spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach

Mesto Košice má podľa platného zákona 22 mestských častí.

Každá táto mestská časť má svojho starostu, miestne zastupiteľstvo a miestny úrad, napriek tomu, že Košice majú svojho primátora a centrálne mestské zastupiteľstvo s 50 poslancami, ktoré riadi chod mesta.

Rešpektujeme politické, historické a geografické dôvody, ktoré viedli autorov zákona k rozčleneniu mesta Košice na 22 mestských častí, no zároveň je nám dnes jasné, že týchto mestských častí je priveľa, ich počet je neadekvátny, ich fungovanie je neefektívne a na ich chod sú vynaložené zbytočné finančné prostriedky.

Pre porovnanie, mesto Bratislava má len 17 mestských častí oproti 22 košickým, napriek tomu, že má takmer dvakrát viac obyvateľov a o dve tretiny väčšiu rozlohu.

Sme za zníženie počtu neefektívne fungujúcich a nadbytočných mestských častí, resp. za zlúčenie mestských častí mesta Košice.

Sme za zmenu zákona č. 401/1990 Zb. (Zákon Slovenskej národnej rady o meste Košice z r. 1990), ktorý pojednáva o.i. o mestských častiach, v ktorých sa zriaďujú orgány samosprávy mestských častí.


Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy:
Patrik Nohavica, Ladožská 4, 04012 Košice, p.nohavica@zoznam.sk


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
15.9.2011 13:53 | Jajoyka

V. Západ+ Luník IX.+Pereš+Lorinčík - Toto spojenie sa mi vôbec nepáči. Bývam v lokalite Košice Západ - Luník II. Peši to mám na Hlavnú ulicu najviac 10-15 minút. Lokality ako sú Pereš, Lorinčík a Luník IX. sú pre mňa veľmi vzdialené. Nechcem sa spájať s týmito lokalitami. Prepáčte, ale je jedna lokalita - najznečistenejšia časť mesta Košíc, ktorá je schopná pohltiť všetky finančné prostriedky.

Som za zníženie mestských častí, nepáči sa mi rozdelenie
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
28.8.2011 18:25 | Peter Lomnický

Plne podporujem petíciu za zníženie mestských častí v Košiciach.

Vzhľadom na veľmi ťažké finančné obdobie navrhujem ihneď v prvej etape zrušiť dnešných 22 mestských častí a nahradiť ich 9 mestskými častiami takto :

I. Juh + Barca + Šebastovce
II. Krásna+Nad Jazerom +Vyš.Opátske
III. Staré mesto + Džungľa
IV. Sever + Kavečany
V. Západ+ Luník IX.+Pereš+Lorinčík
VI. KVP+ Myslava
VII.Šaca + Poľov
VIII. Darg.hrdinov + Koš. Nová Ves
IX.Ťahanovce sídlisko + obec Ťahanovce.

V druhej etape t.j. zabezpečiť cez Národnú radu Slovenskej republiky v novom volebnom období zrušenie Zákona o meste Košice a takto zrušiť všetky mestské časti Košíc.

Peter Lomnický
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
27.8.2011 15:30 | Občan

Som za zníženie počtu mestských častí. Hlavne aby nebolo toľko úradníkov. Som za to aby boli znížené platy primátorom, veď primátori v malých mestách okolo 5000-6000 obyvateľov majú mnohonásobné vyššie platy ako vo veľkomestách a prebujnelý úradnícky aparát.Toto všetko my platíme z naších daní a ešte sa ide zvýšovať daň z nehnuteľností. Kto to utiahne takého plytvanie na mestských úradoch?
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
24.8.2011 11:35 | Roman

Ak porovnávate Košice s Bratislavou tak je to percentuálne vyjadrené asi takto:

Košice majú 54,2% z počtu obyvateľov Bratislavy a 61,8% z rozlohy Bratislavy. Myslím, že to takto znie presnejšie ako vyššie popísané prirovnanie.

Riešenie toho problému nie je v zlučovaní mestských častí. Nech ostanú 22, skôr nech sa zníži počet poslancov na miestnych zastupiteľstvách a nech sa v celom systéme upravia platy.

Vo svete je zopár podobných miest, ktoré majú aj podobný počet častí, alebo približne taký počet.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
17.8.2011 21:42 | Erika

Ešte za bývalého režimu to takto bolo, že boli spojené spádove obce spolu pod jeden celok a dobre to fungovalo. Moja mama vtedy robila na MNV.Vybudovalo sa veľa komunikácií, regulácie riek dodnes sú perfektné.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
17.8.2011 17:09 | S Tomko

Bývam v jednej z pridružených obcí a nesúhlasím, aby kompetencie nášho starostu prevzala nejaká vyššia časť. V súčasnosti ak vznikne problém je to riešené okamžite, ak by bola kompetencia na MZ v inej časti toto by sa určite zhoršilo. Čo sa týka platov sú veľmi premrštené. Mali by byť viazané na aktuálne daňové príjmy tak, aby na platy bolo možné použiť pevné percento príjmov, tak ako je to u zdravotných poisťovní.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
17.8.2011 11:59 | Norika

Pýtam sa či hlavní kontrolori mesta už niečo pri svojej kontrole našli? Či na niečo poukázali. Sú to zbytočné platené funkcie. V malých mestách okolo 5000 tisíc.obyv. by mali pracovať na skrátený uväzok. No bohužiaľ sú platení aspoň tu na okolí na celý uväzok. Občania vidia, že nemajú čo robiť, ale ani nenajdu lebo proti svojmu primátorovi nepôjdu, veď ich dobre platí plus odmeny. Kto toto všetko dá do poriadku. Dokedy to budeme platiť my z naších daní. Treba zmeniť zákony zhora. Treba nezávislú kontrolu zhora a nie svoji verní. A takýchto anomálií je v samosprávach veľa. Celé roky a pán minister ide brať dávky, zvyšovať dane.Na internete sú niektoré platy primátorov od 1.6.2011 si ešte mnohí polepšili a pritom sú to malé mestečka okolo 5000 obyvateľov a plat primátora takmer 3000 eur. No nie je to výsmech nás pracujúcich občanov?
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
17.8.2011 08:32 | Marian Koszoru

..v roku 2010 sme zaplatili viac ako 16 000 000,- € za :

- primátora
- 50 mestských poslancov
- 390 (cca) úradníkov magistrátu
- 22 starostov
- 22 kontrolórov
- 307 miestnych poslancov
- 400 (cca) úradníkov mestských častí

Z toho primátor, mestskí poslanci a magistrát nás stáli 8 100 000,- €
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
16.8.2011 18:49 | Juraj

Jednoznačne súhlasím. Ale dobre by bolo aj po elom Slovensku sa pozrieť na stavy úradníkov. Ako to tu už popísali občania. Všade je prezamestnanosť a vieme, že mnohí nemajú ani do čoho pichnúť. Kto sa na to pozrie všade. Práve som čítal na HN blogu, že v Prievidzi je problem s Mestskou knižnicou. Ale to je všade Mestské kultúrne strediska nerobia takmer žiadnu činnosť a je tam aparát dobre platených ľudí na čele s riaditeľom. Načo sú Mestskí kontrolori. Tí sú platení primátorom a na zle hospodárenie predsa nebudú poukazovať. A tak len z našich dani sa platí a plytva a plytva a vsade sa píše, že je kríza, že na nič nie je .... Treba urobiť poriadok zhora až dole na malé obce a hneď by bola plná kasa.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
16.8.2011 17:04 | Ján Trška

Jednoznačne to treba podporiť, je to dlhodobá požiadavka. Raz za čas treba skorigovať počty úradníkov, podľa Murphyho zákonov po istom čase sa oni samovoľne doplnia na pôvodný stav.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
16.8.2011 16:41 | Patrik Nohavica - autor peticie

Tato peticia je len jednou z foriem, ako na tento problem upovedomit sirsie okruhy ludi a vyvolat o tejto polemike diskusiu.
Pan Liptak, mate moju podporu a som ochotny Vam podat pomocnu ruku.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
16.8.2011 14:47 | Zdenko Liptak

Obcianski aktivisti v KE pripravuju plosne zbieranie podpisov za znizenie poctu MC od 09/2011. Ratame s tym, ze sa budu zbierat vyse roka. Verejne tuto akciu planuju podporit aj ludia z verejneho a politickeho zivota. Jedna so o to, ze poziadavka bude jasna - "znizenie poctu MC minimalne o 50%. T.j. 10 a menej. Poziadavka musi byt jasne formulovana a nie vo vseobecnej rovine. Nasa poziadavka urcuje hornu - maximalnu hranicu - 10.
Kedysi boli vypracovane 2 alternativy poctu MC - 4 (podla okresov)alebo 10 (spojenim ekonom.silnych a slabych MC)
Pripravuje sa viacero veci, aby zbieranie bolo co najefektnejsie (web, tlacovky, rozhovory...)
Informacie su a budu pristupne aj cez siet Facebook a ine.
ZL

Priklad:
1, MC Polov, Peres, Lorincik, Saca, Myslava 20 rokov lataju-plataju cesty, lebo ich rozpocty su chudobne. Ak by mali spolocny rozpocet, prostriedky by sa naakumulovali a za 20 rokov mohli nieco spolocne zrealizovat. Nestalo sa.
2, MC vyhovuju najma politickym stranam, z dovodu zamestnavania svojich politickych clenov, ci neuspesnych kandidatov. Preto som toho nazoru, ze politicke strany budu najvacsim odporcom znizovania poctu MC. Nasa peticia by mala vyvrcholit 1-1,5 roka pre volbami a vtedy su zvacsa strany "povolnejsie" a ustretovejsie voci ludom - svojim volicom. Uvidime.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
16.8.2011 13:53 | Jozef Ján

Sever by zostal ? :-)))
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
15.8.2011 22:15 | Taktiež Košičan

A môžete aspoň uviezť, ktoré MČ by sa s ktorými zlúčili?

Myšlienku ináč podporujem ale chcem vedieť aj podrobnosti.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
15.8.2011 09:55 | Jozef

Pripájam sa k týmto blogom, ktoré sú tu popísané. Sú veľmi rozumne. Nájsť riešenie: Treba urobiť finančný audit ako to slúbil pán minister. Veď predsa nie je možné aby v malých mestách okolo 5000 tis.obyvateľov mali primátori takmer 3000 eur plat.Pritom tam je ďalší aparát platených ľudí ako zástupca primátora, prednosta úradu, každý radoví pracovník má svojho dobre plateného šefa, potom príspevkové organizácie mesta na čele s riaditeľom, pritom nič nerobí, lebo ani nemá čo.Hlavný kontrolor mesta na celý úväzok dobre platení z naších daní, nemá do čoho pichnúť celý mesiac, a nič ani nenájde- neskontroľuje, lebo proti svojmu primátorovi nepôjde, lebo mu dáva plat a odmeny. Ve´d je to na hlavu postavené. Píšem to preto,lebo už nemôžeme občania počúvať ako sa hľadajú peniaze do rozpočtu a myslíme si, že na nesprávnom mieste. A do samospráv sa stále nalievajú peniaze zo štátu a ešte nám budú zdvíhať dane z nehnuteľností a poplatky pre mesto.Som poslanec, tak dobre do toho vidím, len bohužiaľ nič sa nedá zmeniť, lebo primátor má v krčme poplatených poslancov....Toto treba zmeniť zákonom o obecnom zriadení a iné zákony.Takto to vidia aj analytici.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
14.8.2011 23:36 | Patrik Nohavica - autor peticie

suhlasim, zbytocne plytvanie na chod uradov a platy uradnikov sa netyka len Kosic. Len stazka najst rozumne argumenty pre samospravue obci, ktore maju casto menej ako 100 obyvatelov...
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
10.8.2011 09:26 | vrtak

Verim ze znizenim poctu MC a celkovo poslancov, uradnikov je mozne ziskat peniaze v rozpocte mesta. Sucasny pocet je zbytocnym luxusom ktory neprinasa nic naviac a odcerpava prostriedky a koordinaciu v ramci mesta.
Suhlasim aj s nazorom NELA.
Ad: Petícia za zníženie počtu mestských častí v Košiciach
26.7.2011 16:04 | Nela

Ja tiež pripájam k petícií za zníženie- zlúčenie mestských častí ale nie len v Košiciach. Takéto zlúčenie by bolo treba aj po celom Slovensku. Napr. načo sú maličké obce, kde je 300 obyvateľov, 500 obyvateľov je tam dobre platený starosta poslanci a chod obecného úradu si vyžaduje ďalšie náklady. Na rozvoj obce neostáva financií. Je to plytvanie finanncií daňových poplatníkov. Mimochodom od 1.6.2011 si mali znížiť starostovia a primátori plat a mnohí si ešte navýšili. U nás naokolí skoro všetci. Je to otrasné. My si máme uťahovať a na druhej strane sa plytvá.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (18)

 Súvisiace témy:
Samospráva

Súvisiace regióny
Košice


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt