spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva redakcii Hospodárskych novín na ospravedlnenie sa za zavádzanie

Vzhľadom za závažnú a nebezpečnú dezinformáciu, uverejnenú dňa 12. 1. 2012 na stránke (a pravdepodobne tiež v tlačenom vydaní) Hospodárskych novín v článku Pavla Novotného s titulkom Zabili architekta iránskej atómky, žiadame vedenie redakcie o urýchlené ospravedlnenie sa čitateľom za zavádzanie. V rovnakej situácii sa už ocitli americké denníky Washighton Post a The New York Times, ktoré námietky verejnosti uznali a čitateľom sa ospravedlnili prostredníctvom ombudsmana a editora.

Ospravedlnenie oboch amerických redakcií (ku ktorým pravdepodobne čoskoro pribudnú ďalšie) sa zakladalo na fakte, že dosiaľ neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Irán reálne vyvíja zbrane hromadného ničenia, nakoľko obohacovanie uránu je nevyhnutné aj pre mierové využitie jadra v tzv. atómových elektrárňach. Teda vyjadrenia z článku pána Novotného ako „jeden z hlavných architektov iránskej jadrovej bomby je mŕtvy“ sú postavené na vode a nemajú vôbec opodstatnenie. Navyše, všetci vieme, že podobná zámienka v prípade vojenského útoku na Irak ostala dodnes len odpornou zámienkou (okrem iného aj na použitie bieleho fosforu vo Fallúdži) a zodpovednosť za smrť a znetvorenie veľkého počtu civilov tak padá (i keď zatiaľ beztrestne) nielen na profesionálnych vojnových štváčov, ale aj na nedostatočne kritické média, neschopné slúžiť svojmu pôvodnému účelu.

Sme presvedčení, že úlohou médií je informovať, nie dezinformovať a (chtiac či nechtiac) rozohrávať štvavé mediálne kampane, ktoré v podstate nahrávajú vojenskej intervencii pravdepodobne celosvetového dosahu. Rovnako úlohou novinárov je pracovať s viacerými zdrojmi a preverovať informácie, pokiaľ je to možné. V čase uverejnenia článku v Hospodárskych novinách bolo minimálne známe ospravedlnenie denníka Washighton Post, čo svedčí o nedostatočnej profesionalite autora uvedeného článku z Hospodárskych novín. Dúfame, že Hospodárske noviny sa v budúcnosti vyvarujú podobných prešľapov. Média si totiž možno vážiť (a informácie v nich uvedené brať vážne) len v prípade, ak sú schopné nemiešať fakty s neoverenými dohadmi a propagandistickými nezmyslami tajných služieb a nátlakových lobistických skupín. Ako čitatelia sa nemienime svojím mlčaním spolupodieľať na nebezpečnom miešaní pravdy s nepravdami.

Žiadame preto redakciu HN aj o opravu v elektronickej verzii článku.

Roman Pekarík, Veronika Kováčová, Tatiana Adamská, Pavol Madeja, Ema PodobováPOZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Politika
Médiá
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Irán


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS