spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi

Obraciame sa na predstaviteľov Katolíckej cirkvi, aby objasnili a jasne pomenovali dôvody súvisiace s odvolaním trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka. Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam, nemôžeme skryť, že tento spôsob nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje tak veriacich, ako aj spoločnosť.

Svojím menom vyjadrujeme podporu Róbertovi Bezákovi, ktorého si vážime pre jeho schopnosť skĺbiť náboženskú tradíciu so životom v 21. storočí, teologickú fundovanosť i ľudskosť, ktoré priniesli oživenie viery v Trnavskej arcidiecéze. Je nám ľúto, že nevysvetlenými právnymi krokmi  sa dostal do horšieho postavenia ako mnohí, ktorí vytvorili skutočné problémy.

Adresované:
Jeho Excelencia Mons. ICDr. Stanislav Zvolenský, PhD - predseda Konferencie biskupov Slovenska
Jeho Excelencia Mons. Mario Giordana - Apoštolský nuncius na Slovensku

Petičný výbor:
Mgr. Ján Matejka, PhD; Andreja Hlinku 55/55, 921 01 Piešťany
PhDr. Mgr. Alena Heřmánková; Bernolákova 12, 921 01 Piešťany
JUDr. Miloš Papcun; Žilinská 29, 921 01 Piešťany


Ďakujeme všetkým podporovateľom a veľmi prosíme o slušnosť v diskusii. Naša petícia nechce a nemá byť útokom na Cirkev.

Prehľad podporovateľov obsahuje okrem tých, ktorí výzvu podpísali elektronicky priamo na tejto stránke, aj tých, ktorí ju podpísali na podpisových hárkoch.

Vážení podporovatelia výzvy,

ďakujeme vám všetkým, doma i v zahraničí, za vyjadrenie solidarity a podpory arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi.

Chceme vás týmto spôsobom informovať, že naša petícia bola odoslaná 3.8.2012 obom uvedeným adresátom (predsedovi KBS a Apoštolskému nunciovi na Slovensku).

Z doposiaľ uverejnených stanovísk KBS a Apoštolskej nunciatúry na Slovensku je však zrejmé, že sa celou vecou nebudú ďalej zaoberať.  Keďže stále nebola naplnená hlavná požiadavka petície - objasnenie a jasné pomenovanie dôvodov súvisiacich s odvolaním trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka - petícia bola odoslaná aj viacerým predstaviteľom Katolíckej cirkvi mimo Slovenska.

Tieto kroky sme považovali za záväzok voči každému z vás.

Dňom 31.8.2012 petíciu ukončujeme. 


Doterajší prehľad aktivít petičného výboru:

  • 2. 7.  V deň odvolania pána arcibiskupa sme otvorili petíciu; ku dňu 31.8. sme zaznamenali vyše 11.300 podpisov
  • 3. 8.  Poslali sme zoznam signatárov Mons. Zvolenskému a Mons. Giordanovi
  • 8. 8.  Poslali sme listy s prosbou o iniciovanie prešetrenia kauzy Bezák predstaviteľom Cirkvi okolitých štátov: Čiech, Nemecka, Rakúska, Poľska, Maďarska a Talianska
  • 20. 8.  Poslali sme podobný list 14 českým biskupom; všetkým okrem Mons. Baxanta - ten dostal iný list už začiatkom februára, kedy sme mu poslali v rámci vizitácie vyjadrenie podpory nášmu pánu arcibiskupovi spolu s 350 podpismi veriacich - vtedy odpovedal, že zakladá do spisu
  • 22. 8.  Poslali sme listy vysokým cirkevným predstaviteľom do Poľska, Talianska a do Vatikánu
  • 31.8.  Poslali sme ďalšie listy vysokým cirkevným predstaviteľom do Vatikánu

V našich aktivitách pokračujeme. Vďaka iniciatíve českých priateľov informácie o ďalších (aj našich) aktivitách nájdete na stránke www.robertbezak.euPOZNÁMKY / vaše reakcie
konstatovanie
5.3.2014 16:27 | veriaca

Kristus sa podriadil svojmu Otcovi a prijal smrť na kríži a pán biskup nevie prijať ani svoje odvolanie.Nebolo by správne ospravedlniť sa sv.Otcovi?Je zaražajúce,že všetci sú zlí-len jediný človek je dobrý.
Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
18.2.2014 09:03 | Ján Brtko

Oprava chyby v priezvisku. Zlyháva mi starý PC.Dakujem za pochopenie.
Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
18.2.2014 08:36 | Ján Btko

Táto Petícia ešte má svoju stránku a tak ju využívam. Chcel by som v závere svojho života poznať odpoved na otázku - či sa nájdu na Slovensku ešte normálni a odvážni ľudia a zorganizujú v krátkom čase petíciu alebo referendum za okamžitú odluku Katolíckej cirkvi od štátu a zrušenie Vatikánskej zmluvy. Lebo ani politici, ani cirkevní hierarchovia sa k tomu príliš nemajú,hoci to patrilo medzi hlavné požiadavky Novembra 89 z obidvoch strán ! Ak sa tak nestane, Slovensko ako samostatný štát zanikne a ocitne sa na smetisku dejín...
Acibiskupa Bezáka potrebuje Slovensko.Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
15.1.2014 10:42 | Juraj Gašparík

Svätý Otec František. Vráť nám arcibiskupa R.Bezáka na Slovensko. Tam ho potrebujeme my veriaci. Nie niekde zatvoreného v kláštore -starobinci.
Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
6.1.2014 15:24 | samuel jason

navždy náš arcibiskup
Attraction - Shadow theatre group - Dobro hľadá v jednoduchosti KRÁSU - Video
29.10.2013 21:31 | Peter Petrík
Attraction - Shadow theatre group - Dobro hľadá v jednoduchosti KRÁSU.
29.10.2013 21:14 | Peter Petrík

To je celkom pekne. Prve, co ma napadlo, bolo toto. Dobro hlada krasu a ak tu krasu dokaze clovek najst v jednoduchosti, vtedy sa stava Bozim umelcom. Dnesnym ludom chyba cit pre krasu a jednoduchost. Chlad rozumu z nich urobil chodiacich robotov, ktori su slepi a vidia veci zlozito, pretoze nedokazu zatvorit svoje oci, aby mohli vidiet to, co je skutocne dolezite.
Dúhový pochod a modlitbový protipochod v Košiciach 2013
29.9.2013 22:59 | Peter Petrík
Národný pochod za život 2013 - Košice - Fotografie
27.9.2013 15:03 | Peter Petrík
Peter68
7.9.2013 18:39 | Peter Petrík

Peter68...Nechystate sa nahodou zajtra na pohreb? Ak ano, tak si spomente na moje slova. Splnili sa do bodky. Ak nie, tak si tuto spravu nevsimajte. Kazdopadne, Peter 1968 - 2013 patril k tym lepsim, preto aj skor odchadza...Nech odpociva v Jezisovom, nie v jezuitskom pokoji, lebo ten ma od Jezisovho este velmi, velmi daleko...Pozdravujem p.Petrika st.:-)
La Manif Pour Tous / Akce D.O.S.T. - dokument z francouzských demonstracii
1.9.2013 15:04 | Peter Petrík

www.youtube.com/watch?feature=...

Dnesne prve citanie hovori o tichosti. Jezis vsak nebol vzdy iba tichy. Bol predovsetkym mudry a vedel, kedy ma byt ticho, kedy ma prehovorit a kedy si upliest bic. Nasledujme jeho. On je nasim vzorom, on je hlavou Cirkvi.
La Manif Pour Tous / Akce D.O.S.T. - dokument z francouzských demonstracii
1.9.2013 15:01 | Peter
Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
28.8.2013 20:32 | Ján Brtko

MZ mesta Prievidza vyjadrujem hlboké a úprimné poďakovanie za udelenie čestného občianstva arc.R.Bezákovi. Tým dokázalo, že je jediné slobodné MZ na Slovensku.
Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
27.8.2013 14:20 | Ivan

Ja, asi toľko k tomu problému cirkev verzus Bezák: cirkev už podľa mňa nestojí na hodnotách na ktorých by podľa božích prikázaní stáť mala. Zatajuje,mystifukuje už celé roky a všetko. príklady: 3.fatimske posolstvo -kto pozná pravdu? cikev áno ale ľudia nie,tým bola zatajená. Kde nájdete pravdu? -prečítajte si knižku od Nataálie de Lemeny Makedonovej-Večné zákony -konkrétne 3.diel. Dalšie zatajené veci : vid dielo: Abd-Ru-Shin - Posolstvo Grálu/vo svetle pravdy. Pozor len pre vážne hľadajúcich pravdu. Rojkovia ostaňte radšej bokom.
Človek má právo pozerať sa na druhého zhora len vtedy, keď mu chce pomôcť vstať. (Márquez Gabriel Garcia)
13.8.2013 21:33 | Peter Petrík

www.youtube.com/watch?v=DYO0N_...

so zvukom

Bystrany - romska opekacka pocas pesej pute z Kosic do Levoce - 6.07.2013 (cca 93 km)

Laska k Jezisovi je viac ako laska k vedomostiam o Jezisovi. Preco je na Slovensku len 16 katolickych knazov, ktori sa venuju romskej problematike? Pretoze mame prilis vela Bozich poradenkov...
Boží poradenkovia a Pán Ježiš: Keď dáme, on rozmnoží a vráti nám späť...
6.8.2013 21:34 | Peter Petrík

Uvahu o Bozich poradenkoch posielam preto, aby som ukazal to, ako vnimam mnohych knazov, hlavne tych, ktorych som mal moznost stretnut na akademickej pode, ci uz u SJ alebo v kosickom seminari. Podstata je ta, ze mnohi chcu iba radit, ale nechce sa im pracovat, resp. chcu pracovat len tam, kde sa im to paci, kde im to prinesie osobnu prestiz.

Casto sa zamyslam v tejto suvislosti nad tym, kolko je na svete tych pravych Kristovych knazov, tych, ktori plnia jeho volu, dobro, ktore chce od nich Boh a nie svoju volu, svoje dobro, ktore sa im paci...Ja si myslim, ze ich je velmi malo. Ved ak by ich bolo dost, tento svet by vyzeral uplne inak. Pan Jezis mohol urobit zazrak aj bez apostolov, ale on ho neurobil. Napriek tomu, ze videl, ze su to nafukanci, dava im sancu a chce, aby sa podielali na zazraku rozmnozenia chleba a nasyteni zastupov. Je to fascinujuce, aku velku lasku ma Pan Jezis voci ludom, aj voci tym, ktori su evidentne hriesni. Nechava ich rast ako kukol popri psenici. Psenicu zdokonaluje v laske a kukol ma popri psenici moznost uzdravenia a obratenia.

Petra, ktory poznal spravnu odpoved na Jezisovu otazku o svojom povode povysuje, ale vzapati ho karha. Neskor ho prekvapujuco berie na vrch Tabor napriek tomu, ze vie, ze je clovekom nestalym v laske a posilnuje vo viere prave jeho, aby on posilnoval inych, ked pride utrpenie. Je to zo strany Pana Jezisa nepochopitelne, preco sa voci Petrovi sprava tak ustretovo a dava mu sancu. Mozno preto, lebo plni svoje prislubenie.

Boh tuzi po spolupraci s clovekom, dava sancu aj hriesnym ludom, rozmnozuje aj to malo, co mu davame, vracia nam to spat a chce, aby sme aj my robili podobne. Aby sme si uvedomovali, ze nic z toho, co mame, by sme predtym neboli dostali. A ak dostavame od Boha dary, mame ich rozmnozit a podelit sa s ostatnymi, aby nikomu nic nechybalo. Dnes mnohym ludom chybaju zakladne, pre dostojny zivot nevyhnutne podmienky a to len preto, lebo ti, ktori dostali, nekonaju podla vzoru Pana Jezisa, ale podla toho, ako sa im paci.

Ja som dostal obrovsky dar odpustenia a Boh chce, aby som sa s nim podelil. Musim na tom este popracovat, inspirovat sa, prehlbit svoj zivot v Kristovi a ostatne uz nechat na Boha. Budme ako deti, ale nebudme detinskí. Boh nase rady nepotrebuje. Ponuka nam svoju pomoc a chce, aby sme spolu s nim pracovali a realizovali Bozi sen.
List Štefana Hríba biskupom Slovenska.
5.8.2013 18:59 | Peter Petrík

Vážení biskupi Slovenska.

Očakával som, že aspoň niektorí z Vás zareagujú na odvolanie nášho brata Róberta Bezáka diktátorským režimom Vatikánu.
Neočakával som žiadnu rebéliu, ani excentrický vzdor, ale pravdu v láske.
Nestalo sa tak a preto Vám píšem.
Vy biskupi máte ťažkú úlohu.
Vyhovárate sa na postupnosť až k Petrovia apoštolom, ktorí dostali poverenie od samotného Krista.
Rozumiem tej postupnosti tak, že prijímate rovnaké poverenie - byť skalou, byť soľou zeme a najmä byť tými, ktorých svet pozná podľa toho, ako milujú svojich blížnych.
Rozumel som stavu hierarchie počas komunizmu a krátko po ňom.
Zločinný režim si neželal osobnosti na čele cirkvi, pretože ju chcel zničiť.
Želal si priemer, nudu a poslušnosť.
Preto som zaspatosť viacerých biskupov krátko po roku 1989 chápal ako daň za strašnú dobu, v ktorej sa pravda trestala uránovými baňami či smrťou.
Ako mali biskupi, ktorí nešli ani len na Sviečkovú demonštráciu, chápať napríklad encykliku Centesimus annus o slobode a demokratickom kapitalizme, keď prežili život v presvedčení, že socializmus je súcitnejší, a teda kresťanskejší?
Nevzrušoval ma preto ani Ján Sokol, ktorý ma pri náhodnom stretnutí v Amerike posmešne spojil so slobodomurárstvom.
Svätá prostota.
Vedel som, že spolupracoval z komunistami a brával som ho takého, aký bol a je.
Aj vtedy, keď sebastredne zatieňoval Jána Pavla II. pri jeho ceste po Slovensku, aj vtedy, keď som sa dozvedel, ako bezcharakterne narábal s majetkom veriacich.
Ja len dúfam, že Vy biskupi 20 rokov po páde železnej opony budete iní.
A bojím sa, že ticho okolo odvolania Róberta Bezáka veľkú zmenu neveští.
Mám Vás poznať podľa lásky k ľuďom.
Máte radi Róberta Bezáka?
V otázkach, ktoré dostal od Vatikánu, a ktoré nemôžete nepoznať, žiadnu lásku necítim.
Cítim v nich ohováranie, intrigy a nechutné donášanie.
Tie otázky vznikli v slovenskom prostredí a som si absolútne istý, že sa to stalo za Vášho udavačského pričinenia!
Lebo ak nie, určite by ste sa za nectiutŕhačstvo brata zastali.
Ale Vy ste mlčali.
Predpokladám teda, že s otázkami súhlasíte.
Až taká malosť a infantilita, páni biskupi?!
Iné, ako tie hlúpe otázky sme napriek veľkej snahe za posledné týždňe nenašli.
Viacerí kolegovia pritom išli až na hranu v lojalite k cirkvi.
Ale dôvod odvolania nenašli.
Vy áno?
Boli ste za komunistického režimu utláčaní a teraz ste utláčaní Vatikánom.
Bavíte sa nad tou realitou dobre?!Vy, pán arcibiskup Zvolenský, ste prišli spolu s Róbertom Bezákom.
Považoval som Vás vtedy za rovnakú nádej na zmenu ako jeho.
A dnes?
Keď sme napísali o Sokolových prechmatoch s majetkom, bolo to aj preto, že pri delení trnavsko-bratislavskej arcidiecézy sa tej vašej krivdilo.
Ale keď sme mali súd, a vy ste boli predvolaný ako svedok, nič ste si nepamätali.
Že by senilita?!
Ale vy nič.
A pritom ste priamo u Sokola pracovali a viete oveľa viac než my.
Róbert Bezák svedčil, vy nie.
Bolo pre Vás teplé hniezdečko v cirkvi prednejšie, než pravda všakže?
A je dnes pre Vás prednejšia nádej na kardinála (ktorú za to všetko získate) než solidarita s bratom?
Alebo si naozaj myslíte, že jeho odvolanie Vás a cirkev očisťuje?
On bol špina?!
Nemyslím si, že Róbert Bezák bol bez hriechu.
To nie je nikto z nás, a hádam ani z Vás.
Ale robiť z neho tútora buzerantov medzi kňazmi je nehoráznosť.
Vy tomu veríte?
Až tak sa bojíte samých seba?
Róbert Bezák má dar od Pána Boha zvestovať evanjelium tak, že mu rozumejú aj ľudia, ktorí sú inak voči kresťanstvu uzatvorení.
Myslel som si, že biskupov to teší.
Že to chápete ako spoločný dar.
Ale dnes neviem.
Tešilo Vás to vôbec?
Boli ste radi, keď rozprával v Lampe alebo na Pohode o láske a ľudia ticho počúvali?
Alebo že by nebadane prišla závisť...?


Vážení biskupi Slovenska, viem, že máte ťažkú úlohu, ale prebuďte sa!
Nič nie je ťažšie, ako milovať ľudí.
Ale bez toho cirkev neporastie.
Ale za ich peniaze áno.
Je to skutočne tak ako to píšem?!
Obrady, háby a prejavy vám nepomôžu, ak nemáte radi ľudí.
Prečo mlčíte?
Prestante sa už konečne pretvarovať!

Štefan Hríb
Americkí katolícki poradenkovia - STOP THEM!!!
5.8.2013 18:55 | Peter Petrík

aktualne.atlas.sk/americky-sen...

toto je zaujimave....Mali by sme Rusov v tomto nasledovat.

Markey was born on July 11, 1946, in Malden, Massachusetts, the son of Christina M. (née Courtney) and John E. Markey.[2][3] Markey was raised in an Irish Catholic family and educated at Immaculate Conception School and Malden Catholic High School. He graduated from Boston College in 1968 with a Bachelor of Arts, and from Boston College Law School in 1972 with a Juris Doctor.[4] After graduating, Markey worked as a lawyer in private practice.
Markey served in the United States Army Reserve from 1968 to 1973, attaining the rank of Specialist Fourth Class. [5][

Akeze krestanstvo nam to ponuka nas americky priatel, senator Mr. Markey - oddany "katolik"?
Ad: Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi
18.7.2013 13:37 | xx

www.topky.sk/cl/10/1355843/Bez...

Je rozhodnute.
Asi si Slovensko ani nic ine nezasluzi....ale co Frantisek?
Preco nekona????
Kam ide Bezák? Reálne scenáre sú zatiaľ dva...
16.7.2013 22:56 | Peter Petrík

www.sme.sk/c/6870061/kam-ide-b...

Priznam sa, ze Kovacika som volakedy "zral", ale vidim, ze odkedy je hovorcom KBS, znacne u mna klesol...Aj informacie, ktore su uvedene v tomto clanku z jeho strany, su nepresne...Viaceri moji znami ho nazvali tendencnym knazom...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (1710)

 Súvisiace témy:
Ľudia
NáboženstvoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt