spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu

S narastajúcim znepokojením sledujeme, že ani varovné slová odchádzajúcej premiérky, že bojovať proti korupcii na Slovensku je takmer nemožné a nevieme sa tu už takmer ani nadýchnuť, nevyvolali hlbší spoločenský tlak na zmeny. Ak predsedníčka vlády Slovenskej republiky verejne priznala to, čo vie drvivá väčšina obyvateľov tohto štátu, ak tento prejav nemá ostať len plesnutím do vody alebo lacnou sebaprezentáciou, je našou občianskou povinnosťou konať. Situácia je oveľa vážnejšia ako bola ochotná pripustiť Iveta Radičová. V ohrození je samotná demokracia. Takmer každý už vidí, že tento systém zlyháva. Opäť sme niekde tam, kde pred 22 rokmi, kedy nemali význam spory o ľavicový a pravicový pohľad na spoločnosť, kedy išlo o zásadnú zmenu politického systému.

Stojíme na prahu parlamentných volieb, vnímame rastúcu apatiu občanov a pýtame sa, či sme naďalej ochotní tolerovať toto divadlo, či nie je načase pozbierať odvahu a odmietnuť doterajší nefunkčný model usporiadania spoločnosti. Či nám stačí vytváranie zdania zmien alebo chceme skutočné zmeny. Hlboká kríza, do ktorej neodvratne spejeme, bude nesmierne ťažká aj bez skorumpovaných a nekompetentných politikov. S nimi sa však môže stať skutočnou tragédiou.

Ak nemáme byť len bezbrannými svedkami ďalšieho rozkrádania tejto krajiny, zadlžovania, prehlbovania chudoby, ničenia prírody a celkového úpadku, potrebujeme radikálnym spôsobom zmeniť pravidlá hry. Osemnásť rokov existencie Slovenskej republiky neprinieslo zásadné diskusie o jej usporiadaní, celkovom smerovaní a nosných ideách, z ktorých sa štáty rodia a na ktorých závisí ich stabilita a perspektíva. Ani tí, čo ju zakladali, nikdy hlbšie nepremýšľali o štáte, ktorý nebol výsledkom ich filozofického uvažovania, ale plánu na účinnejšie rozkrádanie. Štátne inštitúcie dnes nefungujú vďaka, ale napriek tomuto štátu, ktorému chýba akákoľvek pridaná hodnota. Dôsledky môžu byť zoči voči nastupujúcej kríze a geopolitickej nestabilite pre ďalšiu existenciu Slovenskej republiky fatálne.

Tvrdíme, že zoči voči dramatickým zmenám, do ktorých sa ponára svet, si už nemôžeme dovoliť luxus vyberať si medzi väčším a menším zlom. Tvrdíme, že súčasné politické elity sú nekompetentné tieto problémy nielen riešiť, ale aj pochopiť ich rozsah a hĺbku. Politické strany, ktorých jedinou dlhodobou stratégiou sú krátkodobé zisky a vytúženým zlatým teľaťom ekonomický rast, ignorujú realitu, bagatelizujú následky vyčerpávania prírodných zdrojov a klimatických zmien a pestujú ilúziu že sa tieto epochálne trendy maličkého Slovenska zásadnejším spôsobom nedotknú. Tieto elity nie sú vôbec schopné zmyslupne konať a chrániť dnešné a budúce generácie. Pripravujú tak pre občanov Slovenska pochmúrnu budúcnosť, ktorá sa vymyká predstavivosti väčšiny ľudí.

Preto my, signatári Občianskej charty 2010 a aktivisti Iniciatívy za Občiansku ústavu, vyzývame celú slovenskú spoločnosť na zásadnú diskusiu o základných otázkach fungovania a smerovania tohto štátu. Sme presvedčení, že na prahu veľkej globálnej krízy potrebujeme novú spoločenskú zmluvu. Sme presvedčení, že tento štát treba založiť doslova odznova, zdola a poctivo, redefinovať postavenie a úlohy zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, redefinovať váhu občana v tomto systéme a stanoviť naše dlhodobé ciele. Demokracia nie je uspokojujúca, ak spočíva len v možnosti raz za štyri roky voliť z chudobnej ponuky bohatých strán, ak v našej krajine ešte stále existujú skupiny občanov, ktoré nemajú rovnaké práva, ak ľudia nemajú kontrolu nad vlastnými životmi, a teda nie sú celkom slobodní. Verejné záujmy systém nedokáže garantovať, ak spôsob financovania politických strán je nastavený tak, že nevieme, kto ich platí, prečo ich platí a akým spôsobom sa s tými peniazmi narába. Zodpovedanie týchto otázok a riešenie týchto problémov je oveľa dôležitejšie ako nastávajúce parlamentné voľby. Ich dôsledky totiž presahujú horizont jedného volebného cyklu.

Sme bežní ľudia ako vy. Ľudia, ktorí každé ráno vstávajú do školy či do práce alebo preto, aby si ešte len hľadali prácu. Ľudia, ktorí majú priateľov a rodiny. Ľudia, ktorí každý deň tvrdo pracujú, aby zabezpečili lepšiu budúcnosť pre svojich blízkych. Sme rôzni, ale napriek tomu sme všetci znepokojení a rozhorčení situáciou, ktorú vidíme dennodenne okolo seba. Máme možnosť voľby medzi apatiou, v ktorej nás zomelie svojvôľa mocných a vzburou voči skorumpovanému režimu partokracie a oligarchie, ktorá prinesie občanovi silnejší hlas a dôstojnejšie postavenie. Využime ju!


Eduard Chmelár
, vysokoškolský učiteľ; Kamil Kandalaft, občiansky aktivista; Peter Krákorník, informatik; Juraj Marušiak, politológ; Juraj Mesik, environmentalista; Zuzana Mokráňová, administratívna pracovníčka; Miroslav Šimkovič, psychológ; Svetoslav Šuta, leasingový poradca; Miloš Vaňo, lesný inžinier.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
30.12.2011 06:30 | Jan Kukula

Ano ...potrebujeme novu spoločensku zmluvu
Treba začat od znova a vo všetkom,Počnuct starostlivosť o matky
starostlivosť o nezamestnanych
PROSTE cely tento chory system treba
vyliečiť a nie čo nam navrhne unia-----/pomoc Grecku/ a kde sme mi
obyčajny ľudia
Ved vlada všetko pre seba --
...potrebujeme doveryhodnost a spolupracu...
11.12.2011 14:34 | julianBosakSt

...ste nedoveryhodni, lebo vodu kazete a vino pijete...
...ste proti vplyvu oligarchie na politikov ale sluzite weissovi, reprezentantovi oligarchie...
Chmelár a Mesík odišli z kandidátky 99%
11.12.2011 02:42 | Roman Kanala
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
3.12.2011 00:06 | Roman Kanala

A je to tu. 99% Chmelár.

Juro, že v tom s tým hochštaplerom tiež lietaš, to mi je ľúto.

volby.sme.sk/c/6165745/chmelar...
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
30.11.2011 16:16 | ervintokar

dobry den zasa idu volbi unas je to bezne,nova kampan nove slubi a stale dookola,kazdy nabije konta a vi hlupi slovaci mate iba sladke reci od tych co ich volime,tento stat je jedno velke houno ktore smrdi korupciou a obohacovanim na ukor tejto slovenskej chudobi,neverim uz nikomu ved nic sa nezmenilo ani nezmeni chlieb je ten isty len drahsi a a mzda zamesiac je 320posratych eur a vi politici mate35tisic preco bi ste nesaleli ten hlupi narod ved niekto hlupi vas zvoli zbohom a s cistim svedomim vam seru
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
28.11.2011 10:49 | Roman Kanala

Niečo na tému reklamnej kampane 99%.
Kto financuje neurčitú reklamu za 400 až 12000 Eur za kus? Pritom ide len o akúsi palebnú prípravu, lebo šidlo z vreca sa ešte nevykľulo.


99%, kto sú, kto ich financuje, o čom im ide?
Róbert Chovanculiak, pondelok 28. novembra 2011 09:43

chovanculiak.blog.sme.sk/c/281...Len ma tak napadlo, že aj pri minulých voľbách sa Chmelár ponúkal hocikomu, kto zaplatí. Nakoniec ho nechcel nikto. Bloger Róbert Chovanculiak ho možno prekukol:

Eduard Chmelár a jeho 99%
Róbert Chovanculiak, utorok 15. novembra 2011 21:21

chovanculiak.blog.sme.sk/c/280...
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
28.11.2011 09:20 | Ivna

Ano, treba novú spoločenskú zmluvu, ktorá nepripustí také obrovské rozdiely v životnej úrovni aké si vybudovali hochštapleri po tzv. nežnej revolúcii. Dôchodca, ktorý poctivo budoval vo fabrike Socializmus a pripravoval sa na život v Komunizme, zrazu sa ocitol v kapitalizme s almužnou, ktorá mu horko ťažko pokryje výdavky na bývanie. Nejakí zadubenci stále podsúvajú mladej generácii ako bolo ťažko v predchádzajúcom zriadení vycestovať za hranice. Nebolo ťažké, len nás vláda chránila pred tým zlom, ktoré nakoniec prišlo zo Západu. Dnes si nemôžme vycestovať ani do starých obľúbených destinácií v Bulharsku, Rumunsku, či v Juhoslávii. Tak teraz sa pýtam, na koho som robil priemerne cca 250 hodín mesačne? Za Socializmu som zarobil 7-8 tisíc s cezčasmi a pred odchodom do dôchodku cca 15 tisíc. a to som musel ísť do predčasného, kde mi vláda zhabala za každý rok 6%. Tak tomu sa hovorí výhody KAPITALIZMU. Keby mi aspon vrátili tie percentá o ktoré ma ošmekli! Hned by sa mi nálada zlepšila! Tých 360 Euro by dobre podrástlo... To by boli Vianoce!! Preto treba ZMENU!!!
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
24.11.2011 23:00 | Roman Kanala

Hochštapler Chmelár niečo podobné už publikoval na Changenete v júli tohto roku:

Tento štát treba založiť odznova
www.changenet.sk/?section=foru...

Predtým v apríli tu uverejnil zbierku pindov:

Laudatio pre planétu Zem
www.changenet.sk/?section=foru...

Akosi nemám chuť podpisovať čokoľvek, kde by som sa ocitol spolu s Chmelárom.
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
24.11.2011 19:23 | Ivan Titurus

Nova spolocenska zmluva.Stavim sa,ze 80% populacie ani nevie,ze to znamena novu ustavu(cize uplne prekopanie zakladov pravnych vztahov spolocnosti) a to je ten najmensi problem.Vy chcete robit revoluciu zhora?Nie som ziadny politolog,ale trvalu zmenu spolocenskych vztahov je mozne dosiahnut jedine,ked to vacsine vyhovuje.A aj keby sme tu na Slovensku boli vsetci maximalne empaticki a solidarni jeden s druhym a inteligentni a nesebecki,aku mame sancu proti kolonialnym chutkam ostatneho sveta?Je mi ta vasa snaha velmi sympaticka,ale obavam sa,ze pokial to rozhodujuce narody nepochopia,nasa buducnost by skoncila minimalne bezletovou zonou,ak nie este niecim horsim.Prosim,budme realisti a drzme sa nasej strategie,ktorou sme prezili a este aj dnes existujeme.
Ked uz zmenu,tak zacat malymi.Zakladny problem je samospravny.Volebne zakony musia umoznovat prepriahat pocas volebnych obdobi.Poslanci musia niest zodpovednost za svoje rozhodnutia,na odvolatelnost napr.10% z toho co na zvolitelnost.
Demokracia(ak je vobec mozna a nie je to len trik vladnucich elit) je to,coho sa mocni najviac boja,ale to sa ludia musia naucit po malych krocikoch.Revolucie sa vzdy utopia v krvi a len sa vymeni vladnuca elita a lepsie zamaskuje sposob ovladania.O toto vam asi,tak ako aj kazdemu slusnemu cloveku nejde!
Ad: Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu
24.11.2011 12:58 | Marián Orávik

Svet sme nechali pred našimi očami poriadne zhniť svojou apatiou. Treba s tým niečo robiť predtým, ako úplne zhnije.

Čim skôr, tým lepšie, lebo ideme slepou cestou. Ľahšie sa je vrátiť z kratšej zachádzky, ako z dlhšej...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (10)

 Súvisiace témy:
Kriminalita
Ekonomika
Štátna správa
Politika
Demokracia
SpoločnosťREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt