcú mať nič spoločné s tými, čo ich kvôli svojim ziskom ničia, vytvorili možnosť navštevovať stánok slovenskej výtvarnej kultúry bez pocitu hanby a poníženia. Myslíme si, že v našej občianskej spoločnosti zostali ešte slušní a poctiví ľudia, ktorí sa nenechajú kúpiť na lacné sľuby a prázdne deklarácie o vášni k umeniu a otvorene vyjadria svoj odmietavý postoj k nim. Prosíme, aby ste týmto ľuďom umožnili kúpiť si vstupenky, keď pôjdu na výstavu. Sme presvedčení, že (rovnako ako my) tak urobia veľmi radi. Slovenská národná galéria potrebuje na skutočné prežitie aj úprimných – nielen bohatých – podporovateľov.

Ďakujeme.


S pozdravom

Ľubica Trubíniová
Katarína Šimončičová
Matej Vagač
Hana Fábry
Ivan Bútora
Jakub Ďurinda

P. S. Túto žiadosť považujte za otvorený list, prosím. Ďakujeme.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
3.2.2014 08:06 | JulHaj

Ďakujem, že máte silu, chuť a odvahu ešte bojovať za ochranu ostatných aj v podobe kultúrnych hodnôt.
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
29.1.2014 09:27 | giorgio

Tu už asi nič nepomôže len všetky tie zapredené skorumpované filcky povyhadzovať z okien.
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
28.1.2014 16:59 | c.r.

Hmm,

toľko zášte, márnomyseľnosti a elitárstva. Kultúrna obec, ktorá žije v komunistickej predstave výnimočnosti.

Ďakujem pekne!
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
28.1.2014 10:30 | Ivana Komanická

Myslím, že je načase začať diskutovať o téme šedej ekonomiky sponzoringu a o tom, kto na umení a na tom, čo umenie reprezentuje a symbolizuje parazituje /vrátane štátnych financií/. Umenie v spoločnosti ešte stále nesie pečať dobrého mena a záruky kvality a vkusu, všetkého, čo si J a T potrebuje kúpiť. Toto "symbolické gesto" ukrýva snahu vyvlastniť inštitúciu, na ktorú sa skladá verejnosť /aj priamo formou vstupného/. Aký vplyv bude mať súkromný partner na prácu umelca a kurátora? Nestanú sa v rámci ideológie dlhu a škrtov nadbytočnými? Ako kultúra "shows", "one-night events", PR zhodnocovania ovplyvní novú "filozofiu podnikania" v galérii? Ako ideológia produktu ovplyvní umeleckú prax? Ako obsadenie galerijnej rady a jej nahradenie správnou /rozumej podnikateľskou radou/ ovplyvní fungovanie galérie? A nakoniec, ako sa týmto gestom zhodnotia prípadné zbierky tejto či iných finančných skupín?
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
28.1.2014 08:54 | miroslav nicz

vaše stanovisko a argumenty sa mi zdajú veľmi rozumné a preto som sa rozhodol podporiť túto výzvu
Ad: Výzva riaditeľke SNG: Odmietame danajský dar Bratislave
28.1.2014 00:02 | martina kedrova

ÇPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (6)

 Súvisiace témy:
Umenie
Ekonomika
Granty, fundraising a filantropia
Kultúra

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt