spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo dňa 25. 9. 2012 do medzirezortného pripomienkového konania návrh projektu (rezortné číslo Z45385-2012-SLP), ktorým hodlá zrušiť systém pluralitného zdravotného poistenia a nahradiť ho jednou zdravotnou poisťovňou. Ministerstvo navrhuje prechod na unitárny systém od 1. 1. 2014 v prípade „dobrovoľného“ odkúpenia akcií od súčasných vlastníkov súkromných zdravotných poisťovní. V prípade neúspechu rokovaní o „dobrovoľnom“ odkúpení navrhuje zdravotné poisťovne vyvlastniť a zaviesť unitárny systém od 1. 7. 2014.

S navrhovanou zmenou organizácie verejného zdravotného poistenia zásadne nesúhlasíme.

Prechod z pluralitného systému na systém jednej zdravotnej poisťovne považujeme za krok späť a zmenu k horšiemu, ktorá sa dotkne najmä nás občanov – pacientov.

Zavedením jednej štátnej zdravotnej poisťovne občan stratí možnosť voľby a pravdepodobne si túto skutočnosť uvedomí až vtedy, keď bude s touto zdravotnou poisťovňou nespokojný a túto svoju nespokojnosť bude chcieť riešiť; bohužiaľ už nebude ako, keďže nebude zdravotná poisťovňa, do ktorej by mohol odísť.

Našu hromadnú pripomienku opierame o tieto argumenty:

  1. Konkurencia prináša súťaž o klienta-poistenca s cieľom zvyšovania jeho spokojnosti pri zabezpečovaní jeho potrieb. Zdravotné poisťovne na Slovensku sa líšia napríklad v dĺžke čakania na plánované operácie. Po zverejnení výrazných rozdielov medzi dĺžkou čakania v súkromných poisťovniach a v štátom vlastnenej VšZP reagovala štátna poisťovňa verejným prísľubom skrátenia čakacích dôb. Takáto reakcia je možná len v konkurenčnom prostredí. Ak by VšZP bola v monopolnom postavení, nebolo by s kým porovnávať dĺžku čakania, a ani by nejestvoval tlak na jej skracovanie. Ako ukazujú aj príklady unitárnych systémov v iných krajinách Európy, monopol bude čakacie doby predlžovať, nie ich skracovať.

  2. Konkurencia zdravotných poisťovní znižuje závislosť lekárov a nemocníc na jednom platiteľovi a umožňuje inovácie v platobných mechanizmoch. Jedine v konkurenčnom prostredí s pružnými cenami môžu poskytovatelia zdravotnej starostlivosti slobodne rokovať o zmluvných podmienkach. Monopol bude zmluvné podmienky diktovať a vytvorí priestor pre bezdôvodnú diskrimináciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj pre korupciu.

  3. Pluralitné systémy zdravotného poistenia lepšie napĺňajú potreby pacientov. Ukazuje to napr. rebríček EHCI (European Health Consumer Index), ktorý porovnáva európske zdravotné systémy z pohľadu ich orientácie na pacienta. V tomto porovnaní je opakovane najlepšie hodnotenou krajinou Holandsko, kde pôsobí 27 súkromných zdravotných poisťovní, ktoré poskytujú 56 rôznych poistných plánov. Monopol bude všetkým ponúkať rovnaké služby, bez ohľadu na individuálne preferencie a potreby pacienta.

Pozitíva sledované zavedením jednej zdravotnej poisťovne sa v dôsledku korupcie (napr. cez verejné obstarávania šité na mieru) nedostavia, výhody existencie viacerých zdravotných poisťovní sa odstránia, a za toto všetko ešte aj zaplatíme milióny eur, ktoré by mohli byť radšej investované do zdravotníctva. Súčasné nedostatky systému odporúčame riešiť zlepšovaním jeho nastavení, ako napr. umožnením intenzívnejšej konkurencie v poskytovaných službách a/alebo cene poistného.

Navrhujeme preto Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR stiahnuť z pripomienkového konania a nepokračovať v ďalších súvisiacich legislatívnych aktivitách.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

Peter Pažitný, výkonný riaditeľ Health Policy Institute (HPI) a člen CEE Health Policy Network

Tomáš Szalay, senior analytik Health Policy Institute (HPI) a člen CEE Health Policy Network

Angelika Szalayová, senior analytička Health Policy Institute (HPI) a člen CEE Health Policy Network

Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI)

Juraj Karpiš, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS)

Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)

Ján Marušinec, prezident M.E.S.A.10 – Centra pre ekonomické a sociálne analýzy

Branislav Sepeši, prezident Fóra nezávislých názorov


V prípade, že Ministerstvo zdravotníctva SR nevyhovie hromadnej pripomienke, žiadame uskutočnenie rozporového konania, na ktoré budú písomne pozvaní nižšie uvedení zástupcovia verejnosti:

Ing. Peter Pažitný, MSc., Tupého 25, 831 01 Bratislava

MUDr. Tomáš Szalay, Nábr. arm. gen. L. Svobodu 18, 811 01 Bratislava

MUDr. Angelika Szalayová, L. Dérera 2, 831 01 Bratislava


[Hromadnú pripomienku možno podporiť najneskôr do pondelka 8. októbra 2012 do 12.00.]POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
21.10.2012 11:42 | Milos galik

Som jednoznacne proti vyvlastneniu a zruseniu sukromnych poistovni.mame pravo vybrat si kde chceme byt v ktorej poistovni.a to ze vseobecna zdravotna nedokaze zastresit svojich poistencov neznamena ze tam musime byt nutene pre udrzanie tejto poistovne.ja som spokojny tam kde som a zo vseobecnej som odisiel nakolko aby som cakal na ukon vyse troch mesiacov je neuveritelne a v tejto kde som bol ukon vykonany hned.a ze vraj demokracia???? ked to date sam!!!! je to komunizmus a nadradenost.chcem byt tam kde som!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
14.10.2012 21:03 | Martin Lešo

Nie som za jednu zdravotnú poisťovňu. Konkurencia zabezpečuje lepšie ceny a kvalitnejšie služby. S jednou poisťovňou nikdy súhlasiť nebudem.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
8.10.2012 22:38 | Marek Perička

Jediná možnosť pre kvalitnú službu je konkurencia.
Odmietam plniť vrecká prebytočným a neschopných úradníkom VSZP ani ďalšieho imitátora Lukašenka.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
8.10.2012 21:21 | Jan Mlynek

Od jednej poisťovne to začne, bude to pokračovať jednou stranou a nakoniec aj len jedným správnym názorom.
Myslím, že toto sme tu už mali a prekonali sme to.
Človek, ktorý si nevšimol, že v 1989 bola zmena režimu nás ťahá jednoznačne naspäť do komunistického bahna.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
8.10.2012 17:45 | Rastislav Bobot

Mám 40 rokov ale komunizmus si dobre pamätám. Pamätám si eufóriu po novembri 89 a heslá : konečne môžeme slobodne žiť a podnikať, už nám do toho nikto nebude kecať a obmedzovať! Konečne je tu demokracia! Verím, že mnoho tých, ktorí prezentovali v tej dobe tieto myšlienky predkladajú a hlasujú za také nezmyselné a protiústavné zákony ako je vznik len jednej zdr. poisťovne a iné nezmysly. Ja som poistencom Dôvery a nikto ma tam nasilu neprihlásil, som tam dobrovolne a chcem tam zostať. Nechcem svoje odvody dávať na prevádzku obrovských pobočiek a vysokú réžiu VZP. Ak zákon odklepnú tak ja sám podám trestné oznámenie na Vládu SR a na Fica zvlášť za porušovanie ľudských práv.Ľudia, veď sa už konečne rozhýbme, poďme do ulíc a zastavme pád našej krajiny do priepasti!
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
8.10.2012 10:59 | Juraj Belko

Jedina, prava, sinlna... Naozaj statna?
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
6.10.2012 14:26 | Zoro Orba

Vyber zdravotnej poistovne pri povinnom poisteni je ako vyber danoveho uradu.
Miesto pluraritneho systemu sa vytvoril system Gorily, kde poskytovatelia su aj objednavatelia a obcania su ich medzinarodne obchodovatelny kapital - poistny kmen.

Je zaujimave, ze tu prispieva nejaky uchyl pod roznymi nickmi aj s hrubkami a exoti ako Kanala, ktoreho sa to netyka a povazuje lekarov za remeselnikov.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
5.10.2012 20:05 | sweeper

Vratme sa k principu preco vznikol tento problem. Lebo sukromny sektor tuneluje verejne zdroje ako nikde inde v EU. A nema volu dobrovolne stav zmenit. Ak sukromnemu sektoru tak zalezi na klientovi (poistencovi) tak preco sa nevzdaju zisku tak, este raz zdoraznujem, ako to robi v celej EU? A okamzite je po probleme s jednou poistovnou... Lebo nas povazuju za manipulovatelne "ovce"?
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
5.10.2012 11:25 | Lukáš Matejkovič

Som zásadne proti zavedeniu unitárneho systému zdravotného poistenia. Výhody ktoré mi ponúka súkromná ZP využívam a som presvedčený, že VšZP by mi ich nikdy nedala. Ak má niekto problém so ziskom, má možnosť sa prepoistiť do štátnej poisťovne a tá nech všetok zisk (aj keď by ho musela najskôr vytvoriť) vracia do systému. Ja ako klient súkromnej poisťovne nemám problém s firmou, ktorá mi vie zabezpečiť zdravotnú starostlivosť podľa zákona, ponúkne mi klientské výhody a navyše je natoľko šikovná, že si vie vytvoriť zisk - prosím, je to jej odmena za šikovnosť.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
5.10.2012 11:20 | Lukáš Matejkovič

Som zásadne proti zavedeniu unitárneho systému zdravotného poistenia. Výhody ktoré mi ponúka súkromná ZP využívam a som presvedčený, že VšZP by mi ich nikdy nedala. Ak má niekto problém so ziskom, má možnosť sa prepoistiť do štátnej poisťovne a tá nech všetok zisk (aj keď by ho musela najskôr vytvoriť) vracia do systému. Ja ako klient súkromnej poisťovne nemám problém s firmou, ktorá mi vie zabezpečiť zdravotnú starostlivosť podľa zákona, ponúkne mi klientské výhody a navyše je natoľko šikovná, že si vie vytvoriť zisk - prosím, je to jej odmena za šikovnosť.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
5.10.2012 10:34 | Juraj Škunda

POTREBUJEME JUEDNU PORIADNU POISťOVNU, A NIE šPEKULANTOV KTORIM IDE LEN O ZISKY, LEN BY SOM CHCEL VEDIEť, KOMU TAK IDE O NAROD, KTO SA ONHO STARA, VED Už VšETKO ROZKRADLI, EšTE AJ CHUDOBNYCH ľUDI CHCU OKRADAť, KDE JE ZARUčENA ZDRAVOTNA STAROSTLIVOSť?? SUKROMNE POISťOVNE VAM JU ZARUčIA?? IM IDE LEN O ZISK
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
5.10.2012 10:13 | Igor Tadlánek

Zabráňme rozprávkárovi Ficinkovi v šírení demagógie o jednej "skvelej zdravotnej poisťovni".Nastane chaos,nezáujem o pacienta,korupcia ale hlavne tok peňazí do Smeru.Je smutné keď "Gorila" hovorí o sociálnom cítení smerom k ľuďom.Chorí ľudia s príjmom cca 250-300 Eur majú žiť a uťahovať opasky,aby si Smeráci mohli nahodiť "traky" na nenažraté pupky.Diktatúru,jednu stranu,znárodnenie a zákazy - to sme tu už mali - stačilo.
Ľudia otvorte oči - je to cesta do červeného pekla.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 23:22 | sweeper

Anketa: Pomôže jediná poisťovňa zdravotníctvu?

Osobnosti z oblasti zdravotníctva odpovedali pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk

zdravezdravotnictvo.etrend.sk/...
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 14:04 | PaedDr. Ján Končko

Nesuhlasim so snazenim vlady zmenit sucasny system zdravotnych poistovni. Je to krok spet, vraciame sa spet k socializmu? To tu uz bolo.
Podla mna je to snaha o ziskanie financnych prostriedkov zdravotnych poistovni, cize nasich penazi, aby mohla vlada kradnut, ked ma prazdnu kasu......
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 10:31 | Aja

Vyslovene nesúhlasím a zaráža ma, ako niekto môže tvrdiť, že toto je tá správna cesta. Prstom sa ukazuje na to, že vlastníci súkromných ZP dostávajú od štátu peniaze. Ale nejako sa zabúda na to, že tieto peniaze dostáva aj Všeobecná ZP ale s tým rozdielom, že kým súkromné poisťovne sa o klienta starajú, ponúkajú mu rôzne užitočné výhody, bojujú s korupciou (poradovníky na hospitalizácie, hodnotenie nemocníc a pod.), Všeobecka je stále v obrovských stratách!!! Ako je to možné? Tak kto je tu naozaj proklientský??? Všeobecná ani neplatí na čas lekárom ich mesačné zúčtovacie dávky! Meškajú aj niekoľko mesiacov a čo si myslíte? Ako to bude vyzerať po zlúčení keď nastane chaos? Lekári pôjdu opäť do ulíc a v konečnom dôsledku na to doplatíme zase len my, obyčajní ľudia
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 09:50 | jana hodosyova

po je uz vrchol co sa deje v tomto state ja nesuhlasim aby sa rusily poistovne kazdy ma pravo si vybrat poistovnu, pracujem v pekarni a chodime kazdy rok na kompletne vysetrenie do procare a ta ma zmluvu z poistovnou doverou tak som prestupila zvzp do doveri lebo v dovere mam vecie vyhody ako v zvzp
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 08:39 | Vladimir Kavec

Zavedenie 1 statnej ZP odobera ludom moznost volby!
Som klientom ZP Union a nemam dovod menit. A uz vobec nesuhlasim, aby ma niekto presuval do inej 1 statnej ZP!
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4.10.2012 08:11 | Roman Kanala

Kontroly sú fajn, ale nevyriešia podstatu problému. Podstatou problému je to, že nie je uzavrený kruh financovania. Status quo je:
1. poskytovatelia zdravotných služieb poskytujú zdravotné služby. To je v poriadku.
2. poistenci platia, čo je tiež v poriadku. V poriadku nie je to, že poistenci neplatia poistné, ale daň. Poistné sa odvodzuje od poistenej poistnej udalosti. Daň sa počíta z príjmu. Na pokrytie rovnakej poistnej udalosti ľudia platia podľa saka.
Okrem toho ľudia neplatia poistné poisťovniam, ale štátu. Teda monopolný výber, kartelové rozdeľovanie, zaručený zisk bez rizika podnikania.
3. "poisťovne" by mali platiť za zdravotné výkony poskytovateľom zdravotných výkonov. Neplatia. Platia od buka do buka. Neexistuje povinnosť kontraktu so všetkými poskytovateľmi bez rozdielu a neexistuje povinnosť preplatiť všetky náklady. Poisťovňa si sama rozhodne, s kým bude spolupracovať a koľko komu preplatí. Teda nedostatkový systém ako v predošlom sociálizme.
 
Zmení sa toto zavedením jednotnej poisťovne? Áno, zmení, ale k horšiemu. Doteraz chabá konkurencia zmizne a bude kvitnúť korupcia a zvoľa. V područí štátnej "poisťovne" nebude ani efektivita, ani transparentnosť, budú len korupcia, zlodejiny a paškoviny.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
3.10.2012 22:53 | JUDr. Natalia Tomasovicova

Som zasadne proti vyvlastneniu. Treba zachovat sucasny stav. MZ SR by sa malo sustredit na racionalne hospodarenie v nemocniciach a zavedenie systemu kontroly spotreby liekov, verejnych obstaravani, spotreby medicinskeho materialu a pod.
Ad: Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
3.10.2012 22:36 | Vanesa

Ministerka Zvolenská v nedávnej relácii tvrdila, že aj iné štáty v Europe maju len jednu, štátnu ZP a že to funguje. Zabudla však zdôrazniť, že v tých vyspelých štátoch nie je tak nehorázne vysoká korupcia a úplatkárstvo ako na eštébackom Slovensku, nerobia sa do neba volajúce podvody a tým do ich zdravotného systému prúdia obrovské prostriedky v prospech pacientov i zdrav. zamestnancov. Slovensko je tak ale vo všetkom skorumpované, že tu nie je ani len nádej, aby to tu bolo lepšie. Však, pani ministerka.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (44)

 Súvisiace témy:
Zdravie
Ekonomika
Štátna správaREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS