spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Hotel Kyjev Stop búraniu Bratislavy!

Petícia za zachovanie a obnovenie obchodno-spoločenského komplexu na Kamennom námestí v Bratislave

Šesťdesiate a sedemdesiate roky 20. storočia boli obdobím veľkých architektonických gest. V každej európskej metropole vznikali v tom čase veľkorysé architektonické koncepty, mnohé sa stali ich novými symbolmi. Tak to bolo aj v Bratislave. Obchodno-spoločenské centrum na Kamennom námestí je vďaka svojej polohe a funkcii neoddeliteľnou súčasťou Bratislavy a spoluvytvára jeden z jej najdôležitejších verejných priestorov. Nestor slovenskej architektúry profesor Emil Belluš označil tento komplex za symbol „zmeny provinčného mesta na metropolu“. Podľa holandského spisovateľa Tijsa van den Boomen, ktorý v Bratislave dlhšie pôsobil, má komplex dokonca „oveľa bližšie k atmosfére srdca mesta než oficiálne hlavné námestie“.

Už v roku 2006 sa slovenská pracovná skupina DOCOMOMO* postavila proti zámeru vtedajších vlastníkov na zbúranie obchodného domu a hotela. Dnes však opäť sledujeme problematické aktivity, ktoré smerujú k likvidácii tohto významného symbolu modernej Bratislavy. A to napriek tomu, že platný Územný plán zóny Dunajská v záväznej časti požaduje „kultivovane a citlivo začleniť do novej situácie jestvujúce solitérne objekty obchodného domu a hotela Kyjev a vytvoriť homogénne veľkomestské prostredie“.
Odmietame barbarské búranie! Vyzývame predstaviteľov mesta aj celú kultúrnu verejnosť, aby na začiatku 21. storočia nedopustili bezohľadné správanie ku kultúrnemu dedičstvu nášho národa.

Žiadame preto:

  1. zachovať a obnoviť obchodný dom a hotel na Kamennom námestí v Bratislave ako významnú pamiatku našej novodobej histórie;
  2. zveľadiť Kamenné námestie ako živý a kultivovaný verejný priestor, prístupný všetkým;
  3. iniciovať širšiu verejnú a odbornú diskusiu o budúcej podobe Kamenného námestia a jeho okolia.



Petičný výbor:
doc. Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková, Stromová 50, 831 01 Bratislava, usarmoro@savba.sk
Bc. Ivan Bútora, Lubinská 6, 811 03 Bratislava, ibutora@atlas.sk
Ing. arch. Katarína Šimončičová, Dulovo nám. 4, 821 08 Bratislava, katka.simoncicova@gmail.com
Ing. arch. Mária Topolčanská, PhD., Saratovská 5, 841 02 Bratislava, maria.topolcanska@savba.sk
Mgr. Peter Szalay, PhD., Kulíškova 31, 821 08 Bratislava, peter.szalay@savba.sk, t. č.: 02 59309233 - kontaktná osoba
Mgr. art. Barbara Zavarská, ArtD., Povraznícka 5, 811 05 Bratislava, zavarska@punkt.sk


* DOCOMOMO je medzinárodná organizácia, ktorá sa zaoberá výskumom, dokumentáciou, propagáciou a ochranou pamiatok modernej architektúry. Slovensko je jedným z jej zakladajúcich členov. Členovia a členky slovenskej pracovnej skupiny – architekti, historici, teoretici a kritici architektúry – sa zaoberajú výskumom a prezentáciou pamiatok modernej architektúry.





Hotel Kyjev


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
29.11.2013 10:36 | Eva Kotláriková

Som proti zburaniu Hotela Kyjev a budov byvaleho Priora a plne sa stotožňujem so znením petície
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
31.7.2012 13:11 | Ivan Buraj

Je mi smutno z názorov, ktoré by snáď v Bratislave zbúrali všetko, čo len trochu pripomína (aj ich) minulosť. Možno si neuvedomujú, ale až príliš a podobajú tým "novátorom", ktorí sa kedysi (možno z tých istých ideologických pohnútok a predsudkov)prihovárali za búranie starých ( a starších) budov v centre mesta. Ak však budeme ďalej pokračovať v tejto "filozofii" demolácie, čo zostane z Nášho mesta? Akú pamäť si osebe a svojich obyvateľov zachová? O čom budeme hovoriť pri prechádzke Bratislavou našim deťom, vnukom, hosťom...?
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
19.3.2012 12:04 | Tibor Holoda

Mozno by bolo vhodnejsie v prvom bode poziadavky pridat zachovanie "...budov obchodneho domu a hotela...". Takto to vyzera akoby peticia striktne trvala na zachovani funkcii a nie architektury. Inak som samozrejme za zachovanie a plne peticiu podporujem.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
18.3.2012 16:22 | Laco Bohuš

Kanala je potrebné napísať aj to, čo za nádheru bola na Kamennom predtým. (pred Priorom aj Kyjevom)Iste si to pamätáš.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
17.3.2012 13:16 | Slavomira D

Jasne, ze ta zastavba (historicka) co tam bola predtym mohla byt nadherna (nezazila som), ale ked uz raz mame toto a je to na urovni, tak to treba udrzat stylovo jednotne a vediet "predat". Na zapad od nas su ludia happy z tychto stavieb. Urobit nejaku akoze modernu upravu a naplacat tam dalsie "modernejsie" upravy je to najhorsie co sa mzoe spravit, vznikolt nic nehovoriaci neoriginalny paskvil :-/
Ako poslanci okradli občanov Bratislavy
27.2.2012 13:28 | Roman Kanala

Pár zaujímavých faktov o bratislavskej výstavbe od dôb mečiaro-gašparovičovského besnenia až po dnešok:

martinicky.blog.sme.sk/c/29118...
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
26.2.2012 07:41 | fghf

Tieto hnusné komunistické búdy treba búrať všetky doradu, na ich mieste kedysi stála pekná Bratislava a teraz je to len kopa betónu a nevkusných stavieb ...Bratislava je z hladiska architektúry európske hnojisko. Kyjev treba zbúrať a nenechať po ňom žiadnu pamiatku
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
23.2.2012 22:32 | Jan Madaras

Jasne, burajme vsetko. Pred tyzdnom Podhradie,vcera Cvernovku, rano PKO, na obed Kyjev s Priorom, vecer Kamzik a potom este most SNP...Nicme svoju davnu a nedavnu historiu, nicme spomienky nasich otcov a nasej mladosti. Ze sme chodili na jazz do Pekaca? Ze sme mali rande pod zvonkohrou Prioru? Ze sme kocikovali pod susosim Gottwalda? No ale fuj! Taky socializmus. Naco spomienky, ved na starobu mozeme korzovat po Avione, Poluse, Auparku, Eurovei. Ak by nebola kriza a pruser s Pentou, uz sme aj shopping centre Bory. Ze sa nam to vsetko vidi na jedno kopyto? Vsade rovnake obchody, restauracie, obklady, parkoviska... No asi mame Alzheimera. Tak nam treba. Ale teraz vazne: pre mna prvorade, preco neburat Kyjev a Prior na Kamennom namesti: je to kvalitna, nadcasova a aj vynimocna architektura svojej doby. Nie je to len beton. Su tam tie najkvalitnejsie kamenne obklady zo spisskeho travertinu. Nasho, slovenskeho, rovnako ako na novej budove SND. Najkrajsieho obkladoveho materialu, aky v sucasnosti mame. Nie je to cinska, alebo pakistanska sracka. Tak toto naozaj chceme zburat?
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
14.2.2012 18:58 | Ing. Martin Muráň

Obchodný dom Prior bol postavený /trojuholníková časť/ v r. 1964-1968 ako prvý svojho druhu na Slovensku, preto ho možno označiť za historický a ako taký by sa nemal búrať. Mal som česť byť na tejto stavbe stavbyvedúcim a preto môžem prehlásiť, že tento obchodný dom bol riešený podľa najnovších prevádzkových a technických zásad, ktoré sa aj dnes prejavujú v jeho úspešnom fungovaní. Táto stavba bola v tom čase nezvyklá a náročná svojim veľkorozponným a veľkoplošným riešením z monolitického skeletu. Konštrukcia bola realizovaná z vysoko kvalitného železobetónu, čo zaručuje životnosť niekoľko storočí. Náročné bolo aj zakladanie stavby súbežne s čerpaním spodnej vody zo studní. Budova je opláštená kvalitným slovenským travertínom, na prízemí je kvalitná žulová dlažba. Možno tiež konštatovať, že všetky stavebno-montážne práce boli kvalitne vykonané. Vidieť to aj po 43 rokoch prevádzky, keď budova len pri minimálnych úpravách a údržbe je stále ako nová. Tento obchodný dom je náš Slovenský, vyprojektovaný a postavený našimi ľuďmi a preto by sme nemali dovoliť barbarsky ho zbúrať. Ing. Martin Muráň
Nebúrať
13.2.2012 07:51 | Siláči Ivan

som proti zbúraniu Hotela Kyjev ako aj celého komplexu na kamennom. Stal sa prirodzeným centrom a miestom kde pulzuje život obyvateľov mesta. Súhlasím s názorom že exteriérové plochy si vyžadujú kultivovanú úpravu :)
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
11.2.2012 00:37 | Ivan Bútora

Nefunkčný vred? Neviem, či ste si všimli, že obchodný dom bol nedávno rekonštruovaný pod značkou 'my (podobne ako napr. v Prahe). Denne sa tam premelie obrovské množstvo ľudí. Taktiež sú využívané služby v parteri - pešej promenáde popri Špitálskej ulici. Čo treba osobitne vyzdvihnúť, väčšina návštevníkov využíva v tomto území verejnú dopravu a chodia peši - tieto kvality treba v priestore ešte viac posilniť. Aj o tom by mala byť diskusia, keďže projekt Lordshipu počíta s vťahovaním ďalšej automobilovej dopravy do centra mesta.
Architektúra je iste aj problematická, verejný priestor v súčasnosti zanedbaný, a aj pri pôvodnom zámere očividne nie dostatočne zohľadnený. Na druhej strane má táto architektúra výrazné kvality a svoju eleganciu. Osobne sa mi páči a prirástla mi za tie roky k srdcu. Búranie považujem za najhlúpejší spôsob, ako vyriešiť problémy Kamenného námestia.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
9.2.2012 11:33 | Tomas Holicka

Som za zburanie Prioru aj Kyjeva.
Nejde o ziadnu kulturnu pamiatku ani dobru architekturu.
Objekt je megalomansky, nefunkcny vred v Corbusierovskom style. Prave tento odlusteny styl sa velmi dobre hodil dehumanizujucemu a kruto utopistickemu socializmu, ktory z neho spravil svoj oficialny a jediny pripustny architektonicky styl.

Podporujem verejnu diskusiu o vyuziti priestoru Kamenneho namestia, a ak vlastnik a investor usudi, ze bude jednoduchsie a lacnejsie budovy zburat a postavit objekt vyhovujuci sucasnym funkcnym a ekologickym narokom, bude to len v prospech obyvatelov mesta. Iste by som prijal podobne ako mnohi ini v tomto priestore park, ale to zrejme nie je financne mozne - je vsak mozne trvat na maximalnom ozeleneni vodorovnych ploch.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
8.2.2012 18:48 | Roman Kanala

Je pravda, že Kyjev a Prior sú nechutné kusy betónu, ktorými si boľševici chceli ponapraviť ego a nechať stopu ako psík na kmeni stromu.

Ale komunizmus tam zúril pol storočia a tak je normálne, že tam niečo tu a tam kydol: most SNB a výpadovku do hypercentra mesta, králikárne v Petržalke, pár barabizní a dominánt ako PKO či Inchebu, a mnoho zničených cenných budov. A aj preto komunizmus predstavuje dejiny, pamiatku na zhovadilé časy.

Ak by sa to malo zbúrať, tak len vtedy, ak sa vie, čo sa tam má postaviť potom a ak s tým súhlasia odborníci i verejnosť. Aby sa nestalo, že nastúpi nejaký zvrhlý zlosyn so svojím zbohatlíckym nevkusom a s povolením ešte od betonára Ďurkovského, a postaví si tam nejaký nový hnus, ešte horší, ešte nevkusnejší.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
8.2.2012 18:25 | oto makýš

Som za zbúranie - nech ten vred z mesta konečne zmizne. Načo sa to hráme? Je to škaredá, násilná architektúra, kvôli ktorej sa zničil kus starého mesta. Nevidím jediný dôvod prečo to chrániť.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
7.2.2012 12:17 | jozef karotka

Neosobna seda depresivna spomienka na inu dobu. Sravte tam ihrisko pre deti a namiesto prioru maly park.. (:
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
6.2.2012 17:21 | ivan horvat

Zachranovat Hotel Kyjev? Wtf?
Ak sa to bude diat, spravte z toho happening, sam sa zapojim do demolicie.
Ad: Stop búraniu Bratislavy!
5.2.2012 11:39 | Ivan Kalev

Som proti buraniu.



Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (17)

 



Súvisiace témy:
Samospráva
Pamiatky
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA



 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt