spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Začnime brať extrémizmus vážne

S vážnymi obavami o budúcnosť Slovenska sledujeme vzostup extrémistických síl a vzrastajúcu ochotu našej spoločnosti tolerovať ich. Rozumieme ľuďom, ktorých politické elity tohto štátu dve desaťročia ignorovali, zavrávali ich znepokojenia a neriešili podstatu ich problémov. Zdieľame ich rozhorčenie zo stavu našej spoločnosti.

Poučenie z dejín nás však varuje, aby sme boli obozretní a neodovzdali svoju dôveru silám, ktoré iba zneužívajú naše trápenia a našu zraniteľnosť na to, aby nám napokon vzali aj našu slobodu.

Nedajme sa preto oklamať, že riešením tejto zúfalej situácie je politika železnej ruky, škrtania sociálnych dávok, nasadzovania pút, oddeľovania školských tried, stavania múrov a búrania chatrčí. Výsledky takejto politiky už predsa poznáme: minimálne posledné dve desaťročia pristupujú takmer všetky vlády vo vzťahu k marginalizovaným Rómom s očakávaním, že čím väčší krajec vezmeme Rómom z rúk, tým viac ich „umravníme“; čím viac ich sociálne priškrtíme, tým skôr sa „polepšia“; čím ďalej ich oddelíme od našich obydlí či školských lavíc, tým skôr pochopia, že sa majú správať podľa nášho očakávania. Takmer 20 ročná prax však preverila účinnosť takejto politiky, a potvrdila jediné : táto cesta situáciu ešte viac zhoršuje. Sociálne lynčovanie svoje obete nemotivuje k žiadnej „zázračnej obrode“, ale naopak, podnecuje ich k vzájomnej nevraživosti a bezohľadnosti, k hľadaniu neštandardných, neraz aj nelegálnych spôsobov prežitia.

Chudoba a jej následky (či už kriminalita alebo strata pracovných návykov) sa nedajú riešiť tým, že ešte viac zbedačíme životné podmienky ľuďom. Je to práve život v neľudských podmienkach, ktorý osoby v nich žijúce oberá o ľudskosť a sociálne návyky, potrebné na bezkonfliktné spolužitie. Nemôžeme už ďalej riešiť chudobu tým, že budeme chudobných trestať ešte väčšou biedou. Je čas konečne naštartovať boj s chudobou, a ukončiť boj s chudobnými.

Odmietnime preto všetky pokusy o neustále obmedzovanie sociálnej funkcie štátu. Ak vám politici budú tvrdiť, že znižujú základnú sociálnu pomoc kvôli tomu, aby „narobili poriadky s Rómami“, hovoria vám len to, aby ste sa nebúrili a aby ste ignorovali fakt, že v skutočnosti sa to dotkne všetkých sociálne slabších skupín obyvateľstva–každého, kto si bez elementárnej solidarity nedokáže pomôcť sám. Spoločne odmietnime akékoľvek podmieňovanie tej najzákladnejšej pomoci štátu, ktorú poskytuje formou dávky v hmotnej núdzi. Ide o základnú existenčnú dávku, ktorej jediným účelom je zabezpečenie holého prežitia. Právo na ochranu života patrí každej ľudskej bytosti bez ohľadu na jej etnicitu či zásluhy. V oblasti začleňovania marginalizovaných Rómov žiadajme dôslednú realizáciu Národnej stratégie integrácie Rómov do roku 2020. Ponúka totiž komplexný prístup pri začleňovaní marginalizovaných Rómov tak, aby jednotlivé opatrenia súbežne smerovali najmä do oblasti vzdelávania, bývania, zdravia a trhu práce. Dôkazom o úspešnosti práve tohto prístupu sú medializované príklady viacerých slovenských obcí, ktoré sa komplexným prístupom riadili.

Pred sedemdesiatimi rokmi, v decembri 1943, podpísali všetky pravicové i ľavicové zložky protifašistického odboja Vianočnú dohodu, v ktorej sa zaviazali postupovať spoločne proti fašizmu. Naši predkovia si v rozhodujúcej chvíli uvedomili, čo hrozí Slovensku, ak nezahodíme žabomyšie vojny a nespojíme sa proti najväčšiemu nebezpečenstvu, ktoré kedy ohrozovalo našu civilizáciu a jej hodnoty. Je desivé, že dnes si niektoré politické sily túto hrozbu neuvedomujú a zaujímajú zbabelo neutrálny postoj, akoby bolo možné zostať neutrálny, ak ide o zachovanie ľudskosti. Hlas proti Mariánovi Kotlebovi dnes nie je hlasom za Vladimíra Maňku, je vyjadrením humanistického postoja, že v kľúčových okamihoch a napriek všetkým zúfalým problémom vieme byť jednotní a zodpovední. Touto voľbou nezastavíme extrémizmus – ten zastavíme až potom, keď začneme brať občana vážne. Touto voľbou si však zachováme tvár pred svetom, pred sebou i svojimi deťmi.


Eduard Chmelár, rektor Akadémie médií

Michal Hvorecký, spisovateľ

Ivana Šáteková, výtvarníčka

Michal Havran, teológ

Daniel Pastirčák - Kazateľ spisovateľ

Dana Mareková, právnička

Mária Modrovich, spisovateľka

Martin Hojsík, kampanier

Irena Bihariová, predsednicka OZ Ľudia proti rasizmu

Juraj Buzalka, vysokoškolský učiteľ

Aňa Ostrihoňová, vydavateľka

Alena Krempaská, ľudsko-právna aktivistka

Radovan Geist, politológ

Juraj Marušiak, politológ

Hana Fábry, občianska aktivistka a publicistka

Juraj Rizman, environmentalista

Martina Karlíková, publicistka a občianska aktivistka

Juraj Mesik, lekár

Andrej Findor, vysokoškolský učiteľ

Denisa Havrľová, novinárka

Filip Struhárik, projektový manažér a novinár

Michal Habaj, básnik a literárny vedec

Slavomír Olšovský, copyrightový právnik

František Malík - tajomník OZ literarnyklub.sk

Tomáš Horváth, literárny vedec

Braňo Ondrášik, publicista a mediálny analytik

Peter Konečný – filmový publicista

Marek Debnár, filozof

Rado Sloboda, aktivista

Rado Kovács, učiteľ, poslanec MsZ

Remi Kloos, spisovateľ

Alexander Ač, vedecký pracovník

Peter Čopian, finančný analytik

Svetoslav Suta, manažer

Braňo Tichý, konzultant

Rudolf Macháček, študent

Michal Feik, aktivista

Pavol Marchevský, politológ

Andrej Hrabovský, výskumný pracovník

Ivan Pastorek, právnik

Kamil Kandalaft, učiteľ

Peter Krákorník, servisný pracovník SAV

Miloš Vaňo, lesný inžinier

Andrej Vilim, Environmentálny Inštitút

Peter Daubner, politológ

Tomáš Mrva, novinár

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
29.12.2013 22:55 | Roman Kanala

Extrémizmus je na Zlodejsku mainstream. Národný socializmus a jeho apologét Chmelár triumfujú. Zlo víťazí. Páchatelia ostávajú nepotrestaní. Páchateľmi sú fašistický výrastok a poľný pohotovostný tribunál v zložení JUDr. Fico, JUDr. Kaliňák, JUDr. Packa. Hanba fašizmu. Hanba Chmelárovi. Hanba Fico.
 
patarak.blog.sme.sk/c/345404/H...
Extremizmus vazne? Obet fasistickeho besnenia zvolila exil...
20.12.2013 14:12 | Roman Kanala

Hedviga Malinova poziadala o madarske obcianstvo, ktore jej udelili. Podla fasistickeho ficozakona tym straca fasisticke obcianstvo. Obet fasistickeho besnenia musi ujst za hranice a poziadat o ochranu cudzi stat, aby sa jej nejaka statna moc zastala. Sukmenovci fasobolsevika Chmelara vystvali z krajiny osobu, ktorej zo zivota urobili peklo. Hanba Chmelarovi. Hanba fasistom. Hanba Fico.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
16.12.2013 13:20 | Milan Mazurek

Vážený pán Eduard Chmelár. Veľmi rád by som Vás videl tu na východe ako riešite problémy s cigánmi. Veľmi rád by som videl efektívnosť tých Vašich intelektuálskych frázičiek, ktorými sa táto "petícia" hemží. Povedzte nám vážený pane, akú to skúsenosť s neprispôsobivými cigánmi ste vy v živote mali??

Hádam ste sa nezadĺžili na celý život hypotékov a nepostavili ste si nový dom aby sa Vám do exekúciov zabaveného susedného domu nasťahovalo asi 40-50 cigánov. Presný počet je ťažko zistiteľný, všetky tie zdegenerované, incestné ksichty totiž vyzerajú rovnako. Toto sa totiž bežne stáva. Alebo ste ťažko a pilne pracovali celý život aby Vám vyčíslili dôchodok menší ako 300€, zatiaľ čo špinavá incestná cigánka, ktorej jediným životným produktom je ďalších 10 incestov s bratom, otcom, dedom... dostáva skoro 500€? Ľudia, ktorí tu žijú, resp. za trest musia žiť by Vám mohli hovoriť takéto príbehy celý deň.

Nie Vy pán Chmelár ste nič z toho nezažili! Jediné čo ste v živote dokázali je kecať a písať svoje marxistické multi-kulti nezmysly pre svojich nafetovaných kamošov. Žijete si v Bratislave, takže Vám nehrozí, že Vaše dieťa posadia do triedy medzi 10 zdegenerovaných incestov, nehrozí Vám že si na vlastnom dvore nemôžete nechať ani len lopatu aby ste o ňu neprišli. Nehrozí Vám, že Vaša dcéra, matka alebo manželka bude znásilnená tlupami ozbrojených degešov. Nehrozí Vám, že Vás zo zadu na ulici prepadne banda týchto "utláčaných" občanov. Vám nehrozí vôbec nič! Nepracujete manuálne, nemusíte sa báť o svoj život, môžete si celé dni čítať tie Vaše prihriate knižôčky a piť kávičku a diskutovať s inými pseudointelektuálmi ako ste Vy!

Tak prosím nespochybňujte výsledky demokratických volieb, prosím nepíšte petíciu prosi slobodnej demokratickej vôli občanov Slovenskej republiky. Ale! Seďte si ďalej v tej Vašej Bratislave, pite si kávičky a fetujte s kamošmi, no držte už hubu!!! A nepoučujte ostatných, keď sám ste úplná nula!!!
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
10.12.2013 18:03 | Juro

Prosím vás, veď za tých 20 rokov ste tam úradovali aj vy.Zaujímavé že pokiaľ nieste vo vláde máte celkom dobré nápady,riešenia,akonáhle sa tam dostanete na všetko zabudnete.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
7.12.2013 08:22 | Tomas Husar

Ale ved ked proti extremizmu vystupuje mlada lavicova inteligencia (Chmelar, Havran....) to je ako keby si pilili konar pod vlastnym zadkom
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
28.11.2013 10:13 | Roman Kanala

Raj socanov Francúzsko zakročilo proti cigánskym osadám. Čo sa nepodarilo Kotlebovi v Krásnej Hôrke, podarilo sa socialistickej vláde.
spravy.pravda.sk/svet/clanok/3...
 
Rodičom delikventného dieťaťa sa ide porušiť základné ľudské právo: právo poberať detské prídavky ako odmenu za výkon fyzickej existencie. Rozhodla o tom sociálistická ficovláda. K niečomu takému by sa ani sociálny netvor Kaník neodhodlal.
spravy.pravda.sk/domace/clanok...
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
27.11.2013 07:26 | grcator

nuž teda ozaj vážne - predstavme si že máme na SK organizáciu pár stotisíc extrémistov ktorí na celom území štátu kradnú a lúpia, pričom každomesačne požadujú multimilónové výpalné a z času načas nové byty a domy ktoré okamžite zdevastujú a rozpredajú... hrozná predstava, že
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 22:29 | NERÓM

Nenapĺňa táto petícia skutkovú podstatu trestného činu šírenia poplašnej správy? Jej podnetom je zjavne fakt, že predseda strany, ktorej program a stanovy sú registrované na Ministerstve vnútra SR, si dovolil kandidovať na verejnú funkciu. To ste ešte netušili, že 70 tisíc ľudí ho do tej funkcie zvolí. Motivovala ich k tomu mediálna manipulácia a povrchné propagandististické aktivity typu Vašej petície - možno viac, než samotná cigánska otázka. Extrém je to keď sa v dobrej viere v morálne princípy popiera spoločenská a ekonimická realita. Nemáte sa čoho báť. Ľudia majú dosť zdravého rozumu a vedia čo robia. Na rozdiel od Vás.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 21:54 | Lada
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 21:51 | Lada

A zato že sú chudobní musia týrať zvieratá? Deje sa to hromadne vo veľkom na košickom Luníku IX, ale bežne aj v osadách. Robia to úplne beztrestne a vôbec nikto to nerieši. Keď toto vidím, stáva sa tiež zo mňa extrémista a rasista. Vážení aktivisti, s týmto čo mienite robiť? Veď ak som chudobná a mám problém uživiť seba aj rodinu, neberiem si na krk ďalšie živé tvory o ktoré sa tiež treba starať. Toto som skopírovala zo stránky Nemé tváre :

Pred tyzdnom sme mali hlasenie z Lunika 9, jednalo sa o sucku, ktora lezala vo vchode. Na druhy den sme sli po sucku, no co sme tam videli, vyvolalo u nas zdesenie..Zhruba sto psov sa nachadza na balkonoch, bez vody, na betone, mnoho z nich vychudnute a apaticke, vonku pohodena koza zo zvierata..Na buduci rok chceme na L9 zorganizovat kastracny program, no pomoc by teraz potrebovali aspon tie najhorsie a najakutnejsie stavy. Ak by ste vedeli pomoct, volajte nase tel.c. 0907441447, 0918564466
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 21:26 | Lada

Jaro ideš. :)
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 17:44 | Jaro Dunaj

To ste ten extrémizmus doteraz vážne nebrali?
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 15:09 | Timmy_A

Este jedna doplnujuca poznamka.


Pisete: oddeľovania školských tried.Som zvedavy kolki z vas maju deti v triede s 10 Romami a kolki by z vas svoje dieta do takejto triedy dalo.

Povedal by som, ze vacsina (nemyslim pana Patircaka, ktoreho nazory si velmi vazim) tu podpisanych - ak by ich dieta malo chodit do takejto triedy - bude prva co bude protestovat.
Tam kde absentuje empiricka skusenost je lahke hodnotit - INYCH. To vie robit kazdy.
Tato spolocnost je tazko chora a Kotleba je jej priznakom. Bohuzial druha strana - az na par statocnych co realne pracuje v terene - je intelektualne uplne vyprazdnena. O tom svedci aj tato peticia s tvrdeniami ako z rise rozpravok.Ako chcete menit Slovensko, ked vacsina z vas ho vobec nepozna, resp. pozna z rychlika. Co si neuvedomujete, ze nepsravodlivost, ktoru sirite (ked biely udrie Roma - rasizmus - v opacnom garde - obycajny krimitalny cin) - Kotlebovi NAPOMAHATE ???


Bude spravodlivi na obe strany a nerobte Kotlebovi (nechcene) PR.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 15:05 | TIbor Pospíšil

Áno, začnime už konečene brať extrémizmus vážne. Hlavne ten chmelárovsko-havranovský. Ktorý nás presvdiedča, že slušný človek nemá právo na obrahu svojho majetku a životného priestoru. Ktorý nás núti posielať deti do tried do absurdne nevyrovnaných kolektívov, v ktorých je šanca na skutočné vzdelávanie minimálna až žiadna. Začnime sa už konečne aktívnejšie brániť vočí týmto chorým výplodom extrémistických intelektuálov, ktorí nikdy podobné problémy mať nebudú. Ich majetkové pomery ich dovolia bývať v štvrtiach, či komplexoch, kde vysoký múr, vrátnik, či možno aj ochranka nie sú ničím neobvyklým. Ich známosti a výskyt zásadne v "bezpečných" miestach im dovoľujú posielať deti do výberových škôl, kde im žiadne "kultúrne obohacovanie" nehrozí. Zastavme už týchto extrémistických pokrytcov, pretože oni sa sami nezastavia a postupne nám nasťahujú priamo do našich domovov svojich "klientov", na ktorých inkasujú rôzne dotácie, granty a eurofondy. A s nich si žijú v pohode (nie tí klienti, ale inteleguáni).
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 14:35 | Timmy_A

V ramci pomoci Romom by som mal hned aj konkretne navrhy.

1. Zrusme statne prispevky pokutnym univerzitam (Akademiam) a z penazi usetrenych na platy zbytocnych uradnikov - napriklad na rektorate - dajme peniaze na vzdelanie Romov.

2. Zrusme vsetky politilogicke fakulty a katedry (jedna malicka moze ostat na UK a UPJS) a usetrene peniaze dajme do strednych skol na ktorych budu studovat Romovia. Politologov aj tak mame tolko, ze by sme ich mohli exportovat, tak naco dalsich ?

3. Zrusme statne prispevky na literarne fondy a ine kulturne dotacie. Kulture to nielenze neublizi (skor naopak), ale usetrene panize vynalozene pre talentovane romske deti sa spolocnosti i Romom.


4. Zrusme dotacie vsetkym kavickovym nadaciam so sidlami v BA, ktore tuneluju peniaze urcene Romom a dajme ich tym ludom co pracuju v terene s Romami.To je len par tipov, ktore by mohla spolocnost urobit na podporu Romom. Bolo by zaujimave, kolko by sa pod peticiu pozadujucu nieco take z horeuvedenych panov a dam podpisalo.PS: Dristat z BA, kde Roma vidia maximalne tak vo vecernych spravach vie kazdy.


Podpisani (cest vynimkam) dvihnite si vase velactene protirastisticke sedacie svalstvo z hlavneho mesta a podte riesit problem tu na Vychod. Potom budete mat moj UPRIMNY OBDIV - tak ako ma kazdy clovek co zasveti cast svojho zivota pomoci trpiacim.


Ak to vsak nespravite resp. ste to nespravili - ste iba BANDA POKRYTCOV co vodu kazu a vodu piju...PPS: Pre admina. Opravte si ten web, skor nez vam ho cez SQL injection zrusi. Mate to hrozne nezabezpecene. Staci jedna uvodzovka a DB server uz pyskuje.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 14:00 | IDA

Áno berme extrémizmus vážne.A zastavme tých čo chcú naďalej loviť v mútnych vodách a tento pseudodemokratický bordel im vyhovuje.Boja sa ,že Kotleba otvorí národu oči a ten začne čistiť tento augiášov chliev.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 10:10 | sudruh Robert Lenin

Riešme to. Začnime brať extrémizmus vážne. Zvýšme romom socialistické dávky a prídavky na dvoj (radšej na troj) násobok, podme spoločne im poupratovať bordel okolo chatrčí, a už bude dobre.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 08:45 | Ivica

A čo sa čudujete ? je to práve aj vaša vina, falošných pseudohumanistov, ktorí vynakladajú financie, silu a tliachanie na zvyšovanie práv pár ľudí, ako sú svadby gayov a kadejaké blbosti, keď trpia státisíce občanov degradovaním školstva, zdravotníctva, prírody ... majú toho dosť a každý na to zvysoka kašle. Kým sa nezačne krajina vyvíjať smerom k naozastnéj slobode občana a neuvidí záujem zo strany terajšej moci o veci, ktoré sú mu drahé ako rodina, zdravie a krajina okolo - budú mať šancu na úspech takéto živly ... Tak ďakujeme vám, milí občianski aktivisti.
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
25.11.2013 08:22 | Ján Zvolen

Je smutné až tragické ak sa OPAKOVANE toľko energie vydá PROTI.
Každá politická strana má v sebe čosi extremistické.
Navštívte BB kraj. Vyjdite medzi ľudí. Porozprávajte sa s bezdomovcami, rómami, ľudmi v hladových dolinách...
Oni chcú prácu...
Potrebujú prácu a nie sociálne dávky. Potrebujú fungujúci štát.
Majú štát chorý. Ktorý nikto nelieči.
Vidia okolo seba stav zdravotníctva, súdnictva,... politické nominácie, korupciu, klinetelizmus, zákony platiace len pre niekoho...
Tým, že signatári a tí čo podpisujú NECHCÚ vidieť realitu ale vytrhávajú len niečo z kontextu PARADOXNE sa sami stávajú šíriteľmi extrémizmu. Toho vlastného...
Ad: Začnime brať extrémizmus vážne
24.11.2013 09:39 | Roman Kanala

Ach jaj, ďalšia chmelárovina, ďalšia paralelná realita... Fašoboľševik Fico im nevadí, a to je pri moci druhýkrát a po ňom zakaždým ostane spálená zem. Vládol v koalícii s Mečiarom a Slotom a teraz ako totalitný samovládca. Kotleba bude izolovaný, bez podpory v zastupiteľstve, bez reálnych možností čokoľvek zmeniť, ale im vadí. Ak v súlade so zákonom strhne pár čiernych stavieb, bude to len dobre. Oskar Dobrovodský sa možno presťahuje do Bystrice. To je človek, ktorý je obeťou inštitucionálneho alibizmu a ktorý potrebuje podporu, solidaritu a petície.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (23)

 

REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS