spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Otvorený list Slovenskej volejbalovej federácii

Volejbalisti, priatelia. Posledný týždeň sa rozmohla pomerne živá diskusia týkajúca sa Vykonávacích pokynov pre rok 2013 k plážovému volejbalu, najmä k Článku I. bod 3. Možno vám tento celý článok zaberie pár minút, ak však máte radi (plážový) volejbal, osobne vás prosím, aby ste mu venovali pozornosť a šírili ho ďalej, aby sme v konečnom dôsledku postupovali spoločne a smerovali k zlepšeniu podmienok v plážovom volejbale. Článok obsahuje tri časti:

1. Vysvetlenie vzniknutej kauzy okolo homologizácie a jej pozadie
2. Otvorený list SVF za hráčov plážového volejbalu
3. Elektronická petícia, pod ktorú sa, v prípade záujmu, môžete podpísať

1. Kauza homologizácia

SVF a Súťažná komisia beachvolejbalu (v zastúpení Miroslav Andrassy, Michaela Cibulová, Peter Kašuba) vydala dňa 30.5.2013 Vykonávacie pokyny pre rok 2013 k Majstrovstvám Slovenska v beachvolejbale mužov a žien. O fakte, že VP boli vydané 2 dni pred prvým oficiálnym turnajom, nebudem teraz polemizovať, to príde na rad neskôr. Zásadným problémom nových VP je bod 3 článku I, ktorý hovorí:

"Z účasti na turnajoch M SR budú vylúčení hráči, ktorí štartovali na akciách nehomologizovaných SVF, CEV, alebo FIVB, ako aj hráči ktorí sú organizovaní v iných volejbalových a beachvolejbalových organizáciách, neautorizovaných CEV a FIVB."

Mnohí ste sa zamýšľali, aký je dôvod tohto pravidla, ktoré SVF niekoľkokrát explicitne uvádza aj na svojich webových stránkach. Dôvodov môže byť viacero, skúsme ísť však na to pragmaticky a potom si ukázať pravdu v pozadí. Homologizácia ako taká nie je vec zlá, uplatňuje sa v rôznych športoch a federáciách, jej cieľom je však unifikovať turnaje podľa kvalitatívnych úrovní a zjednotiť systém bodovania s cieľom systematického budovania súťaže (vytvorenie akejsi kvalitatívnej pyramídy hráčov). Cieľom homologizácie však nie je vylučovať, diskriminovať a trestať hráčov za účasť na iných turnajoch. V praxi to funguje tak, že lokálne (v európskom ponímaní národné) ligy sú tvorené lokálnymi turnajmi, ktoré sú radené do kategórií (A, B, C, atď), hráči zbierajú body, ktorých počet sa odvíja od kvality turnaja, ktorému homologizačný proces podľa splnenia kritérií priradí svoju váhu. Nikde v okolitých krajinách však netrestá národná federácia hráčov za to, že hrajú iné turnaje v danej krajine. Najmä pokiaľ ide o hobby, amatérske či priateľské turnaje. Nedalo mi a zavolal som na Rakúsku volejbalovú federáciu a Asociáciu beachvolejbalu českého volejbalového zväzu, aby som sa informoval o pravidle, či uplatňujú vylúčenie hráčov, ak hrajú iné turnaje ako "homologizuje" národná federácia. Výsledok? Pomerne dobre sa na mne pobavili. Naopak, napr. ČVF podporuje promotérov, ak požiadajú o homologizáciu svojich turnajov.

Keďže som mal neoficiálne informácie, čo SVF v pozadí tento rok plánuje s výkladom slova "homologizácia", 23.5.2013 som na adresu cibulova@svf.sk napísal žiadosť o homologizáciu všetkých mužských a ženských turnajov Beach Open Series, keďže Miro Andrassy, ktorý riešil tieto veci minulý rok, ma nasmeroval týmto smerom. Keďže odpoveď neprichádzala, zavolal som Miši Cibulovej s otázkou, ako je na tom moja žiadosť o homologizáciu. Odpoveďou mi bolo, že nebudem potešený odpoveďou SVF. Pre istotu som 29.5. napísal ešte jednu oficiálnu žiadosť o homologizáciu turnajov (bez toho, aby boli dovtedy zverejnené VP a prípadné podmienky na získanie homologizácie). Odpoveď zo strany SVF (odosielateľ Cibulová, na kópii Singer, Velecký a Andrassy) bola nasledovná:

Ahoj,

posielam ti odpoved beachvolejbalovej rady SVF k tvojej ziadosti o homologizaciu turnajov:
Vážený pán Orgonáš,

V súvislosti s Vašou žiadosťou o homologizáciu turnajov v beachvolejbale 
"Toshiba Beach Open series" pre kategóriu mužov aj žien v sezóne 2013 Vám 
oznamujeme, že túto sériu homologizovať nebudeme z nasledujúcich dôvodov:

1) Kalendár turnajov v rámci série Majstrovstiev Slovenska pre r. 2013 je už 
v tejto chvílli uzatvorený s rekordným počtom turnajov (celkovo 22), takže 
hráči, ktorí majú záujem hrať beachvolejbal majú dostatok možností a 
priestoru na súťaženie. Kalendár oficiálnych turnajov nájdete na oficiálnej 
stránke SVF: http://www.svf.sk/Default.aspx?CatID=725&NewsID=7704

2) SVF nemá záujem o spoluprácu s Vašou osobou vzhľadom na Vaše verejne 
prezentované postoje voči SVF a jej predstaviteľom (viď priložené linky):

http://orgonas.blog.sme.sk/c/295190/SVF-pochovava-plazovy-volejbal.html#t2

http://www.praguebeachteam.cz/?id=437-rozhovor-s-jozefom-orgonasom-organizatorom-najv-csej-slovenskej-beachvolejbalovej-serie

Aj napriek tejto vzájomnej nedôvere, spoluprácu do budúcna nevylučujeme 
(pokiaľ prejavíte o ňu ešte záujem), avšak na diametrálne odlišnej úrovni a 
forme komunikácie.

Želáme Vám veľa úspechov pri organizácii  vašich turnajov.

S pozdravom

Michaela Cibulová
Koordinátor pre beachvolejbal SVF


Takže o toto tu ide, že som v minulosti verejne vyjadril svoj názor? Prvý bod argumentácie je úplne irelevantný, pretože v čase oficiálnej odpovede SVF neboli ešte zverejnené VP na rok 2013, ktoré sú základným dokumentom riadenia tejto súťaže. Tie boli zverejnené o deň neskôr. Navyše, VP neuvádzajú dôvody, pre ktoré by mohla byť žiadosť o homologizáciu odmietnutá. Priamo VP uvádzajú (Článok X, bod 1), že homologizácia je bez poplatku, že bude o žiadosti rozhodnuté do 7 dní, ale nič o podmienkach homologizácie! Ak sa vo VP píše o podmienkach pre sériu "C", o ktorú sme žiadali, týmto čestne prehlasujem, že všetky podmienky na získanie homologizácie, ktoré sú roztrúsene kade-tade po VP spĺňame podobne ako minulý rok, kedy sme identickú (!) homologizáciu získali. Podmienky série "C" vo VP, ale podmienky na získanie homologizácie žiadne! Ďalej, vo VP sa nikde nepíše o akejkoľvek kapacite, množstve či geografickom rozložení turnajov. Prvý bod argumentácie SVF je teda úplne nerelevantný. Takže dôvod "SVF nemá záujem o spoluprácu s Vašou osobou" je argument, kvôli ktorým ide SVF trestať hráčov? Okamžite som smeroval na SVF odpoveď:

ahoj Misa, zdravim beachvolejbalu radu SVF,

dakujem za Vasu odpoved, o ktorej som bol predbezne informovany telefonicky. Kedze sa tato situacia dotkne desiatok hracov, rad by som sa spytal niekolko doplnujucich otazok:

1. na zaklade ktorych skutocnosti vykonavacich pokynov (resp. ktoreho dokumentu SVF) odmietate homologizovat turnaje serie Beach Open Series? 

2. naplnenie kalendara turnajov ani "nesympatie" voci mojej osobe nie su popisane doteraz v ziadnom z Vasich dokumentov a kedze neexistuju k 29.5.2013 vykonavacie pokyny k beachvolejbalovej casti, moja otazka znie, na zaklade akeho rozhodnutia? subjektivneho?

3. zasadna otazka - ak turnaj KOSICE - Ryba ziskal homologizaciu ako turnaj kategorie "C" (este raz doplnam, ze neexistovali ziadne pokyny k ziadosti o homologizaciu turnajov), preco tento turnaj homologizaciu ziskal a turnaje Beach Open Series nie? nepovazujete to za diskriminacne?

s uctivym pozdravom,

Jozef Orgonas


Do dnešného dňa (3.6.) som od SVF odpoveď na ani jednu z týchto otázok nedostal. SVF podľa mojich doterajších informácií rozhodla bez akéhokoľvek objektívneho dôvodu. Množstvo turnajov nie je argument (hráči si vyberu podľa kvality, geografického umiestnenia, viď príklad Rakúsko) a nesympatie voči mojej osobe - ok, toto je subjektívny pohľad SVF. Ak však turnaj v Košiciach získal homologizáciu a ostatné turnaje nie, získal ju pred zverejnením VP a bez toho, aby boli známe podmienky homologizácie (ktoré nie sú známe prakticky dodnes), nie je to diskriminácia? Oslovil som beachvolejbalovú sekciu CEV, čakám na odpoveď. Predpokladám, že CEV bude "držať stranu" SVF, každopádne v prípade akejkoľvek odpovede z ich strany - tu ju zverejnením v aktualizácii článku. Ale pozor, homologizované nie sú ani žiadne iné turnaje, ktorých sú po Slovensku desiatky, okrem oficiálnej SVF Beach Tour, jediný v Košiciach, ktorý získal homologizáciu pred tým, ako boli zverejnené akékoľvek podmienky.

Ak by aj celá "homologizácia" bola v poriadku, mám niekoľko otázok a informácií, ktoré zostávajú nevyriešené:

  • ak majú byť z účasti na turnajoch MSR vylúčení hráči, ktorí štartovali na akciách nehomologizovaných SVF, CEV a FIVB a teraz pozor, aj hráči, ktorí sú organizovaní v iných beachvolejbalových a volejbalových organizáciách neautorizovaných CEV a FIVB, budú skutočne vylúčení všetci hráči, ktorí na Slovensku hrajú Beach Open Series, Žilinskú plážovú ligu, turnaje v Čadci, Komárne, Zvolene a po celom Slovensku? Budú skutočne vylúčení všetci hráči, ktorí hrajú a najmä hrávali AVL, NBL, BVL, prípadne iné mestské ligy, ktoré nie sú autorizované CEV a FIVB? Veď to by znamenalo nepustiť na turnaj skoro nihoho!
  • predmetný článok taktiež nerieši, na aké obdobie sa nové pravidlá vzťahujú
  • predmetný článok taktiež nerieši, na akú geografickú oblasť sa pravidlá vzťahujú, keď tu hovoríme o autorizácii CEV a FIVB

 

A ešte dve "drobnosti":
  • ak by aj tieto pravidlá "homologizácie" boli košér, VP síce hovorí, že hráči budú z turnajov MSR vylúčení, ale pozor, nehovorí o tom, kto týchto hráčov má z turnaja vylúčiť. Článok XI totiž v bode 1 riadením súťaží poveruje Súťažnú komisiu beachvolejbalu (Cibulová, Andrássy, Kašuba), v bode 2 im zároveň explicitne vymedzuje činnosti, ktoré môže robiť - bod 2. odsek, časť a.) síce hovorí o udeľovaní divokých kariet a povolení štartu zahraničných hráčov, nehovorí však nič o slovenských hráčoch! V skratke: ak by aj hráči z turnaja pre porušenie homologizácie mali byť vylúčení, nemá ich z turnaja kto vylúčiť!
  • podľa mojich informácií ani samotná "SVF Beach Tour" nie je homologizovaná CEV ani FIVB (tu sa možno mýlim, prípadne ma opravte)
Celé VP majú niekoľko ďalších "chybičiek krásy", pozadie problému "homologizácie" je však asi zrejmé. Výsledok? Ok, ak sa chce beachová časť SVF na čele s Mišou Cibulovou (aj keď tá mi do telefónu povedala, že s homologizáciou našich turnajov zásadne nemá problém a SVF nemá záujem trestať hráčov - moja chyba, rozhovor som nenahral), pánom Singerom a pánom Veleckým sa mstiť za to, že si niekto v minulosti "otvoril ústa", budem to brať ako svoj trest. Prečo však rovnakí ľudia trestajú hráčov? Tu nejde o mňa, tu nejde o Beach Open Series, veď tých "nehomologizovaných" turnajov sú po Slovensku desiatky a zakazovať hráčom hrať niečo iné, ako turnaje SVF, je riadny nezmysel. Preto by som rád ako hráč volejbalu, nie ako organizátor Beach Open Series nasmeroval na SVF nasledovný otvorený list:


2. Otvorený list SVF

Na základe vyššie uvedených skutočností by som rád SVF adresoval otvorený list. Jeho tlačenú verziu by som rád odniesol 14.6.2013 spolu s prípadnými vašimi menami (kto budete ochotní sa zapojiť do tejto aktivity). Ak máte návrh na zmenu otvoreného listu, prosím napíšte mi.

Znenie otvoreného listu:
Vážená beachvolejbalová rada SVF v zastúpení p. Cibulová, p. Andrassy, p. Kašuba a taktiež ostatní predstavitelia SVF v zastúpení p. Singer a p. Velecký,

ako hráči volejbalu a plážového volejbalu by sme Vás týmto s úctou požiadali o zmenu Vykonávacích pokynov pre rok 2013 k Majstrovstvám Slovenska v beachvolejbale žien a mužov a to v nasledujúcom rozsahu:

1. odstrániť z VP bod 3. článku I

2. explicitne uviesť vo VP možnosť štartovať ktorýmkoľvek hráčom na akýchkoľvek iných turnajoch v rámci Slovenska, Českej republiky a Rakúska v sezóne 2013 v dátume od 1.6.2013 do 1.9.2013.

Máme za to, že pravidlo "homologizácie" je diskriminačné a neumožňuje nám, ako hráčom volejbalu, si slobodne vybrať dátum, miesto a čas turnaja v plážovom volejbale, ktorého sa chceme zúčastniť.

S úctou a očakávaním pozitívnej odpovede, hráči plážového volejbalu:


Meno, adresa trvalého pobytu

Jozef Orgonáš
Juraj Haviar
Radka Faško Gasperova
Peter Faško
Mgr. Michaela Krajcovicova
Dagmar Krajcovicova
Eva Hodurova
Marian Hodur
Ladislav Lenčucha
Samuel Šušla
Hana Šušlová
Roman Kubs
martin pribila
Michal Gréč
Robert Majzel
Martina Balazova
Alexandra Macúchova
Ing. Filip Hanák
Adam Suchánek
Erik Husár
Peter Laubert
Peter Šmahel
Tomáš Janoušek
Jakub Hojstric
Silvia Poszmiková
(PS: zoznam priebezne aktualizujem)


3. Petícia spojená s otvoreným listom

Keďže hlas jedného nebude mať takú váhu ako hlas väčšiny, ak máte záujem sa zapojiť do petície a podporiť Otvorený list smerovaný SVF, prosím vyplňte podpisový formulár, alebo zašlite e-mail na adresu orgi@orgi.sk s týmito údami: Vaše meno a adresa trvalého pobytu. V elektronickej podobe nebude vaša adresa zobrazená, dostanú ju na stôl až zastúpcovia SVF pri preberaní otvoreného listu. Nejde o veľké zmeny, ale ak sa zmena podarí, bude to veľký krok do budúcna.

Môj osobný dovetok:
Milí hráči plážového volejbalu, priatelia. Organizácii turnajov v plážovom volejbale sa venujem už päť rokov a áno, asi som spravil chybu, že som sa vydal cestou nesúhlasu s krokmi SVF a rozbehol sa proti múru. Bol som naučený k úprimnosti a otvorenosti a napriek tomu, že SVF sa chce za určité veci mstiť, za všetkými svojimi vyjadreniami si stojím. SVF a jej predstaviteľov som vyzýval na verejnú diskusiu a nie len, že žiadna nenastala, neverejne informovala niektorých svojich partnerov o tom, aká som nedôveryhodná osoba. Súhlasím, každí robíme chyby. Počas piatich rokov som sa snažil všetky námietky a kritiku na každom z turnajov vypočuť a pokiaľ to bolo možné, spraviť turnaj v budúcnosti lepšie. Mnohým som sa za svoje chyby ospravedlnil a na poučení zo svojich chýb som sa snažil postaviť kvalitu turnajov v budúcnosti. Vždy som robili turnaje pre hráčov, pre radosť. Komerčný zisk akéhokoľvek turnaja a ani celej série sa za tie roky nedostal ani v pri spočítaní všetkých piatich ročníkov dokopy do stavu, že by z toho mohol žiť čo len jediný človek. Naopak, niektoré turnaje treba dotovať a nikdy som nad tým nefňukal. Pôvodne som chcel tento článok zverejniť 10.6. po turnaji Galileo Cup, ktorý je môj najobľúbenejší a pre mňa je dôkazom, že plážový volejbal na Slovensku je jednou skvelou rodinou priateľov a známych. Vždy sme sa snažili stáť pri vás a robiť všetko pre vás. Skromne prosím, aby sme sa teraz všetci postavili za jednu dobrú vec a ukázali SVF, že ako hráči vieme, čo chceme.


S priateľským pozdravom,


Jozef Orgonáš

Podpisový formulárPOZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Súvisiace témy:
ŠportREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS