spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov

Vážený pán
Ivan Gašparovič
prezident SRVážený pán prezident,

obraciame sa na Vás s výzvou, aby ste vetovali novelu zákona o sociálnom poistení a vrátili ju parlamentu na opätovné prerokovanie. Týmto zákonom sa drasticky a neúnosne zvyšujú odvody pre živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby. Pre mnohých to bude znamenať, že na odvodoch zaplatia o desiatky až stovky eur viac ako doteraz. Pre niektorých z nich bude takéto zvýšenie likvidačné a radšej s prevádzkovaním živnosti skončia. Zmena úplne ignoruje skutočnú situáciu živnostníkov a ďalších samostatne zárobkovo činných osôb. Ignoruje, že väčšina z nich žije v trvalej neistote neporovnateľnej so situáciou zamestnancov chránených Zákonníkom práce.

Štát by nemal hádzať polená pod nohy ľuďom, ktorí zobrali zodpovednosť za seba do svojich rúk a nečakajú, že sa o nich a ich rodiny postará štát alebo niekto iný. Zvlášť by im štát nemal nakladať nové bremená v období hospodárskej krízy, ktorá ešte neskončila. Tento zákon to, žiaľ, robí.

Za podobne škodlivé považujeme aj zavedenie odvodov pre príjmy z dohôd. Dohody o prácach vykonávaných mimo hlavného pracovného pomeru zlepšujú pružnosť trhu práce a pre mnohých ľudí predstavujú možnosť privyrobenia si aktivitami, ktoré nemajú charakter prác v zamestnaneckom pomere.

Ostro protestujeme proti parlamentom schváleným zmenám a vyjadrujeme s nimi zásadný nesúhlas.


Vyzývame Vás preto, aby ste novelu zákona o sociálnom poistení vrátili parlamentu na opätovné prerokovanie a navrhli vypustenie bodov, ktoré prinášajú zvýšenie odvodov pre živnostníkov a dohodárov, a to najmä:

1. bodov, ktoré zvyšujú odvody pre živnostníkov a samostatne zárobkovo činné osoby (body 29 a 31 článku I. a body 3, 5 a 6 článku V.),
2. bodov, ktoré zavádzajú odvody pre príjmy z dohôd (body 2 až 4 článku I. a body 1 a 2 článku V.),
3. bodov, ktoré zvyšujú maximálny vymeriavací základ pre odvody (body 32, 33 a 35 článku I. a body 4, 8 a 9 článku V.).Aliancia živnostníkov a slobodných povolaní, Mikuláš KnappPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
18.2.2016 08:10 | Vladimír Majerský

Keď som začínal v r.2001 ako živnostník,platil som zdravotné poistenie 90 Korún mesačne.Teraz platím 60 Eur!!!Štát ma každý mesiec oberie o 202 eur na odvodoch!Nezarábam viac ako v minulosti a minimálna mzda sa zvyšuje-ja mám z toho velké hovno!Ja už v živote tie peniaze,ktoré MUSÍM dať štátu,neuvidím.Dostane ich nejaká darebná asociálna chamraď,na ktorú mi živnostníci prispievame.Fico a jehoho banda už niekolkokrát prozretelne upozornili,že MOŽNO v budúcnosti nebude na vyplácanie dôchodkov.V tomto ich tvrdení im musím dať za pravdu.Dokedy nás budú tí vládny nenažraní darebáci takto zdierať??!!
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
13.12.2012 09:41 | Zuzana Ilkova

Zdravim, pripajam sa k nazorom z vynechani aspon tychto troch bodov :
bodov, ktoré zvyšujú odvody pre živnostníkov a samostatne zárobkovo činné osoby (body 29 a 31 článku I. a body 3, 5 a 6 článku V.),
bodov, ktoré zavádzajú odvody pre príjmy z dohôd (body 2 až 4 článku I. a body 1 a 2 článku V.),
bodov, ktoré zvyšujú maximálny vymeriavací základ pre odvody (body 32, 33 a 35 článku I. a body 4, 8 a 9 článku V.).Ludia uz vazne nemaju z coho zit a v parlamente sa tocia nenormalne prachy, ale ani za Boha si platy neznizia, radsej zoderu obyčajných ludi.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
6.9.2012 13:25 | Viera Čeplíková

Výzvu podporujem všetkými desiatimi,mám osobné dlhoročné skúsenosti s malým podnikaním a viem, koľko sily treba na to, aby človek ako tak mohol prežiť!!!!! nehovorím o záťaže rodiny, ktorá Vás skoro nevidí!!!!!
Stanislav
30.8.2012 08:59 | Stanislav Otruba

Vážený Súdruhovia živnostníci aby sme si rozumeli! Hoci som podporil petíciu a nesúhlasím to čo stvára sociálna vláda,mám na vec trocha iný názor ako sa verejne prezentuje.Najsamprv si nech si sami poniektorý súdruhovia živnostníci,ktorý napĺňajú stavy stavebných firiem hlavne pri výstavbe diaľnic ako volili.Pohybujem sa síce v inej komunite, ale nálady, sympatie a nádeje tiež smerovali tým správnym smerom.Takže súdruhovia ,,Máme sa dobre tak nám treba´´! Neviem či ste zaregistrovali ,ale starý ujo tiež je akoby členom Smeru,tak neviem prečo by on škodil svojmu chlebodarcovi.Nemci keď boli hlupáci tiež zaplatili za svoju hlúposť,prečo by sme mali byť iný?????
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
26.8.2012 11:09 | Daniela Rimková

Likvidácia živnostníkov, inak sa to neda povedat, veľa ľudí okolo mňa zarobi 320€, ja ked ich zarobím idú na odvody,prenájom priestorov, tak povedzte nám páni, čo máme jesť a kde máme bývať? Znížte si platy na minimálnu mzdu a skúste z toho žiť.....
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
24.8.2012 06:37 | Ing. Ondrej Jánošík

Veľký súhlas s p.Miriam Mladšou. Tiež pracujem v ekonomike a tiež riešim optimalizáciu daňového zaťaženia. Je však príznačné pre bolševikov typu JUDr. Fico, že im prekážajú ľudia, ktorí sa rozhodli sami sa živiť a aj teda mať vlastný názor na chod vecí verejných. Sa divím, že nás ešte neposlal do gulagu. Transfer zisku do daňových rajov, nie je podvod, ALE PUD SEBAZÁCHOVY, hlavne pre ľudí, ktorí rozmýšľajú vlastnou hlavou a vidia kam všetky tie štátom zinkasované peniaze idú. Môj názor je,že nie štát ale ľudia v ňom majú byť bohatí ( materiálne i duševne ) a štát je tu pre občanov a určite nie naopak. A štát na Slovensku zlyháva na celej čiare.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
23.8.2012 10:38 | sepko

Mali by podpisovať len tí ktorý boli voliť v predčasných voľbách. Toto je dôsledok , keď sa na účasť vo voľbách kašle. Volili ste a takto to dopadlo.čaute a uťahujte opasky ďalej ,až do kým vám to vaša panva dovolí.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 19:20 | Katarína Šustáková

Je nehorázne čo súčasná vláda robí. Robí úplné likvidačné opatrenia voči malým podnikateľom a študentom. Asi si páni z parlamentu neuvedomujú, že tieto opatrenia voči živnostníkom sú úplne antisociálne. Smutné je aj fakt, že si neuvedomujú, že mnoho študentov, si pomocou brigád nielen privyrába, ale aj si priamo sám financuje svoje štúdium a keď za dohodárov bude musieť viac platiť aj zamestnávateľ, asi logicky bude menej ľudí zamestnávať. Otázka je či ľudia budú mať guráž aj na to, že vyjdú do ulíc alebo si nechajú skákať po hlave?
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 17:34 | Martin Hanzely

Ja mam pocit ze tu nepomoze nic. Mam kopec znamych co robia za 400-500 eur maju 30 r byvaju u rodicov, na dovolenku chodia raz za dva roky alebo vobec a robia aj 6-7 dni do tyzdna a su spokojny a volia Fica a vravia ze vsetko je dobre.Vsak po mamke zdedia byt , odvody za nich plati zamestnavatel tak naco sa starat. A pokial takyto ludia budu a takýto stale búdu a zial je ich vacsina to bude na slovensku tak. Mozno az ked tu budu uz fakt tak zle ze sa tu zacne rabovat lebo ludia nebudu mat ani na chleba. Mozno .. moooozno potom si aj týto Ficovci uvedomia ze " Jaj ta asi sme sa mýlili "..lenze to uz bude neskoro :-(
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 13:28 | Václav Rosner

Do sociálneho, ale hlavne zdravotného poistenia, treba platiť viac. To je jasné každému ekonómovi. Som za ak: 1. vláda Slovenskej republiky urobí taký systém, aby bol nepriestrelný čo sa týka odlivu peňazí tým, ktorí využívajú sociálny systém (všetci to vieme, o kom píšem). 2. Čo sa týka sociálneho systému, tak zachovať druhý pilier a nie ho ničiť! Ale to je ľahšie! 3. Taktiež v oblasti zdravotníctva. Rozhodne vytvoriť štátnu konkurenciu (ako výkladnú skriňu Slovenska ako je to napr. vo Veľkej Británii) súkromným spoločnostiam a nie zákonom prikazovať maximálne povolené množstvá súkromných subjektov a ich príjmy. Lenže to si vyžaduje robotu a ešte niečo, však? 4. Urobiť konečne systém, ktorý riadne zdaní aj veľké subjekty rovnakým dielom a adekvátne k ich zárobkom zvýši mzdy zamestnancov. Lenže, to by bolo proti niečomu...? ---A to nieje ani zďaleka všetko, čo postrádam. Preto so zvyšovaním odvodov rozhodne nemôžem súhlasiť. Zničiť živnostníkov, ktorí sú už teraz našponovaní, že ak príde ďalšie zaťaženie, ich a možno aj mňa to položí. Toto, čo tu vidím v našej peknej malej republike je pre mňa smutné. Najhoršieho sa obávam, celkovej finančnej katastrofy.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 11:57 | Janka Blahútová

To je tá podpora malého podnikania na Slovenksu !??? Musí byť koniec žmykania najmenej zarábajúcich !!!
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 07:19 | Miriam Mladšia

Môj názor je, že ekonomiku treba naštartovať presne opačným spôsobom. Znížiť odvody aj dane, zaviesť rôzne zvýhodnenia pre zamestnávateľov a podnikateľov. V takomto prípae budú chcieť všetci podnikať, zamestnávať a robiť, a tým budú platiť aj dane a odvody. Zaviedla by som nejakú minimálnu daň, ktorú musí zaplatiť každý. Ľudia by robili, kupovali, predávali atď... Teraz??? Väčšina rozmýšľa ako sa vyhne vysokým odvodom a daniam, ako nepriznať príjem , z kadiaľ pozháňať nejaké výdavky a čo sa týka zamestnancov? Dohodári budú robiť papierovo pár hodín a v skutočnosti odpracujú celý mesiac. štát dostane pár Eur, určite to nebude tak, že ten čo robí na dohodu bude zrazu zamestnanec. Toto je mlj názor, ženy z praxe, ktorá viac ako 20 rokov robí v ekonomike, daniach a účtovníctve.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
21.8.2012 07:16 | Jaroslava Garayová

Už teraz sú pre živnostníkov odvody veľké. Za nás žiadny zamestnávateľ neplatí väčšiu časť odvodov. Nemáme národ na platenú dovolenku. Už 20 rokov si vyčerpám maximálne dva týždne dovolenky, lebo si nemôžem dovoliť viac čerpať, lebo by som nemala z čoho žiť. Nech nám štát prispeje, tak ako zamestnávateľ dáva zamestnancovi a potom môžeme platiť viac odvodov. A čo sa týka dohodárov, vznikne ešte viac čiernej práce.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
20.8.2012 14:11 | Štefan Martoš

Pre občanov je dôležité si uvedomiť, že všetky ekonomické opatrenia vlády na zvýšenie príjmov do štátnej kasy sú preto, lebo máme rozkradnutý a ekonomicky zničený štát. Ivan Gašparovič by mal byť príkladom a vrátiť to, čo v privatizácii získal.
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
20.8.2012 12:08 | Ľubomír Hubčík

Doporučujem p. prezidentovi vyzvať vládu a parlament na debatu o budúcom vývoji Slovenska. Otvorene nech sa vyjadria členovia vlády pred parlamentom aká budúcnosť je propravovaná...
Ad: Výzva prezidentovi na vetovanie zvýšenia odvodov pre živnostníkov a dohodárov
20.8.2012 10:50 | Karol Hanic

Uz nemienime dalej platit za lenivych a neschopnych!!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (16)

 Súvisiace témy:
Práca a zamestnanosť
Ekonomika
Štátna správa
PrávoREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS