spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie

Vzhľadom za závažnú a nebezpečnú dezinformáciu, uverejnenú dňa 12. 1. 2012 na stránke (a pravdepodobne tiež v tlačenom vydaní) Hospodárskych novín v článku Pavla Novotného s titulkom Zabili architekta iránskej atómky, žiadame vedenie redakcie o urýchlené ospravedlnenie sa čitateľom za zavádzanie. V rovnakej situácii sa už ocitli americké denníky Washighton Post a The New York Times, ktoré námietky verejnosti uznali a čitateľom sa ospravedlnili prostredníctvom ombudsmana a editora.

Ospravedlnenie oboch amerických redakcií (ku ktorým pravdepodobne čoskoro pribudnú ďalšie) sa zakladalo na fakte, že dosiaľ neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Irán reálne vyvíja zbrane hromadného ničenia, nakoľko obohacovanie uránu je nevyhnutné aj pre mierové využitie jadra v tzv. atómových elektrárňach. Teda vyjadrenia z článku pána Novotného ako „jeden z hlavných architektov iránskej jadrovej bomby je mŕtvy“ sú postavené na vode a nemajú vôbec opodstatnenie. Navyše, všetci vieme, že podobná zámienka v prípade vojenského útoku na Irak ostala dodnes len odpornou zámienkou (okrem iného aj na použitie bieleho fosforu vo Fallúdži) a zodpovednosť za smrť a znetvorenie veľkého počtu civilov tak padá (i keď zatiaľ beztrestne) nielen na profesionálnych vojnových štváčov, ale aj na nedostatočne kritické média, neschopné slúžiť svojmu pôvodnému účelu.

Sme presvedčení, že úlohou médií je informovať, nie dezinformovať a (chtiac či nechtiac) rozohrávať štvavé mediálne kampane, ktoré v podstate nahrávajú vojenskej intervencii pravdepodobne celosvetového dosahu. Rovnako úlohou novinárov je pracovať s viacerými zdrojmi a preverovať informácie, pokiaľ je to možné. V čase uverejnenia článku v Hospodárskych novinách bolo minimálne známe ospravedlnenie denníka Washighton Post, čo svedčí o nedostatočnej profesionalite autora uvedeného článku z Hospodárskych novín. Dúfame, že Hospodárske noviny sa v budúcnosti vyvarujú podobných prešľapov. Média si totiž možno vážiť (a informácie v nich uvedené brať vážne) len v prípade, ak sú schopné nemiešať fakty s neoverenými dohadmi a propagandistickými nezmyslami tajných služieb a nátlakových lobistických skupín. Ako čitatelia sa nemienime svojím mlčaním spolupodieľať na nebezpečnom miešaní pravdy s nepravdami.

Žiadame preto redakciu HN aj o opravu v elektronickej verzii článku.

Roman Pekarík, Veronika Kováčová, Tatiana Adamská, Pavol Madeja, Ema PodobováPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
4.3.2012 23:53 | Roman Kanala

Všetky fakty o iránskom jadrovom zbrojení boli známe už od začiatku tej trápnej petície. Obohacovanie uránu nad 20% je známe od januára 2012. Výstavba nových kapacít je známa už aspoň tri-štyri roky. Zdržiavacia a zahmlievacia taktika je takou odjakživa. Vývoj nosičov sa deje vyše 10 rokov. Stačí čítať noviny a nielen vyskakovať a vyberať si hrozienka z koláča.

Celá táto záležitosť je mimoriadne trápna. Dokonca si tu cenzor dovolil schovávať aj moje texty. Škoda schovávať aj trápnosti tých úbohých šachistov, lebo si sami vybrali strápniť sa a ich slobodné rozhodnutie treba rešpektovať.
co teraz??
29.2.2012 00:22 | no a?

aj keby ste tu teraz nebodaj vytiahli presvedcivy dokaz o vojenskom programe, v case uverejnenia toho clanku bol napisany nie ze dojmologicky, ale demagogicky. to je pointa, nie vasa potreba predvadzat sa tu so znalostami resp. z paty vytiahnutymi clankami. ale tak pridam aj ja jeden, tiez politicky (necely, ale dostatocne dlhy): www.newsday.com/news/iran-s-se...
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
27.2.2012 09:53 | Roman Kanala

Na serveri www.nti.org som našiel nasledovný článok. Doporučujem všetkým záujemcom, ktorí pred dojmológiou uprednostňujú fakty.

www.nti.org/gsn/article/nation...

3000 centrifúg nie je dosť na program pre stovky ton paliva do energetických reaktorov, ale je to dosť na dosiahnutie vysokého obohatenia malých množstiev pre zbrane.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
26.2.2012 11:45 | btw

HN povodnu spravu upravili, ako si mozete vsimnut. takze uz nie je o com. misia splnena, len vam este neskoncila HNacka.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

26.2.2012 11:40
| aha pan Kakala

toto ste vy a vase spliechajuce "argumenty" 4.bp.blogspot.com/_nC8aYxwGmSQ...
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
26.2.2012 09:21 | Roman Kanala

Chudáčik malý, ale mu to všetko prišlo tak ľúto. Ako sa zhovadil, vysmiaty bol, a pritom chcel byť, taaak veľmi chcel byť veľká a robiť ramená. Kampaň mu nepodpísali milióni, len nejakých 40 ribízkov a aj to mnohí len anonymne. Ako ostatne on sám. No keď si jeho výlevy človek číta, veru je za čo sa hanbiť.

Je jasné, že Putinovi sa nebude páčiť, keď mu z Iránu urobia druhý Irak, kde neostane kameň na kameni. To je tam v tom článku ako šľahačka na torte, ako keby sa opýtali Lexu na vraždu Remiáša alebo Haščáka na Gorilu.

Ja som v tom článku našiel komické momenty:
"V dôvernej správe, ktorú dostali svetové tlačové agentúry, to tvrdí Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE)."
Tu máte dôvernú správu, hlavne o tom nepíšte a nikomu to nepovedzte. Hlavne nie novinárom.

Ale obsahuje to aj dosť znepokojivé vety:
"Irán presvedčivo nevysvetlil zmiznutie väčšieho množstva uránu."
O to práve ide. Ak by Irán kupoval hotové jadrové palivo z Ruska, ako všetci, tak by ho po skončení prevádzky vrátil do Ruska a hotovo. Rusi umožňujú kontroly a sami na nich podieľajú. Ale to by si Irán nemohol uliať nejaký urán bokom na vyššie obohatenie a nemohol by sa s ním hrať v pokusných zbraniach. Pri 20% obohatení je kritická veľkosť uránovej gule asi 400 kg, čo je hrozne veľa a je to nepraktické. Také hebedo by museli na miesto prepraviť v kontejneri alebo v železničnom vagóne a zabudnúť na lietadlá či rakety, čo tiež nie je veľmi praktické a vylučuje použitie vo vojenskej akcii. Ostáva len terorizmus.

A ešte toto: "...pripomenul nedávnu návštevu inšpektorov MAAE v Iráne, ktorým neumožnili návštevu dôležitých jadrových zariadení."
Takže niekde sa robia veci, o ktorých nik nevie, čo sú zač. Ale:
"Irán odmieta obvinenia zo snahy o získanie jadrových zbraní a tvrdí, že jeho jadrový program je výlučne mierový."
No jasne. Také množstvo 20% uránu potrebujú k tomu, aby mohli postaviť výskumný reaktor do každej dediny. Voda bude z potoka a budú ožarovať beduínom bradavice. Aj v Bratislave sa reaktor staval kvôli tomu, že sa jeden už staval v Prahe. Ak by chceli vyrábať elektrinu, potrebovali by len 3% obohatenie a nik by sa nebál.

Ešte raz link:
www.sme.sk/c/6274148/iran-zvys...

Ale vráťme sa k predošlému článku a čítajme medzi riadkami:
www.sme.sk/c/6269858/jadrove-r...

"MAAE, agentúra OSN, dostala tajné informácie, že v iránskom vojenskom komplexe Parčin bola simulovaná implózia jadrovej bojovej hlavice."
Čo znamená toto? Ak by Irán šiel robiť uránovú bombu, potreboval by len staré bronzové delo, čo by po 300 rokoch už bolo dobre pevné, na konce dať urán, pušným prachom to odpáliť a urán by sa stretol v prostriedku a bol by nadkritický. Netreba zabudnúť vyvŕtať dierky uprostred, lebo inak by sa polovice nestretli kvôli stlačenému vzduchu. Preprava by sa dala urobiť na chrbte ťavy a odpáliť by sa to dalo pomocou zápalnej šnúry. Stačí mať to najdôležitejšie, vysoko obohatený štiepny materiál. A to Irán stále ešte nemá. Našťastie. Ak ho bude mať, začne byť zle. 2012 môže naozaj byť koniec sveta. Preto len dúfajme, že predtým dôjde v Iráne k zmene režimu.

Prečo Irán experimentuje s tak zložitou vecou, ako je implózna konfigurácia? Tam nie sú proti sebe vystrelené dva kusy, čo pri stretnutí dajú nadkritické množstvo. To je ako futbalová lopta, kde sú segmenty kruhovo usporiadané na povrchu gule a zo všetkých strán sú odpálené do stredu. Pre urán to netreba. Treba to pre transurány, ako plutónium. To je vždy kontaminované izotopom 240, ktorý sa môže spontánne štiepiť a preto treba podkritické množstvá od seba držať dobre izolované, aby sa nerozbehla reakcia sama. To by mohlo tepelne poškodiť nálož, ktorú by bolo treba ratovať a samozrejme obsluha a všetci okolo by boli silne ožiarení. Takže ak Irán robí toto, tak buď má vojenské plutónium, alebo už počíta s 95% obohateným uránom a chce šetriť na množstve a hmotnosti. Oddeliť izotopy je zložité, ale oddeliť urán od plutónia je jednoduchý chemický proces. Zavraždený jadrový profesorík nebol fyzik, ale chemik. Nevie sa, čo všetko presne robil.

Hlavne, že si blbečkovia robia kampane o fazuľkách. Ešte by blbečkovia mohli požiadať o ospravedlnenie OSN, lebo oni si poskladali zo správ inú paralelnú realitu, ako hovoria fakty.
pan primitivny ""diskuter" Kakala
25.2.2012 11:27 | antitrol

co uz vy ste za primitiva. ta prevzata sprava tasr/sita, co ste tu dali na zaver, konci nasledovne:
Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil, že niektoré krajiny využívajú obavy z iránskeho jadrového programu ako zámienku pre snahy o "zmenu režimu" v Teheráne.
"Myslím si, že za zdaním boja proti šíreniu jadrových zbraní ... sa skrývajú iné snahy a stanovujú sa iné ciele - zmena režimu" v Iráne, vyhlásil Putin.
Irán odmieta obvinenia zo snahy o získanie jadrových zbraní a tvrdí, že jeho jadrový program je výlučne mierový.
no a pan Kakala, tu je este jedna sprava sita, ktoru ste urcite neprehliadli, len ste ju zbabelo neuviedli, ako sa na uboheho prasiveho trola patri:
www.sme.sk/c/6273083/iran-sa-p...
vy zbabely pexesista, zmiznite zase zakakavat ine diskusie svojimi ubohostami, aby ste si vylepsili svoj smutny osamely den. doskanalenia.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
24.2.2012 21:11 | Roman Kanala

Ešte jedna správa zo Smeho:

Irán zvýšil výrobu vysoko obohateného uránu

piatok 24. 2. 2012 19:21 - Copyright TASSSSR 2012

www.sme.sk/c/6274148/iran-zvys...

Irán prudko zvýšil obohacovaciu kapacitu v najlepšie chránenom podzemnom zariadení. Vraj obohacuje len na 20%. Možno áno, možno nie, ale aj to je už priveľa. V článku sa tvrdí, že to obohatenie je pre energetické reaktory. To je nezmysel, pre veľké konfigurácie aktívnej zóny sa obohacuje na 3%, nanajvýš na 5%. Na 20% sa obohacuje v malých výskumných reaktoroch. Kedysi to bolo okolo 36%, dnes sa prijali opatrenia, aby najvyššie obohatenie pre výskumné reaktory nepresiahlo 20%.

Ešte malé porovnanie: hirošimský malý chlapec mal 64 kg uránu obohateného na 80%. Pri 85% sa dá kritická hmota dosiahnuť už s 50 kg, čo je guľa s priemerom asi 17 cm. Asymptotická kritická veľkosť gule pri 6% obohatení je nekonečno. To znamená, že aj z 20% paliva sa dá urobiť zbraň, len bude veľká a nešikovná. Okrem toho z 20% vyjsť vyššie sa dá pomerne rýchlo, no nie z 3%.

Celá táto petícia ríbezľových šachistov je len o fámach a dojmoch bez faktického podkladu. Novinári o tom nevedia nič a nie sú autorita. Na Americku sa ospravedlnili nie za pochybenie, ale za neurčitosť. Ja hovorím, že to nebolo nutné.
blbečkovia všetkých krajín, spojte sa
22.2.2012 13:35 | Roman Kanala

"Ale zaujmave je ze autori vyzvy neprotestuju proti samotnemu faktu ze tajna sluzba cudzej krajiny zlikvidovalu na uzemi domacej krajiny obcana tejto krajiny."

O tomto som písal už v príspevku z 29.1.2012 13:03:
"V článku samotnom jeden dôležitý fakt: útok na iránskeho profesora bol zavrhnutiahoný teroristický skutok a hrdelný zločin podľa iránskeho aj amerického právneho systému, i podľa medzinárodného práva. V texte sa to však nijak nespomína. Spomína sa len a len slovíčkárenie a hodnotiace úsudky, ktoré sa škandalizujú, akoby šlo o nejaký zločin. Naopak, v našom prípade ide o veci kryté slobodou vyjadrovania."

Irán medzitým stihol po bábikách Barbie zakázať aj figúrky Simpsonovcov, obviniť Azerbajdžan z účasti na atentátoch na jadrových vedcov, spáchať odvetné atentáty na izraelských diplomatov tu a tam, v reakcii na ohlásené ropné embargo zo strany EÚ od júla 2012 v prestihu prestal dodávať ropu Anglicku a Francúzsku, podporil sýrskeho spojenca, urobil vojenské cvičenie v Stredozemnom mori a odpálil rakety z krížnika, zrušil trest smrti ukameňovaním, ktorý bude nahradený odtínaním hláv, prehlásil, že chce mier a zničenie Izraela v preventívnej vojne, nepustil jadrových inšpektorov na vojenskú základňu, kde simulujú implóziu na zapálenie jadrovej nálože a spôsobil stroskotanie ďalších rozhovorov.

Chameneí: Jadrový kurz Iránu sa nezmení. MAAE, agentúra OSN, dostala tajné informácie, že v iránskom vojenskom komplexe Parčin bola simulovaná implózia jadrovej bojovej hlavice.

www.sme.sk/c/6269858/jadrove-r...

Ešte raz: Irán pripravuje jadrové zbrane. Ale podľa ušmudlaných psíkov nie je žiadny dôkaz o tom, že chemik zodpovedný za vývoj obohacovacích centrifúg pracoval v jadrovom programe.

Ak ešte na svete pobehuje nejaký hlupáčik, čo petíciu nepodpísal, mal by tak urýchlene urobiť. Už ostali len dva dni.
vy troltrulo
22.2.2012 13:27 | Stehlik

ste nechapavy idiot? peticia je proti dezinformacii ale to nezanemena ze "peticiarom" nezalezi na ludskych zivotoch. btw, v peticii sa spomina Falludzas, tam tych ludi bolo zavrazdenych ovela viac. ale samozrejme mate ravdu, vojna zacala uz skor, Stuxneom a tiez to nebola prva vrazda vedca. inak videl som ze mate komunikacne problemy aj na diskusiach jetotak.sk. mimochodom, vidite, ako ste dopadli, dajaky hnusar je vase slusnejsie dvojca. zamyslite sa nad sebou a pise si radsej do dennicka, alebo si tam kreslite. schvalne co z vas vylezie. kazdopadne to bude kreativnejsie nez toto vase zabrzdene trolovanie.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie
21.2.2012 07:44 | Tomas Husar

Ale zaujmave je ze autori vyzvy neprotestuju proti samotnemu faktu ze tajna sluzba cudzej krajiny zlikvidovalu na uzemi domacej krajiny obcana tejto krajiny.

Lebo jadro je tuto - ten irancan bol zavrazdeny. Ak by bol ucitelom na zakladnej skole a po veceroch by skladal modely lodi alebo pestoval chrizanteny, najskor by zil dalej. Zabili ho a dovody su mozne dva:
-USA chce vytvorit zamienku na utok na Iran
-USA zlikvidovali klucoveho tvorcu iranskej bomby.

Ale tunajsi peticiari neprotestuju proti tomu ze bol zavrazdeny clovek ale proti tomu ze nie su dokazy ze sa venoval bombe.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 18:35
| aha

sam mas uhry, na srdiecku, ty blb
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 17:56
| Roman Kanala

Kto podpíše kampaň týmto uhrovitým puberťákom, zaradí sa k nim.

Čo sú zač je možné vidieť tu v diskusii.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 12:44
| Tomas Husar

2 Stehlik,

Este raz a pomaly. ja som tu ziadne smradlave vylevy nemal, takze pozor na jazyk a klavesnicu, druze Tito.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 12:34
| Stehlik

A potom, kanalove (a tvoje - o daco menej) smradlave vylevy ti neprekazaju, ze. Ty pokrytec.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 12:30
| Stehlik

Husarko, ty trol co sa hra na svateho za dedinou, ty prvy by si sa mal ospravedlnit. Dobre to vies, aj to, ze uz som ti napisal, kde si rypal (napr. aj hned na zaciatku). Takze bla bla, nezaujimas ma. nemusis sa ani ospravedlnit, kludne si len zavri ksicht. Alebo tu kvakaj dokola zvsty ako tupelo co nema co robit.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

6.2.2012 11:30
| Tomas Husar

2 Stehlik

To sa dalo cakat ze pri vasom style vedenia diskusiu nie ste schopny sa ospravedlnit. Bohuzial net je dnes plny ludi ktorych doma nenaucili ze sa treba spravat slusne a ze ak uviedli nepravdive tvrdenia tak sa maju ospravedlnit.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

5.2.2012 22:36
| Peter Stehlik

LOL, ze ihned:) Nechal by som to tak po tych 70 podpisoch kampane, ved nehori. A nebude toospravedlnenie, ale to druhe.
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

5.2.2012 20:56
| Tomas Husar

2Peter Stehlik

Takze dost bolo zartov pan Stehlik.

Bud explicitne uvediete kde som sa v tejto diskusii choval chrapunsky, alebo sa mi ihned ospravedlnte.

Husar
Ad: Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie | Zobraziť Skryť

5.2.2012 20:51
| Peter Stehlik

Husarko a co keby si pochopil ze ste s panom kolegom kanalom, s ktorym btw evidentne zdielate minimalne 1 hemisferu (tu nefunkcnu) na cele pelotonu ako v trapnosti, tak aj v chrapunstve. A potom, isty si svojou pravdou mozes byt (co aj tak nie si), ale to este zdaleka neznamena ze je to naozaj pravda. Najma v tvojom pripade, pan vicechrapun.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (74)

 Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Politika
Médiá
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Irán


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt