spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva občanov prezidentovi SR

Vážený pán prezident doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., prezident Slovenskej republiky.

Týmto Vás ako občania Slovenskej republiky žiadame o vymenovanie právoplatne zvoleného doc. JUDr. Jozefa Čentéša, PhD., za generálneho prokurátora.  Jeho nevymenovaním a svojím ďalším konaním poškodzujete vážnosť úradu prezidenta republiky a definitívne preberáte zodpovednosť za všetky dlhodobo neriešené kauzy Generálnej prokuratúry, ktoré uzavrela bez riadneho vyšetrenia. Ako občania vyslovujeme vážne pochybnosti nad objektívnym vyšetrením kauzy Gorila rovnako, ako v prípade ďalších neriešených káuz.

V prípade,  že doc. JUDr. Jozefa Čentéša, PhD., nevymenujete do 29.2.2012 vrátane, zvážime štrajkovú pohotovosť.


Zároveň budeme po vymenovaní novej vlády požadovať:

Zákon o politických stranách - najmä zmena financovania politických strán.

Zákon o lobbingu – občania majú právo vedieť, s kým sa politici stretávajú a kto ich ovplyvňuje.

Bezodkladné začatie diskusie o zmene volebného systému v prospech občanov tak, aby mohli ovplyvniť výber tých, ktorí budú v ich mene rozhodovať. (Vrátane elektronických volieb a zníženia kvóra na referendum)

Keďže štát nepatrí politikom, žiadame uzákoniť DEFINITÍVU, odpolitizovanie štátnej správy, ktoré zaručí, že zmenou vládnej garnitúry sa nebudú automaticky meniť ľudia na úradníckych postoch.

Vyňatie kompetencie policajného zboru spod vlastnej kontroly. Inšpekcia MV SR musí byť nezávislá.


S vďakou za pochopenie,


OBČANIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY, ktorí si vážia pravdu a slobodu.


Signatári výzvy:

Martina Karlíková, absolventka špeciálnej pedagogiky, PR manažérka učebnicového vydavateľstva
František Malík, bakalár kulturológie, tajomník občianskeho združenia


Výzva je otvorená  signácii všetkým občanom SR a je uverejnená na stránkach changenet.sk.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
23.3.2012 19:03 | Roman Kanala

A ja mám názor, že fašúňov by bolo najlepšie pomlieť na psie konzervy. Magor Belovič, tešte sa, že na mojom názore nezáleží. Starý uj je však prezidentom hlavy štátu. Môže mať súkromný názor, ale má aj úradné povinnosti. A tie si mrcha jedna neplní. V súkromnom sektore by si zaslúžil výpoveď.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
23.3.2012 16:43 | AMgr. Alexander Belovič

Nechajte to na neho ja mám názor že bol zvolený protiprávne.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
8.3.2012 10:30 | Koloman Kertész Bagala

Na otázku "Ak Ústavný súd rozhodne, že voľba Čentéša bola v poriadku a bude vymenovaný, nebudete sa už snažiť zmeniť to?" Fico 8.marca, tri dni pred voľbami odpovedá: „To je iný problém. Podania na Ústavnom súde smerujú k pokynu pre prezidenta, že musí rešpektovať vôľu Národnej rady. Potom s tým už neurobíme nič, prezident ho bude musieť vymenovať.“ Takže sa pýtam - ak bude jasné, že si (právne vzdelaný) prezident neoprávnene, svojvoľne a samoľúbo neplní svoje povinnosti - až tak, že mu to musí pripomenúť Ústavný súd - aký trest za to dostane? Za takéto isté prieťahy a nečinnosť bol už predsa tento istý Gašpar-ovič v devädesiatych rokoch zbavený funkcie Generálneho prokurátora. Niečo smrdí v štáte Dánskom - a ako ryba, pekne od hlavy.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
23.2.2012 13:09 | kral60

toto nie je petícia, ale nátlak na prezidenta a obmedzovanie jeho rozhodovacej právomoci. Žiadam aby toto bolo stiahnuté, aj s ohladom na zverejnenú nahrávku rozhovoru Kočnera so Sulíkom, z ktorej jasne vidieť, že volba GP bola fraška a zrejme aj skorumpovaná. Za jeden las sa ponúkalo 300 000 €,,,,Nech signatári tejto petície žiadajú nápravu tohoto zdegenerovaného politického paškvilu,,,,Som presvedčený, že prezident postupuje správne aj s ohľadom na doteraz nerozhodnuté 2 sťažnosti na ÚS. Nakoniec táto petícia podporuje len zámer goríl zgrupovaných okolo dzurindu.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
23.2.2012 13:07 | kral60

toto nie je petícia, ale nátlak na prezidenta a obmedzovanie jeho rozhodovacej právomoci. Žiadam aby toto bolo stiahnuté, aj s ohladom na zverejnenú nahrávku rozhovoru Kočnera so Sulíkom, z ktorej jasne vidieť, že volba GP bola fraška a zrejme aj skorumpovaná. Zs jeden las sa ponúkalo 300 000 €,,,,Nech signatári tejto petície žiadajú nápravu tohoto zdegenerovaného politického paškvilu,,,,Som presvedčený, že prezident postupuje správne aj s ohľadom na doteraz nerozhodnuté 2 sťažnosti na ÚS. Nakoniec táto petícia podporuje len zámer goríl zgrupovaných okolo dzurindu.
Marihuana u prezidenta? Prečo nie?
17.2.2012 10:06 | Koloman Kertész Bagala

Marihuana v akomkoľvek množstve je na Slovensku dôvodom k zadržaniu a podnetu na trestné stíhanie, pretože polícia dbá na dôsledné dodržiavanie zákonov. Exekútori konajú rázne, aby bežného občana či drobného podnikateľa zastrašili a prinútili raz a navždy (a bez reptania) platiť dane, odvody a poplatky, ktoré určuje zákon. Naši sudcovia – hoci nemajú kráľovské platy – sú piliermi spoločnosti, nekompromisne bránia raz ústavné právo slobody prejavu a inokedy právo na ochranu osobnosti. V mene spravodlivosti dokážu dokonca aj veštiť a zabrániť tak zločinom, ktoré by sa mohli stať v budúcnosti. Pred zločineckými skupinami, rozkrádačmi, vlastizradcami, úplatkármi, tunelármi a podvodníkmi nás chránia tri tajné služby. Pracujú v tichosti, nevedno ako, ani na čom – inak by predsa neboli tajné.

Na Slovensku je teda všetko v najlepšom poriadku. Bedlivo dohliadame pomocou orgánov a inštitúcií na to zriadených, aby boli poctivo dodržiavané všetky pravidlá, ktoré sme si vytvorili (konečne) sami. A pre seba.

Prečo potom Slováci nie sú šťastní? Prečo sa búrili aj vo veľkom mraze?

Boli rozhorčení, pretože právo na Slovensku platí len naoko – pro forma, jánošíkovsky, od buka do buka. Za principiálne rovnaké zločiny jedných tvrdo postihnú a druhých nikdy.

Nie je logické, že ak ústava v plnom rozsahu neplatí ani pre hlavu štátu, naučili sa ako opice zákony a predpisy ignorovať aj ostatní štátni zamestnanci, vrátane ministrov a všakovakých poslancov? Otázkou je, či ešte existuje dôvod, aby ktokoľvek ďalší zákony tohto štátu ešte rešpektoval.

Prial by som si, aby si prezident konečne vstúpil do svedomia a dal ľuďom príklad, ako sa správať v právnom štáte. Nepatrí sa predsa samoľúbo otáľať s vymenovaním generálneho prokurátora, od ktorého očakávame, že po nástupe do funkcie udelí najvyššiu prioritu dôslednému vyšetreniu kauzy Gorila a iným kauzám. Polícia potom bude môcť byť rázna aj voči kriminálnikom v kravatách a sudcovia vyrieknu ortieľ, ktorý občanom konečne vráti dôveru v spravodlivosť.

Takéto očakávania demonštrujúcich sú legitímne.

Ak sa však kauza Gorila nedotiahne do konca a zločinci sa budú aj ďalej vyškierať z billboardov a limuzín, nebude dôvod odvádzať dane na platy štátnych zamestnancov a hocikto si už potom bude môcť natankovať naftu v Gbeloch alebo fajčiť džointy v prezidentskej záhrade – bude tu skrátka dovolené všetko.

Napísal
Koloman Kertész Bagala
pre Hospodárske noviny.
Uverejnené 17.2.2012
v prílohe o kauze Gorila

pod názvom
"Marihuana u prezidenta? Prečo nie?"
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
14.2.2012 19:44 | Ingrid Hašková

Súhlasím s tým, čo píše Martinka, že sloboda je podmienená osobnou zodpovednosťou za politické dianie v štáte a múdrosťou. Pretože "plakať nad rozliatym mliekom" to dokáže každý, ale zodpovedným každý byť nedokáže. Pretože mnohí slováci k tomu majú ešte dosť ďaleko. Takže mnohí svoju nezodpovednosť ospravedlňujú tým,však sa tým jedným mojím hlasom aj tak nič nezmení.No,a tak radšej mnohí slováci budú sedieť doma so "založenými rukami" a dúfať,že tie voľby nejako dopadnú.Vlastne im to ani nestojí za to,aby sa nad politikou rozčuľovali,však nejako prežijú o chlebe s maslom a čaji. Smutné životné voľby týchto ľudí a potom aj smutné dopady to má na spoločnosť.
Presne tak, každý človek by mal jednať tak ako očakáva,aby jednali ostatní. S tým úplne súhlasím.
No, a otázka priamej demokracie je veľkou výzvou s neistým dopadom.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
13.2.2012 14:04 | jana hrda

pod toto sa ani nahodou nepodpisem, lebo naozaj nemam doveru k prokuratorovi, ktory omylom skartuje vypocutie.....ani nechapem, kde sa vzala skartovacka na prokurature....naco im je????
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
13.2.2012 09:17 | xmrk

Keď už riešime justíciu, nechce niekto urobiť petíciu za odstúpenie Štefana Sadikiho, pardón Harabína? Tých jeho prešľapov je snáď dosť, od posielania Lipšica do basy, klamanie, kontakty so Sadikim, obchádzanie elektronickej podateľne na NS SR...

Alebo vyzvať Ústavný súd, aby urýchlene rozhodol o podaniach týkajúcich sa GP SR (Čentéš, Trnka) aj disciplinárnych podaniach na Harabína.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
12.2.2012 16:40 | Marek baláž

Som presvedčený o tom, že ani táto výzva a ani jej obsah vôbec nerieašia problémy SR.
Toto je iba voda na mlyn takmer všetkým politikom a aj politickým stranám,čo nás dostali do tejto situácie.
Občania do ulíc a toľko občanov, že okamžite sa zmení všetko tak, ako to je potrebné zmeniť.
To jest koniec politickej moci a politikov v tomto štáte.
Občianska vládna moc bez politikov, ale s občianskymi odborníkmi a úradníkmi a nie politikmi.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
11.2.2012 00:36 | Martina Karlíková

Mily Gabo.
Je evidentne, ze na Slovensku prave prebieha celonarodny sviatok paranoje.

Ak by som mala reagovat podla vas, co ak aj vy ste nominant nejakej politickej strany, ktory sa snazi spochybnit vsetko a kazdeho, len aby nebola vyriesena tzv. Gorila?

Zlocincom patri trest. Nevinnym ospravedlnenie.

To, ze Slovensko 20 rokov spalo a zrazu tu chceme rozpustat parlament a mat priamu demokraciu, je prinajmensom cudne.

Doteraz sme mali demokraciu konsociacnu, prevazne. Ludia z principu ignorovali referenda, ako jeden z dolezittych prvkov demokracie. A zrazu mame plne usta pojmov, ktorym vacsina ani nerozumie.

Okrem toho - nemala by som odvahu zit v priamej demokracii s ludmi, ktori su hlupi, ktori na verejnych forach vulgarne urazaju, ktori zhadzuju webove stranky, ktori nevedia odlisit i od y a ktorym trva tyzde kym pridu na to, co a preco vlastne chcu.

A ktori si myslia, ze maju patent na vsetko. Pri takych ludoch totiz riskujete, ze priama demokracia skonci anarchiou a nik vam nezaruci, ze nabuduce nerozbiju dlazobnou kockou hlavu prave vam.

Sloboda je totiz podmienena zodpovednostou a mudrostou. Inak skonci zle.

Nase poziadavky sme zvazovali dlho. Ostatne su na novu vladu a sirsiu diskusiu.

Prva a podstatna je na cloveka, ktory porusuje dokument, ktory by sme si mali vsetci vazit. A to je Ustava SR.

Sme presvedceni, ze kazdy clovek by mal konat tak, ako to ocakava od inych. A ak je vo verejnej funkcii, zvoleny a plateny nami, o to viac.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
10.2.2012 23:18 | Gabo Karácsony

Priatelia ! Pri všetkej úcte voči signatárom výzvy, myslíte si, že ste dôkladne zvážili obsah výzvy ?!

1. Vyzývate prezidenta, ako nesporného nominanta istej politickej strany, ktorá určite nemá záujem na objasnení Gorily.

2. Vyzývate, aby prezident vymenoval do funkcie generálneho prokurátora, ktorý je nesporne nominantom politických strán, ktoré nemajú záujem na objasnení Gorily.

3. Navrhovaný generálny prokurátor, ako nesporne politický nominant, pravdepodobne tiež nebude mať záujem "potopiť" svojich nominujúcich.

Čo od toho očakávate ?

Ak štrajk, potom GENERÁLNY ŠTRAJK, ale s týmito heslami :

- odvolanie celej vlády a vymenovanie úradníckej vlády,
- rozpustenie parlamentu a ustanovenie dočasného ľudového parlamentu,
- navrhnutie občianskej ústavy a jej schválenie v spravodlivom ľudovom referende,
- vypísanie volieb už podľa novej ústavy.
Ostatné veci sa potom postupne vyriešia automaticky, aj vďaka priamej demokracii. Vrátane problému generálneho prokurátora.
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
9.2.2012 10:37 | Zuzana Szatmáry

Žiadna výzva ohľadne vecí verejných nie je svätý grál, nedotknuteľná dogma. Výzva, konkrétne aj táto, vyzýva a pomenúva názor vyzývateľov, kde a s čím začať konkrétne a čo podľa nich treba. Nie sú vševedúci a tak každý ďaľší návrh či oponentúra je dobrá. Napr. súhlasím, že generálny štrajk by neuspel. Očividne preto text hovorí o jeho "zvážení".
Ad: Výzva občanov prezidentovi SR
8.2.2012 17:13 | KK Bagala

Prezident robí prieťahy s vymenovaním parlamentom právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. Nemá právo odkladať vymenovanie. Len generálny prokurátor má dosah, aby sa vyšetrovanie kauzy Gorila nebolo zametené pod koberec. Ak sa ukáže, že aj Gašparovič sa stretával s Haščákom, ukáže sa, že tie prieťahy boli schválne.
Ad: Martin Slyško
7.2.2012 16:45 | Mamina

Gašparovič vôbec nie je smutný Pierot, on je obyčajný blbec - a to je podstatný rozdiel.
Ad: Výzva prezidentovi SR - generálny štrajk občanov SR
7.2.2012 13:16 | Tomas Husar

pre xmrk

Ano ja som tiez za vymenovanie ale strajkovat kvoli tomu nebudem.
Ad: Výzva prezidentovi SR - generálny štrajk občanov SR
7.2.2012 12:01 | xmrk

Co mam robit, ak suhlasim s cielom peticie (vymenovanie Centesa), ale nie s prostriedkom (strajk)? Nestacila by peticia za vymenovanie? Pripadne demonstracia? Ja viem, ze s peticiou by si prezident vytrel zadnu cast tela, ale mozno nie, keby bolo dost podpisov. A demonstrantom by nemohol odkazat, ze su na nespravnej adrese.

V strajku nevidim zmysel, ten sa prezidenta nijako netyka, nijako ho neobmedzuje, nevyrusuje.
Ad: Výzva prezidentovi SR - generálny štrajk občanov SR
6.2.2012 21:30 | Martin Slyško

Smutný Pierot sa nestal z pána Čentéša, ale z pána Gašparoviča, ktorý je vo svojom vazalskom postavení voči Smeru ochotný zájsť až k nerešpektovaniu svojich elementárnych povinností - totiž vymenovať právoplatne zvoleného generálneho prokurátora.
Ad: Výzva prezidentovi SR - generálny štrajk občanov SR
6.2.2012 21:22 | ---

aspoň prvé dni plánovali na pracovisku aspoň "rozhovory o o tom, v akom stave sa naša krajina nachádza". Zjavne im došlo, že pri zvyšovaní dávok drístania by boli tak na smiech :D
ako by sa sa, K. K. Bagala, postavil k zamestnancom svojim!?
Ad: Výzva prezidentovi SR - generálny štrajk občanov SR
6.2.2012 19:51 | Mamina

Závidím signatárom ich zamestnávateľa, pretože mňa by ten môj okamžite vyhodil a letela by som ako špinavá handra. A za to mi doc. JUDr. Jozefa Čentéš, PhD. vôbec nestojí - stal sa z neho smutný Pierot )))
Nebojte sa, pán Haščák z Penty to vybaví aj za nás ...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (20)

 Súvisiace témy:
Kriminalita
Štátna správa
Politika
Demokracia
SpoločnosťREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt