spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov

Vážené poslankyne a vážení poslanci NR SR,

chceme Vás touto petíciou v zmysle zákona 85/1990 Zb. o petičnom práve požiadať o podporu návrhu zákona na zrušenie dvojpercentnej dodatočnej dane pre umelcov do literárneho, výtvarného a hudobného fondu. O tomto návrhu poslancov pána Miroslava Beblavého a pani Magdy Vášáryovej budete rokovať už v najbližších týždňoch na decembrovej schôdzi parlamentu.

Aj minister kultúry pán Marek Maďarič sa vyjadril, že ak si tento krok umelci prajú, nebude mu stáť v ceste. Chceme preto jednoznačne povedať, že si to prajeme.

Umelci musia trom fondom povinne odvádzať dvojpercentné príspevky zo svojich autorských príjmov. Týka sa to napríklad aj mnohých novinárov či hercov v televíznych či rozhlasových dielach. Sú tak zdaňovaní dvakrát: najprv rovnako ako všetci daňovníci, no následne musia tvoriví ľudia navyše povinne odviesť spomínané dve percentá. Tento systém nemá žiadnu logiku. Učitelia neplatia 2% dodatočnú daň, z ktorej by sa im potom platili školenia či tvorivé pobyty. Ani lekári či vedci nemajú dodatočnú 2% daň, z ktorej by sa im platili konferencie či vedecké pobyty.

Umelcov zasiahnu konsolidačné opatrenia vlády osobitne tvrdo – ide najmä o obmedzenie paušálnych nákladov v daňovom systéme ako aj zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základ pri odvodoch. Zrušenie dodatočnej dane by nám aspoň čiastočne mohlo kompenzovať tento úder a pritom nemá negatívny vplyv na verejné financie, keďže fondy nie sú ich súčasťou.

Návrh zákona nie je zameraný proti samotným umeleckým fondom a nemieni ich zrušiť. Fondom by naďalej zostali príspevky za použitie voľných diel a príspevky používateľov diel. Žiadny fond by tak neprišiel o väčšinu svojich súčasných príjmov. Prostriedky by navyše podľa návrhu mohli získavať vyberaním dobrovoľných príspevkov od verejnosti vo forme asignácie 2% z dane z príjmu alebo priamo od štátu.


Petíciu podávajú:

Eva Borušovičová, filmová režisérka a spisovateľka
Michal Hvorecký, spisovateľ
Tomáš Zubák, hudobný producent a textár

kontaktný e-mail: peticia2percenta@gmail.com  
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
6.3.2013 14:51 | miro tupta

je to podvod aaaaaaaaa pardon vraj odvod!!!!!!!!!!!!
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
27.1.2013 10:25 | gibi

Ked citam kde kade o M.Hvoreckom, tomto nedorastenom capovi, ktory pise iba capoviny, vidim cerveno. Nedomrly chazar je vraj "spisovatel" a naramne aktivny v protislovenskych aktivitach. Capia babka a ruky jeho vodicov pretrcaju az na javisko.
To je teda matador!
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
24.1.2013 08:21 | Tomas Palenik

Pre mna ako tvorcu softveru v ramci nezavislej cinnosti nikdy nic Literarny fond neprinesie, som za jeho zrusenie aspon pokial ide o autorov pocitacovych programov. Je to v podstate "odvod pre odvod". Za zdravotne poistenie som aspon zdravotne poisteny...
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
16.1.2013 21:24 | Gaba

A ten isty minister, ktory sa vyjadril, ze zruseniu nebude stat v ceste, dnes otocil:

Barbara ŠTEFANOVIČOVÁ, redaktorka: Minister kultúry o zrušení neuvažuje. Tieto peniaze totiž považuje za dôležitý zdroj kultúry.

A hend sa pridal aj ministersky trubac: Jozef BEDNÁR, hovorca MKSR: Tento návrh neprináša odpoveď na základnú otázku či je v tejto chvíli správne, aby sa kultúra vzdala 750 000 €, ktoré ročne plynú z 2%.

Azda je problem autorov, ze ich zarobene, nevidene a napriek tomu zdanene eura prestanu "plynut"? Z ktoreho zakona pochadza ten eufemizmus?
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
14.1.2013 23:05 | Gaba

peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat...

Nech citam, ako chcem, spravodlivu vysadu platit o dve percenta viac a zo zakona prispievat k "prerozdelovaniu" maju v tejto gubernii len autori.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
11.12.2012 17:34 | patrik pass ml

chcel by som poprosit toho "vtipalka", ktory do peticie za zachovanie litfondu namiesto mena vpisuje vtipne hlasky, aby sa na to vyprdol. nemusime s ludmi snaziacimi sa povinny prispevok do litfondu zachovat, ale maju tiez pravo na svoj nazor a nevsimol som si, ze by sa znizovali v tejto peticii k niecomu podobnemu.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
9.12.2012 15:27 | Gaba

Dakujem, pan Jablonicky! Konecne viem, ze ked z honorarov "dobrovolne nezamestnanej" prispievam skromnymi dvomi percentami aj zamestnanym tvorcom na ich tvorive pobyty a rekreacie, je to v zaujme isteho hodnotoveho systemu. Kolko priezvisk z peticie za zachovanie dvoch percent pre Litfond by sme nasli na vyplatnych listinach prijemcov "podpornych" mechanizmov, ci medzi clenmi komisii LF? Ryby si rybniky nevypustaju ani v rozpravkach...
NAOPAK, zachovajte príspevky v záujme umenia a tvorby! Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
8.12.2012 09:36 | Viliam Jablonický

"Takéto alebo podobné fondy existujú v mnohých vyspelých krajinách Európskej únie od škandinávskych krajín až po Portugalsko. Umelci a tvorcovia v týchto krajinách prispievajú do týchto fondov v oveľa väčšej miere ako na Slovensku a pomáhajú tak udržiavať a rozvíjať kultúru nielen svojich krajín ale predovšetkým európsku kultúru. Umelecké fondy nie sú v dnešnej inštitucionálnej podobe rezíduom socializmu, ale verejno-právnymi inštitúciami, ktoré na princípe solidarity presadzujú humánno- etické a kultúrne hodnoty v súčasnom neusporiadanom a chaotickom civilizačnom vývoji tohto sveta. Zvážte prosím triezvo a zodpovedne k akému hodnotovému systému kultúry sa svojim stanoviskom alebo aj indiferentnosťou pripojíte."Dlhší citát z listu vplyvného umeleckého kolegu vyjadruje aj moje stanovisko, prečo principiálne NEmôžem podporiť petíciu za zrušenie príspevkov. Isteže, pri ich zachovaní som za čo najobektívnejšie a transparentné prerozdeľovanie!Čiže naopak, všetkým, ktorým ide o vyššiu kvalitu nezávislej umeleckej, vedeckej a každej tvorivej činnosti podporte zachovanie príspevkov do fondov.Komerčná a bulvárna "produkcia" to nepotrebuje,ale KVALITNÁ PôVODNÁ TVORBA ÁNO!
Pozri link: litfond.sk/index.php/podpora/
Viliam Jablonický
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 23:57 | Gaba

Pan Trnka, dalo by sa konkretnejsie, prosim? Z ktorych konkretnych prijmov sa neplatia zdravotne odvody? A preco hovorite o "umelcoch", ked povinne prispevky do umeleckych fondov platia zo zakona aj prekladatelia, ci autori skript a ucebnic, kedy ste posledne videli niektoreho z nich moderovat vecierok plateny z verejnych zdrojov? Dvakrat meraj a raz strihaj. Inymi slovami, over si, o com ides pisat, az potom zacinaj prispevok karavym prstom a slovami "ale, ale..."
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 21:29 | Peter

Som za.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 19:41 | Jakub Trnka

Ale ale. Pokial viem, tak pani autori a umelci predsa z niektorych prijmov odvody neplatia ziadne, alebo neplatia zdravotne odvody. A to nehovorim o honoraroch "umelcov" za moderovanie roznych vecierkov platenych z verejnych zdrojov. Za jeden vecer 2000 €. Dan odvedena zrazkou a odvody 0. Keby toto vedeli bezni chudaci, ktori pracuju niekde za pasom za 600€ mesacne brutto, tak by bolo po kulture.
A rozne fondy prispievaju najma takym, ktori to uz davno nepotrebuju. Chudobny zacinajuci autor, ktory naozaj casto nema ani na drzkovu polievku z tych fondov nedostane nic.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 16:50 | Boocová E.

Som za okamžité zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov a okamžité zrušenie všetkých umeleckých fondov, nakoľko tieto všetky fondy žijú z práce iných ľudí a nevykazujú žiadnu činnosť pre spoločnosť!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 15:14 | Peter Kovac

Zo zvyku som si pozrel výročnú správu Litfondu za rok 2011. Je hodne dlhá, má 74 strán. Obsahuje kopec údajov o počte žiadostí, vyplatených peňazí atď atď. Proste výdavková strana je pekne spracovaná.

ALE: o príjmoch fondu tam nie je ani slovo. Nie je tam ani slovo o nákladoch na činnosť fondu. Nič o orgánoch fondu a ich obsadení. Vôbec nič. Este aj taká SOZA má vo výročnej správe tieto údaje... (www.soza.sk/fileadmin/document...). Ani štatút som na webe litfondu nenašiel (možno som len zle hľadal). Takže hlavne transparentne. V Litfond štýle.

Pritom je Literárny fond povinnou osobou v zmysle § 2 zákona NR SR č. 211/2000
Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je povinný
sprístupňovať informáci. Možno by pár stoviek autorov mohlo dostať pomerne triviálny nápad vyžiadať si informácie o príjmoch fondu a jeho nákladoch na vlastnú prevádzku....
P.S.: Celkom ma pobavilo, že vo výročnej správe sú aj údaje o zdravotnom stave konkrétnych ľudí. Neviem teda či nejde o nedovolené nahladanie s osobnými údajmi, dokonca s osobitnou kategóroiu osobných údajov... ;)
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
3.12.2012 13:56 | patrik pass ml.

druhy pohlad na vec:

na litfonde su podla mojho nazoru dobre aktivity, z ktorych je realny vystup. Je mozne, ze zastavenie povinnej 2 percentnej podpory Litfond znici a urcita skupina umelcov, zaoberajuca sa nekomercnou tvorbou, strati jedinu formu podpory.
Problemom vsak je vyuzivanie financii na pochybne ucely, z ktorych ziaden realny a kontrolovantelny vystup nie je. Ako som pisal vyzsie, su to rozlicne rekreacne pobyty, rehabilitacne pobyty, prispevky k narodeninam, prispevky na vianoce, prispevky k dochodku, pomoc v nudzi atd. Neviem si predstavit, ako o tychto prispevkoch rozhoduju komisie.
Nerozumiem tiez odmenam za vykonanu komercnu pracu (napriklad preklady, dabing a podobne). Prekladatel napriklad prelozi knihu pre velke vydavatelstvo, dostane dohodnuty honorar a este k tomu odmenu z Litfondu. Dabingovy herec nahovori postavu do komercneho serialu, dostane honorar a k tomu odmenu z Litfondu. Diskutabilne su tiez prispevky na cesty(napriklad na festival do Trencianskych Teplic). Su to sumy, ktore si tvorcovia urcite mozu dovolit a zavana to prizvnictvom a vyuzivanim podporneho systemu za kazdych okolnosti.
Vdaka tymto aktivitam mam pocit, akoby skor slo o nejaky podporny socialny dochodkovy system pre urcitu skupinu ludi, nez o fond, ktory ma zabezpecovat vytvaranie umelecky cennych produktov, ktore maju pri svojom vzniku problem vdaka svojej nekomercnosti .
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
1.12.2012 18:54 | Juraj Červenák

Súhlasím! Najvyšší čas tento postsocialistický nezmysel zrušiť.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
1.12.2012 17:28 | Jozef Karika

Vynikajúca aktivita! Ďakujem organizátorom, plne sa s nimi stotožňujem a ako autor podporujem všetkými desiatimi.

S pozdravom
Jozef Karika
www.karika.sk
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
30.11.2012 22:02 | Rudy

LF vo svojom dnešnom(?)emocionálnom sebazáchovnom apele píše: "Autor umeleckého diela neraz pracuje v amatérskych podmienkach a potýka sa s rôznymi úskaliami života." Svätá pravda. Akurát, že potom toho istého autora, ktorý žije len z nepravidelných honorárov, LF napriek "amatérskym podmienkam" a "úskaliam" zo zákona skasíruje o dve percentá a tie posunie niekomu, kto chodí do zamestnania, pravidelne dostáva mzdu a pritom požiada LF o podporu na to, čo robí vo svojom voľnom (platenom) čase. Z ktorého vesmíru je táto logika? Ja si neprosím ani príspevky, ale ani prispievanie. A keď je tých nespokojencov len pár, spokojní nech prispievajú sami sebe dobrovoľne. Čo je na tom také nepochopiteľné?
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
30.11.2012 21:40 | Gaba

LF vracia uder a rozosiela svojim priaznivcom (pravdepodobne tym, ktori hojne vyuzivaju jeho podporne "mechanizmy") tento apel:

"Vážení priatelia a priaznivci Literárneho fondu,
Literárny fond musí opäť čeliť staronovým atakom niektorých jednotlivcov, ktorí v týchto dňoch iniciovali nielen Petíciu za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov, ale vyvíjajú i aktivity priamo na pôde slovenského parlamentu za zmenu Zákona č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch. Táto iniciatíva, založená na nepresnom výklade daňových zákonov SR (dvojité zdanenie autorov a umelcov) nás núti reagovať.
Keďže aj niektoré médiá o tejto situácii informujú neobjektívne, obraciame sa Vás, tvorivých pracovníkov, o ktorých sa Literárny fond stará, ako aj na profesijné združenia a umelecké zoskupenia, aby ste v týchto skutočne zlomových dňoch zareagovali a zaslali nám svoje podporné stanoviská. Naša inštitúcia sa za uplynulých 20 rokov osvedčila ako efektívny nástroj podpory Vašich tvorivých zámerov a často krát Vás dokázala podržať aj v ľudsky či spoločensky zložitých situáciách, a preto veríme, že Vy teraz zabojujete za nás, ateda vlastne za seba.

Ďakujeme.
Svoje ohlasy nám pošlite na adresu sokolova@litfond.sk"

V newspeaku LF treba 900 signatarov citat ako "niektori jednotlivci". K "stroskotancom a samozvancom" je uz len par krokov. Kedze p. Sokolovej mame posielat ohlasy (neuvadza sa, ze len podporne), myslim, ze tuto moznost vyuzijem.
Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
30.11.2012 12:08 | Samčo, brat dážďoviek

Takže, podľa pána Pokorného, ono to vlastne nie je tak že umelci platia 21% daň namiesto 19%, ale tak že umelcom strhnú 2% + odvody + následne 19%, čo je ale setsakra rozdiel. Myslím, že všetkým hneď po tomto ozrejmení odľahlo, umelci teda neplatia vyššiu daň, platia iba vyššie odvody. Podporovať umenie takým spôsobom, že každý umelec bez rozdielu platí tie odvody o 2% vyššie, to je myslím unikátna myšlienka sama o sebe, učí to umelcov k šetrnosti. Len tak ďalej:)
Ad: Branislav Pokorný
30.11.2012 08:47 | Michal Hvorecký

prepáčte, vážený pán Pokorný, ale čo si to dovoľujete? v mene koho tu píšete? toto nie je moja petícia, spolu so mnou ju pripravili pani Eva Borušovičová a pán Tomáš Zubák. do okamihu, keď píšem tieto riadky, ju podpísalo 830 ľudí najmä z kultúrnej obce. Literárny fond zjavne nemá argumenty, keď takúto veľkú skupinu tvorivých ľudí označil za "atak niektorých jednotlivcov".

kde sú tie "podporné stanoviská", ktoré Litfond žiadal od svojich údajných podporovateľov? samozrejme, nie je nič ľahšie, než obviniť niekoho neprávom z "marketingu" a selektovať. prepáčte, ale toto je totalitné myslenie. neprekvapuje ma to, keďže riaditeľ Litfondu je vo svojej funkcii od komunizmu.

vaša reakcia iba potvrdzuje moje presvedčenie, že začať túto petíciu bolo správne a dôležité pre budúcnosť slobodnej tvorby v tejto krajine.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (32)

 Súvisiace témy:
Umenie
Ekonomika
Štátna správa
PrávoREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS