spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na vetovanie daňových licencií

Vyzývame prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal Národnou radou Slovenskej republiky dňa 3. decembra 2013 schválenú novelu zákona o dani z príjmov (parlamentná tlač č. 613), ale vrátil ju parlamentu na opätovné prerokovanie.

Žiadame prezidenta, aby navrhol NR SR pri opätovnom prerokovaní vypustiť z novely ustanovenia, ktorou sa súčasťou zákona stávajú daňové licencie právnických osôb. Daňové licencie by mali platiť aj podnikateľské subjekty, ktoré nedosahujú zisk. Takéto licencie nebudú štandardnou daňou z príjmu, ale daňou za uplatňovanie ústavou garantovaného práva podnikať. Zavedenie daňových licencií zhorší podnikateľské prostredie, predovšetkým situáciu malých a stredných podnikov. Daňové licencie ako minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich finančný výsledok budú pre ne znamenať dodatočný daňový náklad a môžu predstavovať problém napríklad pre podnikateľské subjekty, ktoré sú v niekoľkoročnej nábehovej a investičnej fáze. Vláda tým obmedzí podnikanie, tvorbu ekonomických zdrojov a produktívnych pracovných miest. Toto opatrenie je preto výslovne škodiace podnikaniu, zamestnanosti a ekonomike na Slovensku, s dôsledkom aj na zníženie daňových príjmov a tlak na vyššie deficity verejných financií v budúcnosti.

Upozorňujeme, že daňové licencie neboli obsiahnuté vo vládnom návrhu zákona a boli doň doplnené až pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní. Verejnosť preto nemala možnosť vyjadriť sa k tomuto zámeru v riadnom pripomienkovom konaní.

Vzhľadom na vyššie uvedené vyzývame prezidenta, aby novelu zákona o dani z príjmu vetoval.


Ondrej Dostál, Občianska konzervatívna strana
Peter Gonda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Radovan Ďurana, Inštitút spoločenských a ekonomických analýz INESS
Richard Ďurana, Inštitút spoločenských a ekonomických analýz INESS
Peter Pažitný, Health Policy Institute
Matúš Pošvanc, Nadácia F. A. Hayeka
Martin Moravčík, TRIM Broker
Ronald Ižip, TRIM Broker
Martin Mlýnek, Občianska konzervatívna strana
Radovan Kazda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Dušan Sloboda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Tibor Takáč, Občianska konzervatívna strana
Ivan Kuhn, Občianska konzervatívna strana
Martin Vlachynský, Inštitút spoločenských a ekonomických analýz INESS
Juraj Karpiš, Inštitút spoločenských a ekonomických analýz INESS
Juraj Petrovič, Občianska konzervatívna strana
Martin Dinuš, Občianska konzervatívna strana


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
8.1.2014 21:05 | Jaro U

Licenciami smer jasne dáva najavo, že podnikať bude len ten kto na to má a zaplatí si. Po novom treba mať na sro reálne 5000 euro na zvláštnom účte okrem toho za založenie treba zacvakať okolo 300 euro, spustenie firmy ale to sa dá z tých 5000 ale ešte výpisy z registra, osvedčenia, poštovné... tak najmenej 5100 cash a potom po novom aj 480 eur každý rok na licenciu cca za 10 rokov 4800+5100 je skoro 10000 eur tak je otázne, či niekto za takýchto podmienok začne podnikať ak ešte daniarov sú od 30 až do 1000000 eur --- Načo riskovať keď na sociálke sa dá žiť bez rizika a strát. Tak nech súdruhovia zničia malé a stredné podniky a aj živnostníkov odvodmi a triedny nepriateľ bude mŕtvy.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
27.12.2013 10:42 | Táňa B

Zavedenie licencií ma tiež nenadchlo. Ak majú diery v rozpočte zase látať najmenší a najchudobnejší, môže sa to urobiť aj rozumnejším spôsobom. Amatérizmus vlády sa odzrkadľuje hlavne v nesúladoch jednotlivých zákonov. Zaviedli sa mikroúčtovné jednotky, s obratom do 700 tis € ročne, čo znamená, malá a stredná firma zaplatí na licencii to čo mikroúčtovná jednotka; mikroúčtovná jednotka s obratom 10 tis € zaplatí licenciu ako mikroúčtovná jednotka s obratom 499 tis. € a najväčšia hlúposť je neplatiteľ a platiteľ DPH so 100% bonusovou prirážkou. To nehovorím o tom, že umorovanie strát v podstate nebude reálne možné pri nízkej ziskovosti. Namiesto toho, aby vláda riešila druhotnú platobnú neschopnosť, vymožiteľnosť práva pri chronických neplatičoch faktúr a národný šport - likvidácia a opätovné zakladanie firiem, ktoré neplatia faktúry. Aj likvidácia mŕtvych firiem sa dá zabezpečiť rozumne a nie takýmto stupídnym zákonom.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
16.12.2013 09:23 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky to existuje tiež, ale sa to nevolá daňová licencia. Nevolá sa to nijak. Existuje minimálny obrat, z ktorého sa platí odvod do 1. piliera. Je vo výške asi 7.5 tisíca frankov ročne a 10% odvod do 1. piliera z tohto minimálneho zisku je asi 750 Frs ročne. To je asi 600 Eur ročne, čo je približne rovnaká suma, ako na Zlodejsku po zlodejsky. Minimálny odvod je pre každú firmu, či je v zisku, či v strate. S vyšším obratom sa berie do úvahy skutočný zisk.
 
Ale pozrime na to ešte zo strany výšky priemerných zárobkov. Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú asi 10x vyššie. Kedysi boli 25x vyššie, potom 20x vyššie, teraz už len asi 10x. Suma na daňovú licenciu na Zlodejsku kompatibilná s týmto faktom by mala byť vo výške asi 50 EUR ročne a bez ohľadu na veľkosť a obrat firmy.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
16.12.2013 00:36 | Martin Palkovič

Ja nie som tak celkom proti danovym licenciam. Sami o sebe su dobrou vecou, ale velmi zle aplikovanou.

Uvediem priklad: Mala s.r.o. s jednym zamestnancom ktora robi marketingove sluzby. Dodava sluzby pre dalsie firmy, platcov DPH. Kedze nakupuje kredit na reklamne kampane z EU (Google, FB), je platcom DPH, inak by neboal konkurencie schopna, lebo ceny sluzieb by museli byt o min.20% vyssie ako u konkurencie. Obrat firmy 15 000 eur.

Zatial co bezna s.r.o.neplatca DPH s obratom 45 000 eur za rok zaplati 480 eur licenciu, on ako platca DPH aj napriek tomu ze ma obrat 15 000 eur, musi zaplatit licenciu vo vyske 960 eur.

Doteraz si vyplacal mzdu a zarabal si na dochodok, statu odvadzal zdravotne a socialne odvody. Po novom ak by to chcel robit nadalej, potreboval by zdvihnut cenu sluzieb o cca 12-15% aby sa ho ta licencia nedotkla, alebo bude mesiac robit zadarmo.

Toto je hlavny problem licencii, ze existuju an platcovia DPH ktori maju obrat par tisic a nemusia mat nutne 50 000 eur, len kvoli tomu aby sa udrzali na trhu. Ak by to bolo odstupnovane, obrat do 10 000, licencia 100 eur, do 20 000, 200 eur, myslim ze by to davalo zmysel, ale vypustit kategoria platca, neplatca DPH.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
15.12.2013 19:29 | regina mayer

Ludia utecu z krajiny kto moze uteka a kto ma zavazky trapi sa! Ja tiez ukoncim zivnost rozhliadam sa v rakusku aj s rodinou!
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
11.12.2013 14:54 | Lord Acton

Daňová licencia je dobrá, správna a legitímna pravicová vec, kultivujúca postkomunistické trhové prostredie. V tejto postkomunistickej krajine je
15 000 s.r.o. ktoré by mali tvoriť zisk, ale ich buď dlhodobo zámerne nevytvára, alebo fungujú len ako reťaz na znižovanie dane pre iné väčšie s.r.o.
Jediná výhrada je tá, že s tým návrhom prišiel mafián Fico.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
10.12.2013 21:09 | jozef pristic

Nesuhlasim s navrhom zakona
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
10.12.2013 20:02 | mm

celé zle!!! Že bojovať s daňovými únikmi. Môžu zabudnúť, že to niečo pomôže. Skôr to bude mať kontra produktívny účinok. Radšej keby podnikateľov motivovali, napríklad zníženou birokratciou, rozvojom infraštruktúry v regionoch, vymožiteľnosťou pohľadavok atď a nie ich nútiť neustále bojovať. Veď to je strata času a financií - aj pre štát aj pre podnikateľov. Keby to celé zjednodušili, tak by podnikatelia zarobili viac, viac zamestnali ľudí a aj platili dane!!!
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
9.12.2013 10:00 | Roman Kanala

Takto sa to riešilo za Stalina. Na Západe prebiehala priemyselná revolúcia, nastupovala sériová výroba a robotizácia. Socializmus potreboval na potemkinovské stavby humanoidných robotov. Tak sa zaviedli gulagy. Spočiatku sa tam dostávali politickí odporcovia, neskôr už len tak hocikto pozbieraný na ulici, lebo bolo treba plniť smerné čísla Strany. Nikto nemohol dokázať, že by bol nevinný, tak čo.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
7.12.2013 15:07 | Lada

Presne tak, Majo. A ešte keby som videla, že tie vyzbierané peniaze na daniach nejako rozumne využijú. Ale to ich môžem rovno oknom vyhodiť, efekt bude ten istý. Driapu skade môžu,. len aby mali čo rozkrádať a rozdávať. V severských krajinách majú oveľa vyššie dane, ale ľudia ich normálne platia, pretože vedia, že zase dačo za to dostanú od štátu v sociálnej oblasti, v školstve, zdravotníctve ta tak podobne. U nás, ako keby ste ich do bezodného vreca sypali.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
6.12.2013 20:46 | Majo

To, ze niekto odrbava na daniach, trapi vsetkych serióznych ludi a taktiez serióznych podnikatelov. Nebudem predsa ale doplacat na to, ze vladny aparat a financna sprava nieje schopna za tie roky odrbavacov poriesit a iba takto hlupo si chce zaplatat diery v rozpocte!
Onegin: si sa predviedol ako pekny "sedlak". Som zvedavy ako budes reagovat, ked pride niekto s napadom, ze budeme platat diery v rozpocte licenciou z vrecka kazdeho obcana SR. Tebe by som okamzite asi navrhol dvojnásobok za hlupost.
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
5.12.2013 13:37 | juro

Eugen Onegin a tebe zvlast specialne by sa patrilo zdanit, ved aj tak odrbavas na daniach, tak nech aspon nieco zaplatis!
Ad: Výzva na vetovanie daňových licencií
5.12.2013 09:12 | Eugen Onegin

Len nech tie licencie zavedú! A poriadne vysoké. Aj tak všetci odrbávajú na daniach a takto aspoň niečo zaplatia!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (13)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt