spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie

Na základe ODPORÚČANIA č. R (97) 20 Výboru ministrov členským štátom EÚ o prejavoch nenávisti a v súlade s Viedenskou deklaráciou a Deklaráciou o médiách v demokratickej spoločnosti, prijatou na 4. Európskej konferencii ministrov o politike v oblasti masových médií (Praha,7.-8. decembra 1994) odsudzujúcej všetky formy podnecovania rasovej nenávisti, xenofóbie, antisemitizmu a všetky formy neznášanlivosti, ktoré podkopávajú demokratické istoty, kultúrnu súdržnosť a pluralizmus, vo vedomí, že tieto formy prejavov môžu mať väčšie a škodlivejšie dôsledky, keď sú šírené médiami -

Žiadame o okamžité stiahnutie článku - Rómov na Slovensku vlastne nemáme. Vysvetlí to infografika - uverejneného na http://tvnoviny.sk/sekcia/specialy/infografika/romov-na-slovensku-vlastne-nemame-vysvetli-to-infografika.html#comments .

Odkaz na článok bol na všetkých spravodajských weboch Markízy na markiza.sk, tvnoviny.sk, aj na novom markizanews.sk

V článku neznámy autor z bližšie neurčenej etnologickej štúdie (z jej infografiky) vybral vetu  o stravovaní Rómov a ďalej ju komentuje:

"Cigáni sami nikdy nehospodárili; zloženie ich stravy záviselo od oblasti, v ktorej sa nachádzali. Nejedia ohrievané jedlá, pretože tie mohli mŕtvi nakaziť chorobami. Za nečisté považujú psie a konské mäso. Mäsom zo psov však slovenskí Rómovia (aj keď určite nie všetci) nepohrdnú. A to je fakt. Svedčia o tom aj viaceré správy, ktoré sme v tejto súvislosti priniesli na našom portáli a takisto o tom informovali aj ostatné slovenské médiá.“

Tento článok je svojim obsahom v rozpore nielen s etickým kódexom, ale aj v rozpore s trestným zákonom SR § 198 ods. 1 a ods.2 Hanobenie národa, rasy a presvedčenia, ktorý hovorí:

Ods.1„ Kto verejne hanobí

a) niektorý národ, jeho jazyk alebo niektorú rasu, alebo

b) skupinu obyvateľov republiky pre ich politické presvedčenie, vyznanie, alebo preto, že sú bez vyznania, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom.“


ods. 2: „ Odňatím slobody až na tri roky sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 najmenej s dvoma osobami.“ Kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk alebo niektorú rasu alebo skupinu obyvateľov pre ich politické presvedčenie, vyznanie, alebo preto, že sú bez vyznania sa trestá, prísnejším trestom sa potrestá ten, kto spácha takýto trestný čin najmenej s dvoma osobami.


 Článok svojim obsahom neplní funkciu informovania, ale naopak podporuje šírenie hanlivých mýtov, ktoré konštruuje Rómov ako primitívnu skupinu. Mnohé informácie v ňom sa nezakladajú na historicky overených faktoch, sú tam výmysly podporujúce predsudky a neznášanlivosť, polopravdy bez uvedenia zdroja. Takéto spravodajstvo je v rozpore so základným rešpektom ľudskej dôstojnosti každého človeka.

Článok je aj z pohľadu žurnalistiky príkladom neprofesionality.

Žiadame nielen o stiahnutie uvedeného článku, ale aj o verejné ospravedlnenie sa za šírenie nepravdivých informácii o etnickej skupine, zvyšovanie napätia v spoločnosti a intolerancie voči Rómom.


Ingrid Kosová, manažérka školských zariadení Quo vadis a Montessori


Signatári otvoreného listu:

Jarmila Vaňová, novinárka MECEM, Laco Oravec, Nadácia M. Šimečku, Ester Lomová, Nadácia M. Šimečku, Jarmila Lajčáková, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Ivan Mako, Združenie mladých Rómov, Zuzana Almáši Koreňová, Montessori, o.z., Lucia Machavová, Quo vadis, o.z., Jana Zezulová, Možnosť voľby, Adriana Mesochoritisová, Možnosť voľby, Andrea Bučková, Kultúrne združenie Rómov Slovenska, Hana Fábry, novinárka, Braňo Oláh, rómsky novinár a spisovateľ, Zuza Kusá, sociologička, Tomáš Hrustič, NDI, Elena Cinová, RP MPCPOZNÁMKY / vaše reakcie
Otvorený list učiteliek z Dobšinej
7.11.2012 21:50 | Roman Kanala

Pozor, nasledovný text nie je pre Cigáňov. Je dlhý a preto si ho môžu prečítať len ľudia, ktorí vedia čítať. Naozaj čítať a nie slabikovať.

www.nso.sk/14-sample-data-arti...
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
7.11.2012 21:46 | Roman Kanala

Znie to neuveriteľne, ale pár brátislaváckych pseudointeligentov má problémy s vnímaním objektívnej reality a vytvárajú si realitu vlastnú, paralelnú, od faktov odtrhnutú, definovanú len akýmisi uletenými ideologickými postulátmi, že proklamovaná rovnosť sa rovná skutočnej.

Každý vie, ako to s Cigáňmi v skutočnosti vyzerá. Tu je pár príkladov.

Vyučovanie v rómskej osade: Svrab, blchy, agresivita
02. október 2012, 07:00
www.pluska.sk/plus-7-dni/domov...

Krátka história košického sídliska Luník IX:

Na košickom sídlisku Luník IX musia strážiť aj škôlkarov
13. jún 2012, 07:00
www.pluska.sk/plus-7-dni/z-dom...
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
7.11.2012 11:03 | marcel berky

hamba , všetkým ktorí súdia na základe jednej osoby , myslím si že sme dosť vyspelý národ na to aby sme nehadzali všetkých do jedného vreca :( je mi ľúto , že sme takto odsudzuju romov
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
5.11.2012 03:37 | Roman Kanala

A zas tí istí brátislavácki pseudointelektuáli a zas tie isté ich blbé klišé. Vraj:
"Článok svojim obsahom neplní funkciu informovania, ale naopak podporuje šírenie hanlivých mýtov, ktoré konštruuje Rómov ako primitívnu skupinu."

Aké konštruovanie, ake hanlivé mýty? Veď to je naozaj tak. Cigáni sú primitívna skupina. Žiadne politicky korektné ochkanie nepomôže. Fakty sú fakty. Tu pomôže niečo iné. Ako prvý krok konštatovať status quo: Cigáni sú primitívna skupina. Ako druhý krok premýšľať, ako ten neblahý stav zlepšiť. Ale pozor, kým sa budú strkať hlavy do piesku, problém sa nedá riešiť, lebo nie je ani správne sformulovaný.
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
4.11.2012 16:34 | PP

Ano. Chcem iba clanky aki su cigani slusni, prahnuci po vzdelani a pracoviti!!! Hned za tym ake vysoke platy na Slovensku mame, vysoku uroven skolstva, ze dochodcovia s tolkymi peniazmi z dochodku uz nevedia co robit a tiez, ze musime prijmat pracovnu silu z Nemecka, pretoze dopyt po pracovnej sile uz nas trh nedokaze nasytit, ci o rekordne nizkej korupcii. Podla tejto kampane len Slovaci dokazuju, ze radi ziju v skatulke a je im jedno co sa deje za ich oknami. Clovek na Slovensku nesmie pomenovat problem vlastnym menom, chce pocut len ako sa mame vsetci dobre a preto si s nami kazda vlada robi co chce!!!
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
4.11.2012 15:45 | Filip Tibenský

Ocenil by som, ak by podpísaní signatári a aktivisti takto promtne a nemilosrdne protestovali a bojovali i proti početným každodenným dehonestujúcim verejným výrokom a nadávkam zo strany našich rómskych spoluobčanov a spoluobčianok na adresu "gadžov".
Potom by to bolo OK. Takto je to však iba trápne divadlo...
A ocenil by som, ak by robili i nejaké konkrétne činnosti a kroky, vedúce konečne aj k nejakým viditeľným a hmatateľným výsledkom, aby k takýmto prejavom nedochádzalo, nielen obmedzovať sa na pravidelné vypisovanie petícií a otvorených listov...
Ad: Otvorený list Markíze - Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie
4.11.2012 02:20 | Jozko Blazko

ale prosim vas, ake hanobenie, co tu hystercite? aj horsie veci nasi drahi ciganikovia pachaju...

lala, napriklad toto, uplne cerstve..:
udalosti.noviny.sk/z-domova/02...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (7)

 Súvisiace témy:
Rómovia
MédiáREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS