spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska

Pripomienka k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony predloženého na pripomienkové konanie 14. júna 2011

1. V ČL. I sa za bod 1 vkladá nový bod 2, ktorý znie

„2. V § 5 ods. 1 nové písm. r) znie:
„r) vysielanie spravodajských programov založených na zásadách etiky, pravdivosti, nezávislosti a profesionality a pozostávajúcich z domáceho spravodajstva, zahraničného spravodajstva, kultúrneho spravodajstva a športového spravodajstva,“

Doterajšie písmeno r) sa označuje ako písmeno s).“.

Doterajšie body 2 až 22 sa označujú ako body 3 až 23.


Odôvodnenie:

Programové vyhlásenie vlády v úvode časti Kultúra deklaruje, že vláda SR považuje kultúru za duchovný základ spoločnosti, ktorý je meradlom jej vyspelosti a súčasťou národnej identity. Ministerstvo kultúry pri tvorbe legislatívy buduje rámec, ktorý má kultúre takéto postavenie zabezpečiť. Rozhlas a televízia Slovenska je verejnou inštitúciou, ktorá zohráva v tomto procese najdôležitejšiu úlohu. Domnievame sa, že práve tento vysielateľ by mal byť tým prvým, ktorý vo svojom spravodajstve vytvorí kultúre – rovnako ako športu – pravidelný priestor. Sme presvedčení, že prostredníctvom profesionálneho informovania o kultúrnom dianí na Slovensku i v zahraničí (ktoré je minimálne tak rozmanité a obsiahle ako v prípade športu) sa vytvorí prvý nevyhnutný predpoklad k všeobecnému chápaniu postavenia kultúry v spoločnosti. Naň potom prirodzenejšie nadviažu nielen publicistické a iné programy RTVS ale i celková kultúrna a mediálna výchova v procese celoživotného vzdelávania. Zároveň tým budú posilnené kultúrne inštitúcie a aktuvity ako štátneho tak i neštátneho sektora.

Formulácia zásad spravodajstva je prebratá z aktuálnej platnej charty spravodajstva STV.

Z uvedených dôvodov navrhujeme upraviť touto novelou aj postavenie kultúrneho spravodajstva v programoch RTVS.V prípade, že navrhovateľ zákona pripomienke nevyhovie, žiadame uskutočnenie rozporového konania.


Osoba poverená pre zastupovanie verejnosti:

Gabriel Bianchi, Cintorinska 17, 811 08 Bratislava, gabriel.bianchi@savba.skPOZNÁMKY / vaše reakcie
na téma Matka Země a její energie.
5.7.2011 14:18 | Juraj Trenkler

Ale áno. Cílek je zaujímavý človek a česká televízia je celkom fajn aj keď sa nevyhne politickej propagande a vymývaniu mozgov. Včera večer plnili zase politickú úlohu odstreliť Alexandra Vondru. Aj za peniaze ľudí, ktorí si o Vondrovi nemyslia, že je gauner, a že to celé je špinavá kampaň.

Mimochodom, tá debata s Cílkom je na internete. To je dnes to miesto, kde sa verejne debatuje a dá napríklad dostať do parlamentu či Bieleho domu. Bez toho, aby to platili ľudia, ktorí o to nemajú záujem a vedia svoje vlastné peniaze použiť účelnejšie.

Zabudnite na štátnu televíziu a pomôžte ju zrušiť. Modifikovať sa dá tak úspešne ako sa dal modifikovať socializmus. Nedá sa to. A už vôbec nie frázami v zákone, ktoré si môže každý vysvetliť po svojom a úplne inak ako si to vysvetľuje niekto iný.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 22:32 | Elena Pätoprsta

Samozrejme ze statne media su skvely priestor pre diskusiu a rada Vam poskytnem aj priklad z českej TV alebo rozhlasu.

www.ceskatelevize.cz/ivysilani...

Beseda Jaroslava Duška na téma Matka Země a její energie. Hosty večera jsou Václav Cílek a Petr Rokůsek.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 22:24 | Roman Kanala

Neviem ako na Zlodejsku po zlodejsky, ale na Švajčiarsku po švajčiarsky existuje vo verejno-právnych médiách verejná diskusia. Existujú relácie ako Histoire vivante (Živá história), Temps présent (Prítomná doba), ABE - A bon entendeur (Pozornému poslucháčovi), čo sú publicistické programy o dejinách, prítomnosti či ochrane spotrebiteľa. Potom sú verejné debaty na aktuálne témy, ako Grécko, jadrová energia, alebo pred každým referendom. Tých referend je aj 10 ročne. Nechodí sa tam pretŕčať nejaký papaláš, ale pozývajú odborníkov z jednej i druhej strany.

Podobne aj na Francúzsku po francúzsky na verejných staniciach ako Antenne 2, France 3, France 5, Arte bývajú diskusie, kým na súkromných TF1, M6 či RTL9 len komercia.

Myslím, že by bolo dobré niečo také naštartovať aj na Zlodejsku. Ficovi sa bude ťažšie rušiť nejaký pozitívny vzor, než zamedziť niečo, čo nikdy neexistovalo. Treba sa pripraviť na Fico. Čo najviac vecí musí byť nepriestrelných a nezbúrateľných. Hlavne verejná mienka. Ako to vidím zvonku, pred 20 rokmi neboli ani jedni poriadne noviny a ešte pred 10 rokmi bol len Mečiar. Krajina sa vyvíja, ľudia začínajú používať aj rozum. Len nech ich je čím viac.
že vraj na "na verejnu diskusiu obyvatelov"...
3.7.2011 19:19 | Juraj Trenkler

Kedy, kde a s akým výsledkom bola v štátnych médiách "verejná diskusia obyvateľov"??? Odpovede sa isto nedočkám. To sú iba fantazmagórie, o ktorých počúvam už desiatky rokov. Ľudská chamtivosť sa zvykne schovávať za zdanlivo vznešené myšlienky. Odhliadnúc od faktu, že za tie stámilióny ročne by sa dali urobiť užitočnejšie veci ako snívať o "verejnej diskusii obyvateľov". Žijeme vo svete obmedzených zdrojov. Preto je zločinom rozhadzovať ich na neuskutočniteľné sny pár naivných ľudí. Aj tak sa používajú iba a výhradne na podporu kamarátov politikov. Budeme za tie peniaze čakať ďalšie desaťročia na "verehnú diskusiu obyvateľov", zatiaľ čo obyvatelia na to kakajú. V niektorých štátnych školáích ich deti dokonca do latrín, lebo štát nemá peniaze na poriadne hajzle a zatekajúce strechy, či nové učebnice.

Mimochodom najväčšia spoločenská aktivita po Novembri sa odohrala za prispenia súkromnej Markízy, keď sa o ňu v 1998 pobili mafiáni. To je asi jediný prípad zmysluplnej "verejnej diskusie obyvateľov". Aj vďaka tomu šiel Mečiar od válova. Štátne média nič podobné nevyvolali a už ani nevyvolajú. Aj keď ich verejnosť pod hrozbou násilia zo strany štátnej moci platí ale nepozerá a nepočúva.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 16:08 | Roman Kanala

Elena Pätoprstá:
"Ak hraju v divadle zle hry neznamena to ze treba zburat divadlo."

Presne tak. Vytlačiť veľkým písmom a dať na billboard pred parlament.

"fanaticky kapitalisticky bolsevizmus je len produktom povrchneho medialneho vysielania, uvazovania, nedostatku poznania a deficitu diskusie"

Týmto si zas nie som až tak istý. Myslím, že to je skôr naopak - príčinou je nepochopený kapitalizmus a demokracia, dôsledkom sú pokrivené zákony a ich uplatňovanie, pokrivené vzdelávanie, médiá a úpadok kultúry. Ľud pospolitý nie je vzdelávaný ani v školách, ani v médiách. Verejný priestor je potrebný. Ľud pospolitý musí mať možnosť dostať sa do kontaktu s intelektuálnymi elitami, nielen pochybnými "celebritkami".
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 15:42 | Elena Pätoprsta

Ak hraju v divadle zle hry neznamena to ze treba zburat divadlo. Aj fanaticky kapitalisticky bolsevizmus je len produktom povrchneho medialneho vysielania, uvazovania, nedostatku poznania a deficitu diskusie. Ja neobhajujem program STV ani poplatky ale obhajujem nekomercny priestor na verejnu diskusiu obyvatelov. Polozte si otazku: Ktora komercna TV ma cas urobit v hlavnom vysielacom case 2 hodinovu diskusnu relaciu na dolezitu temu? Vacsinou maju reporteri tak 1 minutu na dolezity problem. Likvidaciou verenopravnych medii a moznostou zakladat nezavisle media sa demokracia na Slovensku zmeni na totalitu vlastnikov par privatnych medii dohodnutych kartelovymi dohodami. Na Slovensku sa nastavili vdaka klientelizmu a korupcii totiz celkom ine pravidla pre vysielacie pasma a licencie. (Londyn ma 50 nezavyslych mestskych TV Bratislava jednu. Aka tu moze byt diskusia o hlavnom meste ?
Dolezita tema o obsahu kvality TV sa nikdy nebude riesit v komercnom mediu.
priestor na zmysluplne diskusie?
3.7.2011 14:23 | Juraj Trenkler

Kedy kto viedol nejaké zmysluplné diskusie v štátnych médiách? A kto by ich sledoval? Štátna televízia je bezvýznamný kanál. Jeden z mnohých ale absolútne bez vplyvu na verejnosť. Vráti mi niekto tie peniaze, ktorými som to desaťročia platil iba ako propagandistický aparát jednej strany? Raz KSČ, potom HZDS, neskôr SMERU. Už dvadsať rokov počúvam, že bude slúžiť verejným záujmom. Ale ja žiadne verejné záujmy nepoznám. Mám iba svoje vlastné. Ak sa zhodujú aj so záujmami iných ľudí, je to fajn. Ale štátna televízia mi v tom nepomôže. Sleduje zájmy iba tých, čo v nej majú moc. Ich záujmy sú mne a mnohým iným cudzie. Tak prečo máme platiť cudzie záujmy? S naivnou nádejou, že raz sa ich záujmy stretnú s našími?
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 13:30 | Roman Kanala

Peter Sabo:

"programy vyložene pre ateistov, tak nechápem prečo by tam nemohli byť aj programy pre veriacich"

A ja na to:

Ak sú v televízii programy pre zdochlinožrútov, prečo tam nie sú aj programy vyložene pre vegetariánov. Potom by tam mali byť aj programy vyložene pre buzíci a pre slobodné mamičky, ako aj spravodajstvo pre psíkov a pre mačičky.

Čím chcem povedať, že cieľom zákonnej úpravy by nemalo byť fragmentovať vysielanie podľa určenia, aby každé JRD malo svojho delegáta na zjazde strany. Cieľom by malo byť, ako zabrániť úpadku kultúrnemu, vzdelanostnému a duchovnému.

Zákon je dokument, ktorý veľa slov združí do mála slov. Tie by mali byť výstižné a jednoznačne vyložiť úmysel zákonodarcu, pretože zlá interpretácia môže ovplyvniť obsah vysielania, vkus, mravy i právnu prax. Napríklad by sa zákonom mali zakázať vyslovené ficoviny, ako ficodialóg (definovaný ako ficomonológ Fico & Fico). Mal by sa obmedziť komerčný hnoj, ale na jeho definíciu treba aj ľudí, čo ho dokážu identifikovať. Mojsejovci to asi nebudú. Šport by sa mal vykázať na STV2 alebo ho prenechať komerčným staniciam. Diskusia o verejných témach je veľmi potrebná, ako je národ veľmi zadubený. A napokon netreba zabúdať, že krajina siaha aj za Sénec a že brátislaváčiny na východe málokoho vzrušujú. Pridať pár ďalších pravidiel a vystihnúť to 1-2 vetami.

Verejnoprávna televízia má príjem z koncesií, preto by jej pôsobenie malo byť vo verejnom záujme. Na jej program je možné vzniesť nároky, ktoré by komerčné televízie odmietli.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 12:11 | viliam.jablonicky

VÝBORNE, podporím!
Viliam Jablonický
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 11:58 | Peter Sabo

Napriek tomu, že nesúhlasím s bulvarizáciou spravodajstva, ktorá postihla aj STV, pripomienku nepodporujem, pretože nič nerieši. Ako tu vystihla pani Filová, pojem kultúra je široký a myslím, že nestačí riešiť jej úpadok v produkcii STV iba v jednej parciálnej oblasti. Naopak, je to farizejstvo, lebo to vytvára zdanie, akoby ostatné bolo OK.

Akurát, na rozdiel od pani Filovej nezdieľam názor, že kresťanské kultúrne aktivity v STV sú tiež obrazom "kultúry" (teda v zmysle úpadku). S kreťanstvom si netreba zamieňať rôzne ezoterické relácie typu "Anjeli strážni" a pod. A keď môžu byť v STV programy vyložene pre ateistov, tak nechápem prečo by tam nemohli byť aj programy pre veriacich. Aj vzájomná tolerancia rôznych názorov (pokiaľ nie sú podávané agresívne) je o kultúre.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 11:29 | Elena Pätoprsta

Verejnopravna TV je jediny mozny
verejny priestor na zmysluplne diskusie o spolocenskych problemoch. Ak nepotrebuje tato spolocnost diskusiu o dolezitych otazkach tak nieje hodna demokracie.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
3.7.2011 09:25 | Juraj Bartoš

Dobre a stručne to napísala pani Filová.
to všetko kazí vkus.
2.7.2011 22:41 | Juraj Trenkler

A sme doma. Ľudia majú rôzny vkus. Čo je pre jedného kazením, je pre druhého to pravé orechové. Štátne média sú historický relikt a v dnešnej dobe iba teplé miesta pre kamarátov politikov. Okamžite zrušiť! Tu nie je čo naprávať. Preto považujem celú pripomienku za zbytočnú. Ani tá slávna BBC, ktorá sa vždy dáva za príklad, nie je nič iné len hniezdo ľavičiarov, ktorí za cudzie peniaze skúšajú indoktrinovať obyvateľstvo svojou ideológiou. Nie je to až taká katastrófa ako u nás, ale na podstate problému štátnych médií to nič nemení.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
2.7.2011 21:12 | Eva Filová

Pojem "kultúra" je veľmi široký. Na STV sa pod neho zmestí všeličo: nadbytok folkloristického gýču, "invencie" druhotriednych výtvarníkov regionálneho charakteru, kresťanské "kultúrne" aktivity, podivné dokumenty o exotických kultúrach... to všetko kazí vkus.
Ad: Hromadná pripomienka k novele zákona o Rozhlase a televízii Slovenska
2.7.2011 20:57 | Alexander B. Molnár

A v rámci spravodajstava o kultúre aby sa nezameriavalo na ekonomické a kriminálne otázky, ale vyslovene na kultúrno-kritické a kultúrno-informačné s dôrazom na kultivovačné, teda kultúru povzbujúce a podnecujúce a nie ako doteraz len škandalozújúce tými debilinami, že ktorá herečka je ťarchavá, ktorá sa zaľúbila a ktorú nechal akýsi spevák napospas inýn tajtrlíkom. To naozaj nie sú spravodajstvá o kultúre!
A rovnako to platí aj o športe! Do športového spravodajstva nepatria informácie o finančných odmenách, o majetkových nehoráznostiach tenistov a hokejistov, ale iba o športových výkonoch, víťazstvách, i prehrách. To k športu patrí. Ich finančné a majetková pomery patria do ekonomického spravoajstva!!!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (15)

 Súvisiace témy:
Štátna správa
Právo
Médiá
KultúraREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt