spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov

Vážené poslankyne a vážení poslanci NR SR,

chceme Vás touto petíciou v zmysle zákona 85/1990 Zb. o petičnom práve požiadať o podporu návrhu zákona na zrušenie dvojpercentnej dodatočnej dane pre umelcov do literárneho, výtvarného a hudobného fondu. O tomto návrhu poslancov pána Miroslava Beblavého a pani Magdy Vášáryovej budete rokovať už v najbližších týždňoch na decembrovej schôdzi parlamentu.

Aj minister kultúry pán Marek Maďarič sa vyjadril, že ak si tento krok umelci prajú, nebude mu stáť v ceste. Chceme preto jednoznačne povedať, že si to prajeme.

Umelci musia trom fondom povinne odvádzať dvojpercentné príspevky zo svojich autorských príjmov. Týka sa to napríklad aj mnohých novinárov či hercov v televíznych či rozhlasových dielach. Sú tak zdaňovaní dvakrát: najprv rovnako ako všetci daňovníci, no následne musia tvoriví ľudia navyše povinne odviesť spomínané dve percentá. Tento systém nemá žiadnu logiku. Učitelia neplatia 2% dodatočnú daň, z ktorej by sa im potom platili školenia či tvorivé pobyty. Ani lekári či vedci nemajú dodatočnú 2% daň, z ktorej by sa im platili konferencie či vedecké pobyty.

Umelcov zasiahnu konsolidačné opatrenia vlády osobitne tvrdo – ide najmä o obmedzenie paušálnych nákladov v daňovom systéme ako aj zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základ pri odvodoch. Zrušenie dodatočnej dane by nám aspoň čiastočne mohlo kompenzovať tento úder a pritom nemá negatívny vplyv na verejné financie, keďže fondy nie sú ich súčasťou.

Návrh zákona nie je zameraný proti samotným umeleckým fondom a nemieni ich zrušiť. Fondom by naďalej zostali príspevky za použitie voľných diel a príspevky používateľov diel. Žiadny fond by tak neprišiel o väčšinu svojich súčasných príjmov. Prostriedky by navyše podľa návrhu mohli získavať vyberaním dobrovoľných príspevkov od verejnosti vo forme asignácie 2% z dane z príjmu alebo priamo od štátu.


Petíciu podávajú:

Eva Borušovičová, filmová režisérka a spisovateľka
Michal Hvorecký, spisovateľ
Tomáš Zubák, hudobný producent a textár

kontaktný e-mail: peticia2percenta@gmail.com  
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
6.3.2013 14:51 | miro tupta

je to podvod aaaaaaaaa pardon vraj odvod!!!!!!!!!!!!
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
27.1.2013 10:25 | gibi

Ked citam kde kade o M.Hvoreckom, tomto nedorastenom capovi, ktory pise iba capoviny, vidim cerveno. Nedomrly chazar je vraj "spisovatel" a naramne aktivny v protislovenskych aktivitach. Capia babka a ruky jeho vodicov pretrcaju az na javisko.
To je teda matador!
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
24.1.2013 08:21 | Tomas Palenik

Pre mna ako tvorcu softveru v ramci nezavislej cinnosti nikdy nic Literarny fond neprinesie, som za jeho zrusenie aspon pokial ide o autorov pocitacovych programov. Je to v podstate "odvod pre odvod". Za zdravotne poistenie som aspon zdravotne poisteny...
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
16.1.2013 21:24 | Gaba

A ten isty minister, ktory sa vyjadril, ze zruseniu nebude stat v ceste, dnes otocil:

Barbara ŠTEFANOVIČOVÁ, redaktorka: Minister kultúry o zrušení neuvažuje. Tieto peniaze totiž považuje za dôležitý zdroj kultúry.

A hend sa pridal aj ministersky trubac: Jozef BEDNÁR, hovorca MKSR: Tento návrh neprináša odpoveď na základnú otázku či je v tejto chvíli správne, aby sa kultúra vzdala 750 000 €, ktoré ročne plynú z 2%.

Azda je problem autorov, ze ich zarobene, nevidene a napriek tomu zdanene eura prestanu "plynut"? Z ktoreho zakona pochadza ten eufemizmus?
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
14.1.2013 23:05 | Gaba

peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat...

Nech citam, ako chcem, spravodlivu vysadu platit o dve percenta viac a zo zakona prispievat k "prerozdelovaniu" maju v tejto gubernii len autori.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (5)

 Súvisiace témy:
Umenie
Ekonomika
Štátna správa
PrávoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt