spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana

Spoločné stanovisko zástupcov Slovenskej výtvarnej únie, Spolku výtvarníkov Slovenska, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov, Umeleckej besedy slovenskej, Asociácie teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku a Združenia historikov moderného výtvarného umenia, poverených na verejnom zhromaždení umelcov dňa 9.1.2012, aby dňa 16.1.2012 na stretnutí s ministrom kultúry SR Danielom Krajcerom tlmočili názor výtvarných umelcov a teoretikov na projekt Danubiana.

Jednoznačne podporujeme projekt Danubiana - Slovenské centrum vizuálnych umení, ktorého zámerom je rozšírenie existujúcich výstavných priestorov súčasnej Danubiany na dôstojnú prezentáciu slovenského a svetového výtvarného umenia.

Za veľký prínos považujeme nový spôsob financovania tohto projektu: spojenie súkromných a verejných zdrojov vo forme novovzniknutej neziskovej organizácie s väčšinovým podielom štátu. Projekt je možné zrealizovať vďaka podporovateľovi a zberateľovi umenia Gerardovi Meulensteenovi, ktorý vložil do projektu existujúce Múzeum Danubiana, hotový projekt na jeho rozšírenie, právoplatné stavebné povolenie a poskytne bezplatne na výstavné účely zbierku slovenského a svetového výtvarného umenia, obsahujúcu diela takých autorov ako Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Sam Francis, Jim Dine, umelci skupiny CoBrA, Arman, Claes Oldenburg, Christo and Jeanne - Claude, Corneille, Marcus Prachensky, Niki de Saint Phalle, Pierre Alechinsky, Hans van de Bovenkamp, Mike Cloud, Robert Combas, Paul Jenkins,Takashi Murakami, Walasse Ting, Kiro Urdin, Betty Woodman, Miguel Ybanez, Zhuang Hong Yi, zo slovenských autorov Jozef Jankovič, Vladimír Kompánek, Miroslav Cipár, Rudolf Fila, Viera Kraicová, Milan Paštéka, Vincent Hložník, vrátane zástupcov mladšej generácie - Erik Šille, Dorota Sadovská, Viktor Frešo, Erik Binder a další.

Podpora zo strany štátu, poskytnutá na rozšírenie priestorov, umožní prezentáciu trvalej expozície slovenského výtvarného umenia 2. polovice 20. storočia až po súčasnosť, ktorá na Slovensku dlhodobo chýba.

Takéto inštitúcie sú všade vo svete a Slovensku sa ponúka príležitosť na jej vybudovanie práve za účelom vytvorenia kontextu s aktuálnym dianím.

Naša podpora Danubiany nie je zameraná proti vytvoreniu výstavných priestorov na prezentáciu najaktuálnejších alternatívnych  tendencií vo výtvarnom umení, ktoré by mala zastrešiť inštitúcia typu Kunsthalle. Vytvorenie takejto inštitúcie dlhodobo podporujeme.

Nechápeme preto aktivity časti výtvarníkov a teoretikov, ktorí projekt Danubiana odmietajú, šíria zavádzajúce informácie a dokonca požiadali Vládu SR o jeho zrušenie. Keďže prostriedky, určené na dobudovanie Danubiany, boli účelovo vyčlenené na tento projekt, ich postoj môže spôsobiť, že by slovenská kultúra mohla v konečnom dôsledku o ne prísť, nehovoriac o tom, že by zároveň prišla i o súčasné Múzeum Danubiana a všetky jeho aktivity.

Cítime zodpovednosť za zachovanie kontinuity slovenského umenia a kultúry, preto sa obraciame na Vás s výzvou, aby ste podporili toto stanovisko.


Akad.mal. Pavol Kráľ, SVÚ , Mgr. Mária Horváthová, SVS, Akad.mal. Dušan Sekela, SVVU,
PhDr. Emil Semanco, UBS, PhDr. Dagmar Srnenská, PhD., ATKH, PhDr. Eva Trojanová, ZHMVU.

V Bratislave dňa 13.1.2012POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
17.1.2012 19:06 | Neznamy Znamy

Je naozaj smutne ze Danubianu nepodporili prave ti,ktory su tam v zbierke a ktorym Danubiana vydala aj autorske knihy a este k tomu ich vsade siri a podporuje.
To je neseriozne.
Ale asi su vsetci posrani a uz teraz uz teraz obracaju kabaty a rozmyslaju ze odkial budu pumpovat nejake smiesne dotacie.
Asi sa boja Vyjadrit nazor aby neupadli do neikoho nemilosti,kto moze mat nazor iny.
Je to naozaj zbabele a tak ako vsetko u nas naozaj tu vladne strach,poserkarstvo a hlubost.
Odvahu a pravdu asi utopili v Dunaji alebo ju prud odniesol kamsi dalej na sire more.
Lutujem pana riaditela Polakovica,ktory naozaj urobil vela pre umenie,a je jasne ze predsa nemozu byt vsetci vsade.
Nevidel som nikde ze by sa ty ktorym sa pomohlo nejako vehementne kdesi zvidiyelnili a jasne zaujali konkretne stanovisko.

P.S.
Staci povedat "MILION" a vsetkym jebne.-V skutocnosti sa stalo iba to,ze zopar jedincom z toho naozaj jeblo.
V podstate nam jebe uz asi vsetkym.
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
16.1.2012 14:43 | Mgr.Art.Eva Berkova

Treba si vsimat k akemu cielu smeruju skutky...MARCUS AURELIUS
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
16.1.2012 13:55 | Michal BYCKO, Ph.D.

...cisto subjektivne ! ..a prosim neukamenujte ma...! ..Vinco Polakovic urobil pre slovensku kulturu viac, ako desiatky inych, ktori si myslia, ze staci mat MgrArt. a uz mozu pindat do vsetkeho, pretoze oni si to tak myslia, tak chcu ... ..Vazeni ...viem, ze sa Vam nepaci ista transparentnost a pod., mate na to narok ...zijeme v demokracii ( !chrani ! nas Gorila a ine zvieratka ...:)...)..Ale ..prosim vas.. na SK ...ako Museum Danubiana..teda ... ine muzealne a galerijne institucie ...nic take kvalitativne sa nehrnie... !!!!Toto je uz subjekt, ktory patri medzi nase umelecko- muzealne spickove institucie a vznikol za peniaze inych vdaka obetavosti Vinca Polakovica!...Nie nasich !!! ... Kiez by v kazdom meste fungovala nova, progresivna, svetu ustretova umelecka institucia, apoliticka, bez menovania direktorov na zaklade politickej prislusnosti a pod.,... typu Danubiany..ale nekalicme ine skor, nez sami nieco dokazeme...a lepsie ! ... Vinco, drzim Ti palce! ...Aj nasmu Andymu casto kopu medzi nohy a vymyslaju si dovody, ze to nie preto, ale preto..., no v konecnom dosledku zistia sami, ze im islo o ... !...Sorry! ...
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
16.1.2012 13:54 | Michal BYCKO, Ph.D.

...cisto subjektivne ! ..a prosim neukamenujte ma...! ..Vinco Polakovic urobil pre slovensku kulturu viac, ako desiatky inych, ktori si myslia, ze staci mat MgrArt. a uz mozu pindat do vsetkeho, pretoze oni si to tak myslia, tak chcu ... ..Vazeni ...viem, ze sa Vam nepaci ista transparentnost a pod., mate na to narok ...zijeme v demokracii ( !chrani ! nas Gorila a ine zvieratka ...:)...)..Ale ..prosim vas.. na SK ...ako Museum Danubiana..teda ... ine muzealne a galerijne institucie ...nic take kvalitativne sa nehrnie... !!!!Toto je uz subjekt, ktory patri medzi nase umelecko- muzealne spickove institucie a vznikol za peniaze inych vdaka obetavosti Vinca Polakovica!...Nie nasich !!! ... Kiez by v kazdom meste fungovala nova, progresivna, svetu ustretova umelecka institucia, apoliticka, bez menovania direktorov na zaklade politickej prislusnosti a pod.,... typu Danubiany..ale nekalicme ine skor, nez sami nieco dokazeme...a lepsie ! ... Vinco, drzim Ti palce! ...Aj nasmu Andymu casto kopu medzi nohy a vymyslaju si dovody, ze to nie preto, ale preto..., no v konecnom dosledku zistia sami, ze im islo o hovno !...Sorry! ...
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
16.1.2012 10:24 | Peter

Pani autori tejto vyzvy, problem nie je v samotnom projekte PPP, ale netransparentnosti a fiktivnej verejnej diskusii pred jeho schvalenim. Nie som proti takymto projektom, len si myslim ze o nom treba zacat diskutovat uplne od zaciatku a uplne inym sposobom. Najvacsia skoda tejto kauzy je podla mna v tom, ze Krajcer a kol. len znechutili "mecenasa" ktory chcel v SR podporovat vytvarne umenie. Ale rovnako aj Penta ma zaujem na skvalitneni zdravotnictva. My obcania ale musime strazit skryte zaujmy sukromnikov ktori za nasim chrbtom jednaju s politikmi, a to aj v tejto kauze Danubiany. Mnohym umelcom by vyhovoval navrat pred 1989, kedy sa dali vystavovat aj umelecky nehodnotne diela len preto ze bolo viac vystavnych priestorov ako umelcov. Problem SR je podla mna ovela viac v tom, ze bohati mecenasi z Penty a kol. nepodporuju umenie, clovek by neveril kolko zbohatikov ma v predrazenych vilach standardizovany nabytok a repliky.
môj postreh
16.1.2012 09:49 | Mária Rišková

Dobrý deň, žasnem nad vašou toleranciou pre zákulisné vyjednávanie, ktoré obišlo nielen veľkú časť kultúrnej obce, ale i samotné ministerstvo kultúry. Žasnem nad pragmatizmom, ktorý našu spoločnosť začína ovládať, čím ďalej tým viac. Keby bol zachovaný princíp otvorenosti, tak sa o štátnej podpore rozšírenia Danubiany mohlo hovoriť celý minulý rok. Namiesto toho bol použitý princíp vyjednávania za zatvorenými dverami a toto je výsledok - ešte aj MK sa snažilo prihriať si na tomto projekte svoju polievočku a narýchlo sem nepodarene našilo svoju verziu projektu kunsthalle. Urobilo sa tu toľko chýb, že by bolo lepšie celý proces zmraziť, všetko poriadne analyzovať zo stránky legislatívnej a principiálnej a potom ďalej hovoriť o podpore, či nepodpore dostavby Danubiany. Pole kultúry by nemalo byť len "bojom" schopnejších, či neschopnejších diplomatov a manažérov.
Ad: Stanovisko výtvarníkov ku kauze Danubiana
14.1.2012 19:10 | ---

profil "múzea Danubiana" veru prispel ku kontinuite slovenskej kultúry...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (7)

 Súvisiace témy:
Umenie
Štátna správaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt