spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia

Predmetom petície je zmena návrhu novely zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách (ďalej len "novela") a to najmä článku I. ods. 88, ods. 89, ods. 90., ods. 94., ods. 113 a ods. 129.


My, študenti externého štúdia a ich sympatizanti:

Odmietame povinné predlžovanie externej formy štúdia na všetkých jej stupňoch o jeden rok v zmysle čl. I. ods. 88 - 90, ods. 94 návrhu novely.  Tento návrh považujeme za nesystémový, demotivujúci a diskriminačný voči študentom externej formy štúdia. Predĺženie štúdia so zachovaným počtom kreditov v skutočnosti žiadne skvalitnenie neprináša. Naopak, núti študentov k výrazne menšej aktivite počas akademického roka. Navrhujeme tieto odseky z novely vynechať.

Sme zásadne proti povinnému brzdeniu tempa externej formy štúdia v zmysle čl. I. ods. 113 novely, ktoré nariaďuje obmedziť prácu študentov externej formy na 750 až 1440 hodín za akademický rok, pričom študenti denného štúdia majú možnosť organizovať svoj študijný plán v rozsahu 1500 až 1800 hodín za akademický rok. Pôsobí diskriminujúco voči študentom externej formy štúdia vzhľadom na študentov dennej formy. Významne tým narúša aj výhody kreditového systému štúdia, podľa ktorého si študenti môžu tempo svojho štúdia voliť sami. Študent predsa má možnosť štúdium prerušiť na vlastnú žiadosť, pokiaľ sám uváži, že štúdium je pre neho náročné. Sme presvedčení, že povinné predĺženie štúdia neprinesie žiadne pozitívne výsledky. Navyše časová záťaž študenta počas akademického roka je výsostne individuálna. Zovšeobecňovať ju do zákonnej podoby je zasahovaním do súkromia osoby (a teda v rozpore s Čl. 19 bod 2 Ústavy Slovenskej republiky).

Vystupujeme proti obmedzeniu maximálneho týždenného pracovného času vysokoškolských učiteľov v zmysle čl. I. ods. 129 novely na 58 hodín. Už v súčasnosti je nedostatok kvalifikovaných vysokoškolských učiteľov schopných garantovať vyučované predmety. Preto mnohokrát vysokoškolskí profesori a docenti pracujú nadčas pod tlakom vedenia vysokej školy. Novela by tento problém výrazne prehĺbila, v dôsledku čoho by niektoré vysoké školy museli zatvoriť výučbu v niektorých odboroch alebo znížiť nároky na garantov jednotlivých predmetov. Následne teda nutne dôjde ku zníženiu kvality výučby. Máme za to, že novela v tomto bode brzdí rozvoj slovenských vysokých škôl a spomaľuje mieru sýtenia dopytu študentov po vysokoškolskom vzdelaní.


Členmi petičného výboru sú:

Ing. Vladimír Gregor, V. Benedikta 213/21, 97101 Prievidza
Mgr. Peter Laťák, 212, 029 52 Babín
Ing. Ľubomír Šalaga, Dlhá 369/32, 971 01 Prievidza
Marek Púčik, Heyrovského 4638/7, 84103 Bratislava-Lamač
Marcela Jandzíková, Piešťanská 6, 010 08 Žilina

Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy je

Ing. Vladimír Gregor, V. Benedikta 213/21, 97101 Prievidza, telefón: +421 948 040 630


Petícia na stiahnutie:
/peticia_externe_studium.pdf peticia_externe_studium.pdf  [155.31 KB]POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
5.2.2013 00:17 | palusova nikola

Studenti ktori nastupia v akademic. rokum2013/2014 uz na100% studuju dlhsie? Snazila som sa informovat na skolach ,ale odpisali mi ze o tom nemaju info. Ako to teda vlastne je? Dakujem za objasnenie
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
8.8.2012 08:44 | Alena Kissová

Ja som napodiv na vysokej mala čas aj chodiť na diskotéky, na rande, občas na flám, do divadla, do kina, na koncerty a v prvom rade na brigády, pretože bolo treba z niečoho žiť. Nevravím, že som skončila s červeným diplomom, lebo by to nebola pravda, ale študovala som štandardných 5 rokov, nič navyše. Absolvovala som Univerzitu Komenského, Prírodovedeckú fakultu, odbor chémia. U nás to bolo skôr o tom, ako to komu páli, o logike, súvislostiach, príčinách a následkoch a nie o tom, kto dlhšie vydrží sedieť na zadku a drviť sa z kníh. Prekvapilo by ma, keby to na jadrovej fyzike bolo inak.
Fígeľ získal doktorát podvodne
6.8.2012 00:35 | Roman Kanala

Fígeľ získal doktorát podvodne. A na tej najsprávnejšej škole pre tento účel: na sociálno-právnej alžbetínskej nadstavbe. http://www.sme.sk/c/6485333/figelova-praca-mala-nedostatky-titul-dostal-za-odmenu.html
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
5.8.2012 13:14 | Roman Kanala

Pani Barišová, ešte by ste mali uviesť, čo ste akože študovali. Asi právo, sociál, či inú chlastačku, nie medecínu alebo nejaké ozajstné štúdium. Keď som študoval ja, tak som šprtal každý deň do polnoci, žiadne pivo, žiaden futbal, žiadne zvieratká. Občas som z okna pozeral na stavbárov a strojárov, že majú čas na volejbal. Chodil som plávať do bazénu a spievať do zboru, to bolo všetko. Neľutujem. Študoval som na najlepšej škole v republike. Z 250 v prvom ročníku nás štúdium ukončilo asi 45. Taká škola dáva krídla. FJFI ČVUT. Externé štúdium tam nebolo a dodnes nie je, lebo nespĺňa požiadavky na kvalitu vzdelávania.
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
2.8.2012 09:07 | Monika Barišová

Nechápem, prečo si všetci myslia, že ľudia pri študovaní školy externou formou sú všetci zamestnaní. Ja som bola celé 3 roky doma, takže som čas venovala štúdiu. A keďže som si ho zaplatila, tak som si zomyslela, koľko času učeniu obetujem. Pred rokmi som chodila na denné štúdium, tak viem porovnať ako sa študuje. Denní študenti sa venovali chlastaniu, žúrovaniu, krúžkoviciam, chodboviciam, možno pätina sa poctivo učila, poznám aj študenta, ktorý zadarmo chodil 5 rokov do školy kým ukončil bakalára. Tak stále nechápem o čom toto všetko je. Učivo je rovnaké, len sa externistom nevenujú toľko výkladu ako denným. Takže si myslím, že predlžovanie je zbytočné, mňa osobne to odradí úplne a myslím, že chodiť dnes na VŠ nie je prioritne o vedomostiach ale o nervoch, vydržať tú potupu na školách.
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
26.7.2012 21:10 | Iveta Fraňová

Som absolventkou externého štúdia a považujem predlžovanie za bezdôvodné a nezmyselné. Nemali sme žiadne úľavy, rozsah ten istý ako denní študenti.Žiadna skúška nebola zadarmo. Je nezmyselné hovoriť o "kupovaní"diplomu. Držím všetkým diaľkarom palce.
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
25.7.2012 16:09 | Roman Kanala

V tom marazme, keď sú aj denní študenti ničomní, tak akí budú tí externí? Z definície externistu vyplýva, že študuje pri zamestnaní. To znamená, že je preňho z rôznych dôvodov prioritou zamestnanie, nie štúdium. To znamená, že má menej času a duševných kapacít na štúdium. Pretože diplom chce rovnoprávny, musí suma jeho úsilia súhlasiť s požiadavkami na štúdium bez akejkoľvek úľavy a to sa dá len tak, ak sa jeho štúdium rozdelí v čase. Predlžovanie externého štúdia nie je bezdôvodné.
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
24.7.2012 18:43 | Miroslava vecerova

Suhlasim s peticiou, lebo mam prerusene studium a dalsie predlzovanie a predrazovanie studia by mi nepomohlo.
Ad: Petícia Stop bezdôvodnému predlžovaniu externého štúdia
24.7.2012 14:42 | Peter Laťák

Viac informácii nájdete na našom webe: http://externisti.blogspot.sk/Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (9)

 Súvisiace témy:
Školstvo
Vzdelávanie
PrávoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt