spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch

Vážený pán primátor mesta Košíc, pán MUDr. Richard Raši,

sme jedni z tých, ktorí sa pred pár dňami zúčastnili stretnutia ohľadne prebiehajúcej revitalizácie parkov mesta Košice. Milujeme zeleň a pobyt v prírode, nie je nám preto ľahostajný osud ani jediného stromu, či už v meste alebo mimo neho. Naplnil nás obdiv a úcta, keď sme sa dozvedeli, že Spolok na podporu skrášľovania Košíc a jeho priatelia sa zaslúžili o záchranu stromov v Mestskom parku a vďaka ich intervencii sa podarilo zastaviť výrub viac ako 100 stromov. Nie všetky stromy v meste sa darí zachraňovať. Pravidelne v meste prebieha výrub drevín, niekedy aj veľmi starých a spoločensky hodnotných stromov.

Ochrancovia stromov hľadajú cesty a pomoc kompetentných či už architektov, poslancov, alebo politikov, ktorí by vedeli pomôcť a zastať sa ubúdajúcej zelene v našom meste. My nikoho nepoznáme, kto by bol natoľko vplyvný. Ale pripadá nám zvláštne, že je v dnešnej dobe ešte potrebné bojovať s veternými mlynmi, spájať sa a organizovať za veci, ktoré by už mali byť prirodzenou prioritou pri rozhodovaní. Tento stav je zrkadlom celej našej súčasnej civilizácie. Naša zem však už dávnejšie varuje, že jej drancovanie musí skoro prestať a ekologické záujmy sa musia stať dôležitejšími, ako zisky jednotlivcov. Teraz sa dozvedáme, že sa v našom meste dáva prednosť betónu pred zeleňou, rúbaniu stromov pred ich ochranou. Čo máme urobiť aby sme to zmenili ?

Nevediac kam sa obrátiť, prichádzame s touto žiadosťou preto priamo k Vám. Na  projekt vraj mesto dostalo dosť peňazí. Prosíme, nech sú použité na ekologické riešenia.  Samozrejme každého košičana poteší, keď sa opravia chodníky v parkoch, zavedú vhodne umiestnené cyklotrasy, pribudnú nové lavičky, opraví sa osvetlenie, bude v nich strážna služba, menej kriminality a odpadkov. To všetko sú veľmi pozitívne zmeny. Ale žiadame, aby ostali zachované zelené plochy a všetky stromy. Nech sa časť financií použije na liečenie stromov, aby park mohol zostať parkom. Oddychovým miestom, kde človek može vnímať liečivú silu prírody.

Môžu sa vysadiť živé ploty okolo ciest napríklad na Moyzesovej ulici ako prirodzené zvukolamy. Pripadá nám to prospešnejšie, ako betónovanie a stavanie ďalších fontán, ktoré by sa ľahko mohli stať ďalšími rozvalinami. Skúste sa znova opýtať mestských architektov, či by sa za tie peniaze dalo urobiť niečo živé, krásne a samoobnoviteľné. Veľmi nás tiež zaujala myšlienka o výsadbe jedlých kríkov a drevín v parkoch. Vždy je ešte možnosť niečo skorigovať, ak ide o dobrú vec.

Pán JUDr. Rovinský nám povedal, že s ním kompetentní  odmietajú diskutovať. Napriek tomu apelujeme, skúste prísť na stretnutia avízované na stránke http://stromy-kosice.webnode.sk/kalendar-akcii/, porozprávať sa s nami a pouvažovať v dobrej snahe nad  pripomienkami občanov. Tým ukážete, že naozaj hájite záujmy bežných ľudí. Poďte medzi nás, keď sa chceme spolupodieľať na skrášľovaní nášho mesta. Je možné, že sa mýlime, pretože nemáme dostatok informácií. Príďte nám to objasniť. Veríme, že diskusia bude pokojná, s ochotou  prijať navzájom svoje názory.

Ide tu o snahu občanov zachrániť prírodu, aby sa pod pláštikom modernizácie nedialo niečo, čo berie parkom a celému mestu dušu. Pre podporu tejto snahy zbierame ďalšie podpisy formou petície.


Nech sa podporí snaha vytvárať niečo, čo poslúži aj ďalším generáciam.

Nech nám k tomu všetkým Boh pomáha.


S pozdravom a prianím všetkého dobrého

V Košiciach, 23.augusta 2012


Ing. Igor Jacák, MUDr. Marcela Strhárska, Judita Jacáková, Ing. Stanislav Smrek, Viera Lemešaniová, Ing. Alina Nováková


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Doc.Ing.Bartolomej Belík,CSc.
25.9.2012 14:49 | ...

Dobrý deň, ak si môžem dovoliť radu, na mailovú komunikáciu sa môžu úrady vyhovoriť, že ju napr. nedostali a pod., je lepšie zaslať doporučený list, ktorý bude evidovaný na podateľni úradu + určite sa odvolať na Vami spomínaný zákon s adresovaním na konkrétnu osobu (na ktorú následne môžte podať sťažnosť pri ignorovaní žiadosti).
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
20.9.2012 08:34 | Zoro Orba

Belik, ty sa radsej nauc citat a pochopit text a nepochybuj o mojom IQ,ked uz chces byt eticky a moralny.
Ja som mal k Rovinskemu poznamku kvoli tomu, ze hoci ovlada slovencinu, na slovenskom fore sa pokusil pisat po anglicky a to dalsiemu slovakovi. Tym nebude ani mudrejsi, ani svetovejsi.
Ja mam rad rustinu aj anglictinu, ale aj slovencinu aj ked obcas robim chyby v kazdom jazyku.
Co nemam rad su komunisti a rozni STBaci, ktori sa stale pokusaju ovplyvnovat verejnu mienku.
Tvoj udiv, ze si ucil na TU je mi tazko komentovat, lebo ta nepoznam.
Inak ani sa nemas cim chvalit, aj taky Jahnatek tam akoze uci, dokonca ako profesor..:)
Ad: Zoro Orba.
19.9.2012 18:44 | Doc.Ing.Bartolomej Belík,Csc.

Neviem Váš vek a ani Vaše IQ, ale čo ste napísal o p. Rovinskom je proti zásadám etiky a morálky.
V čase socializmu sa učilo po rusky a dnes povinne po anglicky a to je obmedzovanie slobodného rozhodnutia človeka. Každý má právo učiť sa jazyk, ktorý si dobrovoľne zvolí.
PS.: Ja som učil aj za socializmu na VŠT Košice, ale podľa Vás by som v tzv. demokracii učiť nesmel. Div sa svete učil som na TU Košice.
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
19.9.2012 18:11 | Doc.Ing.Bartolomej Belík,CSc.

Vážený pán primátor.
Obracia sa na Vás s prosbou o vysvetlenie čo sa stalo s investičnými nákladmi vo výške cca. 7 mil. € vyčlenených Magistrátom Košice na revitalizačný investičný projekt Mestského parku, realizácia ktorého sa mala začať v roku 2011.
Vo verejnej súťaži vyhrala firma JELA s.r.o., Brnianska 25, Bratislava s ktorou Magistrát uzavrel zmluvu na realizáciu revitalizácie Mestského parku vo výške 7 mil. €. Do dnešného dňa sa v rámci výstavby parku nič neurobilo.
Mňa a určite aj košickú verejnosť by zaujímalo kam sa 7 mil. podelo, lebo tento rok na revitalizáciu 4-och parkov v čítane aj Mestského parku v rámci ich revitalizácie bolo vyčlenených ďalších 10 mil. €, ktoré mesto dostalo v rámci EHMK od EÚ.
Na revitalizáciu nového investičného projektu bola magistrátom určená firma TuCon a.s. a ERPOS spol. s.r.o..
Otázka znie: Čo sa stalo a kde sú financie z prvého investičného projektu zadaného firme JELA s.r.o., Brnianska 25, Bratislava?
Prosím Vás, aby ste nás informovali,lebo občania Košíc mame právo byť informovaní na web stránke www.kosice.sk o tom čo sa v našom meste deje a ako sa s verejnými financiami nakladá.
Za pochopenie a následnú informáciu Vám ďakujem.

S úctou.

Doc. Ing. Bartolomej Belík CSc.

PS.: Od pána primátora som odpoveď zatiaľ nedostal. Asi zaslanie tohto e-mailu budem musieť zopakovať odvolaním sa na zákon 211 o informáciách.
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
17.9.2012 09:46 | Zoro Orba

V Kosiciach okolo Cuna programovo vznikol okruh "aktivistov" majucich za ciel aj krytie kriminalnej cinosti. Podobne ako Kravcik pod plastikom no Ludia a voda, tak aj Rovinsky pod no Spolok za kraslovanie Kosic, dalej napriklad Labas no Cyklisticka unia Kosic organizovali verejnu mienku proti vysetrovaniu korupcie byvaleho viceprimatora a krajskeho lidra SDKU Cuna.
Sudruh Rovinsky
17.9.2012 09:24 | Zoro Orba

Nebodaj skleroza? Ci sa uz hanbis za svoju rodnu stranu? Tak si precitaj svoj zivotopis - pises tam ze si bol personalista za komunistov vo velkom podniku, neskor si si k psychologii dorobil aj pravo - obe boli skoly pre komunistov z presvedcenia a s patricnym kadrovym posudkom. Slusni ludia tam nesli. O oboch sa vravelo ze ich neskonci len ten, koho prejde parny valec - to len vyvetlenie pre mladsich.
Na oboch skolach sa bazirovalo na rustinu, nutili ste do nej celu spolocnost.

A teraz k podstate: Este som na Changenete nevidel publikovanie v cudzom jazyku, kedze je to urcene pre Slovakov - preto moja poznamka k rustine, kora ti je prirodzenejsia, ked sa ti uz bridi pisat po slovensky.

P.S. ROMan KANALa nie je akronym, ale ani nahoda.
Ad: pél, Zoro Orba, etc.
16.9.2012 20:24 | Roman Kanala

Anonym "pél" to tu zasmraďoval pred pár rokmi do tej miery, že mnohí žiadali jeho blokovanie. Potom začal písať pod inými ničkmi, ako Zoro Orba, čo je zas len akýsi akronym mena správcu servera Noro Brázda. Najlepšie si ho nevšímať. Ak mu odpovedáte, uznávate jeho existenciu.
Ad: Zorro Orrrba
16.9.2012 19:12 | Ladislav Rovinský

Neviem o tom, že by som bol boľševický personalista. List v angličtine je určený pre zahraničné médiá a nie pre ruštinu ovládajúcich domácich diskutérov :-).
P.S.: Spoza bučka so zakrytou identitou - tak konajú zbojníci a zbabelci (kam zaradíte seba)?
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
13.9.2012 20:27 | Zoro Orba

Sudruh Rovinsky, a preco nie po rusky? Pre bolsevika-personalistu by sa to lepsie hodilo.
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
10.9.2012 15:55 | Ján Polák

... načo sú nám parky.... veď títo mocipáni majú parky doma, ba niektorí v nich aj bývajú .....

.... tento postoj je len absolútnou ukážkou arogancie moci ....

.. všakže páni .. (pardón.. súdruhovia)
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
9.9.2012 08:31 | Ladislav Rovinský

Môže byť park jedlý ?
Park môže byť jedlý, nejedlý aj jedovatý.
Podľa toho, aké rastliny v ňom budete pestovať.
stromy-kosice.webnode.sk/news/...
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
5.9.2012 07:42 | Ladislav Rovinský

Dear Mayor of Kosice, MUDr. Richard Raši,
we are one of those who have a few days ago attended a meeting regarding the ongoing revitalization of Košice’s city parks. We love greenery and picnics, and therefore we are not oblivious to the fate of a single tree, whether in or outside the city. We were filled with admiration and respect when we learned that the Society to promote beautification of Košice and its friends contributed to the saving of trees in the City Park and through their intervention cutting of over 100 trees was stopped. Not all trees in the city are going to be saved. Regular and ongoing felling of trees is happening, sometimes very old and socially valuable trees are cut down.
Defenders of the trees are looking for ways and help of the competent, whether they are architects, members of local government, or politicians who could help and stand up for the vanishing vegetation in our city. We do not know anyone who would be so influential. But it seems strange to us that it is still necessary nowadays to tilt at windmills, connect, and organize for things that should already be a natural priority in decision-making. This whole situation is a reflection of our present civilization. Our earth, however, has long warned that the looting has to stop soon and environmental concerns must become more important than individual profits. Now we have learned that our city prefers concrete to vegetation, felling trees before their protection. What should we do to make that change?
...

Viac tu: stromy-kosice.webnode.sk/news/...
Spor naberá na obrátkach
31.8.2012 23:13 | Karol Labaš

Už sa to premieľa aj v STV (od 24. minúty): www.stv.sk/online/archiv/sprav...

Televízny redaktor na záver povedal najdôležitejšiu vetu: „Financovanie projektu prostredníctvom Európskej únie môže byť zastavené a rekonštrukcia a revitalizácia parkov bude musieť byť zaplatená z daní občanov mesta Košice.“
Ešteže naša pokorná mentalita nám nedovolí búriť sa proti zvyšovaniu daní a zaujímať sa, kam sa prepadajú.

Európska únia je dosť byrokratická inštitúcia na to, aby zastavila financovanie len preto, že sa projekt nepáči občanom. Ak k tomu predsa dôjde, tak zostane len druhá možnosť, a to nehospodárne využívanie poskytnutých €peňazí. Ak podľa pána primátora je už neskoro na krotenie nevídaného stavbárskeho a drevorubačského nadšenia, potom magistrát by nemal mrhať silami na boj s občanmi, ale radšej pripravovať obhajobu primeranosti a účelnosti vynaložených financií. Aby nepoškodil dobré meno Košíc.
Rybecky
30.8.2012 23:19 | Rybecky Tibor

ucet
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 11:26 | Robert Hudak

poziadavavka.sk v niekolkich minutach som nasiel desiatky slovenskych vyrobcov tzv. zahradneho nabytku v relativne primeranej cene vzhladom na vysku rozpoctu tak neviem preco sa nevydame cestou slovakom najblizsou tj. prirodne drevene posedenia plus velke bonus! podporujeme miestnu a v podstate ludovu tvorbu! ps: preco sa chodi z mesta na chatu? klud,relax,prijemne posedenie. preco to nemozme mat aj v meste Košice dakujem
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 11:05 | Robert hudak

nemusia vobec nic betonovat staci len opravit cesticky krizom cez park ktore si ludia vyslapali a urobit aspon tri miesta kde budu lavicky logicky rozmiestnene aby sa tam dalo priejmne posediet ...pretoze sto laviciek popri ceste krizom parku je riadna blbost a sluzi to len na neplechu ...chybaju mi miesta kde sa da zrobit ohnik a zahrat na gitare ale si aj posediet na paradnych laviciach so stolom a strieskou ... po par sekundach hladania som objavil niekolko slovenskych firiem s vyrobkami vhodnymi pre vsetky druhy parkov staci hladat pod tagom zrubstoly!!! dakujem
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 10:30 | Ladislav Rovinský

OBČIANSKA KONTROLA EHMK PARK KOMENSKÉHO - 28.08.2012 - ZÁVERY 28.08.2012 22:00 1.) Žiadame okamžite zastaviť nezmyselné betónovanie, asfaltovanie a dláždenie parkov 2.) Žiadame zverejniť realizačné projekty verejných investícií EHMK PARKY (Mestský, Moyzesova, Komenského) na webovej stránke mesta 3.) Žiadame otvoriť verejnú diskusiu zodpovedných predstaviteľov mesta s občanmi o parkoch v meste 4.) Podporujeme výzvu – list primátorovi – list zverejníme tak, aby ho mohli podporiť občania Košíc svojim podpisom (zverejnené na changenete) 5.) Sme pripravení spustiť mediálnu kampaň aj v zahraničných médiách o totálnej absencii občianskej participácie v príprave projektov EHMK a o tom, ako mesto ignoruje požiadavky občanov 6.) Sme pripravení upozorniť aj v zahraničných médiách na nehospodárne nakladanie s prostriedkami EÚ 7.) Ďalšie stretnutie v utorok 4.9.2012 o 17:40 v Mestskom parku TU (cyklisti o 17:17 pred vedeckou knižnicou...) 8.) CRITICAL MASS 31.08.2012 o 17:17 TU Víac tu: http://stromy-kosice.webnode.sk/news/a28-08-2012-zavery/
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 09:15 | Viera Lemešaniová

,,Existujú dve zásadné možnosti v živote. Akceptovať podmienky, v ktorých žijeme alebo akceptovať zodpovednosť za ich zmenu. “ (Denis Waitley)
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 08:35 | Pavol Kužel

S vyššie popísaným možno len súhlasiť,až na jednu vec: Jedlé kríky a stromy sú nezmysel asi tak ako neudržiavateľné fontány. Mesto sa dlhé roky tvári, že nemá nato, aby cez parky z času na čas prešiel nejaký strážnik nie ešte údržbar. Existencia parkov je postavená na udržiavaní poriadku v parkoch, na pravidelnom odbornom ošetrovaní vzrastkej zelene a poctivom kosení trávy. To je zjednodušene celý projekt!Nemuseli by tam byť dnes žiadne bagre. Naozaj nepomôže obrovská jednorázová investícia do ďalšieho tunela spojeného s EHMK.
Ad: Výzva primátorovi Košíc na zachovanie zelene v parkoch
30.8.2012 07:31 | Marian Koszoru

"Svet nie je nebezpečné miesto kvôli ľuďom, ktorí ho kazia, ale kvôli ľuďom, ktorí sa na to pozerajú a nič s tým nerobia." (Albert Einstein)Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (20)

 Súvisiace témy:
Samospráva
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Košice


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt